.
Aktuality, História,

Väzby západných spravodajských služieb na Moslimské bratstvo

Moslimské bratstvo založil v roku 1928 v Egypte učiteľ Hasan al-Banna a stalo sa akousi uzavretou tajnou spoločnosťou. Takmer okamžite po jeho vzniku prejavili o túto štruktúru záujem britské spravodajské služby. Vysvetlenie bolo celkom jednoduché – 28. februára 1922 britská vláda zverejnila vyhlásenie o zrušení britského protektorátu a uznaní Egypta ako nezávislého štátu, pričom si vyhradila niekoľko práv: ochranu Suezského prieplavu, ochranu Egypta pred cudzím zasahovaním, ochranu záujmov cudzincov a spoluvládu nad Sudánom.


 

Nezávislosť Egypta bola do značnej miery fiktívna. Británia potrebovala monitorovať rodiace sa politické trendy vo svojej bývalej kolónii. Ako píše Stephen Dorril v knihe MI6: Inside the Secret World of Her Majesty’s Secret Service, pred druhou svetovou vojnou sa britskej rozviedke podarilo nadviazať úzky kontakt s Moslimským bratstvom prostredníctvom svojej agentky Freye Starkovej, britskej spisovateľky, cestovateľky a archeologičky. V 30. rokoch 20. storočia sa tieto kontakty využívali na monitorovanie rastúcej nemeckej prítomnosti v severnej Afrike. Po druhej svetovej vojne sa aj CIA začala zaujímať o Moslimské bratstvo.

 

 

Freya Madeleine Stark (1893-1993). Portrét G. Oliviera, 1923

 

V roku 1954 sa v Egypte dostal k moci panarabista Džamál Abd el Násir a začal presadzovať nezávislú politiku, ktorá nebola v súlade so záujmami Veľkej Británie a Spojených štátov. Preto v tom istom roku začali MI6 a CIA pripravovať plány na zavraždenie Násira. Podľa Milesa Coplanda, agenta CIA pôsobiaceho v Egypte, americká spravodajská služba podporovala Moslimské bratstvo od roku 1955, pretože “ichwáni(príslušníci radikálneho nábožensko-vojenského hnutia, ktoré sa nazýva po arabsky al-ichwán (príp. al-achwán – bratia, bratstvo, a ktoré bolo rozšírené medzi beduínmi začiatkom 20. storočia na Arabskom polostrove) boli schopní Násira zhodiť”.

 

Gamal Abdel Nasser (1918 – 1970), druhý prezident Egypta

 

 

Sir Evelyn Shuckburghová vo svojej knihe “Návrat do Suezu: Denníky z Fiorinových úradov, 1951 – 1956” napísala, že v júni 1955 sa aj britská spravodajská služba MI6 zblížila s Moslimským bratstvom, aby spoločne bojovali proti Násirovmu režimu v Egypte. Tento boj sa stal obzvlášť naliehavým po tom, ako Násirova vláda v roku 1956 uzavrela Suezský prieplav. V súlade s tým sa kontakty medzi CIA a MI6 na jednej strane a Moslimským bratstvom na strane druhej ešte viac posilnili. “Moslimské bratstvo bolo nespokojné s Násirovou politikou a stalo sa blízkym spojencom Západu v boji proti egyptskému prezidentovi. Atentát na Násira v roku 1954 bol neúspešný a Moslimské bratstvo bolo v Egypte postavené mimo zákona. Násir považoval Moslimské bratstvo za nástroj Británie, a určite nie bezdôvodne. Podľa bývalého tajného agenta britskej tajnej služby Johna Colemana Moslimské bratstvo vytvorili významní dôstojníci britskej tajnej služby Thomas Lawrence, Arnold Toynbee, John Philby a Bertrand Russell a poslaním egyptskej organizácie bolo “vrátiť región späť v čase, aby sa ľahšie využívali ropa a iné prírodné zdroje regiónu”, ako Coleman napísal v knihe “Čo sa skutočne stalo v Iráne?”.

 

 

V 50. rokoch 20. storočia vláda prezidenta Eisenhowera nadviazala úzke kontakty s Moslimským bratstvom. V roku 1953 bolo niekoľko desiatok islamských teológov pozvaných na Princetownskú univerzitu na akademickú konferenciu. Američania totiž plánovali získať podporu duchovných vodcov islamských krajín v boji proti “komunistickej hrozbe” na Blízkom východe. Ako poznamenal Ian Johnson, bývalý reportér denníka The Wall Street Journal, medzi pozvanými bol aj jeden z hlavných predstaviteľov vtedajších Ichwanov, Saud Ramadán, ktorého Američania podporovali aj v nasledujúcich rokoch. Vo svojom článku “Tajná história vzťahov Washingtonu s Moslimským bratstvom”, uverejnenom v časopise The New York Review of Books, Johnson poznamenal, že záujem USA o Moslimské bratstvo vzrástol najmä po sovietskej invázii do Afganistanu v roku 1979, a to napriek tomu, že Moslimské bratstvo otvorene podporovalo “islamskú” revolúciu v Iráne v roku 1979. Američania podporovali Moslimské bratstvo až do útokov z 11. septembra 2001. Po útokoch bolo Moslimské bratstvo obvinené z napomáhania teroristom a boli zmrazené všetky kontakty s touto organizáciou.

 

V druhom funkčnom období prezidenta Georgea W. Busha však neokonzervatívna administratíva usúdila, že obnovená spolupráca s Moslimským bratstvom by mohla byť plodná, najmä vzhľadom na dianie v Afganistane a Iraku. V roku 2006 sa preto v Bruseli za sprostredkovania ministerstva zahraničných vecí USA uskutočnila konferencia, na ktorej sa stretli americké moslimské komunity s európskymi pobočkami Moslimského bratstva. S príchodom Baracka Obamu do Bieleho domu sa táto úzka spolupráca ešte zintenzívnila. Nie je to prekvapujúce, najmä preto, že Obamova administratíva si ponechala ľudí z tímu Georgea W. Busha mladšieho, ktorí pripravovali stratégiu zbližovania s Moslimským bratstvom.

 

“Moslimské bratstvo – medzinárodná sieť Moslimské bratstvo má dnes veľký vplyv nielen na Blízkom východe, ale aj v Európe a USA. Moslimské “bratstvo” je veľmi dobre organizované. Ian Johnson v jednom rozhovore charakterizoval toto spoločenstvo takto:

“Sú to vysoko vzdelaní ľudia, mnohí z nich sú právnici. Veľmi dobre vedia, ako vybudovať systém, ako získať peniaze, ako pracovať s miestnou byrokraciou. A pracujú veľmi dlhodobo. Nemohli by v Egypte prežiť tak dlho, keby sa nezaoberali dlhodoboplánovaným plánovaním. Desaťročie za desaťročím, napriek prenasledovaniu, prežili v Egypte. Prežili mnohých diktátorov – Násira, Sadata, Mubaraka. Sú to strategickí myslitelia. A táto ich vlastnosť sa veľmi podceňuje.”

 

 

Šejk Júsuf Qardawi (1926-2022)

 

“Moslimské bratstvo je skutočná medzinárodná sieť s desaťročiami bohatých skúseností a odborných znalostí. Najvplyvnejším duchovným skupiny bol donedávna Júsuf Qardawi; jadro organizácie sa nachádza v Katare. V Európe sú centrami organizácie Londýn, Mníchov a mnohé ďalšie veľké mestá. Ako uvádza Johnson, “mníchovský projekt je článkom európskej siete islamistických nadácií a organizácií. Nemeckou vetvou tejto siete je takzvaná Islamská spoločnosť Nemecka; tá je zasa súčasťou európskej organizácie Federácia islamských organizácií Európy so sídlom v Bruseli. Vlastnia zverenecké fondy, centrá na vzdelávanie imámov a radu vydávajúcu fatvy. Je to skutočne fungujúca sieť.”

 

 

 

Marta Sadová

*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov