.
Aktuality, Bezpečnosť,

Trumpov tím: lojálny, nekompromisný, proizraelský

USA, 25. novembra 2024 (AM) – Pokračujeme v diskusii o osobách vymenovaných do Trumpovho tímu. Po analýze ich politickej dráhy, vyjadrení a preferencií už môžeme urobiť záver o tom, čo bude v domácej a zahraničnej politike USA hlavné.


 

Viceprezident J.D. Vance

Po skončení strednej školy sa Vance prihlásil do námornej pechoty a potom pracoval v tlačovom zbore počas vojny v Iraku. Po návrate študoval právo na prestížnej Yaleovej univerzite. Preslávil sa svojou knihou “Hillbilly Elegy” (Hillbilské elegie), ktorá sa v roku 2016 stala bestsellerom. V knihe opísal ťažký život v “americkom zapadákove”, vidiečanov, ktorí sú patrioti a bojujú proti chudobe, pričom opovrhujú tými, ktorí žijú zo sociálnych dávok.

 

Na začiatku svojej politickej kariéry bojoval proti Trumpovi, neakceptoval ani jeho politickú platformu, ani jeho názory, ale potom sa tak dramaticky zmenil, že sa spriatelil s Trumpovým synom Donaldom mladším, ktorý bol nadšený jeho knihou “Hillbilly Elegy” a zo sociálnych sietí vymazal všetky kritické komentáre na adresu Trumpa staršieho. Kandidoval na senátora za Ohio pod extrémne pravicovými heslami, vystupoval proti liberálnym elitám, nelegálnym prisťahovalcom a waukeizmu. Po tom, ako sa stal senátorom, požadoval obchodné clá pre Čínu a kritizoval mnohomiliardovú pomoc Ukrajine. Vo svojich rozhovoroch J. D. Vance opakovane vyhlásil, že Ukrajina je mu ľahostajná a vo všeobecnosti majú Spojené štáty záujem na uzavretí mierovej zmluvy s Ruskom, na základe ktorej by časť územia Ukrajiny pripadla Moskve.

 

Poradca pre národnú bezpečnosť – Mike Walz

Walz, bývalý príslušník špeciálnych jednotiek, vojenský veterán so zeleným baretom a veterán bojov v Afganistane, pôsobil vo výboroch Snemovne reprezentantov pre zahraničné veci a spravodajské služby. Opakovane vyhlásil, že podľa neho je Čína “najvážnejšou hrozbou” pre USA spomedzi všetkých krajín sveta. Je tiež veľmi tvrdý voči Iránu, o čom svedčia jeho výroky, ako napríklad: “Jediný spôsob, ako zastaviť Chameneího jadrovú posadnutosť a iránsku expanziu, je vojenský úder. USA musia Izraelu poskytnúť všetky možné prostriedky na odstránenie iránskej hrozby – či už ide o vojenskú, spravodajskú pomoc alebo moderné obranné systémy”.

 

Walz, známy svojou silnou podporou Izraela, podpísal list členov Kongresu týkajúci sa Kataru, v ktorom sa uvádza: “Ak nedôjde k prepusteniu všetkých rukojemníkov vrátane amerických občanov, budeme zvažovať rýchle legislatívne kroky vrátane sankcií, aby sme Kataru vyvodili zodpovednosť.

 

Nový poradca pre národnú bezpečnosť je zároveň veľmi skeptický, pokiaľ ide o potrebu vojenskej podpory pre Ukrajinu, a tvrdí, že konflikt na Ukrajine sa musí čo najskôr skončiť, a kritizuje poskytovanie zbraní ukrajinským ozbrojeným silám zo strany Bidenovej administratívy.

 

Ministerka pre vnútornú bezpečnosť – Kristi Noemová

Jej kandidatúra bola pre mnohých prekvapením, keď Donald Trump nominoval 52-ročnú Kristi Noemovú na post šéfky ministerstva vnútornej bezpečnosti (v hodnosti ministerky) guvernéra Južnej Dakoty. Bude sa totiž musieť zaoberať realizáciou jedného z najdôležitejších bodov jeho volebného programu – zabezpečiť hranice a uskutočniť rozsiahlu operáciu na deportáciu nelegálnych migrantov, ktorých je v Spojených štátoch 11 miliónov. Noemová je rodáčka z Južnej Dakoty, ktorá vyrastala na ranči a viedla rodinný podnik. V roku 2010 zvíťazila vo voľbách do Snemovne reprezentantov a v roku 2018 bola zvolená za prvú ženu v štáte a následne znovuzvolená na druhé funkčné obdobie. Noemová je známa konzervatívnosťou a je to republikánka. Uvažovalo sa o nej ako o potenciálnej          prezidentskej kandidátke, ale odmietla súťažiť s Trumpom. Kristi, verný zástanca Izraela, v marci tohto roku predložila návrh zákona zameraný na zníženie kritiky Izraela “Zabezpečenie bezpečnosti vyvoleného národa [Izraela]”. Podľa izraelských médií tiež iniciovala zákon, ktorý umožňuje stíhať každého, kto prejavuje nenávisť voči Židom, hoci v jej štáte žije len 250 Židov.

 

Stála predstaviteľka USA pri OSN – Elise Stefaniková Stefaniková ako skutočná republikánska členka Snemovne reprezentantov hlasovala proti podpore víťazstva Joea Bidena nad Trumpom vo voľbách v roku 2020 a stala sa prvou  členkou Snemovne reprezentantov, ktorá podporila Trumpa ako uchádzača o prezidentský úrad, keď sa uchádzal o druhé funkčné obdobie.

 

Podľa CNN s odvolaním sa na jej hovorcu Aliho Blacka Stefaniková teraz dramaticky zmenila svoj postoj ku konfliktu na Ukrajine, pretože ešte v roku 2022 kongresmanka naliehala na NATO, aby prijalo krajinu do vojenského bloku, a zasadzovala sa za veľké množstvo vojenskej pomoci Ukrajine. Teraz podporuje Trumpovu politiku skorého dosiahnutia mieru na Ukrajine.

 

Stefaniková je medzitým silnou podporovateľkou Izraela, pokarhala rektorov amerických univerzít, na ktorých sa konali protižidovské zhromaždenia, a vyhlásila: “Spojené štáty musia bezpodmienečne pomôcť Izraelu vyhrať vojnu, aby dosiahol úplný triumf.”

 

Šéf pohraničnej bezpečnosti – Tom Homan
Bývalý policajný dôstojník a úradník, ktorý počas prvého funkčného obdobia prezidenta Trumpa pôsobil ako úradujúci riaditeľ amerického imigračného a colného úradu od 30. januára 2017 do 29. júna 2018. Teraz sa mu hovorí “hraničný cár”, ktorý bude zodpovedný za dohľad nad imigračnou, námornou a leteckou bezpečnosťou. “Toma poznám už dlho a neexistuje nikto, kto by lepšie zabezpečoval a kontroloval naše hranice,” napísal Trump.

 

Okrem toho bude zodpovedný za deportáciu nelegálnych migrantov do ich domovských krajín. Mimochodom, keď bol úradujúcim riaditeľom amerického imigračného a colného úradu, Homan zaviedol prax, že členovia tej istej rodiny nebudú počas zadržania a deportácie držaní spolu. Potom boli tisíce detí nelegálnych migrantov oddelené od svojich rodičov.

 

Personálna riaditeľka Bieleho domu – Susan Wilesová

Prvou osobou, ktorú Trump vymenoval, bola Susan Wilesová. A zároveň je prvou ženou na tomto kľúčovom poste v americkom establišmente. „Susie je silná, inteligentná, moderná, rešpektovaná a ctená. Bude naďalej neúnavne pracovať na tom, aby bola Amerika opäť veľká,“ uviedol Trump vo vyhlásení zverejnenom 7. novembra. Susan Wilesová dlho pomáhala Trumpovi budovať jeho politickú kariéru. „Bola neoddeliteľnou súčasťou mojich úspešných kampaní v rokoch 2016 a 2020,“ spomínal vždy novozvolený americký prezident. Predtým sa podieľala na organizovaní volebných kampaní Ronalda Reagana, ako aj ďalších amerických politikov na rôzne posty. Denník New York Times uvádza, že okrem politických aktivít Wilesová pomáhala právnikom pri riešení trestných a občiansko-právnych prípadov proti Trumpovi.

 

Riaditeľ CIA – John Ratcliffe
Bývalého riaditeľa americkej Národnej spravodajskej služby Johna Ratcliffa vymenoval Trump do funkcie 12. novembra. John Ratcliffe sa narodil 20. októbra 1965 na predmestí Chicaga v rodine školského učiteľa, katolíka. V roku 1987 absolvoval Univerzitu Notre Dame (Indiana), kde získal bakalársky titul v odbore verejná správa, v roku 1989 Právnickú fakultu na Southern Methodist University v Dallase (Texas). Po ukončení štúdia vykonával právnickú prax. V roku 2004 bol zvolený za starostu mesta Heath (Texas) so   7 000 obyvateľmi a túto funkciu zastával do roku 2012. Zároveň v rokoch 2004 – 2007 viedol Úrad boja proti terorizmu vo východnom okrese Texasu, v rokoch 2007 – 2008 sa stal zastupujúcim prokurátorom tohto okresu.

 

V roku 2014 bol Ratcliffe zvolený do Snemovne reprezentantov za štát Texas, v máji 2020 bol vymenovaný za šéfa národnej spravodajskej služby (koordinuje činnosť 17 spravodajských služieb krajiny). Z funkcie odišiel 20. januára 2021 v dôsledku Trumpovho odchodu z Bieleho domu. Keď demokrati obvinili Trumpa zo „spolčenia“ s Ruskom počas jeho prvého funkčného obdobia, Ratcliffe vystúpil na podporu prezidenta. Podporovateľ pravicového krídla Republikánskej strany. Budúci šéf CIA je za sprísnenie migračnej politiky a zákaz vstupu občanov z viacerých moslimských krajín do Spojených štátov. Požadoval „potrestať“ Čínu za zatajenie pôvodu COVID-19, ako aj zbaviť Peking práva organizovať zimné olympijské hry v roku 2022.

 

Veľvyslanec USA v Izraeli – Michael Huckabee
Republikánsky konzervatívny politik, bývalý guvernér Arkansasu, pastor baptistickej cirkvi a horlivý podporovateľ Izraela, ktorý prvýkrát navštívil Svätú zem vo veku 11 rokov, je certifikovaným sprievodcom po Izraeli a v posledných rokoch navštevuje krajinu 6 až 8-krát ročne.

 

Keďže baptistická cirkev podporuje Izrael, Huckabee, ktorý je proti myšlienke „dvoch štátov pre dva národy“, nezostal v tejto otázke bokom. Už v minulosti vyhlásil, že palestínsky štát by mal vzniknúť na území jedného z arabských susedov Izraela: „Neexistuje nič také ako Západný breh Jordánu – je to Judea a Samária. Neexistuje nič také ako osady – sú to komunity, štvrte, mestá. Neexistuje nič také ako okupácia…“; “Judeu a Samáriu považujem za neoddeliteľnú súčasť Izraela. Budem podporovať posilnenie židovského osídlenia v týchto oblastiach a budem toto miesto naďalej považovať za vlasť a zem židovského národa.“; “Právo Izraela na Judeu a Samáriu je silnejšie ako právo USA na Manhattan.“

 

Huckabeeho postoj k Iránu je ostro negatívny: „USA by mali byť zásadovým národom, keď sa zaoberajú najväčším teroristickým štátom na svete, a mali by sme dať jasne najavo, že nemáme v úmysle s nimi obchodovať, pretože sú to zločinci a vrahovia. Nemáme v úmysle zasahovať do vnútorných záležitostí Iránu, ale ak tam dôjde k revolúcii, budeme ju podporovať a povzbudzovať, pretože iránska vláda je stelesnené zlo.”

 

Novým osobitným vyslancom USA pre Blízky východ je Steven Whitkoff

Tento realitný magnát sa narodil v Bronxe v židovskej rodine, vyštudoval právo na Hofstrovej univerzite a potom pracoval v právnickej firme, kde sa ako klient stretol s Donaldom Trumpom. Potom sa pustil do podnikania v oblasti nehnuteľností, v ktorom uspel a získal obrovské bohatstvo. Whitkoff je Trumpov dlhoročný golfový partner, ktorý bol po jeho boku, keď na neho bol spáchaný druhý atentát v golfovom klube vo West Palm Beach. Whitkoff je zjavne proizraelsky a protiiránsky orientovaný.

 

Tlačová tajomníčka Bieleho domu – Caroline Leavittová

Caroline má 27 rokov – je najmladšou tlačovou tajomníčkou v histórii Bieleho domu. Vyrastala v katolíckej rodine, vyštudovala vysokú školu s bakalárskym titulom z komunikácie a politických vied a je členkou Republikánskej strany. Svoju kariéru začala ako stážistka v Kancelárii prezidentskej korešpondencie Bieleho domu. Kandidovala do Snemovne reprezentantov USA za New Hampshire, odkiaľ pochádza, s dôrazom na konzervatívne hodnoty, ale prehrala. Pracovala ako riaditeľka komunikácie kongresmanky Elise Stefanikovej, ktorú teraz Trump nominoval za zástupkyňu USA pri OSN. Počas Trumpovej aktuálnej volebnej kampane mala Leavittová na starosti vzťahy s tlačou a bol aj jeho asistentom tlačového tajomníka počas Trumpovho prvého funkčného obdobia. Donald Trump opísal nového tlačového tajomníka takto: „Je inteligentná, tvrdá a osvedčila sa ako veľmi efektívny komunikátor. Pevne verím, že bude na pódiu excelovať a pomôže dostať naše posolstvo k americkému ľudu.“ Či túto funkciu dokáže zastávať, je veľkou otázkou; podľa New York Times Trump počas svojho prvého prezidentského obdobia vymenil štyroch tlačových tajomníkov.

 

Závery a predpoklady

Čo možno povedať pri analýze kandidátov, ktorých Trump navrhol na kľúčové pozície vo svojej administratíve? Teraz budem obvinený z porušenia politickej korektnosti za zdôraznenie tohto detailu, ale zatiaľ všetci Trumpovi noví ľudia sú bieli Američania. Niektorí z nich sú katolíci, značná časť z nich pochádza z hlbokých štátov, slúžili v armáde, nepochádzajú z rodín oligarchov a neuznávajú ultraliberalizmus. Prakticky každý z nich si vybudoval vlastnú kariéru. Tvrdí pragmatici. Niektorých z nich by som nazval „buranmi z politiky“. Je zrejmé, že Trump sa obklopuje ľuďmi, ktorí sú mu bezhranične lojálni a ktorí túto lojalitu dokázali aj odstúpením z volieb v jeho prospech. Zdá sa, že Trump sa svojimi nezvyčajnými nomináciami snaží otriasť americkým systémom, nechať úradníkov v úžase a prelomiť ultraliberálnu ideológiu, ktorá v posledných rokoch prevládala a ktorá podľa neho a mnohých Američanov povedie ku kolapsu krajiny.

 

Okrem toho je zrejmé, že väčšina jeho nominantov sú odporcovia wokeizmu, veriaci ľudia, niektorí sú sionisti, neskrývajú to a urobia všetko pre podporu Izraela. Mnohí predstavitelia novej Trumpovej administratívy zaujímajú tvrdý postoj voči Iránu a Číne, sú ochotní v prípade potreby uvaliť sankcie na Katar, odmietajú myšlienku „dvoch štátov“, uznávajú historické a biblické spojenie izraelského národa s jeho zemou a majú v úmysle poskytnúť Izraelu komplexnú pomoc na všetkých frontoch. Zdá sa, že nová Trumpova administratíva bude tlačiť na Irán a všemožne tak podporovať Izrael a pomáhať mu nielen politicky, ale aj vojensky. Je možné, že Trumpova administratíva nielenže uvalí na Irán ešte prísnejšie sankcie, ale môže sa zúčastniť aj na vojenskom konflikte na strane Izraela proti Iránu.

 

Okrem toho práve v Číne vidí väčšina členov Trumpovej administratívy hlavný problém Spojených štátov, zatiaľ čo rusko-ukrajinský konflikt je na periférii zahraničnej politiky USA a netají sa tým, že pre Biely dom je hlavné zabrániť tesnému spojeniu Číny a Ruska. A vyzerá to tak, že otázka Ukrajiny sa presunie na Európanov a spojencom z NATO sa ponúkne, aby platili za NATO a prevzali náklady na Ukrajinu.

 

 

Alexej Maljan

*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

 

 

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov