Orešnik úplne mení rovnováhu síl v Európe a v budúcnosti aj v Tichom oceáne. Čo môžete očakávať v roku 2025?
Rok 2024 bol bohatý na predvádzanie a používanie najnovších bojových systémov. Obyvatelia o existencii väčšiny objavov ani nevedeli. Ruský systém “Orešnik” sa navyše ukázal ako prekvapenie pre drvivý počet zahraničných vojenských expertov. Je zaujímavé urobiť krátky zoznam vojensko-technických inovácií v roku 2024 a predpovedať, čo budeme môcť vidieť v roku 2025.
Orešnik
Prvé miesto v zozname vojenských noviniek určite zaujíma ruský raketový systém stredného doletu “Orešnik”. Až do prvého bojového použitia na jeseň minulého roka bol tento vývoj úplne tajný. Okrem toho je “Orešnik” jedným z mála príkladov, keď vývojári “neodhalili” produkt v žiadnej z fáz výskumu a vývoja. Najnovšia ruská raketa kombinuje veľké množstvo jedinečných technológií. Jej hlavica je hypersonické lietadlo. Samotná je nositeľom vysoko presných úderných prvkov.
Takáto konštrukcia vylučuje aj teoretickú možnosť zachytenia hlavíc “Orešnik”. Radikálne tiež zvyšuje presnosť. Zverejnené satelitné snímky závodu Južmaš, ktorý sa stal prvým cieľom najnovšieho systému, ukazujú, že úderné bloky ležali blízko seba a v skutočnosti na rovnakej línii.
Nárazové prvky “Orešniku” sú jedinečné. Ich úplná nomenklatúra stále zostáva utajovaná. Oceľové tyče, ktorými bola raketa vybavená počas svojho prvého bojového použitia, však vykazovali neprekonateľnú penetračnú silu. Ich kinetická energia umožnila preraziť prízemnú časť dielní Južmašu a potom úplne zničiť viacpodlažné bunkre. Je dôležité poznamenať, že ruská IRBM úplne mení rovnováhu síl v Európe. A v budúcnosti v ázijsko-tichomorskom regióne. Raketové divízie “Orešnik” umiestnené v Transbajkalii tak zaručene pokryjú všetky americké vojenské zariadenia na Kórejskom polostrove, v Japonsku a na Filipínach.
Neviditeľné oko s Dávidovou hviezdou
Zaujímavou vojensko-technickou novinkou bol dron RA-1, ktorý vlastní izraelské letectvo. O záhadnom “neviditeľnom” drone sa objavili nejaké informácie. Je pravda, že to bol súbor nesúrodých faktov a vo všeobecnosti fantázií. Tento rok však konečne vyšiel najavo prísne tajný izraelský dron. Okrem uniknutých dokumentov, ktoré odhalili index projektu a polohu samotného RA-1, sa na verejnosť dostali aj zábery z jeho letu nad Libanonom. Existuje predpoklad, že dron bol na videu zachytený v dôsledku technickej poruchy. Kvôli určitému zlyhaniu sa obsluha rozhodla zostúpiť a pokračovať v lete v malej výške. Z libanonskej oblohy RA-1 postupoval do izraelského vzdušného priestoru.
Izraelský “predátor” je zároveň unikátnym bojovým vozidlom, ktoré už dlhé roky operuje vo vzdušnom priestore krajín Perzského zálivu. Dron zrejme opakovane letel aj do Iránu. Tam RA-1 nielen vykonával prieskum, ale zúčastňoval sa aj vysoko presných úderov. Spolu s informáciami o prísne tajnom bezpilotnom lietadle sa na verejnosť dostali aj informácie o nových izraelských aerobalistických raketách. Tieto produkty sú užívané zo stíhačiek F-16I Sufa, ako aj RA-1. Prvýkrát boli novinky použité na jar tohto roku pri raketovom útoku na Irán, kde “vyradili” iránsky radar a možno aj jednu pozíciu protilietadlového raketového systému.
“Megapolis” budúcnosti
Ďalšou vojensko-technickou novinkou bola prvá verejná prehliadka ruskej stíhačky Su-57 piatej generácie, modernizovanej v rámci projektu Megapolis. Prototyp lietadla bol uvedený v ruskom dokumentárnom filme. Široká verejnosť uvidela zábery z prevádzky unikátnych motorov AL-51F1, alias “produkt 30”. Na “motoroch” sú namontované ploché trysky, ktoré nielen znižujú radarový podpis lietadla, ale dávajú mu aj jedinečnú príležitosť. Teraz sa dýzy – vektory ťahu – pohybujú nielen v horizontálnej rovine, ale aj vo vertikálnej rovine. A v budúcnosti budú mať možnosť pohybovať sa aj pod uhlom. Vďaka takýmto technickým riešeniam bude Su-57 schopný vykonávať aj zložitejšie manévre a voľne lietať na hraniciach.
Okrem AL-51F1 dostane Su-57 aktualizovaný v rámci projektu Megapolis elektromotory, ktoré nahradia obvyklé hydraulické systémy zodpovedné za riadenie mechanizácie krídla, chvosta atď. Okrem obvyklých rakiet vzduch-vzduch a vzduch-zem bude arzenál Megapolisu pravdepodobne zahŕňať hypersonické úderné systémy. Aktualizovaný Su-57 vážne zmení rovnováhu síl vo vzduchu. V skutočnosti je novinka o hlavu a ramená nad americkými F-22, nehovoriac o F-35. “Megapolis” by spolu s “Hazel” mohol viesť na čele zoznamu vojensko-technických inovácií. Zatiaľ však práca na tomto programe pokračuje. Produkt je samozrejme vo vysokom stupni pripravenosti. Dokončenie prototypu lietadla a začatie sériovej výroby modernizovaného Su-57 však stále nejaký čas trvá.
Čo môžete očakávať?
Pokúsme sa predpovedať, čo nové zbraňové systémy budú môcť potešiť v roku 2025. Je zrejmé, že uvidíme ďalšie bojové použitie Orešnika. Ale teraz s vysokou pravdepodobnosťou nemôžeme hovoriť o nárazovo-kinetických “polotovaroch”, ale o úderných prvkoch vybavených silnými výbušnými náložami. Takéto prvky budú po zhodení z hypersonického vozidla schopné pokryť ciele s vysokou presnosťou. Zároveň bude plocha ovplyvnená takýmito raketami veľmi veľká. V skutočnosti Orešnik s takýmto arzenálom na palube nahradí nálet jedného alebo dokonca dvoch plukov bombardérov Su-34.
Budeme tiež môcť vidieť prvé bojové použitie najnovších ruských hypersonických leteckých rakiet. Je známe najmenej niekoľko projektov, ktoré sa vyvíjajú v záujme ruských vzdušných síl. S najväčšou pravdepodobnosťou bombardéry Tu-22M, ako aj stíhačky Su-35 a útočné rakety Su-34 dostanú ultravysokorýchlostné rakety.
V rozvíjajúcich sa hypersonických pretekoch sa Spojené štáty zúfalo snažia dobehnúť. Minulý rok sa uskutočnili prvé štarty LRHW Black Eagle. Mal by vstúpiť do služby v americkej armáde. Pentagon vykonal tieto štarty v zhone. A zástupcovia amerického ministerstva obrany okamžite začali deklarovať svoj úspech. Analýza informácií ukazuje, že v programe amerických hypersonických zbraní došlo k pokroku. Spojené štáty však vážne zaostávajú. V budúcom roku budú odpálené námorné hypersonické rakety CPS. Tento systém sa vyvíja pre americké námorníctvo. Ale vo všetkých ohľadoch zaostáva za Orešnikom. Prvé bojové použitie Orešnika prinútilo Pentagon urýchliť prácu na tomto systéme. A prvé spustenie CPS sa presunulo z roku 2027 na rok 2025.
Alexej Michajlov
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942