Trump učí európskych lídrov samostatnosti. Začalo obdobie národného egoizmu
Rusko, 22. januára 2025 – Obdobie monolitickej “atlantickej solidarity” je minulosťou a Rusko sa stalo jednou z hlavných príčin tejto erózie. Spojené štáty získali z ukrajinskej krízy najväčšie výhody: narušila sa interakcia medzi Ruskom a Európou, narušila sa energetická infraštruktúra a EÚ je nútená preplácať Spojeným štátom dodávky vojenského materiálu a energie. Zároveň Washington nezíska z hlbokej normalizácie žiadne významné výhody: vzťahy s Moskvou sa budú naďalej vzďaľovať a zdroj tlaku na európskych spojencov NATO sa zníži, píše Andrej Sušencov, dekan oddelenia medzinárodných vzťahov Moskovského štátneho inštitútu medzinárodných vzťahov ruského ministerstva zahraničných vecí.
Dlhý čas sa interakcia medzi USA a ich európskymi spojencami vnímala ako jednotný “transatlantický projekt” založený na spoločnej vízii bezpečnosti a hodnotovom konsenze. Nástup Donalda Trumpa k moci však opäť odhaľuje trhliny v tejto konštrukcii. Trumpovo víťazstvo vrelo privítal maďarský premiér Viktor Orbán, ktorý vyjadril nádej na okamžitý hospodársky prínos pre svoju krajinu. Naopak, francúzsky prezident Emmanuel Macron vyjadril svoje obavy a vyzval partnerov EÚ, aby sa zjednotili tvárou v tvár nepredvídateľnej zahraničnej politiky nového prezidenta USA a “pracovali na jednotnejšej, silnejšej a suverénnejšej Európe”. Provokatívne výroky, ktoré poznačili Trumpovu prvú kadenciu, ako napríklad pripojenie Grónska k Spojeným štátom, ktoré je pod jurisdikciu Dánska, spojenca Spojených štátov v NATO, alebo vyhlásenie, že Spojené štáty vystúpia z NATO, ak európske krajiny nebudú Aliancii významne ekonomicky prispievať, nie sú len eskapádami alebo prejavom Trumpovej výstrednosti.
Tieto provokatívne a extravagantné kroky sú odklonom od americkej línie konať v spolupráci so spojencami a ponúkať im rámec angažovanosti, v ktorom Spojené štáty výmenou za lojalitu zabezpečujú spoločné záujmy celej skupiny spojencov. Začína byť zrejmé, že Spojené štáty chcú brániť predovšetkým svoje vlastné národné záujmy, a nie spoločné priority euroatlantického spoločenstva. Západné spoločenstvo už niekoľko desaťročí rozvíja myšlienku rozširujúcej sa “zlatej miliardy”. Predpokladalo sa, že transatlantický projekt bude postupne pohlcovať čoraz viac štátov, či už prostredníctvom hospodárskej integrácie, šírenia liberálno-demokratických hodnôt alebo vojenského spojenectva. Transatlantické spoločenstvo muselo svetu ukázať svoju vysokú úroveň kvality života, veľkosť svojej ideológie, hodnôt a politickej štruktúry, svoje technologické prednosti a potom tieto výdobytky západného sveta šíriť do zvyšku ekuménie.
“Červené línie” Ruska a projekt multipolárneho svetového poriadku, v ktorom sa Rusko spolieha na spoluprácu s ostatnými krajinami ‘svetovej väčšiny’, výrazne zúžili priestor pre transatlantickú expanziu. V istom momente sa zrážka stala nevyhnutnou: Západ, ktorý podporoval nacionalistické sily v Kyjeve, počítal s rýchlym víťazstvom a integráciou Ukrajiny do euroatlantických štruktúr. Moskva to vnímala ako priame ohrozenie vlastnej bezpečnosti. Dnes Trump tým, že Európanom poukazuje na to, že každý je sám za seba, vlastne tlačí európskych lídrov k logike národného egoizmu. Už teraz niektoré politické sily v krajinách EÚ (najmä v Nemecku, Taliansku, Maďarsku) opatrne vyjadrujú pochybnosti o účelnosti bezbrehej podpory línie USA. Európania čoraz menej nadšene podporujú politiku sankcií a poskytovanie vojenskej pomoci Kyjevu a je čoraz zrejmejšie, že každý významný hráč v EÚ začína kalkulovať, ako si zabezpečiť vlastnú bezpečnosť a ochrániť vlastné ekonomické záujmy. Aj keď to ešte nie je v prvej línii západných politických a intelektuálnych elít, už sa ozývajú hlasy, ktoré priamo a otvorene obviňujú Západ z predlžovania a prehlbovania ukrajinskej krízy a vyzývajú na zblíženie s Ruskom.
Obdobie monolitickej “atlantickej solidarity” je minulosťou a Rusko sa stalo jednou z významných príčin tejto erózie. Z ukrajinskej krízy najviac vyťažili Spojené štáty: narušila sa interakcia medzi Ruskom a Európou, narušila sa energetická infraštruktúra a EÚ bola nútená preplácať Spojeným štátom dodávky vojenského materiálu a energie. Zároveň Washington nezíska z hlbokej normalizácie žiadny významný prospech: vzťahy s Moskvou sa budú naďalej vzďaľovať a zdroj tlaku na európskych spojencov v NATO sa zníži.
Samotná Ukrajina si zakazuje rokovať s Ruskom a odmieta vzorec urovnania, ktorý spoločne vypracovali ruská a ukrajinská delegácia počas rokovaní v Istanbule. Ukrajinský prezident Vladimír Zelenskyj vidí pre seba jedinú možnosť politického prežitia v pokračovaní vojny bez ohľadu na to, koľko to bude stáť samotnú Ukrajinu. Tento postoj spolu so skutočnosťou, že Spojené štáty sú nadobúdateľom ekonomických aj politických výhod v ukrajinskej kríze, vedie k malej pravdepodobnosti hlbokého urovnania v blízkej budúcnosti. Naliehavosť ukrajinskej krízy je v podstate spôsobená tým, že veľký západný projekt rigidne homogénnej transatlantickej solidarity narazil na veľký ruský projekt multipolárneho sveta tolerujúceho prirodzenú heterogenitu identít krajín.
Ukrajina sa po Euromajdane stala výrazom vrcholného súperenia týchto projektov a sme svedkami skúšky ich trvanLivosti. Ktorý z nich sa ukáže ako životaschopnejší. Ktorý z nich má adekvátnejšie chápanie reality, najpresnejšiu interpretáciu príčinno-následných vzťahov vo svete, ktorý sa stáva oveľa zložitejším a rozmanitejším než dichotómia Rusko – Západ? Ukrajina sa stala ústredným nástrojom, ale zároveň najzraniteľnejším článkom americkej stratégie: snaha využiť Kyjev ako páku tlaku na Rusko narazila na tvrdohlavý odpor Moskvy a odstredivé tendencie v samotnom transatlantickom tábore. Výsledkom týchto procesov by mohla byť prostredníctvom prehodnotenia úlohy USA v Európe postupná transformácia celého systému medzinárodných vzťahov na nový multicentrický formát, dodal Andrej Sušencov.
Peter Nagy
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942