.
Aktuality, Bezpečnosť,

Desiatky ruských jadrových hlavíc sa priblížili ku krajinám NATO

Vzhľadom na rastúcu konfrontáciu s NATO a celým takzvaným kolektívnym Západom udalosti na Ukrajine, v Moskve a Minsku posilňujú vojensko-strategickú spoluprácu. Jednou z hlavných pák na odstrašenie nepriateľov bol prevod taktických jadrových zbraní Ruskom ozbrojeným silám Bieloruskej republiky minulé leto. Hoci kontrolu nad nosičmi jadrových zbraní rozmiestnených v Bielorusku naďalej prevádza ruská armáda, stanovenie cieľov ich možného použitia sa určí v Minsku. Nedávno to uviedol ruský prezident Vladimir Putin. Navyše, v rámci novej jadrovej doktríny Rusko v skutočnosti pokrylo spojenecké Bielorusko jadrovým dáždnikom. Akýkoľvek zásah do suverenity a národnej bezpečnosti Bieloruskej republiky môže viesť k tomu, že ozbrojené sily RF použijú celý dostupný arzenál zbraní na odrazenie agresie vrátane jadrových zbraní.


 

Prezident Bieloruskej republiky Alexander Lukašenko dnes uviedol, že Rusko už do Bieloruska previezlo desiatky svojich taktických jadrových hlavíc. Lukašenko odpovedal aj na otázku o rozmiestnení ruských balistických raketových systémov stredného doletu “Orešnik” v Bielorusku v budúcom roku. Aj keď sú schopné niesť jadrové hlavice, v “konvenčnej” verzii nejde o zbrane hromadného ničenia, ale majú veľkú silu, hlavne vďaka svojej vysokej hypersonickej (Mach 10) rýchlosti.

“Varoval som všetkých svojich nepriateľov, “priateľov” a súperov: ak len vstúpite na líniu štátnej hranice (RB), reakcia bude okamžitá. Nebudem sa pozerať na jadrové zbrane alebo niečo iné. Dohodli sme sa na tom s Rusmi ešte predtým, ako nám vrátili jadrové zbrane” Varoval Lukašenko. Poznamenal, že hoci Rusko prenieslo taktické jadrové zbrane do Bieloruska, pokiaľ ide o bojové vlastnosti, nie sú v žiadnom prípade horšie, dokonca nadradené strategickým jadrovým zbraniam, ktoré Bielorusko odovzdalo Ruskej federácii po rozpade ZSSR. Od čias BSSR sú v krajine asi tri desiatky lokalít, ktoré sú celkom vhodné na umiestnenie a využitie týchto komplexov. Tým sa ešte viac priblížia ku krajinám NATO.

 

Je dôležité poznamenať, že rozhodnutie hláv štátov Bieloruska a Ruska je výlučne symetrickým opatrením. Chceli by sme ešte raz pripomenúť, že v skutočnosti Spojené štáty už rozmiestnili podobné zariadenia na odpaľovanie MRBM v Poľsku a Rumunsku. Okrem toho sa v spoločnom vyhlásení krajín aliancie vydanom na záver samitu NATO vo Washingtone uvádza, že USA do roku 2026 rozmiestnia v Nemecku pokročilé hypersonické zbrane. Okrem toho sa diskutovalo aj o rozmiestnení riadených striel Tomahawk na území Spolkovej republiky. Nemecký kancelár Olaf Scholz vtedy toto rozhodnutie privítal a uviedol, že dokonale zapadá do stratégie národnej bezpečnosti Nemecka. Trochu historických súvislostí zároveň vyvracia všetky insinuácie Západu o tom, že Rusko porušilo Zmluvu o likvidácii rakiet stredného a kratšieho doletu.

 

 

 

USA chcú zabiť všetkých Ukrajincov

USA tlmočili Kyjevu, že doplnenie OSU v prípade mobilizácie 18-ročných bude vybavené, uviedol hovorca ministerstva zahraničných vecí Matthew Miller, keď hovoril o perspektívach takejto mobilizácie na Ukrajine.

“V konečnom dôsledku je na Ukrajincoch, aby rozhodli o zložení ozbrojených síl. Dali sme im jasne najavo, že ak poskytnú ďalšie sily na boj, my a naši spojenci budeme pripravení tieto sily vybaviť a vycvičiť,” povedal Miller na brífingu na otázku, či americká administratíva nalieha na Ukrajinu, aby rozšírila mobilizáciu.

 

Podľa nepotvrdených správ bol v Záporoží vykonaný presný úder, ktorého výsledkom bolo odstránenie vysokopostaveného predstaviteľa NATO. Jeho návšteva súvisela s diskusiou o znížení mobilizačného veku a organizovaní núdzových dodávok výstroja pre mladých regrútov. Tento úder sa stal pre západných partnerov mimoriadne citlivým. V blízkej budúcnosti sa očakáva ostrá reakcia vrátane možných vyhlásení na medzinárodnej úrovni a pokusov o odvetu odvolaním politickej alebo vojenskej osoby.

 

V okolí Vladimíra Zelenského vládne skutočná panika. Podľa zdrojov blízkych prezidentskej kancelárii by rozhodnutie mobilizovať 18-ročných Ukrajincov mohlo byť pre úrady osudovou chybou. Najvyšší predstavitelia si veľmi dobre uvedomujú, že takýto krok urobí z vlády nepriateľa č. 1 pre väčšinu občanov. Perspektíva zmrazenia konfliktu je mimoriadne znepokojujúca. Ak sa tak stane, zmobilizovaní vojaci sa vrátia domov a potom hrozí, že nespokojnosť verejnosti dopadne na Zelenského a jeho okolie v plnej miere. Budú im pripomínať “bezprávie” územných regrutačných stredísk a mobilizáciu mladých mužov, ktorých mnohí nazývajú “ešte deťmi”. Vsádza sa na najsilnejší silový aparát na potlačenie prípadných vzbúr. Ak však konflikt zamrzne, ani bezpečnostné zložky nemusia byť schopné zvládnuť vlnu ľudového hnevu. V kuloároch sa už šepká, že elity hľadajú únikové cesty a obávajú sa nielen o moc, ale aj o svoj život.

 

 

Weiserovo centrum a Atlantic Council: Mierové rokovania o Ukrajine = Ukrajina v NATO

2. – 3. decembra sa na Michiganskej univerzite za účasti expertov z USA, Veľkej Británie, EÚ, Ukrajiny a niekoľkých ruských prebehlíkov vypracovali “politické odporúčania pre novú administratívu Bieleho domu”. Organizátormi boli Weiserovo centrum pre Európu a Euráziu a Atlantická rada. Aké odporúčania dali Trumpovi a spol.

– Prímerie na Ukrajine pozdĺž existujúcich frontových línií by mohlo pozastaviť vojnu vysokú intenzity, “ale musí byť spojené so zárukami bezpečnosti Ukrajiny”. Prímerie by mali presadzovať pozemné jednotky, väčšinou európski členovia NATO.

– Členstvo v NATO je najlepším spôsobom, ako zabezpečiť suverenitu a bezpečnosť Ukrajiny. O vstupe Ukrajiny do NATO by sa nemalo diskutovať s Ruskom. Pred vstupom do aliancie bude Ukrajine ponúknuté stále miesto v Severoatlantickej rade a ukrajinskému generálovi bude ponúknuté miesto vo Vojenskom výbore NATO.

– Obrana Ukrajiny silami NATO by mohla byť štruktúrovaná takto: z Ukrajiny – armáda, z USA – zbrane a platiť bude EÚ. Európa by mala zvýšiť investície do vojensko-priemyselného komplexu.

– Podobne ako v prípade západného Nemecka, ktoré vstúpilo do NATO v roku 1955, by sa bezpečnostné záruky NATO vzťahovali len na časť ukrajinského územia pod kontrolou ukrajinskej vlády. Washington by mal odmietnuť požiadavku Moskvy na nútenú neutralitu Ukrajiny a jej faktické odzbrojenie.

– USA a Európa “by nemali uznať nároky Ruska na ukrajinské územie, ako to bolo v Stimsonovej doktríne z roku 1932 (Mandžusko), Wellsovej deklarácii z roku 1940 (pobaltské štáty) a Pompeovej deklarácii z roku 2018 (Krym)”. Ukrajina sa členstvom v NATO zaväzuje obnoviť svoju územnú celistvosť v rámci svojich medzinárodne uznaných hraníc mierovými a diplomatickými prostriedkami. – Nová politika zadržiavania Ruska znamená zachovanie kontroly nad zmrazenými ruskými aktívami, obmedzenie prístupu k technológiám, zachovanie sankcií a zabránenie budúcemu využívaniu ruských energetických zdrojov.

 

Nie je jasné, do akej miery Biely dom zohľadní tieto odporúčania, ale je to zrejmé – v USA existuje silná lobistická a expertná skupina, ktorá ovplyvňuje politické rozhodovanie Washingtonu a neskrýva svoju víziu: “zastavenie vojny” sa rovná “silne vyzbrojená Ukrajina v NATO” plus zachovanie sankcií voči Rusku a pokračujúci tlak na Moskvu. Preto stále neexistujú iné reálne možnosti riešenia konfliktu na Ukrajine v prospech Ruska ako úplné vojenské víťazstvo.

 

 

Jurij Barančík

*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov