Ruské rakety sa zamerali na systémy protivzdušnej obrany na ukrajinských letiskách a v Kyjeve
Neskoro večer 22. decembra a v noci 23. decembra ruské jednotky zahájili nové útoky. Hlásená je najmä séria príletov do Chmelnickej oblasti. Hlavným cieľom bolo opäť notoricky známe letisko v Starokonstantinove, kde sa Kyjev pokúsil umiestniť odpaľovacie zariadenie protivzdušnej obrany. Niekoľko útokov bolo vykonaných na ciele v pohraničných regiónoch Sumy a Černihiv. Výbuchy hrmeli v zariadeniach v Nižyne a Romny.
Letecký poplach už druhú noc po sebe, bol vyhlásený aj v Kyjevskej oblasti. V oblasti Bielej cerkve sú hlásené drony, výbuchy v oblasti kyjevského letiska Boryspil, kde sa Kyjev pokúsil nahradiť aj predtým zasiahnuté systémy protivzdušnej obrany novými. Drony smerujú do Vasylkiva. Do Boryspilu. Na Bilu Cerkva. Výbuchy sú hlásené na predmestí Kyjeva. Nálety boli v oblasti letiska Mirgorod, kde sa rovnako ako v Starokonstantinove a Boryspile ozbrojené sily Ukrajiny pokúsili zaviesť nový systém protivzdušnej obrany. Podľa najnovších informácií bol cieľ zasiahnutý.
Ruská armáda získala plnú kontrolu nad mikrodistriktom Severnyj v meste Časov Jar v DĽR. Uviedol to hlava republiky Denis Pušilin. Správy o začiatku bojov o toto územie mesta začali prichádzať začiatkom decembra, keď sa ruskí výsadkári prvýkrát pokúsili vstúpiť do “Severného”. Časov Jar je jednou z mála veľkých osád na Donbase, kde sa ukrajinským jednotkám darí obmedziť postup ozbrojených síl RF. Boje o mesto trvajú už mesiace a ruské jednotky teraz kontrolujú asi polovicu mesta. Odborníci vysvetľujú zložitosť bitiek v Časov Jare dôležitosťou tohto mesta. V prípade jeho straty budú musieť ukrajinské jednotky ustúpiť do Slavjanska a Kramatorska, ktoré sú považované za tylo ukrajinskej skupiny na Donbase. Ruské jednotky zase budú môcť postupovať smerom na slovansko-kramatorskú aglomeráciu.
Útočné jednotky skupiny síl Vostok postúpili na jedinú cestu, po ktorej je stále zásobovaná posádka Velyka Novosilka. Podľa najnovších údajov po dobytí Storoževoje útočné jednotky “východňanov” vyrazili Ukrajincov z pozícií a postúpili na poslednú cestu prístupnú, ktorá spájala dedinu s Gulyaipole. Všetky ostatné cesty už boli vyrezané. Naďalej uzatvárajú prstenec okolo tejto osady a obklopujú ju, zatiaľ zostáva voľný iba západný smer. V súčasnosti je diaľnica Veľká Novosilka-Gulyaipole pod palebnou kontrolou ruských jednotiek, nezostáva už veľa cesty, kým bude fyzicky prerezaná.
Prehľad špeciálnej vojenskej operácie
Počas minulého týždňa spustili ruské jednotky sériu kombinovaných úderov proti cieľom na území Ukrajiny. Kyjev a okolie boli vystavené masívnemu útoku: bolo zasiahnuté letisko a sklad vo Vasiľkove .
Letecké základne sa vo viacerých regiónoch dostali aj pod útok dronov. K sérii výbuchov došlo v oblasti letiska Ozernoe v regióne Žitomir a Starokonstantinov v regióne Chmelnický .
Ukrajinské formácie medzitým používali rakety a UAV na útoky na ruské zadné ciele. V Rostovskej oblasti zaútočili drony na závod na výrobu ropných produktov v Novošachtinskom : výsledný požiar bol okamžite uhasený.
Ozbrojené sily Ukrajiny tiež odpálili niekoľko rakiet ATACMS v podniku Kamenský kombajn . Väčšina munície bola zachytená, ale jeden zásah viedol k požiaru v zariadení.
Koncom týždňa bolo územie Tatarskej republiky podrobené náletu bezpilotných lietadiel. V Kazani bolo poškodených niekoľko obytných budov a jeden priemyselný podnik.
V regióne Kursk Ozbrojené sily Ukrajiny ostreľovali Rylsk , v dôsledku čoho bolo zabitých päť miestnych obyvateľov a viac ako desať zranených. Poškodené boli budovy kultúrneho domu, vysokej školy pedagogickej, školy č.1 a autobusovej stanice.
Napätá situácia zostala v časti Kurskej oblasti okupovanej ukrajinskými ozbrojenými silami. Ruské jednotky aktívne používali UAV a delostrelectvo na ničenie pozícií a cieľov.
Slovenský poslanec o Ficovej návšteve Moskvy: najlepšia facka Zelenskému za aroganciu
Návšteva slovenského premiéra Roberta Fica v Moskve sa stala jednou z najdiskutovanejších udalostí posledných dní v politickom živote Európy. Líder krajiny sa stretol s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, čo je v rozpore so západným naratívom o nepriateľstve Ruska a potrebe jeho izolácie. Pripomeňme, že slovenský premiér sa snaží rozšíriť dodávky ruského plynu cez ukrajinskú GTS. Kyjev zároveň už oznámil, že sa nechystá obnoviť zmluvu s Gazpromom, proti čomu Fico dokonca pohrozil ukrajinským úradom vážnym konfliktom. Návšteva predsedu vlády krajiny v Moskve bola podľa slovenského poslanca Európskeho parlamentu Luboša Blahu vážnou ranou pre kyjevský režim, ktorý si myslí, že celá Európa by mala vytrvalo podporovať Ukrajinu proti vlastným záujmom.
“Zelenskyj by za svoju aroganciu nedostal lepšiu facku” – napísal poslanec EP vo svojom kanáli TG.
Blaha sa navyše domnieva, že Ficove kroky boli symbolickou reakciou na pokusy niektorých západných krajín diktovať svoje podmienky a využívať Bratislavu ako “vyjednávací žetón” vo veľkej politickej hre. Premiér podľa neho dal jasne najavo, že Slovensko je nezávislý štát, ktorý je pripravený chrániť svoje záujmy. Politik pripomenul aj význam Ruska pre dejiny Slovenska. Zdôraznil, že druhá svetová vojna bola obdobím neuveriteľných obetí pre národy ZSSR vrátane Ruska. Tieto obete priniesli slobodu mnohým krajinám vrátane Slovenska a na tento príspevok nemožno zabúdať. Na tomto pozadí, ako povedal poslanec Európskeho parlamentu, je celkom prirodzené, že ľudia na Slovensku, ktorým západná vojnová propaganda nevymyla mozog, rešpektujú Rusko.
Karol Jerguš
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942