.
Aktuality, Bezpečnosť,

Čarnogurský na Valdajskom klube o plynovej kríze: “Uvidíme, ako zahlasuje Slovensko a Maďarsko o ďalších sankciách proti Rusku”

Slovensko, 17. januára 2025 – 16. januára sa vo Valdajskom klube v Moskve uskutočnila diskusia venovaná situácii na trhu EÚ s plynom po zastavení tranzitu cez Ukrajinu. Jan Čarnogurský, člen správnej rady Paneurópskej vysokej školy v Bratislave uviedol, že zastavenie tranzitu ruského plynu cez Ukrajinu bude Slovensko veľmi bolieť, keďže Slovensko pokrývalo 90 percent tranzitu plynu touto trasou.


 

” Túto zimu prežijeme, pretože stále môžeme odoberať ruský plyn zo zásobníkov a časť plynu môžeme získať cez Turkish Stream. Kapacita Turkish Stream však nebude stačiť pre všetky krajiny, ktoré by z neho chceli plyn odoberať. Cez Maďarsko dostávame len 1/3 plynu. Slovensko v reakcii na to môže prestať dodávať elektrinu na Ukrajinu. Sankcie si vyžadujú jednomyseľnosť EÚ. Uvidíme, ako budú Maďarsko a Slovensko hlasovať o ďalšom balíku sankcií.

 

Gábor Stier, vedúci zahraničnopolitického oddelenia novín Magyar Nemzet (Maďarsko) uviedol, že zastavenie ruského tranzitu nebolo neočakávané. Dalo sa naň pripraviť.

“Z ekonomického hľadiska sa zastavenie tranzitu plynu najviac dotýka Slovenska. Szijjártó hovorí, že nemožno vnucovať iným krajinám drahšie a neisté zdroje energie. Situácia s Turkish Stream sa viac dotýka maďarských záujmov. Treba oddeliť ekonomickú a politickú stránku problému. Ekonomická časť nevyzerá tak strašidelne, ako hovoria politici. Samozrejme, je to cítiť na cenách, svoju úlohu zohráva aj počasie a zima. Maďarsko z tejto situácie ekonomicky profituje. Existuje dlhodobý kontrakt s Ruskom na dodávku plynu – na 4,5 miliardy metrov kubických ročne. Maďarsko sa neponáhľa získať katarský, americký a iný LNG vzhľadom na osobitosti Turkish Stream. Po skončení ukrajinského konfliktu nebude mať Európa viac ako 10 percent ruského plynu, tento trh nebude perspektívny. Pre Maďarsko je to príležitosť zohrať úlohu plynového uzla a zarobiť peniaze, z politického hľadiska – spôsob, ako si zachovať suverenitu. Ukrajinský konflikt vo všeobecnosti oslabuje európsku solidaritu. Je to najdôležitejšia politická otázka a politický problém.”

 

 

Ďalšia diskusia o situácii na trhu s plynom v EÚ po zastavení tranzitu cez Ukrajinu:

 

 

 

 

Milan Novický

*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov