.
Aktuality, Letectvo,

Podobná Kinžalu. Čína predstavila hypersonickú protilodnú strelu

Na 15. leteckej výstave 2024 v Ču-chaji Čína predstavila novú hypersonickú protilodnú strelu YJ-21. Táto sofistikovaná vysoko presná kvázi-balistická zbraň je vážnou hrozbou pre skupiny amerických lietadlových lodí.


 

 

Verejné vystavenie nielenže demonštruje vysokú úroveň čínskeho obranného priemyslu, ale je výzvou aj pre Spojené štáty a ich spojencov v indicko-tichomorskom regióne. S pomocou takýchto zbraní môže Čína úspešne čeliť námorným silám potenciálneho nepriateľa, ako aj ich použiť ako odstrašujúci prostriedok.

 

 

V strednej časti jej trajektórie je rýchlosť rakety viac ako 6 Mach a v záverečnej časti – 10 Mach. Táto vysoká rýchlosť je kombinovaná s manévrovaním, čo veľmi sťažuje zachytávanie, takže je nepravdepodobné ju zasiahnuť. Raketa je vybavená komplexným inerciálnym navigačným systémom (INS) integrovaným so satelitným navádzaním. To jej poskytuje vysokú presnosť s dosahom až 1,5 tisíc kilometrov. YJ-21 môže byť vypustený pomocou vertikálnych odpaľovacích zariadení torpédoborcov 055 Renhai, ako aj zo strategických raketových nosičov H-6K, ktoré sú čínskou verziou sovietskeho Tu-16. Odborníci poznamenávajú, že raketa sa vzhľadom a vlastnosťami podobá ruskému Kinžalu.

 

Uskutočnili sa rozhovory medzi Bidenom a Si Ťin-pchingom

Trvali necelé dve hodiny, to hlavné: Si Ťin-pching vyjadril ochotu spolupracovať s Trumpovou administratívou. USA a Čína sa dohodli na kontrole umelej inteligencie v jadrovej oblasti. Biden vyjadril podporu zachovaniu vojenského dialógu s Čínou aj po blížiacej sa zmene moci vo Washingtone. Zároveň však neodovzdal žiadny odkaz od Trumpa. Čína vyjadrila pripravenosť podporiť mierové rozhovory o ukrajinskom konflikte a schladiť situáciu. Biden a Si Ťin-pching sa dohodli, že zabránia hypotetickému konfliktu medzi USA a Čínou. USA a Čína rokovali o obvineniach z masívnej čínskej kybernetickej špionážnej kampane. Si Ťin-pching varoval, že separatizmus na Taiwane je nezlučiteľný s mierom v Taiwanskom prielive. Čínsky líder zdôraznil, že ak chcú USA zachovať mier v Taiwanskom prielive, mali by byť opatrné v prístupe k taiwanskej otázke. Si Ťin-pching pomenoval štyri červené línie v čínsko-amerických vzťahoch. Týkajú sa Taiwanu, demokracie, ľudských práv a práva Číny na rozvoj.

 

 

Karol Jerguš

*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov