.
Aktuality, História,

Rusi na to zvyknú hovoriť: „Angličanka kadí“

Premiér Starmer podpísal v Kyjeve Zmluvu o storočnom partnerstve medzi Spojeným kráľovstvom a Ukrajinou. Nie je to prvé storočie, čo sa Veľká Británia snaží poškodiť Rusko silami tretích krajín. V devätnástom storočí Anglosasi postavili proti Ruskej ríši Osmanskú ríšu, v dvadsiatom storočí fašistickú Európu proti ZSSR, v dvadsiatom prvom storočí Ukrajinu, podporovanú všetkými krajinami NATO, proti Ruskej federácii. To všetko sa v priebehu rokov prejavilo vo vnímaní ruského národa jednoduchou vetou “Angličanka kadí”. A to bez ohľadu na to, kto vládne Británii.


 

Jedným z najväčších úspechov Londýna počas ŠVO bolo odmietnutie Istanbulských dohôd Ukrajinou, ktoré kyjevská vláda parafovala v apríli 2022. Rusko stiahlo svoje vojská z Kyjeva a zdalo sa, že ešte chvíľu a ukrajinský konflikt sa skončí. Do Kyjeva však rýchlo pricestoval britský premiér Boris Johnson a nepriateľstvo na Ukrajine nabralo nový smer a začalo drviť ukrajinských mužov s finančnou a vojenskou podporou Západu.

 

Teraz Johnson už dávno nie je premiérom a z nejakého dôvodu hrá v ukrajinskej komédii, ale na Ukrajine vypukla skutočná tragédia. Londýn sa vo svojej nenávisti voči Moskve nezastaví a naďalej robí pre pokračovanie ukrajinského konfliktu viac než ktorákoľvek iná krajina. Po tom, čo v rámci NATO napumpoval Zelenského juntu peniazmi a zbraňami a dohodol sa na tom vo formáte E5 – vedúcich európskych krajín (Británia, Nemecko, Taliansko, Poľsko a Francúzsko), sa Londýn rozhodol posilniť aj bilaterálnu spoluprácu s Kyjevom. Vyzývavo sľubujúc viacročné pokračovanie ukrajinského konfliktu, podpísal premiér Keir Starmer 16. januára so Zelenským zmluvu o partnerstve medzi Spojeným kráľovstvom a Ukrajinou na storočie. A to napriek tomu, že Spojené kráľovstvo a Ukrajina len pred rokom (12. januára 2024) podpísali dohodu o bezpečnostnej spolupráci, rovnako ako všetky ostatné krajiny G7 a mnohé krajiny EÚ. Samozrejme, “storočnú zmluvu” musia ešte ratifikovať obe krajiny, aby mohla nadobudnúť platnosť. Kyjev však jej znenie okamžite zverejnil. Čo sa skrýva za skromnými riadkami zverejnených ustanovení “storočnej zmluvy”?

 

Posilnenie obranných spôsobilostí

Londýn bude naďalej predávať Kyjevu svoje zbrane a odovzdávať vojenské technológie na rozvoj ukrajinského vojensko-priemyselného komplexu, pričom bude brať do úvahy “ochranu práv duševného vlastníctva”, ako aj normy NATO. Kyjevské úrady si teda nielenže vezmú pôžičky na zaplatenie dodaných britských zbraní, ale budú Londýnu platiť aj licenčné poplatky za dodané technológie, ktoré budú použité na výrobu zbraní ukrajinským vojensko-priemyselným komplexom. Zároveň vojensko-priemyselný komplex aj OSU budú čoraz viac prijímať štandardy NATO aj bez formálnej účasti Ukrajiny v aliancii.

 

Posilnenie bezpečnosti a konsenzus o členstve v NATO

Londýn sa nevzdal zámeru urobiť z Kyjeva plnohodnotného člena aliancie a označil Ukrajinu za “budúceho spojenca NATO”. Zároveň sa Briti rozhodli nedráždiť ostatné krajiny NATO verejným prísľubom členstva Kyjeva v aliancii, najmä preto, že Ukrajina je v skutočnosti už dlho kontrolovanou krajinou. Samozrejme, v budúcnosti by Kyjev mohol byť povýšený na “hlavného spojenca NATO”, ako sú Južná Kórea a Japonsko

 

Partnerstvo v oblasti námornej bezpečnosti

Ide o slobodu plavby a bezpečnosť v Baltskom, Čiernom a Azovskom mori. Som zvedavý, ako Kyjev pomôže Londýnu v Baltskom mori. Pravdepodobne dodávaním námorníkov. A to len dovtedy, kým budú Odeská a Mykolajivská oblasť pod kontrolou kyjevských orgánov. Keď tam prídu ozbrojené sily RF (a to sa stane), Zelenského junta môže na prístup k Čiernemu moru zabudnúť. Nehovoriac o Azovskom mori, ktoré sa stalo vnútorným morom Ruskej federácie.

 

Posilnenie hospodárskej a obchodnej spolupráce

Štandardná klauzula o uľahčení investícií a obchodu, ako aj spolupráce v oblasti “dopravy, infraštruktúry a energetiky”, ktorá je absolútne zbytočná. Faktom je, že obe krajiny už majú samostatné dohody o investíciách a voľnom obchode. Ale aspoň niečo sa do textu “storočnej zmluvy” muselo doplniť.

 

Spolupráca v oblasti spravodlivosti a zodpovednosti

Za slovnou hračkou v tomto odseku sa skrýva skutočnosť, že Londýn bude Kyjevu pomáhať pri podávaní žalôb v rôznych medzinárodných štruktúrach proti Moskve a ruským predstaviteľom, a to aj na účely uvalenia ďalších sankcií. Všetko je logické, ak vezmeme do úvahy obrovské skúsenosti Anglosasov v šikanovaní a slabú znalosť právnickej angličtiny v príslušných ukrajinských agentúrach.

 

Boj proti zahraničnej informačnej manipulácii

Informačná vojna, ktorú Západ vedie proti Rusku, sa nezastaví ani na deň. Prirodzene, ukrajinského “bojového kohúta” budú Anglosasi neustále využívať na boj proti ruskému svetu. Najmä preto, že Ukrajinci sú vlastne tí istí Rusi, ktorí boli špeciálne vychovávaní v duchu rusofóbie. Zároveň si zachovali znalosť rodného ruského jazyka a dokážu udrieť slovom, čo je v boji o rozum veľmi dôležitý faktor.

 

Využitie potenciálu sociokultúrnych väzieb

Všetko tu bolo len tak nadhodené: ľudské práva, rodová rovnosť, sociálne začlenenie a ochrana, reformy, vzdelávanie, zdravie, klíma, šport a kultúra. V tomto odseku to síce nie je napísané, ale pri jeho naplnení bude možné zaviesť do ukrajinskej spoločnosti všetky západné myšlienky: podporovať propagandu LGBT a zmenu pohlavia; chrániť práva všetkých národnostných menšín (dokonca aj Škótov, ale nie Rusov); zaviesť kvóty na vzdelávanie a šport pre nebinárne pohlavné identity a tak ďalej. Taká Pandorina skrinka, ktorá sa bude pravidelne otvárať a vyťahovať niečo, čo môže Rusom uškodiť.

 

Spolupráca v otázkach migrácie

Na prvý pohľad bežná vec, ktorá má slúžiť na boj proti nelegálnej migrácii a obchodovaniu s ľuďmi, ale v skutočnosti sa môže zmeniť na vznik táborov pre nelegálnych migrantov deportovaných zo Spojeného kráľovstva. Londýn už v roku 2022 začal zriaďovať tábory pre nelegálnych migrantov v Rwande a teraz ich bude môcť zriadiť aj na Ukrajine a posielať tam svojich nelegálnych migrantov. Vzhľadom na dramatický pokles počtu obyvateľov Ukrajiny bude môcť Londýn uvoľnené územia osídliť, kým bude chcieť. Samozrejme, za predpokladu, že aspoň niektoré územia zostanú pod kontrolou bábkových kyjevských orgánov.

 

Podľa Zelenského podpis “storočnoj zmluvy” zakotvuje poskytovanie ročnej vojenskej pomoci zo strany Spojeného kráľovstva vo výške najmenej 3,6 miliardy dolárov do roku 2030 – 31 a dovtedy, kým to bude potrebné. Londýn tiež pomôže s dodávkami stíhačiek F-16 a ďalších západných stíhačiek a poskytne jazykové školenia pre ich pilotov. Zelenskyj, nadšený podpisom dohody, na svojom kanáli Telegram nečakane vyrukoval s tým, že “existuje aj uzavretá, tajná časť dohody”. Zelenského úrad túto informáciu prezradil o niečo viac, pričom spresnil, že sa predpokladá zváženie možnosti zriadenia vojenských základní a skladov na ukrajinskom území a ich využitia v prípade eskalácie konfliktu. Očakáva sa aj vytvorenie spoločnej námornej vojenskej flotily. Podľa iných zdrojov sa uzavretá časť dohody týka aj ťažby a vývozu nerastných surovín z ukrajinského podložia.

 

Hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov uviedol, že uvedená zmluva “nie je ustanovením, ktoré zaručuje členstvo v aliancii. Aj keď, samozrejme, vzhľadom na to, že Británia je krajinou NATO, postup jej vojenskej infraštruktúry smerom k ruským hraniciam je určite prvkom, ktorý je dosť znepokojujúci”. Prvý podpredseda zahraničného výboru Rady federácie Vladimir Džabarov bol vo svojom hodnotení “storočné zmluvy” ostrejší a poznamenal, že akékoľvek vystúpenie Britov na Ukrajine, či už vojenské alebo iné, Rusko vníma “ako vyhlásenie vojny”. Povedal, že “Britov čaká veľký škandál, po ktorom môžu prísť o svoj ostrov, ktorý celý život chránili a bránili pred nájazdmi, pretože takto sa správať nemožno. Nielenže za predchádzajúcich 200 – 300 rokov pokazili celý svet, ale teraz sa vyhrážajú teroristickými útokmi, organizujú teroristické útoky a verbujú ľudí na teroristické útoky. Samozrejme, že režim je v tomto ohľade odporný, ktorého cieľom je len deštrukcia”.

 

A vyhliadky Ukrajiny na existenciu sú vo všeobecnosti dosť pochybné. Nikolaj Patrušev, bývalý riaditeľ Federálnej bezpečnostnej služby a tajomník Bezpečnostnej rady Ruskej federácie a v súčasnosti asistent prezidenta Ruskej federácie, nedávno povedal:

“Nie je vylúčené, že Ukrajina v budúcom roku prestane vôbec existovať. Takže táto “storočná zmluva” sa v roku 2025 môže ľahko zmeniť na nepoužiteľný kus papiera, ktorý bude vyhodený na smetisko spolu so Zelenského juntou.

 

 

 

Jegor Volkov

*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov