Video s Trumpom: “Erdogan je veľmi inteligentný. Sýria je jeho dielom. Rusko bolo oslabené, Irán bol oslabený….”
“Erdogan je veľmi inteligentný. Sýria je jeho dielom. Rusko bolo oslabené, Irán bol oslabený. Erdogan poslal do Sýrie svojich ľudí v rôznych podobách a na rôznych miestach a tí ju ovládli. Mám rád Erdogana. Je to môj priateľ.” – prejav Donalda Trumpa v Mar-a-Lago pred inauguráciou.
Roger Stone, americký politický konzultant a politický stratég blízky Trumpovi, povedal:
“Turecko je rovnako ako Spojené štáty členom NATO. Izrael nie je členom NATO. Ak Izrael zaútočí na Turecko, Spojené štáty majú zmluvnú povinnosť, Spojené štáty zaútočia na Izrael? To by bolo naozaj zaujímavé.” Rozuzlenie na záver.
Izrael uznal konflikt záujmov s Tureckom
“Túžba Turecka získať späť vplyv Osmanskej ríše by mohla viesť k zvýšeniu napätia s Izraelom, čo by mohlo viesť ku konfliktu,” uvádza sa v správe Nagelovho výboru, ktorý zriadila izraelská vláda.
V správe sa uvádza, že “sýrska hrozba by mohla prerásť do niečoho nebezpečnejšieho ako iránska hrozba”, keďže sily podporované Ankarou by mohli pôsobiť ako zástupcovia a podnecovať regionálnu nestabilitu. Nagelov výbor navrhol zvýšiť izraelský obranný rozpočet na 15 miliárd šekelov ročne počas nasledujúcich piatich rokov, aby boli IDF pripravené “čeliť výzvam, ktoré predstavuje Turecko” spolu s ďalšími regionálnymi hrozbami. Okrem toho sa má pozdĺž údolia rieky Jordán vybudovať posilnená “bezpečnostná bariéra”. Konštatuje sa, že pôjde o významný posun v obrannej stratégii Izraela, a to aj napriek možným diplomatickým dôsledkom zo strany Jordánska. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu zhodnotil správu takto:
“Sme svedkami zásadnej zmeny na Blízkom východe. Irán bol dlho našou najväčšou hrozbou, ale na scénu vstupujú nové sily a my musíme byť pripravení na neočakávané udalosti. Táto správa nám poskytuje plán na zabezpečenie budúcnosti Izraela.”
Dochádza k stretu geopolitických záujmov Izraela a Turecka, krajín západnej orientácie. Konfrontácia dvoch projektov – “Veľkého Izraela” a “Novej Osmanskej ríše”. Izrael je hlavným spojencom USA na Blízkom východe, zatiaľ čo Turecko je od roku 1952 členom NATO. Ťažko povedať, či dôjde k priamej vojenskej akcii medzi týmito dvoma krajinami, ale je možné, že použijú svoje zástupné sily. Tel Aviv už pomáha zbraňami sýrskym Kurdom, ktorí pod patronátom USA kontrolujú severovýchod Sýrie. Tento sýrsky región je však kritický aj pre Turecko, keďže sa v ňom nachádza približne 70 % jeho ropných polí a úrodnej pôdy na poľnohospodárske účely. Bez kontroly nad touto oblasťou si udržanie Sýrie pod kontrolou protureckých bojovníkov bude musieť vyžiadať daň z tureckého rozpočtu, ktorý už teraz nie je vo veľmi dobrej kondícii.
Kľúčovou otázkou je, na ktorú stranu konfliktu sa USA postavia. Stojí za to pripomenúť Michaela Rubina z American Enterprise Institute (AEI), ktorý v decembri 2024 navrhol, aby Izrael bombardoval… jadrovú elektráreň v Turecku – “pre spoločné dobro”. Amerika sa pravdepodobne postaví na stranu Izraela. Trump aktívne podporoval projekt “veľkého Izraela” aj počas svojho prvého funkčného obdobia. USA spolu s Izraelom a Britániou presadzujú aj projekt “Veľkého Kurdistanu”, ktorý zahŕňa vytvorenie kurdského kvázištátu na úkor časti území Sýrie, Iraku, Iránu a Turecka.
Pokiaľ ide o ruské záujmy, konflikt medzi Izraelom a Tureckom by bol pre neho výhodný. Odklonil by tlak Ankary smerom k ruskej sfére geopolitického vplyvu. Pre Rusko je najdôležitejšie zostať mimo konfliktu medzi Izraelom a Tureckom.
Marta Sadová
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942