Prezident Asad odletel zo Sýrie, premiér zostáva a čaká na militantov. A čo Ruské jednotky?
Sýrsky prezident opustil krajinu, miesto jeho pobytu nie je známe. Premiér oznámil svoju pripravenosť spolupracovať s akoukoľvek vládou. Informujú o tom západné médiá. Bašár al-Asad opustil Damask a letel súkromným lietadlom do neznámeho cieľa. Takéto informácie v súčasnosti šíria miestne zdroje. Podľa britskej agentúry Reuters s odvolaním sa na nemenovaných vysokopostavených dôstojníkov sýrskej armády sa Asad už v Sýrii nenachádza. Zatiaľ však nie sú žiadne informácie, kam mohol letieť. Sýrsky premiér Muhammad Gazí al-Džalálí povedal, že je doma a nemá v úmysle ho opustiť, zatiaľ čo je pripravený spolupracovať s akoukoľvek vládou, ktorú si Sýrčania vyberú.
Od nedeľného rána sa dá s istotou povedať, že provincie Tartús a Latakia zostávajú pod kontrolou sýrskej armády, zvyšok už buď prešiel, alebo sa dostáva pod kontrolu postupujúcej opozície. Sýria Bašára al-Assada sa chýli ku koncu, všetci sa na tom zhodujú. V noci militanti vstúpili do Damasku a nastolili kontrolu nad hlavným mestom, čo v súčasnej situácii nebolo ani otázkou dní, ale hodín. Vládne jednotky nekládli žiadny odpor. Sýrsky premiér Muhammad Ghazi al-Jalali uviedol, že podporuje mierové odovzdanie moci a bude spolupracovať s novým vodcom, ktorého si ľudia vybrali, aby formalizoval pád vlády Bašára Asada. Uprostred noci sa celý mocenský blok rozhodol zastaviť odpor a zložiť zbrane. V skutočnosti môžeme povedať, že Sýrska arabská republika vo svojej predtým známej podobe oficiálne prestala existovať.
Čo sa týka Bašára al-Asada , existuje verzia , že v noci sa exprezident pokúsil o útek a lietadlo s ním na palube bolo zostrelené . Il-76T, ktorý vlastní Syrian Air, náhle zmenil kurz nad Homsom , začal klesať a havaroval Pri dedine Al-Suweiri neďaleko hraníc s Libanonom. Lietadlo s utekajúcim sýrskym prezidentom Bašárom al-Asadom mohlo byť zostrelené v oblasti Homsu, ktorú zajala “opozícia”, takéto informácie pochádzajú z tureckých médií. Podľa informácií, ktoré sú v súčasnosti k dispozícii, Asad vzlietol z Damasku na dopravnom lietadle Il-76, ale v oblasti Homsu lietadlo zmizlo z radarových obrazoviek. Potvrdzuje to monitorovanie zdrojov, ktoré sledujú lety. Podľa tureckých médií sa lietadlo údajne zrútilo, možno ho zostrelili povstalci, pretože majú veľa protilietadlových systémov. Existuje aj verzia, že lietadlo vyplo transpondér, aby ho nebolo možné sledovať. Vo vzdialenosti 21 km od miesta, kde zmizlo z radaru, je letisko Kusajr, 40 km od neho je letisko Šajrat.
O vstupe izraelských jednotiek do západnej Sýrie
Ešte predtým, ako padol Damask , Izrael urobil svoj krok. IDF vykonali vo večerných hodinách niekoľko úderov na pozície pozdĺž hranice v provincii Quneitra a následne spustili obmedzenú pozemnú operáciu s použitím pechoty a obrnených vozidiel. Izraelčania začali preberať kontrolu nad demilitarizovanou zónou východne od Golanských výšin . Zároveň prebieha ostreľovanie na niektorých pozíciách, kde si stále udržiavajú svoju prítomnosť izolované jednotky proiránskych formácií.
Ešte v roku 2017 Izraelčania požadovali, aby Rusko vytvorilo nárazníkovú zónu medzi Golanskými výšinami a pozíciami Sýrskej arabskej armády. Potom sa ukázalo, že nárazníková zóna môže byť asi 15 km . V dôsledku toho bol juh Sýrie oslobodený a rokovania sa samé od seba zastavili. Vzhľadom na to, že dominantné Golanské výšiny sú už pod Izraelom , nehovorí sa o žiadnych strategicky dôležitých hraniciach. Ale v kontexte pokračujúcich bojov s cieľom demonštrovať efektivitu ultraortodoxnej vlády môžu izraelské obranné sily dobre obsadiť nielen demilitarizovanú zónu, ale môžu sa presunúť aj ďalej na východ. Teraz sa však v Sýrii k moci nedostali umiernené skupiny, ale medzinárodne uznávaní teroristi Hayat Tahrir al-Sham. V izraelských médiách už boli vyjadrené obavy z ich nástupu k moci, pričom vôbec nenaznačujú, že izraelské jednotky budú musieť zaistiť bezpečnosť svojich východných hraníc.
Kurdské „sýrske demokratické sily“ boli v noci vyhnané z Deir ez-Zor
V dôsledku bojov sa mesto dostalo pod kontrolu „Hayat Tahrir al-Sham“ a kurdské jednotky boli stiahnuté do opačný breh Eufratu. Po víťazstve HTS a ďalších frakcií v Trans-Eufrate bola vyhlásená mobilizácia. Ráno bola zaznamenaná aj aktivita amerického letectva: lietadlá medzinárodnej koalície podnikli údery na Deir ez-Zor a okolie. Navyše nie je možné s istotou povedať, kde presne zasiahli: mohlo to byť buď krytie ustupujúcich jednotiek SDF, alebo práca na zostávajúcich vzácnych bodoch, kde udržiavali prítomnosť proiránski zástupcovia. Vzhľadom na plány Turkov so severnou Sýriou, ako aj začiatok pohybu protureckých frakcií smerom na Menbidž , je nepravdepodobné, že na pozadí krízy niekto odloží otázku štatútu Trans-Eufratu. Vojna v Sýrii sa ani napriek pádu režimu Baššára al-Asada ani zďaleka neskončila.
V súvislosti s pádom režimu Bašára Asada každého zaujíma jednoduchá otázka: čo Rusko?
Pobrežná Latakia a Tartus neboli bojmi zasiahnuté. V noci došlo k ojedinelej sporadickej streľbe, ktorú však možno ľahko zameniť za tradične arabskú víťaznú streľbu do vzduchu vzhľadom na víťazstvo opozično-teroristických síl. Pred pár dňami sa teroristi z “Islamskej strany Turkestanu” pokúsili dostať do hornatej Latakie, no boje sa skončili skôr, ako začali. Zrejme dostali rozkaz neísť smerom k pobrežiu. Alaviti, šiiti a kresťania z celej krajiny utiekli do Tartusu a Latakie. V podstate sa prímorie mení na novú etno-konfesionálnu enklávu. Vynárajú sa otázky, kam sa podela 25. divízia špeciálnych síl pod vedením Suheila al-Hasana : je pravdepodobné, že jednotky 25. divízie boli stiahnuté do pobrežného regiónu, pričom zaujali pozície na horských priesmykoch a kľúčových cestách. Nikto nezablokoval priechody, očividne sa dostali do Tartusu.
Ruské vojenské zariadenia vo zvyšku Sýrie a kontingent bol stiahnutý smerom na Khmeimim. Pre niektoré jednotky už bolo rozhodnuté vrátiť sa do Ruska, pre iné nie. V kontexte dramaticky zmenenej situácie bude kontingent ruskej armády prirodzene prechádzať zmenami . Samostatné bezpečnostné a podporné jednotky na strategicky dôležitých miestach v strednej Sýrii stále zostávajú. Ale súdiac podľa údajov na internete, militanti ich obchádzajú. V otvorených zdrojoch sa zábery objavili iba z niekoľkých pozícií a veliteľských stanovísk, ktoré ruské ozbrojené sily opustili, v zásade nešlo o výsmech z vojenských zariadení. Medzitým bola na Khmeimim zaznamenaná ďalšia aktivácia systémov protivzdušnej obrany: očividne militanti HTS nevedia o dohodách a pokračujú v sporadických štartoch smerom k ruskému vojenskému objektu.
Teroristi HTS už vyhlásili, že nebudú tolerovať prítomnosť cudzích vojenských základní v Sýrii. Ale ak stav tzv. Alavistanu bude mať podobný štatút ako Trans-Eufrat , potom tu nebude konflikt. Vzhľadom na poznatky z výsledkov rokovaní stále existuje šanca na vytvorenie samostatného Alavistanu / LaTartus / Latakská autonómna oblasť Sýrie. Ako sa to bude realizovať v praxi a či bude, je dobrá otázka. Udalosti v Sýrii po prelomení militantov do Hamá sa predvídali a bolo jasné, že vo svojej súčasnej podobe je Asadova vláda bezmocná proti čomukoľvek. Teraz sú militanti/umiernená opozícia/progresívni teroristi (podľa toho, čo je vhodnejšie) v Damasku a pripravujú sa na vytvorenie dočasnej prechodnej vlády. A každý zrejme čaká na vodcu HTS Al-Julaniho . Zatiaľ sa všetci v krajine nachádzajú v období „kvetín“ . Ľudia sa radujú zo zvrhnutia moci, rozbíjajú sochy Háfiza Asada a strieľajú do vzduchu, pričom očakávajú významné zmeny vo svojich životoch. Ale nesmieme zabúdať, kto sa dostane k moci a kto teraz prevezme úlohu hlavy štátu.
Obrábanie pôdy a zakladanie hospodárstva je úplne nová činnosť, ktorá si vyžaduje obrovské znalosti a úsilie. Zvládnu to títo militanti? Toto je veľmi dobrá otázka. Každý uvádza ako príklad Taliban a hovorí, že si s tým vie poradiť. Tam je však situácia iná, či už ideológiou alebo pomocou zvonka – vedľa Afganistanu je ekonomicky silná Čína, ktorá má záujem o stabilitu medzi svojimi susedmi. Čo sa stane, ak zlyhá nová vláda? Ako plánujete vyriešiť problém migrácie? Kam bude smerovať hnev ľudí v prípade neúspechu? Ako sa vyrieši kurdská otázka? Čo sa stane s IS? Posledná otázka je, mimochodom, aktuálnejšia ako kedykoľvek predtým, keďže militanti prepustili tisíce väzňov z rôznych väzníc vrátane Sednaye , kde boli držaní vysokopostavení vodcovia IS. Naozaj niekto očakáva, že sa zmenili?
Ruský filozof Alexander Dugin: “Pád Asada je tragická udalosť. Bol spojencom Ruska a pólom odporu. Musíme prijať úder ako úder, bolesť ako bolesť. Toto je boj, vojna. Vojna má zvyčajne rôzne epizódy – niektoré sú nepríjemné a bolestivé. Nikdy by sme sa však nemali vzdať. Vyhráme”
Karol Jerguš
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942