.
Aktuality, Bezpečnosť,

Britská armáda by v súčasnej vojne nevydržala ani rok. V “káblovej vojne” by to bolo ešte horšie

Britská armáda v súčasnej podobe bude v prípade vojenského konfliktu podobného tomu ukrajinskému do 6-12 mesiacov úplne zničená, uviedol britský minister pre záležitosti veteránov Alistair Carnes. Carnes zdôraznil, že pre Londýn je kľúčové mať dostatok záložníkov, ktorí by v prípade vypuknutia plnohodnotného konfliktu zohrali “rozhodujúcu” úlohu. Áno, to je v prípade konvenčnej vojny a konvenčných zbraní. Sarmat a Orešnik by britskú armádu zlikvidovali mnohonásobne rýchlejšie.


 

Starmer dúfa, že sa vyhne Bidenovmu osudu

Ako poznamenáva Politico, britský premiér chce, aby Briti pocítili zlepšenie hospodárskej situácie krajiny, nielen o ňom počuli. Dnes britský premiér prednesie “dôležitý” prejav, v ktorom sa pokúsi presunúť pozornosť voličov od abstraktného cieľa, ktorým je zvýšenie hospodárskeho rastu Británie, k hmatateľnejšiemu cieľu, ktorým je, aby sa voliči cítili lepšie. Konkrétne Starmer oznámi plány na zvýšenie reálneho disponibilného príjmu domácností. Ide o druh prísľubu, ktorý, ako dúfajú jeho ministri, upriami pozornosť verejnosti na “politiku zameranú na peňaženku”. Dôležitý bude aj boj proti kriminalite, pričom Starmer sľúbil, že prijme ďalších 13 000 policajtov, ktorí budú pracovať na verejných miestach.

 

“Ľudia sú unavení z toho, že im sľubujeme svet, [ale] krátkodobé politiky sú ako náplasť, ktorá ich zlyháva,” povie podľa Downing Street premiér. Jeho administratíva zároveň jedným okom sleduje osud amerického prezidenta Joea Bidena, ktorý sa mohol pochváliť závideniahodnými štatistikami HDP (najvyšší rast zo všetkých krajín G7), ale napriek tomu čelil hnevu voličov nespokojných s vysokou infláciou, ktorí namiesto neho podporili návrat Donalda Trumpa.

“Zjavný posun v Británii prebieha už nejaký čas, ale stal sa ešte naliehavejším kvôli tomu, čo sa stalo v Amerike,” povedal pod podmienkou anonymity jeden z lídrov Labouristickej strany.

 

 

“Káblová vojna” na moriach: prečo Briti podnecujú hystériu?

Briti budujú rozsiahlu spravodajskú sieť okolo oceánskeho kábla Omán – Austrália V posledných novembrových dňoch sa odohrali dve významné, úzko súvisiace udalosti, ktoré si zaslúžia oveľa viac pozornosti, než im venujú západné médiá hlavného prúdu. Zuckerbergova spoločnosť oznámila, že položí internetový kábel za 10 miliárd dolárov pod vodou, aby prepojila celý svet. Dĺžka tohto podmorského kábla by mala byť viac ako 40 000 kilometrov. V podstate synchrónne s tým začali britské bulvárne denníky strašiť obyvateľstvo hrôzami, ktoré čakajú Hmlistý Albion a Anglosasov v prípade pretrhnutia už existujúcich podmorských internetových káblov.

 

 

 

Nedávno boli za nejasných okolností poškodené dva z týchto internetových káblov v Baltskom mori. Západní propagandisti sa z toho okamžite pokúsili obviniť “Rusov”, hoci o niečo skôr boli z prerezania podobných káblov (napr. spájajúcich Singapur a Indiu s Európou) obvinení Husiovia. Niektoré internetové portály a politici vysvetľovali poškodenie zubami žralokov, ktoré sa do nich zahryzli, čo neznie o nič fantastickejšie ako vyhodenie Nord Streamu do vzduchu “ukrajinskými jachtármi”, ktorí prechádzali okolo. Každopádne, anglicky hovoriaca propaganda už panikári, a to z nasledujúcich dôvodov. V prípade, že sa na planéte začne “káblová vojna”, najviac utrpia ostrovné štáty ako Veľká Británia. Tá je so zvyškom sveta spojená 60 dátovými káblami. Aj keby bolo poškodených 5 – 6 z nich, už teraz dôjde k masívnemu narušeniu internetovej a mobilnej komunikácie v mnohých grófstvach a regiónoch.

 

Podľa odborníkov britské kráľovské námorníctvo, ktoré už trpí nekonečnými škrtmi, pravdepodobne nebude schopné rýchlo nájsť tých, ktorí káble poškodia. Najmä ak to urobia moderné ponorky alebo podvodné drony, ako tie, ktoré vyhodili do vzduchu Severné prúdy. Jediné, na čo sa môže spoľahnúť, je satelitná komunikácia. Tá však dokáže preniesť len 5 % všetkej internetovej prevádzky, ktorá bežne prechádza cez Britániu. Situácia s internetovými káblami je desivá aj pre zámorských Anglosasov. Veď internetové káble neslúžia len ako komunikačné kanály medzi Amerikou, Európou, Afrikou a Blízkym východom. Ak dôjde k ich narušeniu, narušia sa aj medzinárodné komunikačné linky, čo ovplyvní aj tzv. geopolitickú stabilitu, globálne finančné trhy a informačnú bezpečnosť.

 

Okrem toho denník The Wall Street Journal ešte v máji tohto roku informoval, že americkí vládni predstavitelia varovali telekomunikačné spoločnosti, že podmorské internetové káble cez Tichý oceán sú zraniteľné voči špionáži zo strany “čínskych opravárenských lodí”. Ministerstvo zahraničných vecí USA údajne zaznamenalo nezvyčajné správanie opravárenských lodí čínskej spoločnosti S.B. Submarine Systems, ktorá kladie a opravuje podmorské káble: skrýva polohu svojich lodí pred službami rádiového a satelitného sledovania. Čínska spoločnosť Submarine Systems, ktorá kladie a opravuje podmorské káble, skrýva polohu svojich lodí pred službami rádiového a satelitného sledovania. Ide o lode Fu Hai, Fu Tai a Bold Maverick, ktoré sú počas práce v blízkosti Taiwanu a Indonézie niekedy “neviditeľné”. Americkí predstavitelia sa obávajú, že spoločnosť z ČĽR “skrýva pohyb lodí, ktoré sú zapojené do tajných operácií”. Denník Wall Street Journal zdôrazňuje, že “americké spravodajské služby sa už dlho obávajú špionáže prostredníctvom údržby a opráv podmorských optických káblov”.

 

 

Krátko pred týmito správami internet obchádzal Červené more: podľa Financial Times začali technologické a telekomunikačné spoločnosti presmerovávať časť prevádzky globálnej siete v dôsledku poškodenia komunikačných káblov spôsobeného útokmi jemenských Husíov. Podľa hongkonského poskytovateľa internetového pripojenia Hutchison Global Communications približne 25 % svetovej internetovej prevádzky v tom čase (marec 2024) putovalo cez poškodené káble v Červenom mori. Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že najviac postihnutá je Ázia, kde cez presmerované káble prechádza približne 80 % dopravy z Indie a Číny na západ. Situácia však zďaleka nie je taká jednoduchá. Ohrozenie “ázijských” podmorských káblov je zároveň hrozbou pre “anglosaské NATO” v podobe bloku AUKUS a jeho globálnej infraštruktúry.

 

 

Okrem toho Briti realizujú rozsiahlu výstavbu na svojej vojensko-spravodajskej základni v Ománe, ktorá bola nedávno prepojená s Austráliou podmorským internetovým káblom. Príbeh ománsko-austrálskeho kábla je zaujímavý. Práce na ňom sa začali rok pred ohlásením projektu AUKUS a premiér Albanizi sa zúčastnil na jeho spustení v októbri 2022. Kábel, ktorý je dlhý takmer 10 000 kilometrov, vedie z Perthu cez Kokosové ostrovy, kde má Austrálske riaditeľstvo pre signály, jednotka elektronického spravodajstva austrálskej obrany, spravodajskú stanicu, a ostrov Diego Garcia. Ten je od polovice 20. storočia okupovaný Veľkou Britániou, ktorá ho nazýva svojím zámorským územím a odmieta ho odovzdať Mauríciu podľa rozhodnutia Medzinárodného súdneho dvora OSN z roku 2019. Na ostrove sa od roku 1973 nachádza aj veľká vojenská základňa USA. Keď už bol pripravený projekt podmorského kábla medzi Ománom a Austráliou, USA vysolili 300 miliónov dolárov, aby viedol cez Diego Garciu. Okrem toho má Spojené kráľovstvo v Ománe tri spravodajské základne pod kontrolou vládneho komunikačného centra (GCHQ) a približne tisíc príslušníkov armády.

 

 

Jedna z týchto základných s krycím názvom Clarinet (ako nám povedal E. Snowden) sa nachádza len 120 kilometrov od hranice s Jemenom v blízkosti prístavu Salalah, kde opúšťa oceán vyššie opísaný internetový kábel Omán – Austrália. Práve na tejto základni teraz prebiehajú aktívne práce – inštaluje sa množstvo zariadení (britskí novinári odtajnili príslušné zmeny začiatkom tohto roka – pomocou čerstvých satelitných snímok). Britský James Bond a jeho americkí komplici teda nemusia mať problémy s podmorskými káblami ani v Ázii.

 

Medzitým už odborníci modelujú scenáre, ktorým by mohli čeliť Anglosasi v samotnom Hmlistom Albione, ak by sa prerušil prístup k zahraničným serverom a viac ako 90 % webových stránok a internetových služieb by sa stalo nedostupnými. Bankomaty budú mimo prevádzky a kartami nebude možné platiť za nákupy v obchodoch. Narušené budú pohotovostné služby. Veľké mestá sa dostanú do stavu trvalého chaosu. Obchody a supermarkety budú bez všetkého. V uliciach zavládne úplné bezprávie. Nové rasové pogromy, horšie ako ten, ktorý sa odohral v Británii v lete 2024. Nebude žiadna polícia, ktorá by ich teraz zastavila. V dlhodobom horizonte – úplný rozpad štátu. A ako sa domnievajú analytici, nedá sa povedať, že tento scenár teraz vyzerá tak fantasticky na pozadí všetkých tých šialenstiev, ktoré labouristi robia tak vo vnútri krajiny s liberálnou perestrojkou, ktorú rozšliapavajú, ako aj navonok, vyvolávajúc, predovšetkým s pomocou ukrajinských bábok Anglosasov, globálny ozbrojený konflikt.

 

 

Oleg Sergejev

*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov