.
Aktuality, Bezpečnosť,

Po desaťročiach sú USA donútené obnoviť vlastnú výrobu TNT

Niekoľko desaťročí sa v Spojených štátoch nevyrábalo žiadne TNT. Rôzne druhy munície boli vyrobené pomocou nahromadených zásob, nákupom TNT v zahraničí alebo použitím iných výbušnín. Teraz je však naliehavo potrebné obnoviť výrobu takýchto výbušnín a teraz sa prijímajú potrebné opatrenia. Washington už vypracoval plán ďalších krokov, uzavrel prvé dohody a čaká na výsledky.


 

Rozhodnutia minulosti

Počas druhej svetovej vojny a studenej vojny bolo v Spojených štátoch otvorených veľa veľkých tovární na výbušniny, aby zásobovali potreby armády. Hlavným produktom týchto podnikov bolo TNT, ktoré malo oproti iným typom výbušnín značné výhody. V pôvodnej podobe alebo ako súčasť rôznych zmesí sa používal pri výrobe rôzneho streliva. V osemdesiatych rokoch sa však situácia začala meniť. Rôzne vládne a verejné organizácie začali kritizovať existujúce továrne na výbušniny. Dôvodom nespokojnosti bolo použitie toxických látok v technologickom procese, ktoré komplikovali výrobu a predstavovali nebezpečenstvo pre personál. Kritizovali výrobu aj ochrancovia životného prostredia. Pozornosť venovali odpadom a produkcii emisií, ktoré sa dostávajú do životného prostredia. Tieto látky ohrozovali životné prostredie ako celok, ako aj ekosystémy a populácie.

 

V tom čase americký chemický priemysel nevedel ponúknuť alternatívne technológie výroby TNT, ktoré by neškodili ľuďom a prírode. V tejto súvislosti sa v prvej polovici osemdesiatych rokov Pentagon a súvisiace štruktúry rozhodli obmedziť výrobu tejto výbušniny. Posledná výrobná linka bola zastavená v roku 1986. Zastavenie výroby však nebolo hrozbov preozbrojene sily. Do tej doby sa nahromadili značné zásoby výbušnín, ktoré sa dali použiť na výrobu munície. Okrem toho časť dopytu po TNT bola pokrytá dovozom zo spriatelených krajín. Riešenie sa našlo aj v použití iných výbušnín. Používali sa najmä pri vývoji nových zbraní.

 

Situácia sa mení

Po skončení studenej vojny americké vojenské oddelenie znížilo objednávky na výrobu nových typov zbraní a streliva. V tomto smere sa výrazne znížila výroba výbušnín používaných na plnenie munície. Tento stav pretrvával niekoľko desaťročí a vo všeobecnosti vyhovoval armáde aj výrobcom. V roku 2022 sa však situácia začala meniť. Po začatí ruskej špeciálnej operácie na ochranu Donbasu začal Washington podporovať Ukrajinu dodávkami rôznych zbraní a munície. Takáto pomoc v počiatočných fázach bola poskytnutá na úkor skladových zásob americkej armády. Pravidelné a rozsiahle dodávky munície na Ukrajinu viedli k zníženiu vlastného arzenálu USA. Bolo potrebné ich urýchlene obnoviť a Pentagon začal zadávať nové objednávky. Priemysel zase rozšíril výrobné kapacity a začal sa pripravovať na zvýšenie dopitu. Už v rokoch 2022-2023 však boli v Pentagone identifikované problémy s výrobou munície a výbušnín. Súčasné objemy výroby výbušnín nezodpovedali potrebám muničného priemyslu a armádnym objednávkam a náklady na takéto výrobky sa ukázali byť príliš vysoké. V tejto súvislosti sa vojenské oddelenie rozhodlo obnoviť výrobu TNT, ktorá má priaznivý pomer bojových vlastností a nákladov.

 

Skutočné opatrenia

V októbri 2023 začal Pentagon aktívne konať. Na portáli štátnych zákaziek bola zverejnená dokumentácia o novom tendri, ktorého účelom bolo nájsť dodávateľskú firmu na obnovenie výroby TNT. Na posudzovanie žiadostí, ich vyhodnotenie a výber víťaza bolo pridelených niečo viac ako rok – do 14. novembra 2024. Podľa podmienok tendra mal budúci dodávateľ postaviť nový podnik alebo zrekonštruovať existujúci areál na výrobu TNT. Načasovanie prác a spustenie výroby nebolo vlani špecifikované. Závod mal produkovať najmenej 2,3 tisíc ton TNT ročne. Produkty nového podniku museli spĺňať štandardy ozbrojených síl USA a NATO. V súťažných podkladoch sa uvádzalo, že TNT sa bude používať na výrobu munície pre americkú armádu aj na export. Takéto produkty mali byť zahrnuté najmä do programu núdzovej pomoci pre Ukrajinu, Taiwan a Izrael.

 

Tender bol ukončený načas a jeho výsledky boli známe pred pár dňami. Pentagon podpísal zmluvu o dielo s Repkon USA. V najbližších mesiacoch bude musieť pripraviť výrobnú linku a vydať prvú várku TNT. Za splnenie týchto úloh dostane spoločnosť 435 miliónov dolárov. Príprava výroby a dosiahnutie konštrukčnej kapacity trvá približne rok. Začiatkom fiškálneho roka 2026 by mal Repkon USA zaujať svoje miesto vo výrobnom reťazci a vyrábať široký sortiment munície.

 

Široká ponuka

V minulosti bol TNT široko používaný pri výrobe rôznej munície v službách americkej armády. Na ich výrobu boli ročne potrebné tisíce ton výbušnín. Následne objemy výroby klesali spolu s potrebou výbušnín. Teraz sa plánuje zvýšenie objemu výroby a spolu s tým rastie aj potreba špecifických surovín. Podľa americkej tlače bude TNT z Repkon USA dodávaný rôznym podnikom zaoberajúcim sa výrobou munície všetkých hlavných tried. Presný sortiment zostáva neznámy a v publikáciách možno nájsť len odhady. TNT alebo zmesi na jeho základe môžu byť použité na výrobu ručných granátov, ako aj Rakiet pre protitankové a prenosné protilietadlové systémy. Značná časť výbušnín sa predtým používala na výrobu delostreleckých nábojov.

 

Okrem toho sa TNT používa pri výrobe niektorých leteckých nábojov. Vzhľadom na špecifiká amerických dodávok na Ukrajinu a potreby americkej armády možno predpokladať, že väčšina produkcie nového závodu bude zameraná na výrobu delostreleckých granátov. Aby americká armáda nahradila straty z posledných rokov, potrebuje státisíce takejto munície veľkých kalibrov. Pentagon tiež potrebuje obnoviť zásoby rakiet “rodiny” GMLRS, ktoré používajú viacnásobné raketové systémy M270 a M142. Takéto výrobky budú v objeme výroby nižšie ako 155 mm alebo iné delostrelecké granáty , ich výroba si však bude vyžadovať aj veľké množstvo TNT. Úplnú predpoveď o práci amerického muničného priemyslu a obnove zásob však zatiaľ nebude možné urobiť. Zo zrejmých dôvodov Pentagon nezverejňuje svoje potreby pre granáty, rakety atď. produktov. Okrem toho nie je špecifikovaný požadovaný objem výbušnín pre určité odvetvia.

 

Optimistické plány

Ešte v rokoch 2022-23. Washington oznámil svoje želanie zvýšiť výrobu vojenských produktov všetkých hlavných tried a kategórií. Z času na čas prichádzajú správy o reálnych rokoch týmto smerom a Pentagon robí veľmi optimistické plány. Teraz je možno obnovenie Americkej výroby TNT, po takmer 40 rokoch nečinnosti, dôvodom na radosť a hrdosť. Tento projekt pokročil k podpisu zmluvy o dielo a výsledky sa očakávajú v priebehu budúceho roka. Či sa tieto plány podarí zrealizovať, sa ukáže už o niekoľko mesiacov.

 

 

Kirill Rjabov

*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov