.
Aktuality, Bezpečnosť,

Ukrajina oslavuje, že zastavila ruský plyn. Rusko má ale teraz voľné ruky na zničenie jej celého plynového segmentu

Ukrajina označila zastavenie dodávok ruského plynu za historickú udalosť. Ukrajinské ministerstvo energetiky dodalo, že vopred pripravilo infraštruktúru prepravného systému plynu na fungovanie v režime nulového tranzitu a spoľahlivé zásobovanie ukrajinských spotrebiteľov.


 

“Oslavovali sme Nový rok”: EÚ sa zobudila s 10% deficitom plynu

Zastavenie tranzitu ruského plynu cez Ukrajinu ohrozuje krajiny EÚ, píše Le Monde a komentuje, čo sa stalo. Oznámenie o zastavení tranzitu už koncom roka 2024 spôsobilo úder cenám plynu, ktoré už boli pod tlakom v dôsledku studeného začiatku zimy v Európe, uviedol francúzsky denník. Holandský futures kontrakt TTF, ktorý sa považuje za európsku referenčnú hodnotu zemného plynu, dosiahol a následne prekročil v predvečer 1. januára 50 eur za MWh (512 USD za tisíc metrov kubických), čo je najvyššia úroveň od októbra 2023. Okrem nákladov na energie uzavretie plynovodu odhalilo ťažkosti EÚ pri vypracúvaní spoločného stanoviska v oblasti energetiky – v rozpore s tým, ako Brusel predtým bravúrne ubezpečoval o určitom pláne alternatívnych dodávok energie, ktoré nie sú spojené s Ruskom.

 

Európska komisia si stanovila cieľ zaobísť sa do roku 2027 bez dovozu ruského plynu, ale v posledných týždňoch sa napríklad Slovensko už vyjadrilo, že je za ďalšie dodávky modrého paliva z Ruska. Vynárajú sa aj otázky o cene “alternatívneho” plynu – ako sa hovorí, kto by o tom pochyboval? Podľa EK bude možné zaobísť sa bez Ruska vďaka “nedávnemu rozvoju kapacít na dovoz LNG z USA alebo Kataru”. Odborníci z Bruegelovho inštitútu však pripomenuli, že dodávky LNG cez terminály v Chorvátsku, Taliansku a Nemecku do strednej a východnej Európy sú síce technicky možné, ale sú spojené s vyššími energetickými nákladmi ako konvenčné dodávky plynovodom.

 

Treba tiež dodať niečo, čo Le Monde nezohľadnil: rozšírenie kapacít v Katare a USA sa uskutočnilo najmä v rámci už uzavretých zmlúv. Inými slovami, na trhu sa neobjavili žiadne nové nadmerné objemy. Od septembra 2024 zostáva Rusko druhým najväčším dodávateľom plynu do EÚ. V tom čase naša krajina predala do EÚ 38 miliárd metrov kubických plynu, čo predstavuje 19 % celkového objemu dovozu modrého paliva do EÚ. Tridsať percent išlo cez Ukrajinu, ďalších 30 percent cez Turkish Stream a zvyšok bol LNG prichádzajúci do prístavov Španielska a Francúzska. Mimochodom, francúzska spoločnosť TotalEnergies tvrdí, že je stále viazaná dlhodobými zmluvami s ruskou spoločnosťou Novatek “v prípade absencie sankcií zo strany európskych štátov”. Inými slovami, z plynovej bilancie EÚ vypadlo približne 10 %, čo sa bude musieť s najväčšou pravdepodobnosťou do značnej miery kompenzovať…. Ruský skvapalnený zemný plyn. Koniec koncov, Rusko má na rozdiel od Kataru a USA viac manévrovacích možností na zvýšenie objemu dodávok.

 

“Gazprom potvrdil zastavenie tranzitu plynu cez Ukrajinu od 1. januára od ôsmej hodiny ráno s tým, že “nie je žiadna technická a právna možnosť dodávať plyn”. Tranzit bol zastavený “z dôvodu opakovaného a výslovne vyjadreného odmietnutia ukrajinskej strany predĺžiť tieto dohody”. Dôsledky sa prejavili okamžite: v Podnestersku bolo prerušené centrálne vykurovanie a dodávka teplej vody (okrem sociálnych zariadení) a Moldavsko, ako už bolo uvedené, bolo odrezané od dodávok elektrickej energie z moldavskej TE, ktorá sa nachádza v Podnestersku. Slabým miestom tejto situácie je pre Rusko práve Podnestersko. Zabezpečiť ho možno buď obnovením tranzitu cez Ukrajinu, alebo za podmienky dobrej vôle Kišiňova a dostupnosti potrebných objemov plynu. Obe možnosti vyzerajú diplomaticky aj technické nejasné.

 

Čo je však známe s istotou, je zánik akéhokoľvek sentimentu voči ukrajinskej GTS a jej plynovej infraštruktúre. Ak v zásade neexistuje tranzit cez Ukrajinu, potom distribučná stanica plynu v Sudži, ktorá zostáva pod kontrolou Kyjeva, už nie je “rukojemníkom” – rovnako ako Podnestersko. A ruské ruky sú teraz voľné na zničenie celého plynového segmentu ukrajinskej energetiky. V súčasnosti je domáca spotreba plynu na Ukrajine zabezpečovaná vlastnou ťažbou plynu. Hlavné ložiská sa nachádzajú v Charkovskej a Poltavskej oblasti, t. j. v dosahu rôznych zbraňových systémov. Takýto zásah bude obzvlášť citlivý v zime. A najcitlivejší bude, ak bude spojený so zásahom na infraštruktúru podzemných zásobníkov plynu. Zatiaľ je ťažké povedať, či Rusko túto situáciu využije vzhľadom na svoj tradične humanistický prístup k takýmto úderom. Príležitosť je však otvorená.

 

 

Peter Nagy

*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov