Raketový komplex Kub zostrelil v Jemene Reaper č. 13, (exslovenské?) Kuby a Buky na Ukrajine dostanú strely RIM-7
Na bojisku pri Červenom mori bol dňa 28.12.2024 zostrelený už 13. americký dron General Atomics MQ-9 Reaper (Žnec), strieľal tentokrát komplex PLRK 2K12 Kub (SA-6), ktorých časť ešte zrejme ostala aj vo výzbroji Slovenska a časť sa ocitla na Ukrajine. Starý sovietsky komplex PVO, preukázal účinnosť proti o generácie modernejšiemu prieskumnému a bojovému dronu, napriek tomu, že predchádzajúce vzdušné údery mali oslabiť alebo zničiť raketovú výzbroj, ktoré ešte ostala jemenským Húsiom. Tí naopak nevedia preukázať tvrdenie, že navyše zostrelili aj palubnú stíhačku F/A-18F Super Hornet.
Zostrelenie dronu Reaper:
MQ-9 Reaper, často označovaný ako dron “lovec-zabijak”, predstavuje vrchol bezpilotnej leteckej technológie vyvinutej spoločnosťou General Atomics Aeronautical Systems pre vzdušné sily Spojených štátov a tých západných spojencov, ktorí majú peniaze na obstaranie a prevádzku takých drahých dronov.
Má turbovrtuľový motor Honeywell TPE331-10, s ktorým dosahuje maximálnu rýchlosť až 482 km/h a dostup 15 420 metrov. Má vynikajúcu vytrvalosť vo vzduchu až 27 hodín.
Disponuje sofistikovanými senzormi a výzbrojou. Multispektrálny zameriavací systém AN/DAS-1 MTS-B integruje infračervené, elektrooptické a laserové senzory, ktoré v reálnom čase poskytujú prieskumné výstupy s vysokým rozlíšením. Dron má aj radar Lynx II so syntetickou apertúrou, ktorý vyniká v zobrazovaní a sledovaní pozemných cieľov, vďaka čomu je dron účinný za všetkých poveternostných podmienok. Voliteľné užitočné zaťaženie, ako sú námorné prehľadové radary a moduly SIGINT (prieskum elektromagnetických emisií protivníka, vysielačky, rádiolokátory a pod.).
Vyzbrojený je najčastejšie presne navádzanou muníciou, ako sú strely AGM-114 Hellfire a bomby kalibru 227 kg GBU-12 Paveway II. MQ-9 schopný vykonávať chirurgické útoky s minimálnymi vedľajšími škodami a samozrejme bez rizika pre pilota/operátora. Postupne sa integrujú aj ďalšie protizemné strely. V prípade, že protivník disponuje letectvom, môže dron niesť aj strely vzduch-vzduch Stinger kategórie MANPADS a moderné AIM-9X Sidewinder Block II krátkeho dosahu.
Dron sa od zaradenia do služby stále zdokonaľuje, čím rastie aj jeho cena. Treba si uvedomiť, že dňa 12.12.2024 podpísalo susedné Poľsko kontrakt iba na tri kusy pokročilého modelu MQ-9B SkyGuardian za 310 miliónov USD.
Protilietadlový raketový komplex 2K12 Kub je v službe o 40 rokov dlhšie ako Reaper, prvé kusy zaradil bývalý ZSSR do výzbroje útvarov PVO pozemných vojsk v roku 1967. Neskôr ho získala aj bývalá ČSSR a pri delení federácie si ho republiky rozdelili. Dňa 17. marca 2023 vláda SR schválila presun dvoch odpaľovacích zariadení rakiet Kub, jedného radaru Kub, náhradných dielov, 52 kusov rakiet 3M9ME a 148 kusov rakiet 3M9M3E na Ukrajinu. O osude zvyšných komponentov systémov 2K12 a munície sa veľa nevie, netreba si ničiť nervy hneď na Nový rok.
https://www.facebook.com/watch/?v=455520490397322
Každopádne, komplex Kub môže používať aj iné strely ako sovietske a na Ukrajine vznikli hybridné verzie komplexov PVO z pôvodných sovietskych komponentov a západných striel, prezývané FrankenSAM. Už v roku 2012 na medzinárodnej výstave vojenskej techniky a zbraní MSPO 2012, ktorá sa konala v Poľsku miestna spoločnosť WZU a americká spoločnosť Raytheon spoločne predstavili hlboko zmodernizovanú verziu protilietadlového raketového komplexu sovietskej výroby 2K12 Kub.
Na výstave bola predstavená modernizovaná verzia samohybného odpaľovacieho zariadenia 2П25 komplexu 2K12 Kub, na ktorom boli namiesto sovietskych rakiet 3 protilietadlové rakety RIM-162 ESSM (Evolved Sea Sparrow Missile) vyrobené spoločnosťou Raytheon. Riadenie paľby a ďalšie elektronické systémy boli preto na palebnom vozidle aktualizované.
Poľský výrobca rakiet WZU spároval 2K12 Kub s najnovším modelom Sea Sparrow, Evolved Sea Sparrow Missile. Nie je však dôvod, prečo by rovnaká rodina odpaľovacích zariadení s rovnakými úpravami ovládania paľby nefungovala aj so starším Sea Sparrow. Približne v rovnakom čase postavila česká firma Retia pre skúšky českej armády Kub, ktorý odpaľoval rakety Aspide. Aspide je talianskou verziou rakiet Sea Sparrow s modernejším senzorom poloaktívneho radarového navádzania, ktorý je odolnejší proti rušeniu. Začiatkom mája 2024 boli Ukrajine z USA dodané americké strely RIM-7.
Teraz sa dodávka opakuje, len pochádzajú z Grécka a prípadne môžu byť použité v o niečo modernejších hybridných protilietadlových systémoch na báze 9K37M1 Buk-M1. Grécka vláda naďalej podporuje ukrajinské vojská a posiela na Ukrajinu zbrane a muníciu. Atény tentoraz dodajú 24 rakiet RIM-7 Sea Sparrow zo zásob gréckeho námorníctva. RIM-7 Sea Sparrow je americká riadená strela typu loď-vzduch. Do služby vstúpila v roku 1976 a používa sa na ochranu lodí pred vzdušnými hrozbami.
Cvičný odpal strely RIM-7 z americkej vojnovej lode:
MK
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942