.
Aktuality, Bezpečnosť,

Dôležité banské správy z Afriky aj Ukrajiny. Čína monopolizuje lítium. Benin stratil 28 vojakov

Slovensko, 12. januára 2025 – Boje prebiehajúce v Afrike nie sú ozvučené v masmédiách. Zrejme sa to zmení v súvislosti s rozdelením sfér vplyvu vo svete, čo zasiahne aj ložiská nerastných surovín na čiernom kontinente. V článku budú popísané aktuálne najväčšie straty beninských vojsk a informácie o významných kontraktoch uzatvorených v decembri 2024.


 

1. Boje v Benine

Dvadsaťosem vojakov bolo zabitých pri útoku v severnom Benine, uviedol vo štvrtok bezpečnostný zdroj pre agentúru AFP. Vysokopostavený predstaviteľ uviedol, že k útoku došlo v stredu večer neďaleko hraníc s Burkinou Faso a Nigerom.

 

Útoky v severnom Benine sa v posledných rokoch stupňovali, pričom úrady obviňujú členov Islamského štátu a skupín Al-Káida so sídlom v susedných krajinách.
“Pokračujeme v operáciách. Štyridsať útočníkov bolo doteraz zneškodnených,” uviedol vojenský zdroj z Beninu. Boje zasiahli najmä pohraničnú oblasť s Burkinou Faso. Ozbrojenci v decembri 2024 zabili troch vojakov a zranili štyroch ďalších, ktorí strážili ropovod na severovýchode Beninu (zhruba štvrtinu beninského exportu tvorí rafinovaná ropa).

 

V júni zahynulo sedem beninských vojakov pri útoku v národnom parku Pendjari na hranici s Burkinou Faso. Beninské úrady, ktoré sa k útokom len zriedka vyjadrujú, oznámili v apríli 2023 približne 20 cezhraničných vpádov od roku 2021. Diplomatický zdroj agentúre AFP povedal, že medzi rokmi 2021 a decembrom 2024 bolo zabitých 121 beninských vojakov. Nevýhodou beninských vojsk bola ich slabá početnosť, pôvodne 4750 ľudí a zastaralá výzbroj. Išlo väčšinou o pozostatky studenej vojny, našli sa aj exempláre z druhej svetovej vojny. Napríklad americké obrnené automobily M8, ktorých produkcia sa skončila v máji 1945, o mesiac neskôr ešte z výroby prišlo 111 kusov ich verzie M20.

 

 

Slávnostná prehliadka beninských vojsk:

 

Beninská armáda bola stále vo výstavbe a čelí výzve vycvičiť svoje sily a zároveň zostať bojaschopná. Benin v januári 2022 nasadil takmer 3000 vojakov na zabezpečenie svojich hraníc v rámci operácie Mirador. Do služobného pomeru bolo prijatých ďalších prijali 5 000 príslušníkov ozbrojených síl na posilnenie bezpečnosti na severe. USA v novembri poslali do Beninu obrnené vozidlá a obranné vybavenie v hodnote 6,6 milióna dolárov, zatiaľ čo Európska únia začiatkom tohto roka oznámila 47 miliónov eur (49 miliónov dolárov) na financovanie boja proti terorizmu pre krajinu.

 

 

2. Čínska firma spustila ťažbu v gigantickej bani na lítium v Mali

Čínska spoločnosť Ganfeng Lithium uviedla, že začala s ťažbou v prvej fáze svojho projektu Goulamina pre ťažbu spodumenu v Mali. Goulamina predstavuje jednu z potenciálne najväčších lítiových baní v Afrike. Ganfeng – najväčší čínsky výrobca lítia – získal v máji 40% podiel austrálskeho Leo Lithium v projekte za 342,7 milióna dolárov. Dohoda nasledovala po novom ťažobnom kódexe zavedenom v roku 2023, ktorý stanovil, že malijská vláda mala nárok na 10 % bezplatný podiel a mala tiež opciu získať ďalších 25 %.

 

Počiatočná fáza má za cieľ ročnú produkciu 506 000 ton lítiového koncentrátu, ktorá sa v druhej fáze rozšíri na 1 milión ton. Odhaduje sa, že Goulamina by sa mohla využívať viac ako 23 rokov, pričom za toto obdobie by sa vyprodukovalo 15,6 milióna ton koncentrátu spodumenu. Mali nedávno oznámilo plán na získanie 35% podielu v bani Goulamina. Po dokončení bude Ganfeng nepriamo držať 65% podiel v projekte, pričom zvyšok pripadne malijskej vláde. Dočasný prezident Mali Assimi Goita uviedol, že lítiová baňa je pre západoafrický národ mimoriadne dôležitá a spustenie spracovateľského závodu “znamená významný krok vpred vo využívaní prírodných zdrojov krajiny”.

 

Čínsky veľvyslanec v Mali Chen Zhihong, ktorý sa zúčastnil slávnostnej inaugurácie, opísal baňu Goulamina ako “nový príklad vzájomne výhodnej spolupráce”. Čína kontroluje 80% výroby lítiových batérií. Šepká sa o tom, že po odsune francúzskych vojsk z Mali strážia ťažbu ruské súkromné vojenské organizácie.

 

 

Zahraničná správa o ťažbe lítia v Mali:

 

3. Arabský emirát si priebežne zabezpečil zlato z Ghany

Fujairah Holdings je investičný fond z Fujairah, štátu v Spojených arabských emirátoch (SAE), zameraný na ťažbu. Vlastní podiely v kanadskej spoločnosti Asante Gold, ktorá prevádzkuje zlaté bane Bibiani a Chirano v Ghane. Fujairah Holdings nedávno uzavrela zmluvu s Asante Gold v hodnote 500 miliónov dolárov na budúce nákupy zlata. Tento krok bol oznámený 19. decembra a zahŕňa zlato pochádzajúce z bane Bibiani v Ghane.

 

Spoločnosť Fujairah urobila počiatočný vklad 100 miliónov dolárov a dodávky zlata dostane medzi 28. Marcom A 28. júnom 2025. V priebehu nasledujúcich 22 mesiacov budú nasledovať štyri dodatočné vklady po 100 miliónoch dolárov, pričom všetko zlato bude ocenené so zľavou 7 % oproti trhovým sadzbám v čase doručenia.

 

Spoločnosť Fujairah Holdings nezverejnila, prečo podpísala zmluvu o kúpe zlata s Asante Gold. Spoločnosť, ktorú založil Hamad bin Mohammed Al-Sharqi, vládca emirátu Fujairah, sa predtým pokúsila kúpiť firmu Asante, ale nepodarilo sa mu to. Fujairah, druhý najväčší akcionár Asante, chce investovať selektívne, aby vytvoril dlhodobú hodnotu pre svojich akcionárov. Zlato je kľúčovým aktívom v tejto stratégii vďaka svojmu statusu uznanej menovej rezervy.
Táto investícia podporí operácie Asante v Ghane, vrátane baní Bibiani a Chirano, keďže cieľom spoločnosti je zvýšenie ročnej produkcie z viac ako 200 000 uncí v roku 2023 na 500 000 uncí do roku 2028.

 

Problém môže byť podobný ako v Benine, Ghana (Togo, Niger a pod.) má problémy s islamskými radikálmi. Údajne používajú územie severnej Ghany ako logistickú základňu pre útoky v susednom štáte Burkina Faso.

 

 

 

4. EÚ identifikovala Ugandu ako zdroj grafitu, ukrajinská baňa končí ťažbu

a) Uganda

Európska únia (EÚ) v súčasnosti získava väčšinu svojho afrického grafitu z bane Molo na Madagaskare. Starý kontinent však nakupuje až 97 % prírodného grafitu z Číny. Očakáva sa, že dopyt na európskom trhu do roku 2030 prekročí 500 000 ton ročne. To je dobrá správa pre Afriku, ktorá by mohla pomôcť zásobovať tento trh.
Spoločnosť Blencowe Resources sa pripojila k SAFELOOP, konzorciu financovanému EÚ zamerané na zabezpečenie kritických minerálov používaných na výrobu batérií. Britská firma oznámila svoje pristúpenie 28. novembra, pričom zdôraznila, že umožňuje Európe prístup k budúcej produkcii grafitu z Orom-Cross, ugandského projektu, ktorý spravuje Blencowe Resources.

 

Grafit pre batérie je pre EÚ kritickou surovinou. Podľa Fastmarkets by európsky priemysel elektrických vozidiel mohol do roku 2030 spotrebovať viac ako 515 000 ton grafitu ročne. Očakávaný nárast je spojený s ambíciou Európy udržať na 65 % svoju závislosť od jedinej krajiny, v súčasnosti Číny. To dáva príležitosť pre afrických výrobcov kritických nerastov.

 

Medzi niektorými európskymi firmami a ťažobnými firmami už boli uzavreté rôzne dodávateľské zmluvy. Napríklad NextSource minulý október oznámil, že poslal svoj prvý grafit z madagaskarskej bane Molo do Nemecka. Vstup do SAFELOOP umožňuje spoločnosti Blencowe predávať až 100 000 ton grafitu ročne v Európe vďaka dlhodobým zmluvám súvisiacim s projektom Orom-Cross.

 

Napriek týmto dohodám EÚ stále relatívne chýba na africkej scéne kritických nerastov. Nedávna správa Európskej rady uvádza, že na rozdiel od ázijských spoločností, ako sú spoločnosti z Číny a Južnej Kórey, európske firmy nie sú zapojené do spoločných podnikov pre grafitové, medené alebo niklové bane. Správa nalieha na Brusel a jeho partnerov, aby prilákali viac európskych investorov do Afriky prostredníctvom stimulov a cenových záruk. Medzitým však členské štáty ako Slovensko postupne prichádzajú o možnosť zabezpečiť si priame dodávky relatívne lacných surovín z Ruskej federácie.

 

b) Ukrajina

Jediná továreň na výrobu grafitu na Ukrajine prerušila v polovici decembra 2024 prevádzku. Spoločnosť Zavalivsky Graphite na ťažbu fungovala od roku 1934. Podľa Národnej asociácie ťažobného priemyslu Ukrajiny to bolo výsledkom prudkého nárastu nákladov na energiu a logistiku a problémov na medzinárodných trhoch, kde ceny grafitu naďalej klesajú.

 

Ťažba grafitu, (po starom tuhy) v bani Zavalivsky pred pol rokom:

 

Jedným z kľúčových dôvodov odstávky boli vysoké náklady na elektrickú energiu a zastaralá výrobná infraštruktúra, ktorá si vyžaduje značné investície do modernizácie. Tieto faktory spolu s rastúcimi nákladmi na logistiku výrazne zvýšili výrobné náklady, čo spoločnosti znemožňuje udržať stabilnú prevádzku.
Situáciu podľa ukrajinských zdrojov ďalej komplikuje čínska dumpingová politika, ktorá aktívne dodáva lacný grafit na svetový trh, čím vytláča konkurentov. V dôsledku toho ceny komerčného grafitu klesli na úroveň, kde Zavalivsky Graphite nedokázal zabezpečiť ziskovosť. Odstávka bude mať vážne dôsledky pre ukrajinský priemysel, ktorý je v kľúčových sektoroch závislý od grafitu. To zahŕňa výrobu elektród, automobilový priemysel, elektroniku a dokonca aj sektor obrany. Ukrajina teraz bude musieť hľadať alternatívne zdroje surovín v zahraničí, čo by mohlo viesť k vyšším cenám a novým ekonomickým a vojenským výzvam.

 

Čo dodať. V článku o schyľovaní z 12.12.2024 sa v zátvorke o ukrajinských zásobách nerastných surovín písalo (+ 10% svetových zásob železnej rudy, 6% titánu, 20% a pod.) Chýbalo slovo grafit, o tri dni neskôr už nie až tak veľmi. Niektoré chyby v článkoch autora sa ľahšie interpretujú ako urobia, v prípade slovenských vládnych inštitúcií to väčšinou býva opačne.

 

 

MK

*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov