.
Aktuality, Letectvo, Námorníctvo,

Veľká Británia kvôli úsporám vyraďuje obranné systémy, Slovensko bude zbrojiť v kľude a slepej poslušnosti

Slovensko, 26. novembra 2024 – Veď čo je viac, než spokojný a šťastný minister obrany. Ten britský sa musí obrátiť na občanov a vysvetľovať dokonca aj prípady, kedy sa snaží niečo ušetriť. Aktuálne ide o lode, vrtuľníky a drony, ktoré by sa mali predčasne, hoci po desaťročiach služby vyradiť.


 

Minister obrany John Healey počas nedávneho parlamentného vypočutia potvrdil, že tento krok by mohol v nasledujúcich piatich rokoch ušetriť až 500 miliónov libier (625 miliónov dolárov) na nákladoch na údržbu a opravy. Pokiaľ ide plavidlá, námorné sily budú musieť oželieť 5 lodí. V jednom prípade ide o fregatu HMS Northumberland. Sprievodná bojová loď bola odoslaná na modernizáciu, počas ktorej sa zistilo, že predtým utrpela štrukturálne škody a jej oprava by bola neekonomická. V marci 2025 bude vyradená, do služby vstúpila v roku 1992.

 

Ešte minulý rok viedla fregata Type 23 HMS Northumberland medzinárodný námorný zväz vojnových lodí členských štátov NATO:

 

Plán počíta s vyradením oboch obojživelných výsadkových dokových lodí (landing platform dock) triedy Albion. Ide o HMS Albion aj jej sesterskú loď HMS Bulwark, ktoré vstúpili začiatkom tisícročia do služby v Royal Navy. S výtlakom takmer 20 000 ton poskytovali schopnosť viesť útočné výsadkové operácie s využitím vyloďovacích člnov aj hangárovaných transportných helikoptér do veľkosti ťažkých transportných vrtuľníkov CH-47 Chinook. Štandardne prevážali až 67 vozidiel a 405 príslušníkov námornej pechoty, ich maximálny počet mohol dosiahnuť až 710.

 

HMS Albion bola pritom do 27.1.2021 vlajkovou loďou britskej flotily, funkciu potom prevzala nová lietadlová loď HMS Queen Elizabeth. Video zverejnené pred 10 mesiacmi označuje Albion a Bulwark za univerzálne švajčiarske nože britskej flotily, vyzdvihuje ich účasť na záchrane utečencov. V čase jeho natočenia sa predpokladalo, že lode budú vyradené najskôr začiatkom budúcej dekády.

 

 

Minister Healey však v rozpore s videom, ktoré obe lode obhajovalo pre ich užitočnosť uviedol, že plavidlá boli “efektívne vyradené predchádzajúcimi ministrami, ale povrchne vedené v účtovníctve”, za cenu 9 miliónov libier ročne. S dvoma tankermi triedy Wave sa vysporiadal podobne s tým, že uviedol: “z ktorých ani jeden nebol na mori už roky”. Tankery triedy Wave vstúpili do služieb Royal Navy po roku 2003 a používali sa ako rýchle flotilové tankery na zásobovanie iných námorných lodí kvapalinami, ktoré prevážali. Ich kapacita pri výtlaku asi 31 500 ton bola 16 000 m3 kvapalín (z toho 3 000 m3 leteckého paliva a 380 m3 sladkej vody), 125 ton mazacieho oleja, 500 m3 pevných látok a 150 ton čerstvých potravín v ôsmich 20 stopových chladených kontajneroch.

 

Tankery triedy Wave Knight a Ruler patrili do pomocné flotily Royal Auxiliary Navy. Na videu prichádza RFA Wave Knight do Portsmouthu už bez niektorých komponentov výstroje a vo vleku:

 

Škrty sa budú týkať aj viac ako 30 helikoptér. Spolu so 17 viacúčelovými vrtuľníkmi Puma bude vyradených celkovo 14 ťažkých vrtuľníkov CH-47 Chinook, vrátane “niektorých”, ktoré sú v prevádzke 35 rokov. Pumy mali byť nahradené akvizíciou v rámci programu New Medium Helicopter (NMH) za 1 miliardu libier, ale tento plán bol v auguste zmarený po tom, čo Lockheed Martin a Airbus odišli bez predloženia ponúk a firma Leonardo ostala jediným uchádzačom.

 

Vrtuľníky Puma zrejme RAF vyradí bez okamžite dostupnej náhrady:

 

Postupné vyraďovanie starších strojov Chinook je iná záležitosť, pretože ich nahradenie novými platformami H-47ER (Extended Range – Chinook s predĺženým doletom) začne v roku 2027. “Spojené kráľovstvo je jedinou krajinou, ktorej bol poskytnutý prístup k tejto špičkovej kapacite helikoptér mimo USA,” povedal v marci Grant Shapps, bývalý minister obrany Spojeného kráľovstva.

 

Po určitých peripetiách objednala Veľká Británia 14 vrtuľníkov Chinook s predĺženým doletom. Nahradia staršie modely rovnakého typu:

 

 

 

Nakoniec, vyradená bude aj flotila prieskumných dronov typu Watchkeeper, ktorá spadala pod britskú armádu – pozemné sily. Osudu sa dočkala po rokoch odkladov, prekročení nákladov a sérii testovacích a prevádzkových nehôd. K septembru 2022 vynaložilo Spojené kráľovstvo na program 1,31 miliardy libier, namiesto plánovaných 700 miliónov . Watchkeeper pôvodne vstúpil do služby v roku 2014 na podporu úsilia o ochranu ozbrojených síl nasadených v Afganistane, ale odvtedy sa do vojenských operácií nezapájal. Drony boli nasadené v roku 2020 nad Lamanšským prielivom na monitorovanie lodí s možnými migrantmi.

 

Slávne začiatky dronov Watchkeeper v Afganistane:

 

 

Môžeme len odhadovať, čo z tohto už nepotrebného materiálu skončí na stále potrebnej Ukrajine. Nejde však o prvé vyradené zbrane z britskej výzbroje v dôsledku úspor alebo nedostatku personálu. Autorovi to pripomenulo jednu veselú historku z písania článkov. Veľká Británia vyradila z výzbroje koncom minulého desaťročia aj belgické guľomety FN Minimi, podobne učinil aj náš ďalší vzor – americká námorná pechota USMC. Začiatkom tohto desaťročia si však rovnaké guľomety slávnostne kúpilo to nešťastné Slovensko, v čase, keď bol ministrom J. Naď. Rok po voľbách, teda presnejšie dňa 15.9.2024 sa autor pokúsil prostredníctvom redakcie Armádneho magazínu odoslať otázky k tomu nákupu:

1. Či už bol realizovaný nákup 1600 guľometov FN MINIMI kalibru 5,56×45 mm tak ako bolo uvedené v novembri 2022.

2. Aká je to verzia guľometu, či išlo o nové zbrane alebo second-hand, prípadne či sú k nim k dispozícii aj hlavne pre muníciu kalibru 7,62×51 mm.

3. Či je na Slovensku zavedená výroba munície kalibru 5,56×45 mm, prípadne 7,62×51 mm alebo je všetko import.

 

Odpoveď nikdy neprišla, otázky boli ignorované. Pritom ministerstvo, vtedy už mesiace pod vedením R. Kaliňáka nevedelo, či sa pýta priamo autor, od ktorého by zrejme mohli čakať kritický článok.

 

Matsimus informoval pred rokmi o vyradení zbrane z britskej služby, považoval pritom za vhodné zmieniť sa o niektorých pozitívach bývalej zbrane:

 

Išlo tak o jediné otázky, ktoré autor poslal na slovenské MO SR v čase úradovania J. Naďa a R. Kaliňáka. Aké z toho plynie ponaučenie? Na MO SR je snaha udržať kontinuitu nekompetentných a zlých rozhodnutí, nekritizovať ani prešľapy predchádzajúcich vládnych garnitúr. Diskutovať treba len masmédiami, redaktori ktorých bez pomoci MO SR nevedia čo sa majú spýtať, v núdzi je možné plne ich uspokojiť rozprskovacími strelami (z nemeckých hlavňových systémov PVO/C-RAM Mantis kalibru 35 mm). Autora to však vôbec neprekvapilo, Fica v živote nevolil a neurobil by to ani vo vitálnej kóme. Vždy je najmenej 10 lepších alternatív, medzi ktorými pochopiteľne nie je PS. Prinajmenšom z hľadiska transparentnosti a slávnych obstarávacích tradícií MO SR je však priebežne úplne jedno, či je premiérom slovenskej vlády Fico alebo Cico.

 

 

 

MK

*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov