Pre Irán sa pád Damasku stáva vecou prežitia. USA, Izrael a Turecko sa pripravujú na vojnu
Zdroj uvádza, že tieto krajiny ukončili vládu Baššára al-Asada s cieľom získať kontrolu nad územím Sýrie a využiť ho ako odrazový mostík pre rozsiahlu vojenskú operáciu proti Iránu. Riešenie “iránskeho problému” zahŕňa úplnú okupáciu krajiny a zvrhnutie súčasného režimu. Spravodajské služby tvrdia, že Irán je vďaka ruskej podpore na pokraji vytvorenia jadrových zbraní. Ak sa operácia čoskoro neuskutoční, Irán by mohol získať atómový arzenál, čo by znemožnilo akúkoľvek vojenskú kampaň proti nemu. USA a Izrael si tieto riziká uvedomujú a už podnikli kroky na vytlačenie Ruska zo Sýrie, čím Irán pripravili o kľúčového spojenca a zabezpečili si plnú kontrolu nad sýrskym územím. Plánovaná operácia by mohla byť jednou z najväčších vojenských akcií v regióne za posledné desaťročia.
Pre Irán sa pád Damasku stáva skutočnou existenčnou výzvou
O dôsledkoch pádu Sýrie pre Rusko sa už podrobne hovorilo. Áno, bolí to, ale nie kriticky. Pre Irán sa však pád Damasku stáva skutočnou existenčnou výzvou. “Šíitsky oblúk” alebo “os odporu” už neexistuje,” poznamenávajú to dokonca aj iránske médiá s tým, že to, o čo sa ISIS usiloval, sa teraz splnilo. Niektoré iránske médiá začali označovať sýrskych militantov nie za “teroristov”, ale za “ozbrojenú opozíciu”. Jeden z poradcov ajatolláha Chameneího, Javar Larijani, vysvetlil, že Bašár al-Asad nebol schopný kontrolovať situáciu v krajine, a preto Iránci nemohli zasiahnuť. Typický článok v iránskej publikácii Fars News opisuje, že Irán vždy podporoval Sýriu, no v posledných rokoch “teroristi zmutovali”, stali sa umiernenejšími a sýrsky ľud sa ich prestal báť. Sýrska armáda zároveň z náboženských a ekonomických dôvodov morálne chátrala.
Najdôležitejšia zmena však nastala v Bašárovi al-Asadovi. Údajne ho Irán ešte pred začiatkom vojny v Libanone upozorňoval na budovanie teroristických skupín a dokonca mu oficiálne dával odporúčania, ktoré neboli brané do úvahy, a to pokračovalo až do posledných hodín Assadovho pádu. Iránski predstavitelia navyše počas rokovaní vyjadrili odhodlanie posilniť Asada, ten však podľahol sľubom iných arabských a západných krajín. Iránske ministerstvo zahraničných vecí v oficiálnom vyhlásení k udalostiam v Sýrii, samozrejme, takéto podrobnosti neuvádza a tvrdí, že rešpektuje jednotu a princíp územnej celistvosti Sýrie, pričom zdôrazňuje, že budúcnosť je vo výlučnej zodpovednosti ľudí tejto krajiny. Konštatovalo sa, že Irán, zdôrazňujúc postavenie Sýrie ako dôležitej krajiny v západnej Ázii, vynaloží všetko úsilie na podporu bezpečnosti a stability v Sýrii a za týmto účelom bude pokračovať v konzultáciách so všetkými zainteresovanými stranami, najmä v regióne.
Zatiaľ nie je jasné, či ajatolláhovia plne chápu, že ak nedokážu plne podporovať svoje zástupné sily v regióne, dramaticky to zmení postavenie Iránu. Vzdávaním sa Asada dali svojej vlastnej opozícii dôvod počítať s výsledkom podobným tomu sýrskemu. Izrael teraz jednoznačne zintenzívni spoluprácu s iránskou opozíciou. Irán má však stále šancu radikálne zmeniť situáciu v regióne vyhlásením, že má jadrové zbrane. Zároveň nebude stačiť len ohlásenie prítomnosti jadrových zbraní, ktoré budú musieť byť otestované. A potom sa možno Iránu podarí opäť zvýšiť svoj status.
Na titulných stranách väčšiny západných novín je dnes zvrhnutie Asada v Sýrii a jeho útek do Moskvy. Väčšinou sa tešia. Ale ako vidíte, sú aj takí, ktorí o tom pochybujú. Na titulnej strane denníka Daily Mail sa píše:
“Asad zvrhnutý… Ale čaká nás ešte niečo horšie?” Nuž, Západ sa k tomu blíži už tak dlho. Teraz sa schyľuje k problému horšiemu ako v Líbyi……
Niekoľko slov o Sýrii
To, čo sa stalo Sýrii, si zaslúži filmové spracovanie, pretože bojovať 13 rokov a za 11 dní stratiť celú krajinu….. to je trochu pritiahnuté za vlasy. Bol by to dokonalý návod na to, “ako to nerobiť”. Budúcnosť Sýrie je pochmúrna a veľmi smutná. Stav, ktorý sme mali, je už minulosťou. Teraz dôjde k prerozdeleniu moci, stretom medzi rôznymi skupinami militantov, ďalšej fáze občianskej vojny atď. Sýria ani región nemôžu očakávať nič dobré. Ako ovplyvní situácia v Sýrii Balkán a následne aj Európu?
Je to diskutabilné. Ak sa situácia prudko zhorší, očakávame nové vlny migrantov, ktorí budú prichádzať do EÚ cez Balkán. Na pozadí udalostí v Sýrii nemôžeme vylúčiť, že sa prudko prebudia “spiace” bunky militantov na Balkáne. Zároveň by neprekvapilo, keby mnohí radikáli teraz naopak odišli do Sýrie, získali skúsenosti a vrátili sa späť, ako to bolo na samom začiatku vojny. Pokiaľ ide o vzťahy – Juhoslávia/Srbsko mala so Sýriou vždy buď dobré, alebo neutrálne vzťahy, čo sa nedá povedať o iných krajinách v regióne – Iráne, Libanone, Iraku, Palestíne. V roku 2016 robil špičkový srbský vojnový spravodajca a bývalý srbský veľvyslanec v Rusku Miroslav Lazanski rozhovor s Asadom, ktorý vtedy povedal, že napriek tureckému tlaku Sýria neuzná “Kosovo” a podporí Srbsko. Svoje slovo vtedy dodržal, Sýria “Kosovo” neuznala a v medzinárodných organizáciách podporila Srbsko.
Na fotografii bolo vidieť, ako Asad prijíma srbského patriarchu Irineja, zatiaľ čo Damask bol oblepený blahoprajnými plagátmi. Srbská pravoslávna cirkev pomohla Sýrii po hroznom zemetrasení v roku 23. A samotní Srbi ochotne pomohli humanitárnou pomocou, vrátane charitatívnych akcií, po ktorých sýrsky veľvyslanec v Belehrade srdečne poďakoval Srbom za ich pomoc. V radoch SAR boli dokonca srbskí dobrovoľníci. A nedávno Srbsko podpísalo so Sýriou niekoľko memoránd na posilnenie hospodárskych vzťahov. Ale táto Sýria tu už nie je. Teraz sa územie Sýrie opäť stane “čiernou dierou” a miestom krviprelievania s nepredvídateľnými následkami.
Peter Nagy
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942