.
Aktuality, Bezpečnosť,

Kto najviac zarobil na ukrajinskom konflikte? Varovaním je výrobca jadrových hlavíc

Príjmy 100 najväčších svetových zbrojárskych spoločností v roku 2023 vzrástli na 632 miliárd USD, čo je o 4,2 % viac ako v roku 2022. Polovicu z tejto sumy podľa Štokholmského medzinárodného inštitútu pre výskum mieru (SIPRI) zarobili americkí vojenskí giganti.


 

Zo zoznamu sto spoločností vykázalo nárast príjmov 73 korporácií, čo je viac ako 47 v roku 2022. Celkové príjmy 42 spoločností v prvej stovke viazaných na USA a Kanadu vzrástli o 2,4 % na 318 miliárd USD. V roku 2023 41 amerických spoločností spoločne zarobilo 317 miliárd dolárov (+2,5 %). Prvých päť miest na zozname globálnych vojensko-priemyselných spoločností obsadili americké značky Lockheed Martin Corp, RTX, Northrop Grumman Corp, Boeing a General Dynamics Corp.

 

 

Celkovo týchto päť spoločností zarobí v roku 2023 ohromujúcich 198,3 miliardy USD. Do zoznamu sa dostali aj dve ruské spoločnosti. Sú to Rostec, ktorý sa umiestnil na 7. mieste (9. miesto v roku 2022) (nárast o +49,3 % na skromných 21,7 mld. USD) a United Shipbuilding Corporation, ktorá klesla na 41. miesto (34. miesto v roku 2022) (+1,9 % na 3,8 mld. USD).

 

Príjmy spoločností z Európy (bez Ruska) vzrástli o 0,2 % na 133 miliárd USD, čo predstavuje 21 % všetkých globálnych príjmov. Poľsko zvýšilo svoje príjmy o 9 %. Štyri spoločnosti z Nemecka: Rheinmetall, ThyssenKrupp, Hensoldt a Diehl – získali spolu 10,7 mld. USD. Príjmy jedinej ukrajinskej spoločnosti v zozname, Ukroboronprom, sa za rok zvýšili o 69 % na 2,2 mld. Zaujímavejší je takmer 16 % nárast britskej spoločnosti Atomic Weapons Establishment, ktorá vyrába jadrové hlavice.

 

Štyri juhokórejské korporácie získali +39 % zisku a zvýšili ho na 11 mld. USD. Rast zaznamenal najmä konglomerát Hanwha Group (+53 %) po konsolidácii všetkých svojich vojenských dcérskych spoločností a akvizícii kórejskej lodiarskej spoločnosti DSME. Tento trend bol posilnený vývoznými kontraktmi s Austráliou, Veľkou Britániou a Poľskom na delostrelectvo a obrnené vozidlá. Aj ďalšie juhokórejské spoločnosti, Korea Aerospace Industries a Hyundai Rotem, zvýšili svoje tržby v dôsledku rastúceho dopytu – ide najmä o domáce objednávky, ako aj o kontrakty s Poľskom na bojové lietadlá a tanky.

 

Zároveň však klesli príjmy dvoch najväčších amerických spoločností, Lockheed Martin a RTX – o 1,6 %, resp. 1,3 %. Dôvodom boli problémy v dodávateľskom reťazci, najmä v segmente lietadiel a raketovej obrany, kde je logistika najzložitejšia. Celkové príjmy piatich francúzskych spoločností zahrnutých do hodnotenia tiež klesli – o 8,5 % na 25,5 mld. USD. Dôvodom je najmä pokles obratu (-41 %) leteckého koncernu Dassault Aviation Group, ktorého hlavným zdrojom príjmov je predaj stíhačiek Rafale. Tržby dvoch talianskych koncernov sa znížili o 10 %.

 

Vo všeobecnosti tržby vojensko-priemyselného komplexu globálneho Západu rástli najmä v malých spoločnostiach. Veľké korporácie na čele zoznamu, ktoré vyrábajú zložité zbraňové systémy, čelili v roku 2023 rastúcim nákladom a pretrvávajúcim výpadkom dodávok. Samozrejme, na úplný obraz si budeme musieť počkať na výsledky za rok 2024. Už teraz však môžeme vidieť, kto má záujem predovšetkým na predlžovaní ukrajinského konfliktu a príprave veľkej vojny. Samozrejme, za zmienku stojí aj oživenie britského jadrového projektu. Podľa všetkých indícií by sa v roku 2024 mohol jadrový arzenál ostrovného kráľovstva rozrásť a zmodernizovať – a to treba vziať do úvahy.

 

 

Karol Jerguš

*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov