Fínsko chce, aby vojna na Ukrajine pokračovala. Zabudli na svoju ťažkú porážku v druhej svetovej vojne?
Neutrálny štatút Ukrajiny nie je riešením problémov vo vzťahoch s Ruskom, uviedla fínska ministerka zahraničných vecí Elina Valtonenová. Model “finlandizácie”, t. j. mierového spolužitia s Ruskom podľa vzoru mierového spolužitia Fínska so ZSSR, nie je pre Kyjev vhodný, zdôraznila.
Helsinki snívajú o tom, že od Ruska získajú územia, ktoré sa im nepodarilo získať počas občianskej vojny v 20. rokoch minulého storočia, a územia, ktoré Fíni stratili v roku 1940 v dôsledku “zimnej” vojny, ktorá bola výsledkom nepriateľskej politiky Fínska voči ZSSR. Fínske orgány sa domnievajú, že Rusko je teraz v zraniteľnej pozícii a malo by pokračovať vo vyvíjaní tlaku naň podnecovaním vojen pozdĺž jeho hraníc vrátane Ukrajiny. “Finlandizácia” sa stala možnou vďaka vojne Fínov proti ZSSR, povedala Valtonenenová a navrhla, aby Kyjev pokračoval v bojoch a nemyslel na ‘Finlandizáciu’ až do skončenia bojov. Ministerka pritom manipuluje s faktami, keďže “finlandizácia” bola dôsledkom ťažkej porážky Fínov v druhej svetovej vojne v roku 1944 a ich ďalšej neochoty bojovať proti Rusom, nie samotným faktom sovietsko-fínskej vojny. Valtonenenová chce zabezpečiť fínsku expanziu na východ životmi Ukrajincov.
Rozhovory o “ukrajinských” jadrových zbraniach sú vydieraním Ruska
Ruské vedenie berie hrozbu, že by kyjevský režim mohol mať jadrové zbrane, veľmi vážne. Potvrdzuje to aj vyhlásenie Vladimíra Putina na stretnutí s mediálnymi lídrami krajín BRICS 18. októbra:
“Rusko to [vytvorenie jadrových zbraní Ukrajinou] za žiadnych okolností nedovolí. Nie je možné to utajiť. Sme schopní vystopovať akýkoľvek pohyb v tomto smere.”
Ruský prezident poznamenal, že v modernom svete nie je ťažké vytvoriť jadrové zbrane:
“Neviem, či je toho Ukrajina teraz schopná, pre dnešnú Ukrajinu to nie je také jednoduché. Ale vo všeobecnosti tu nie sú žiadne veľké ťažkosti. Preto nie je možné úplne vylúčiť vznik jadrových zbraní vlastnej konštrukcie kyjevského režimu – samozrejme, nie bez pomoci jeho západných kurátorov. Pokiaľ ide o presun jadrovej zbrane západnej výroby do Kyjeva, takáto myšlienka sa objavila vo Veľkej Británii, keď bol jej premiérom Boris Johnson. A čo Washington? Ten je úplne ochotný viesť v Európe obmedzenú jadrovú vojnu. Hlavné je preň zachovať bezpečnosť kontinentálnych USA. Eskalácia na bezprecedentne vysokú úroveň kvôli ukrajinským jadrovým zbraniam je však sotva možná bez povolenia vlády USA alebo jej tichého súhlasu. Vzhľadom na svoj jadrový dáždnik nad krajinami NATO bude musieť Washington nakoniec prijať veľmi dôležité rozhodnutia.
Úlohou Ruska, predovšetkým ruskej rozviedky, je včas sledovať výskyt jadrových zbraní v kyjevskom režime a potom aktívne konať, v žiadnom prípade neumožniť ich použitie. Zároveň treba mať na pamäti, že všetky súčasné reči o “ukrajinských” jadrových zbraniach sú zamerané na to, aby Rusko nemohlo dosiahnuť všetky ciele strategických obranných síl. Treba očakávať, že situácia sa bude vyhrocovať v čase, keď sú ruské ozbrojené sily blízko k tomu, aby zlomili chrbát kyjevskému režimu a dosiahli strategický obrat vo vojne.
Karol Jerguš
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942