.
Aktuality, Ručné zbrane a výstroj,

Video: Pentagon hlási úspešné testovanie guľometu riadeného umelou inteligenciou

Bullfrog nevyžaduje radar a dokáže sám odhaliť a zasiahnuť ciele. Ide o štandardný guľomet, doplnený o robotiku. So začiatkom ŠVO sú armády sveta zaneprázdnené jednou otázkou: ako čeliť hrozbe útokov bezpilotných lietadiel ? Americká armáda chce teraz problém vyriešiť obzvlášť nákladovo efektívnym spôsobom: štandardný guľomet by sa dal ovládať na diaľku pomocou robotiky.


 

Zbraň s názvom Bullfrog je vyvíjaná spoločnosťou Allen Control Systems a je v podstate o niečo viac ako guľomet M240, ktorý používa americká armáda už pol storočia. Zbraň je kombinovaná s novými senzormi určenými na detekciu hrozieb a umelej inteligencie, ktorá nebola bližšie popísaná. Podľa počiatočných testov by mal byť systém schopný efektívne bojovať proti prichádzajúcim dronom .

 

Lacná munícia

Najväčšia výhoda Bullfrog: 7,62 mm náboje sú štandardom NATO, dostupné vo veľkých množstvách a predovšetkým lacné. Jeden výstrel stojí menej ako dolár. Faktor nákladov bol doteraz najväčším problémom obrany proti dronom: dokonca aj lacné prerobené civilné drony predstavujú obrovskú hrozbu. Útočník má vždy ekonomickú výhodu, keďže dokáže ovládať masy dronov za niekoľko stoviek dolárov na jednotku, pričom obrana je čoraz drahšia. Bullfrog však nemá len vystreliť oblak olova do neba vysokou rýchlosťou. Systém vraj dokáže zničiť prichádzajúce drony len niekoľkými ranami. To zase zvyšuje schopnosť prežitia, keďže prebíjanie zbrane stále vykonávajú vojaci na zemi, ktorí sú pri tejto činnosti prakticky bezbranní. Počas série testov pripravenosti technológie T-Rex organizovaných Ministerstvom obrany USA, Bullfrog prešiel úvodnými testami. Podľa Wired bol Pentagon týmito testami ohromený, uvádza The Defense Post.

 

 

Drony je ťažké zostreliť, pretože sú malé, manévrovateľné a ťažko ich zasiahnuť. Americká armáda už testovala rôzne spôsoby, ako účinnejšie použiť konvenčné strelné zbrane proti dronom, od vývoja nových typov munície až po používanie rušičiek na rušenie ich signálov. Bullfrog však zvolil iný prístup: namiesto spoliehania sa na ľudských strelcov alebo upravených zbraní sa spoločnosť spolieha na umelú inteligenciu a robotiku. Dramatické zábery z ukrajinského konfliktu ukázali, že účinná obrana bezpilotných lietadiel je kľúčová, pričom vojaci na oboch stranách sa uchyľujú k zúfalým opatreniam a spustia paľbu zo svojich útočných pušiek na prichádzajúce samovražedné drony (FPV). Bullfrog je schopný zachytiť blížiace sa drony na vzdialenosť až 180 metrov. Na zachytenie dronu s veľkosťou päste, akým je napríklad DJI Mini, v priemere nie sú potrebné viac ako dva výstrely. Upravený guľomet vrátane riadiacej elektroniky je navyše výrazne ľahší (181 kilogramov) ako doteraz používaný obranný systém krátkeho dosahu Phalanx, teda rýchlopalné delo. Hmotnosť však vyžaduje, aby bol Bullfrog namontovaný na vozidle. Navyše nie je potrebný žiadny radar; systém dokáže nezávisle detekovať a zasiahnuť ciele.

 

Prvá plne autonómna zbraň

Ak armáda prijme systém, Bullfrog bude prvou známou autonómnou smrtiacou zbraňou v arzenáli Pentagonu. Zatiaľ čo konečný príkaz na streľbu by stále musel prísť od ľudského operátora, výrobca dal jasne najavo, že ak sa armáda rozhodne, môže byť alternatívou aj plne autonómna verzia. Americká armáda však zdôrazňuje, že sa zaviazala dodržiavať takzvaný princíp “človek v poznaní”. Do znamená, že v konečnom dôsledku je na človeku, aby sa rozhodol, či použije smrtiacu silu. Napriek tomu Pentagon masívne investuje do technológie protidronov prostredníctvom svojej iniciatívy Replicator, keďže hrozba zo strany čoraz sofistikovanejších a cenovo dostupnejších dronov stále rastie. Americkí dôstojníci umiestnení na Blízkom východe upozornili na jednoduchosť, s akou možno civilné drony vyzbrojiť. Začiatkom tohto roka zahynuli traja americkí vojaci pri útoku bezpilotného lietadla na základňu v Jordánsku.

 

Veliteľstvo USA pre Afriku (Africom) v dokumente o obstarávaní načrtlo, prečo je prístup k technológii UI OpenaAI “nevyhnutný” pre jeho misie. Príkaz konkrétne zdôrazňuje použitie pokročilých aplikácií UI a strojového učenia.

 

Nie je tam miesto pre ľudí

Cieľom programu Replicator je aj masová výroba takýchto obranných zbraní, pretože mnohé súčasné obranné prostriedky proti dronom sú buď neúčinné alebo príliš drahé. Energetické zbrane, ktoré vystreľujú drony z oblohy pomocou laserov alebo mikrovĺn, sa považujú za možné alternatívy, ale všetky sú stále v štádiu experimentu. Samozrejme, úprava guľometu, ako je M240, ponúka obrovské výhody: zbraň je k dispozícii v tisíckach a vojaci sú vyškolení na jej používanie. Výrobca už ale myslí dopredu: ďalším krokom bude ďalšie zvýšenie dojazdu a presnosti. Na konci vývoja sa niekoľko Bullfrogov spojí navzájom a koordinované spustia paľbu na drony, čím budú plne automaticky chrániť celé vojenské konvoje. V každom prípade je Simoni presvedčený, že roboty čoskoro prevezmú kontrolu nad vojenskými operáciami a ľudia už nebudú musieť vystavovať svoje životy nebezpečenstvu.

 

“Bojové pole budúcnosti bude pozostávať z autonómnych robotov, ako sú tí naši, ktorí po sebe strieľajú,” – hovorí Simoni.

“Myslím si, že už tu nie je miesto pre ľudí so zbraňami.” Zatiaľ máme len málo technických informácií o novej protidronovej zbrani, no triafať sa do letiaceho dronu na vzdialenosť 180m jednotnou strelou (7,62) je viac ako odvážne. Guľomet nahradiť automatickou brokovnicou je reálnejšie riešenie.

 

 

Alan Smithy

*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov