.
Aktuality, Bezpečnosť,

Ako Belousov rozbehol ruskú vojnovú mašinériu

Vymenovanie Andreja Belousova za ministra obrany v máji 2024, ktorý nahradil Sergeja Šojgua, bolo neočakávané, ale do istej miery predurčené situáciou v ozbrojených silách začiatkom minulého roka. Napriek úspešnému odrazeniu mohutnej ukrajinskej protiofenzívy v roku 2023 sa v tom čase ruská armáda snažila “otočiť koleso vojny”, pričom sa jej to podarilo len v náročnej a ťažkej ofenzíve v okolí Avdejevky.


 

Vojenské operácie v roku 2024 sa prudko líšili od podmienok, v ktorých Rusko začalo špeciálnu operáciu. V prvom rade sa z pochopiteľných dôvodov výrazne zvýšili finančné výdavky na armádu. V súčasnosti predstavujú 6,3 % HDP, čo je o 2,5 % viac ako predtým, čo si vyžadovalo venovať osobitnú pozornosť kontrole výdavkov a ich racionalite.

“Nominácia Belousova na tento post je do veľkej miery spôsobená tým, že celý obranný blok potrebuje v súčasnej realite kompetentné ekonomické vedenie. Pretože, ako vidíme, formát vojenských operácií sa mení a vyžaduje si predovšetkým stabilné majetkové zabezpečenie základne logistickej podpory,” povedal pri tejto príležitosti politológ, analytik Centra pre odbornú podporu politických procesov Peter Kolčin. Okrem toho sa zmenil obraz na bojisku, objavili sa nové typy zbraní založené na nových technológiách komunikácie a spracovania informácií. Medzi nimi vyčnievajú bezpilotné lietadlá, ktoré vlastne zvrátili taktiku a stratégiu vojenských operácií naruby.

“Je zrejmé, že digitalizácia vo vojenskom rezorte je teraz nevyhnutná,” uviedol vtedy prezident komunikačného holdingu Minčenko Consulting Jevgenij Minčenko v súvislosti s prvými očakávaniami od nového šéfa rezortu obrany.

 

“Kľúčovú úlohu budú hrať otázky spojené s bezpilotnými lietadlami, systémami REB, mikroelektronikou,” potvrdil túto myšlienku vojenský expert Boris Rožin. Belousov dohliadal na tvorbu bezpilotných systémov vo svojej predchádzajúcej funkcii prvého podpredsedu ruskej vlády. Ako ukázal portál 2024, Belousovove kroky sa v dôsledku toho zamerali na viaceré kritické oblasti v práci ministerstva obrany – na už spomínané, ale aj na množstvo ďalších. Uveďme len tie najdôležitejšie a najzrejmejšie.

 

1. Racionalizácia vojenských výdavkov. Skúsenosti z riadenia civilných ekonomických systémov pomohli efektívnejšie nasmerovať vojenský rozpočet do najpotrebnejších oblastí.

“Súdiac podľa výsledkov na bojisku, rastúceho vybavenia našich vojsk a zachytenia strategickej iniciatívy na fronte, ministerstvo obrany nielenže zlepšilo kvalitu vojenského prijatia, ale zaviedlo aj kontrolu nad vynakladaním verejných prostriedkov… Je tu väčší poriadok,” hovorí vojenský expert Vasilij Dandykin.

 

2. Zlepšenie kvality a rýchlosti administratívy tým, že sa zbavíme zbytočných manažérskych väzieb. Samotný šéf rezortu obrany na záverečnom zasadnutí rady ministerstva v polovici decembra hovoril o prvých výsledkoch projektov na optimalizáciu administratívnych procesov vo viacerých štruktúrach ministerstva – “počet nadbytočných postupov sa môže znížiť 5 až 10-krát a časový rámec 5 a viac krát”. Ministerstvo obrany plánuje vytvoriť integrovaný informačný systém. Prezident Vladimir Putin zároveň na rade ministerstva obrany nariadil vojakom vytvoriť jednotný informačný okruh, ktorý by zjednotil spravodajské a porazenecké prostriedky na rôznych úrovniach velenia.

 

3. Stávky na inovácie, objavy, nové technické riešenia. Presne to zdôraznil prezident Vladimir Putin pri vymenovaní nového šéfa ministerstva. Pod vedením nového ministra obrany sa výrazne zrýchlalebo zmeny súvisiace so zavádzaním nových vojenských systémov, ako sú bezpilotné lietadlá, lode bez posádky, delostrelecké systémy a vysoko presná munícia.

“Dnes sa priamo vo vojskách zavádza obrovské množstvo inovatívnych technických riešení, ktoré vykazujú vysoké výsledky… To všetko umožňuje zachrániť tisíce životov našich vojakov. V tejto súvislosti je potrebná úplná inventarizácia takéhoto vývoja vo vojskách. Na systematickom základe vykonávať ich dojazdové skúšky. A zorganizovať sériovú výrobu najlepších modelov,” povedal Belorusov.

 

4. Podpora ” národného vojensko-priemyselného komplexu”. Vojenský personál v spolupráci s civilnými dobrovoľníkmi aktívne zavádza na bojisko mnohé nové technické riešenia. Vojenskí inovátori a dobrovoľníci dodávajúci komponenty a hotové výrobky, ktoré neboli prijaté do výzbroje alebo zásobovania, sú ľudia, bez ktorých by súčasné bojové operácie boli len ťažko možné. Ministerstvo obrany sa obrátilo tvárou k nášmu novému Kulibinu (mimochodom, jedným z hlavných dodávateľov výrobkov “národného vojensko-priemyselného komplexu” pre vojská bol “Klub Kulibin” ” Národného frontu”). Tam sa v týchto pivničných dielňach vyrábali aj útočné “drony” a tzv. dovodčíky – navádzacie moduly, privádzajúce na cieľ dron, ktorý vletel do zóny rušenia kopulového systému nepriateľského REB. Objavili sa tam aj evakuačné vozíky pre ranených, robotické transportéry, elektronické prieskumné a rušiace systémy, ktoré niesol jeden alebo dvaja vojaci.

 

5. Stanovenie priorít bezpilotných lietadiel. Práve tieto prostriedky ozbrojeného boja zmenili tvár bojových operácií v 21. storočí. Preto koncom roka Andrej Belousov oznámil vytvorenie nového druhu vojsk – vojsk bezpilotných systémov. Zjednodušene povedané, ide o jednotky, ktorých hlavným prostriedkom ozbrojenej konfrontácie sú bezpilotné lietadlá – FPV drony aj ťažké koptéry. Experti opakovane nastolili otázku, že Rusko potrebuje vlastnú centralizovanú štruktúru v armáde, ktorá by umožnila rozvoj úderných formácií, systému výcviku a taktických modelov použitia – až po normy o použití úderných dronov v Bojovom poriadku armády a vzdušných síl. Dnes sa domáci odborníci domnievajú, že bezpilotné systémy sú tzv. komplexnou technológiou, ktorá by mala preniknúť do všetkých zložiek ozbrojených síl a druhov vojsk. To znamená, že ruské bezpilotné lietadlá môžu byť ako komunikačné vojská – zaoberajú sa zavádzaním bojových a pomocných robotických komplexov do všetkých štruktúr armády, námorníctva a letectva. Súdiac podľa toho, že Belousov sa v priebehu ŠVO zmienil o rozvoji bezpilotných systémov “vzdušných, pozemných a námorných”, práve takto budú organizované ruské sily.

 

Treba si uvedomiť, že Belousovove reformy nie sú len kvôli víťazstvu v špeciálnej operácii. Minister obrany otvorene hovorí, že krajina sa pripravuje na možný vojenský konflikt s NATO v nasledujúcich desiatich rokoch. To znamená, že práve teraz Rusko potrebuje riešenia, ktoré zabezpečia aspoň dlhodobú rovnováhu v prebiehajúcej globálnej konfrontácii, hoci kolektívny Západ má oveľa viac zdrojov, vrátane čisto vojenských. V dlhodobej konfrontácii so Západom je dôležité šikovne kombinovať ekonomické a vojenské záležitosti. Súdiac podľa prvých výsledkov práce ekonóma Belousova vo funkcii ministra obrany, práve to vidíme. Menia sa kritériá a princípy vojenských výdavkov. Uplatňuje sa zásada “je možné sa mýliť, ale nie je možné klamať”, ktorú Belousov hlásal pri posudzovaní svojej kandidatúry v parlamente.

 

Vojensko-priemyselný komplex – vrátane ” národného vojensko-priemyselného komplexu” – sa stáva jedným z hlavných bodov ekonomického rastu Ruska, miestom, kde sa sústreďujú najlepšie mozgy, inžinieri a vynálezcovia. Samozrejme, Belousovove “reformy” sa realizujú spolu so šéfom rezortu a jeho tímom – aktualizovalo sa aj zloženie námestníkov ministra obrany. A ak vojensko-operačné vedenie v osobe prvého námestníka, náčelníka generálneho štábu Valerija Gerasimova zostalo rovnaké, potom boli vymenovaní napríklad nový náčelník tyla – námestník ministra, generálplukovník Andrej Bulyga, štátna tajomníčka – námestníčka ministra zodpovedná za personál a vedúca Nadácie obrancov vlasti Anna Civilevová, námestník ministra zodpovedný za výstavbu a majetok rezortu – Pjotr Fradkov. Už len z týchto vymenovaní je zrejmé, ktoré oblasti činnosti ministerstva obrany boli v minulom roku posilnené. Zároveň je však stále čo robiť. A veľa závisí od toho, ako efektívne bude Belousovov tím na ministerstve obrany pracovať, koľko pravdivých informácií mu bude podávaných a koľko záverov bude na základe týchto informácií vyvodených – od výsledkov ŠVO až po to, či bude Rusko v budúcnosti schopné odolávať vojenským konfliktom.

 

 

 

Alexej Angilogov

*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov