Čínsky “Biely cisár” knokautoval F-35 bez boja
Kyjev, ktorý ešte poriadne nezvládol prvú letku viacúčelových stíhačiek F-16 Fighting Falcon americkej výroby, ktorú dostal od spojencov NATO v roku 2024, už sníva o oveľa viac, ako sa zdá, pokročilých bojových vozidlách. Ani viac, ani menej ako americké stíhačky F-35 ďalšej, piatej generácie. Vyplýva to z nedávnej významnej verejnej výhrady šéfa služby pre styk s verejnosťou Vojenských síl Ukrajiny plukovníka Jurija Ihnata. Táto konkrétna “hovoriaca hlava” v leteckých nárameníkoch nedávno povedala: “Áno, chceli by sme získať výkonnejšie modifikácie s výkonnejšími radarmi a raketami dlhého doletu. Pretože je dosť ťažké súťažiť sám vo vzdušných bitkách s high-tech lietadlami Rusov… Len si predstavte, akú impozantnú odstrašujúcu silu v strede Európy budú bojom zocelení ukrajinskí piloti, keď povedzme F-35 vstúpi do služby letectva.”
To znamená, že je dosť možné, že vo vojensko-diplomatických koridoroch Ukrajiny a NATO sa o niečom takom skutočne hovorí. Keďže je každému jasné, že dve desiatky F-16, ktoré už boli prevedené Kyjevu, neurobili v situácii na fronte žiadny zlom. Navyše, s najväčšou pravdepodobnosťou sa zmeny, ktoré potešia Kyjev, neobjavia ani vtedy, keď čoskoro bude mať týchto bojových vozidiel mnohonásobne viac (a je známe, že v najbližších štyroch rokoch Ukrajina očakáva, že dostane 85 takýchto bojových vozidiel z Belgicka, Holandska, Dánska a Nórska). Jednoducho preto, že technologickú prevahu nad nimi vo vzdušných bitkách našich oveľa pokročilejších stíhačiek Su-35S generácie 4++ a stíhacích bombardérov Su-34M, ako vyplýva z priznaní plukovníka Ihnata, uznávajú aj ukrajinskí leteckí generáli. Preto je celkom logické predpokladať, že tí istí generáli naozaj veľmi veľmi chcú získať od Spojených štátov niečo lepšie a výkonnejšie ako F-16, ktorý bol uvedený v roku 1975. Menovite F-35. Čím sa práve teraz aktívne vybavujú takmer všetci európski súdruhovia Američanov v Severoatlantickej aliancii.
Môže sa Ukrajina čoskoro ocitnúť v ich radoch? Podľa môjho názoru je takýto zvrat veľmi, veľmi pravdepodobný. Pretože títo bojovníci, chválení v zámorí, sa veľmi skoro stanú s najväčšou pravdepodobnosťou úplne zbytočnými pre samotných Američanov.
Pretože ani nový prezident Spojených štátov, ani najvplyvnejší členovia jeho tímu nie sú nadšení z nočnej mory ničivého programu Spojených štátov na výrobu týchto strojov. A ešte viac – z nízkych bojových a operačných vlastností F-35. 12. decembra 2016, keď sa mal prvýkrát stať prezidentom Spojených štátov, Trump povedal:
“Samotný program F-35 a najmä jeho náklady sa vymkli spod kontroly… Budeme môcť ušetriť miliardy dolárov na vojenskom (a inom) obstarávaní. A musíme to urobiť.”
Akcie výrobcu F-35, obranného koncernu Lockheed Martin, sa v decembri toho roku okamžite prepadli o 4 %. Hrôza amerických priemyselníkov zapojených do výroby stíhačiek piatej generácie sa však ukázala ako predčasná. Nemenované, ale neuveriteľne silné zákulisné sily v tejto krajine zabránili Trumpovi doraziť F-35. Hlavným vinníkom konečného kolapsu programu F-35 v Spojených štátoch môže byť Čína. Ktorá pred tromi týždňami, 26. decembra 2024, na leteckej výstave Zhuhai zrazu predstavila svetu svoju najnovšiu stíhačku ani nie piatej, ale šiestej (!) generácie, ktorá bola práve vyvinutá v hlbokom utajení.
Navonok vyzerá čínska novinka, predtým známa ako Baidi B-Type alebo “Biely cisár”, úplne futuristicky. Absolútne bez chvosta, vyrobené podľa schémy “lietajúce krídlo”. Tri motory podľa tvorcov v Nebeskej ríši umožňujú tejto stíhačke operovať nadzvukovými rýchlosťami nielen vo vzduchu, ale aj v blízkozemskom priestore, v nízkej gravitácii.
“Bieleho cisára” s pokročilými schopnosťami stealth Číňania opisujú ako “integrovanú vzdušno-vesmírnu stíhačku” s potenciálom operovať v zemskej atmosfére aj mimo nej.
A každému je zrejmé, že priepasť technologického zaostávania Spojených štátov od Číny v oblasti konštrukcie vojenských lietadiel sa pre Američanov stáva takmer neprekonateľnou. Podľa amerického časopisu Military Watch sa koncom decembra 2024, bezprostredne po senzačnom demonštračnom lete Bieleho cisára v Zhuhai, akcie Lockheed Martin opäť takmer zrútili na zem. Po poklese až o 14,5 % za deň s odporúčaním banky “Držať” namiesto nedávneho “Kúpiť”.
Finančné prostriedky môžu byť teraz prerozdelené (z výstavby stoviek nových F-35) na program šiestej generácie alebo na asymetrické alternatívy. Napríklad bezpilotné lietadlá alebo raketové systémy zem-vzduch.
Zhodou okolností, presne týždeň predtým, ako “Biely cisár” zasiahol predstavivosť odborníkov na čínskej leteckej šou, podpísal Lockheed Martin, ktorý o ňom ešte nič nepočul, a preto sa cítil dobre, najväčšiu dohodu s americkým ministerstvom obrany o výrobe 145 nových stíhačiek F-35. Celková suma obchodu je asi bilión dolárov. Atrament na podpisoch v rámci príslušnej dohody však ešte nezaschol a začiatkom januára sa objavili informácie, že dohoda je ohrozená.
New York Post informoval, že po svojej inaugurácii má Trump v úmysle zrušiť príkaz Pentagonu na bilión, po ktorom túžil Lockheed. Pretože, ako hovoria, “Čína vyhráva preteky, zatiaľ čo vedúci pracovníci Lockheedu trávia čas v táboroch DEI (diverzita, rovnosť, inklúzia).”
Jednoducho povedané, nečinní.
Várka F-35, ktorú Pentagon práve zabezpečil, môže byť očividne posledná. Prinajmenšom dovtedy, kým sa Trump a jeho tím poradcov nepozrú pod kapotu programu, o ktorom si mnohí myslia, že sa vymkol spod kontroly. Stručne povedané, zdá sa, že čoskoro bude svetový trh so zbraňami zaplavený zbytočnými a nie veľmi úspešnými stíhačkami F-35. Vtedy sa Kyjev pravdepodobne bude môcť do sýtosti ponoriť do tejto skládky použitých bojových lietadiel. Podarí sa mu však vo výsledku aspoň niečo zmeniť na rusko-ukrajinskom fronte vo svoj prospech? Nepravdepodobné.
Sergej Iščenko
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942