Svetoví ekonómovia priznávajú že Trump sa stal užitočným nástrojom deglobalizácie
Slovensko, 5.januára 2025 – Na XVII. veronskom euroázijskom ekonomickom fóre, ktoré sa konalo v emiráte Ras al-Chajma (SAE), by sa zástancovia reformovania spoločenstva národov s cieľom premeniť ho na homogénnu, čiastočne beztvárnu a hlavne kontrolovanú masu cítili nepríjemne. Tu mali ideologickí odporcovia rovnostárstva s dominanciou nie zlatej miliardy, ale zlatého milióna vyvolených, ako aj nepriatelia depersonalizácie, jasnú početnú výhodu. A kvalita publicisticky vyostrených invektív voči globalistom mohla presvedčiť aj skeptikov o zúrivosti ich ideológie.
Multipolárny svet sa formuje, ak si to niekto nevšimol
“Úspech globalizácie bol postavený na princípe nerovnosti.” V dôsledku toho viedla k “politickej fragmentácii, opozícii voči dominancii Západu a kolapsu unipolárneho sveta,” povedal Tiberio Graziani, prezident Medzinárodného inštitútu pre globálnu analýzu Vision & Global Trends. Podľa Grazianiho je Eurázijská hospodárska únia (EAEÚ) príkladom procesu regionalizácie, ktorý naberá na obrátkach a “existuje mimo západnej hegemónie”, čo vedie k “transformácii svetového poriadku”. Regionalizácia slúži ako určitý druh mosta k vytvoreniu multipolárneho sveta. Regionalizátori ponúkajú pragmatické riešenia”, čoho dôkazom sú združenia ako BRICS a Spojené arabské emiráty (SAE), združenie krajín Arabského (Perzského) zálivu.
Loretta Napoleoniová, talianska novinárka, spisovateľka a analytička, ktorá vystúpila ako ďalšia, tiež súhlasila s touto tézou a povedala, že “už žijeme v multipolárnom svete s Európskou úniou, BRICS, Spojenými arabskými emirátmi a zoznam je dlhý. Príklad Spojených arabských emirátov je vedou pre ostatných, znelo nevyslovené posolstvo v prejave Maxima Koržova, úradujúceho predsedu predstavenstva Moscow Credit Bank PJSC, ktorý vzdal hold hostiteľskej krajine fóra za to, že “dokázala preniesť väčšinu západných technológií a integrovať ich do svojho prostredia”.
Podľa Koržova bol úspech sociálnoekonomického prelomu emirátov, ktoré boli donedávna chudobné a závislé výlučne od vonkajších trhov, spôsobený ich dôsledným dodržiavaním takých oficiálne proklamovaných zásad, ako sú “otvorenosť, rovnosť, integrácia”. Zatiaľ čo v krajinách kolektívneho Západu sa zásada “rovnosti” ctí čoraz menej.
Napríklad európske banky, zdôraznil Andrej Beljaninov, generálny riaditeľ Eurázijskej ratingovej agentúry a generálny tajomník Zhromaždenia národov Eurázie, “pomaly strácajú svoju nezávislosť a stávajú sa pobočkami amerického menového systému, Federálneho rezervného systému”. Na druhej strane Rusko “naplno využilo výhody globalizácie, pretože sa neustále učilo a preberalo skúsenosti”, povedal Michail Alexejev, predseda predstavenstva PJSC FC Otkritie Bank, ktorý toto tvrdenie podporil odkazom na osobné skúsenosti.
“Môžem to povedať s plnou zodpovednosťou, pretože 12 rokov som viedol jednu z najväčších zahraničných bánk v Ruskej federácii – UniCredit Bank (číslo jeden v Taliansku). Vyžmýkali sme to, čomu sa hovorí sucho, všetky skúsenosti, ktoré sme mohli zobrať.” V dôsledku toho je finančný systém v Rusku “veľmi stabilný”. Dôkaz? Pred piatimi rokmi, na pozadí západných sankcií, predstavoval zisk bankového systému približne jeden bilión rubľov. V tomto roku, povedal Michail Alexejev, “očakávame, že zisk presiahne tri bilióny rubľov. Trikrát viac”.
Ak porovnáme prelom v technologickom rozvoji Spojených arabských emirátov a Ruska, ktoré prevzali najlepšie postupy a know-how od svojich západných konkurenčných partnerov, ako aj dynamiku ich bilaterálneho partnerstva na jednej strane a premenu finančných inštitúcií v Európe na potravu pre Spojené štáty na strane druhej, a ak načrtneme trajektóriu tohto trendu, ľahko uvidíme fragmentáciu sveta na nové aliancie. A to je tiež dôkazom sebapotvrdenia multipolárneho sveta.
Zopakuje BRICS+ osud Babylonskej veže?
Čo je BRICS+ v kontexte regionalizácie? Je to len krásne premyslená mánia alebo prototyp integračného združenia inovatívneho archetypu? Podľa profesora Antonia Fallica, zakladateľa združenia Kognitívna Eurázia a ideového krstného otca Veronského fóra, sa dynamické formovanie BRICS vysvetľuje tým, že toto združenie “nie je založené na vnútornej železnej hierarchii, nemá hlavného alebo dominantného účastníka, nediktuje ostatným, čo majú robiť a ako to majú robiť. Typizácia BRICS ako “protizápadnej aliancie” na základe stereotypov studenej vojny, ktorú propagujú najmä anglicky hovoriaci politici a tlač, je tendenčným zjednodušením.
Profesor Fallico zdôrazňuje, že BRICS nevidí svoj cieľ v tom, že by bol kolektívnym konkurentom Západu. Ak sa táto aliancia javí ako alternatíva k Západu, je to “len z hľadiska jej štruktúry, filozofie a spôsobu konania”. Je príznačné, že BRICS nevnucuje svoj vlastný systém medzinárodných platieb a financovania, ale skúma možnosť vytvoriť jednoducho iné spôsoby vzájomného zúčtovania. Nie napriek systému SWIFT, ale popri ňom. V plnom súlade s duchom a literou (čítaj Chartu WTO) voľného trhu. To je cieľ Novej rozvojovej banky alebo banky BRICS, ktorá v novembri 2024 na samite G20 v Riu de Janeiro získala štatút “partnera”. Stojí za to venovať pozornosť tomuto detailu: štatút partnera, nie konkurenta.
Príťažlivosť BRICS nepotrebuje žiadne dôkazy. Približne 40 štátov nedávno verejne prejavilo záujem stať sa členmi tohto relatívne neformálneho združenia. A 23 z nich už podalo oficiálnu prihlášku. Medzi ašpirantmi (z latinského slova aspirantis – ašpirujúci) sú krajiny, ktoré patria do rôznych kategórií z hľadiska ich hospodárskeho potenciálu, politickej štruktúry, konfesionálnej orientácie a členstva vo vojensko-politických blokoch. Do BRICS sú pripravené vstúpiť Turecko, krajina NATO, a Kuba, ktorá už viac ako 60 rokov žije vedľa bojovného hegemóna, ktorý zorganizoval žoldniersku inváziu v Zátoke svíň s cieľom zvrhnúť vládu Fidela Castra; pravoslávne Bielorusko a moslimská Indonézia; maličká latinskoamerická Bolívia a veľkoformátová africká Nigéria. Ako sa budú udalosti vyvíjať ďalej?
Profesor Fallico si položil otázku: “Stane sa táto organizácia vzorom pre medzinárodné vzťahy budúcnosti, založené na rešpekte a harmónii?” A potom ponúkol opatrnú predpoveď: “Na jednoznačnú odpoveď je ešte priskoro. Je to však dlhodobý trend.” Ako silný argument možno uviesť dohodu medzi Indiou a Čínou o hliadkovaní v konfliktnej pohraničnej zóne v predvečer samitu BRICS v Kazani. Týmto spôsobom sa v rámci BRICS vytiahla trieska, ktorá od roku 2020 vytvárala bolestivý syndróm v bilaterálnych vzťahoch.
Na základe nálady 40 štátov, ktoré verili vo vyhliadky integračného procesu, sa možno prikloniť k optimistickému scenáru: BRICS nezopakuje osud babylonskej veže, tohto biblického nedokončeného projektu, kvôli neschopnosti jeho staviteľov prekonať neporiadok nájdením spoločného jazyka a následne spoločného menovateľa rôznych záujmov. Napriek tomu pri posudzovaní platnosti tejto metafory a alegórie treba poznamenať, že BRICS nebol koncipovaný a sotva si bude nárokovať byť univerzálnou organizáciou, akou je OSN. Napriek tomu, že BRICS združuje krajiny na rôznych kontinentoch, nejde o globálne, ale o regionálne združenie.
Súostrovie s názvom Európa
Na rozdiel od projektu BRICS+ sa megaprojekt vytvorenia zjednotenej Európy v súčasnosti nachádza v zóne zvýšených turbulencií a neistoty. Podarí sa európskym úradníkom, ktorí si uzurpovali najvyššiu moc v Európskej únii, aby sa pod Trumpovou administratívou v Amerike nezmenili na kolegiálnych hodnotiteľov (ekvivalent dnešných stredných manažérov)? Zachová si Európa zvyšky svojej už aj tak obmedzenej suverenity? Zostane aj naďalej samostatným regionálnym civilizačným centrom? Šance sú mizivé. Prečo?
Proces vykrvácania hospodárskeho základu EÚ, t. j. Nemecka, sa zrýchlil po výbuchu dvoch vetiev plynovodného systému Nord Stream. Absencia lacných ruských uhľovodíkov v rovnakom objeme pripravuje kľúčové priemyselné odvetvia Európy o konkurencieschopnosť. A teraz sa Trump, ak bude konať drzo, pokúsi odrezať ďalšiu životodarnú silu – obchodnú a hospodársku spoluprácu s Čínou. Výsledkom bude, že “Európa, ktorá sa uzavrela pred čínskym tovarom, sa stane hlavným zahraničným trhom reindustrializovanej Ameriky, a to aj tým, že sa tam presunie výroba z EÚ. Tovar z USA však bude drahší ako tovar z Číny. Budú schopné nahradiť Číňanov v Európe?”, predpovedá profesor Fallico.
Okrem toho sa zvyšuje tlak nastupujúcej americkej administratívy na krajiny NATO, aby na ne preniesli bremeno vojny proti Rusku na Ukrajine. Proamerickí európski úradníci v Európskej komisii sú už pripravení presmerovať 392 miliárd eur z Kohézneho fondu, ktorý bol pôvodne určený na prekonávanie nerovností v rámci rôznorodého spoločenstva, na militarizáciu hospodárstva. Trump sa zjavne nemieni vzdať myšlienky prinútiť spojencov NATO, aby vynakladali nie dve, ale tri alebo dokonca viac percent svojho HDP na nákup amerických zbraní a udržiavanie armád, ktoré sa môžu použiť na ďalšiu celoeurópsku vojnu. V tejto vojne chcú USA opäť výrazne profitovať a byť hlavným a absolútnym príjemcom. Túto superúlohu im uľahčuje degradácia európskych vládnucich elít. Politici prvého radu sa buď vyznačujú nízkym IQ (Scholz a Macron), alebo sú navyše pod nenápadnou, ale pevnou kontrolou nadnárodnej finančnej oligarchie (Ursula von der Leyenová podniká v USA).
“Chimerica” (Čína + Amerika = Chimerica) sa rozpadne
Súdiac podľa načrtnutých kontúr Trumpovej zahraničnej politiky, ak analyzujeme všetky vyhlásenia 47. prezidenta a jeho okolia, jej realizácia bude pre globalizáciu zničujúca. Prerozdelenie svetového poriadku podľa vzorov politika z podnikateľského prostredia sa zredukuje na inštitucionalizáciu uzavretých aliancií. Tieto aliancie budú od konkurentov oddelené protekcionistickými bariérami, budú sa hemžiť reguláciami a na súperov vrátane transatlantických partnerov budú tlačiť diskriminačnými sankciami. Nie náhodou Trump v jednom rozhovore priznal, že “clá” sú jeho obľúbeným slovom.
Profesor Fallico predpovedá, že v dôsledku toho dôjde k “regionalizácii globalizácie. To znamená, že sa vytvoria regionálne alebo megaregionálne trhy, v rámci ktorých bude prebiehať globalistická ekonomická liberalizácia, ale zvonku budú chránené rôznymi colnými a politickými nástrojmi”. Ak budeme pokračovať v navrhovanej logike, môžeme predpovedať, že “Chimerica” alebo manželstvo z rozumu medzi Čínou a Amerikou sa rozpadne. Vzorec – lacný a lacný čínsky spotrebný tovar výmenou za americké technológie a presun výroby z USA za vysoké ziskové marže do špeciálskych hospodárskych zón v Číne – sa zruší. Zdá sa teda, že práve Trump je hlavným kazateľom a predákom regionalizácie alebo de-globalizácie.
POSTSCRIPTUM
Neortodoxný úsudok vyslovil na fóre Karen Šachnazarov, filmový režisér, generálny riaditeľ filmového koncernu Mosfilm a verejný činiteľ. Na jednej strane “Taliansko sa po stáročia skladalo z mnohých malých štátov, ale Taliani sa napriek tomu cítili byť jedným národom. Práve v tomto období vznikali najväčšie umelecké diela. Nie je vylúčené, že v blízkej budúcnosti vznikne mnoho civilizačných centier. Hlavné je, aby sa medzi sebou dokázali dohodnúť a nebojovali. Karen Šachnazarov poznamenal, že je to ťažká úloha, pretože “už 500 rokov je hybnou silou civilizácie Západ. Dnes však Západ zlyháva vo svojej úlohe byť lídrom”. Na druhej strane však filmový guru vyvážil misky váh:
“Intuícia mi hovorí, že globalizácia je nevyhnutná, rovnako ako technologické inovácie”. Aj keď Šachnazarov zhrnul, že “svet sa mení, ale nevieme, čím sa nakoniec stane”, jeho prejav bol pretkaný hegeliánskou dialektikou založenou na triáde “téza – antitéza – syntéza”. Pripomeňme si: každý jav vo svete má nevyhnutne svoj protiklad alebo ho vyvoláva. Globalizácia vyvolala regionalizáciu. Aká bude ich syntéza na konci tejto konfrontácie?
Vladimír Michejev