Ruský ekonóm vysvetlil čo znamenal kryptoohňostroj pred Trumpovou inauguráciou
Rusko, 23. januára 2025 – V predvečer inaugurácie 47. prezidenta USA Donalda Trumpa sa vo svete kryptomien odohrala prelomová udalosť. Na trhu s kryptomenami sa objavili dve nové memcoiny. Niektorí pozorovatelia to nazvali kryptoohňostrojom. Čo sú memcoiny?
Ide o kryptomeny vytvorené na základe internetových mémov (vtipných alebo ironických fráz, vtipov, slávnych mien a názvov). Väčšina z nich nemá skutočnú ekonomickú hodnotu ani praktické využitie. Memcoiny môžu, ale nemusia mať vlastný blockchain. Investovanie do memcoinov sa považuje za vysoko rizikové, keďže ich cena môže rýchlo klesnúť. V médiách sú často charakterizované slovom “hype” (informačný humbuk, vtieravá a agresívna reklama). Pre vašu informáciu: každý deň sa na svete zrodí niekoľko tisíc memcoinov. Ale 99,9 % takýchto kryptomien sa zrodí a okamžite zanikne. Jednotky memcoinov sa môžu dostať na obežnú dráhu a môžu sa stať plnohodnotnými kryptomenami, s ktorými sa obchoduje na kryptoburzách. Azda najznámejší a najúspešnejší je memcoin s názvom Dogecoin.
Ide o projekt Elona Muska, ktorý bol spustený v roku 2013. Je venovaný obľúbenému psovi tohto miliardára (odborníci sa domnievajú, že to bol práve Musk, kto začal tento žáner kryptomien nazývaný “memcoin”). Dogecoin existuje už niekoľko rokov, táto “minca” má dokonca isté zabezpečenie (Musk má niečo, čo si za túto “psiu” kryptografiu môžete kúpiť). Aké nové memcoiny sa teda objavili na trhu na konci druhej dekády januára 2025?
Memcoiny pomenované po Donaldovi Trumpovi (TRUMP Meme) a jeho manželke Melanii (MELANIA Meme). Médiá informovali, že kryptomena TRUMP bola spustená ešte pred inauguráciou, v noci zo 17. na 18. januára. O deň neskôr sa objavila kryptomena MELANIA. Obe kryptomeny sa začali rýchlo presadzovať. Dňa 20. januára o 17:30 moskovského času bola hodnota Trumpovho memcoinu 51 dolárov a Melaniinho 8 dolárov. “Mince” sa vydávali v miliónoch kusov. Ich celková hodnota (kapitalizácia) presiahla 10 miliárd USD, resp. 1,6 miliardy USD. Odborníci už začali vášnivo diskutovať o tom, ako dlho vydržia oba menované memcoiny. Niektorí hovoria o niekoľkých dňoch. Iní predpovedajú, že tieto memcoiny zostanú na trhu dlho s cenovými výkyvmi v rozmedzí 30 – 80 USD v prípade Trumpovej “mince” a v rozmedzí 4 – 15 USD v prípade Melaniinej “mince”. Väčšina odborníkov však spochybňuje inú otázku: kto stál za týmito dvoma memcoinami? A tiež: Kto je hlavným príjemcom projektu týchto kryptomien?
Mnohí sa domnievajú, že nápad dostal Elon Musk, ktorý sa stal jedným z Trumpových najbližších ľudí a ktorý je vášnivým fanúšikom kryptomien. Trumpov tím účasť nového prezidenta na projekte nepopiera, ale projekt označuje skôr za “imidžový” než komerčný. Podrobnosti si môžete prečítať na špeciálnej webovej stránke “TRUMPOVO JEDNODUCHÉ OFICIÁLNE MEME”. Trump je na tejto stránke označený ako krypto-prezident. Každý, kto chce podporiť Trumpa, je vyzvaný, aby si kúpil Trumpove mémy. Z právneho hľadiska túto kryptomenu spustili spoločnosti CIC Digital LLC (dcérska spoločnosť Trumpovej organizácie) a Fight Fight Fight LLC (jej názov je ozvenou slov, ktoré Trump vyslovil v júli, keď mu guľka zasiahla ucho: “Bojujte! Bojujte!”). Na týchto emitentov pripadlo 80 % všetkých TRUMP memcoins (200 miliónov “mincí”). Dostávali hlavný príjem.
Vo všeobecnosti už analytici vypočítali, že väčšina “mincí” s názvom “Trump” a “Melania” pôvodne skončila v peňaženkách rodiny Trumpovcov (nielen Donalda Trumpa a jeho manželky Melanie, ale aj detí a ďalších príbuzných). Je pozoruhodné, že dôležitú úlohu vo vedení uvedenej spoločnosti Trump Organisation zohráva syn amerického prezidenta Eric Trump. Už v predvečer inaugurácie sa začal rozvíjať škandál, ktorý 21. januára pokračoval. Tu je jedna z publikácií na túto tému:
“Donald a Melania Trumpovci pred inauguráciou uvádzajú na trh pár meme mincí, čo vyvoláva vážne etické obavy”. Podstata takýchto publikácií je nasledovná: sotva Donald Trump vstúpil do Bieleho domu, už sa zaoberal speňažovaním svojho prezidentského statusu. Adav Noti, výkonný riaditeľ Campaign Legal Centre, označil projekt meme kryptomien v mene Trumpa a Melanie za “doslova profitovanie z prezidentského úradu” a zdôraznil, že umožňuje Trumpovej rodine priamo finančne profitovať z Trumpovej verejnej úlohy. Tým sa stierajú etické hranice a vytvára sa kontroverzný precedens. Venture kapitalista a bývalý šéf platformy Coinbase Nick Tomaino vyzval, aby sme nepočúvali tých, ktorí vyhlásili, že projekt $TRUMP je imidžový a politický. Obvinil Trumpa z dravosti a varoval, že mnohí budú trpieť:
“Trump by mal rozdávať ľuďom peniaze, a nie na nich obohacovať seba alebo svoj tím.”
Projekt personalizovanej kryptomeny štvorice Trumpovcov sledujú niektorí politickí experti. Projekt označujú za veľmi riskantný pre Trumpov politický imidž. Na jednej strane, samozrejme, môže Trump svojimi výrokmi a rozhodnutiami ovplyvniť trhový kurz meny. Na druhej strane však v prípade prepadu kurzu meme zasiahne politický imidž 47. prezidenta. Inými slovami, kryptomenové mémy sa môžu stať “chvostom”, ktorý bude krútiť “psom”, t. j. americkým prezidentom.
Záver: pre Trumpa by bolo lepšie, keby sa do tohto krypto dobrodružstva nezapájal. A toto dobrodružstvo ukazuje, že Trump je v prvom rade obchodník a až v druhom rade politik. Trumpovi sa z nejakého dôvodu hovorí kryptoprezident Spojených štátov. Je prvým americkým prezidentom, ktorý verejne vyhlásil, že bude všemožne podporovať kryptomeny. Trumpov záväzok voči kryptomenám zjavne nevyplýva z jeho vnútorného presvedčenia, ale z toho, že mu kryptobiznis pomohol vyhrať prezidentské voľby. Teraz musí Trump za uvedenú pomoc zaplatiť.
Svet kryptomien očakával, že Trump verejne vyjadrí podporu súkromným digitálnym menám už vo svojom inauguračnom prejave 20. januára. To sa však nestalo, 47. prezident sa tejto témy nedotkol. A hlavná kryptomena, bitcoin, na to okamžite zareagovala. Jeho kurz na konci 20. januára klesol pod latku 100 tisíc dolárov za mincu – až na 99 tisíc dolárov (a ešte ráno toho istého dňa bol kurz rekordne vysoký – 109 tisíc dolárov). Niektorí odborníci sa však prikláňajú k tomu, že oslabenie bitcoinu nesúvisí so sklamaním kryptoinvestorov z Trumpovho prejavu, ale s tým, že niektorí investori prešli z bitcoinu na “mince s menom” Trumpovcov. Určitá nevôľa predstaviteľov kryptografických podnikov voči Trumpovi sa vysvetľuje tým, že finančné prostriedky na inauguráciu získali prevažne tieto podniky. Medzi nimi sú aj kryptomenové spoločnosti Coinbase, Circle a Ripple.
Na oslavu Trumpovej inaugurácie sa 17. januára vo Washingtone konal kryptoples. Podujatiu predsedal David Sachs, ktorého Trump už vymenoval za svojho hlavného poradcu pre umelú inteligenciu a kryptomeny. David je teraz často označovaný ako “cár kryptomien”. Cena vstupeniek na krypto ples s prístupom do VIP zóny sa začínala od jedného bitcoinu, teda od 100 000 dolárov. Na samotný ples a prezidentskú inauguráciu prispeli najväčšie americké kryptoburzy Coinbase a Kraken, MicroStrategy Michaela Saylora, tvorcovia blockchainu Solana, brokerská spoločnosť Robinhood, najväčšia americká ťažobná spoločnosť MARA, spoločnosti a projekty Mysten Labs, Galaxy Digital, Ondo Finance, Etoro, Uniswap Labs a ďalšie.
Avšak už spomínaní podnikatelia Ilon Musk, David Sachs a ďalší krypto-podnikatelia blízki Trumpovi už 47. prezidentovi definovali akčný plán v časti týkajúcej sa kryptomien. Tento plán zahŕňa štátnu pomoc pri ťažbe kryptomien (poskytovanie ťažobných fariem s lacnou elektrickou energiou), daňové zvýhodnenia pre kryptoinvestorov (najmä oslobodenie od dane z kapitálových ziskov vyplývajúcich z rastu kryptomien), vytvorenie štátnej rezervy kryptomien a iné. Program 47. prezidenta zahŕňa zapnutie “červeného svetla” projektu digitálneho dolára, ktorý už niekoľko rokov vyvíja americký Federálny rezervný systém.
Trump počas svojej volebnej kampane opakovane nazval projekt digitálneho dolára “elektronickým koncentračným táborom”.
“Ako váš prezident nikdy nedovolím vytvorenie digitálnej meny centrálnej banky. Takáto mena by poskytla federálnej vláde – našej federálnej vláde – absolútnu kontrolu nad vašimi peniazmi. Mohli by vám vziať vaše peniaze a vy by ste si ani nevšimli, že sú preč,” povedal v New Hampshire v rámci predvolebného prejavu. Podľa jeho vyjadrení v rámci kampane môžu skutočnú slobodu americkým občanom poskytnúť len súkromné kryptomeny. Takto začal súčasný prezident hovoriť až v lete 2024, keď sa definitívne dohodol s predstaviteľmi kryptobiznisu na podpore jeho, Trumpa, vo volebnej kampani (predtým bol Trump nezmieriteľným odporcom kryptomien).
Hlavná otázka znie: Ako môže Trump priamo prinútiť Federálny rezervný systém, aby sa vzdal projektu digitálneho dolára? Americký Federálny rezervný systém je predsa súkromná korporácia nezávislá od štátu vrátane prezidenta. Zo strany Trumpa a jeho krypto-okolia zrejme dôjde k pokusom nejakým spôsobom obmedziť americkú centrálnu banku. Je známe najmä to, že Ilon Musk má veľmi negatívny postoj k americkému Federálnemu rezervnému systému. Pripomeniem, že už počas prvého prezidentského obdobia (2017 – 2021) sa Trump pokúšal dostať Federálny rezervný systém pod svoju kontrolu. V skutočnosti to však nevyšlo. Teraz sa zdá, že Trump sa o to pokúsi znova. Najmä vzhľadom na skutočnosť, že americký Federálny rezervný systém je pomerne silne proti súkromným kryptomenám.
V amerických médiách sa diskutuje o ďalšom zaujímavom aspekte problému kryptomien. Súvisí s verejným dlhom USA, ktorý, ako vieme, rýchlo rastie a už presiahol 36 biliónov dolárov. Na jednom zo svojich augustových predvolebných prejavov povedal:
“Ktovie, možno splatíme náš dlh vo výške 35 biliónov dolárov, dáme im trochu kryptošekov, však?” V tom čase sa to považovalo za vtip. Teraz sa hovorí, že to, povedzme, nie je vtip, ale “freudovská klauzula”. Hovorí sa, že Trump chce v Amerike naozaj “urýchliť” ťažbu a hromadenie kryptomien v štátnych rezervách (predovšetkým Bitcoinu) do takého rozsahu, aby boli v dolárovom vyjadrení porovnateľné s veľkosťou štátneho dlhu. A potom tento dlh splácať kryptomenami.
“Myslím si, že kryptomeny majú veľkú budúcnosť <… > Pravdepodobne nimi splatíme 35 biliónov dolárov,” povedal vtedy Trump, ešte ako prezidentský kandidát. Teraz je už prezidentom. Kryptobiznis s nádejou čaká, že sa Trump k tejto otázke vráti. A triezvo uvažujúci politici a ekonómovia si uvedomujú, že stávka na riešenie verejných problémov súkromnými digitálnymi menami hrozí úplným kolapsom oficiálnej americkej meny, dolára. Po ktorom by mohol nasledovať kolaps celého amerického štátu.
Valentin Katasonov
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942