Ako veľmi posilnia ruské lietadlá severokórejské letectvo?
KĽDR, 25. január 2025 – Severokórejské letectvo, oficiálne známe ako Kórejská ľudová armáda letectva a protivzdušnej obrany (KPAAF), je dlhodobo považované za jedno z najzastaralejších na svete. Celá jeho flotila pochádza z éry studenej vojny a zahŕňa sovietske a čínske stroje z polovice 20. Storočia. V poslednej dobe sa však objavili správy o dohode medzi Severnou Kóreou a Ruskom, ktorá zahŕňa výmenu severokórejských vojakov za ruské stíhačky. Táto spolupráca vzbudzuje otázky o tom, aký vplyv by mala na schopnosti severokórejského letectva a na rovnováhu síl v regióne.
Súčasný stav severokórejského letectva
Severokórejské letectvo disponuje zhruba 900 lietadlami, avšak ich kvalita je veľmi nevyrovnaná. Medzi najmodernejšie stroje patria MiG-29, ktoré boli zhotovené v 80. rokoch, avšak ich počet sa odhaduje na iba 35 kusov. Väčšinu flotily tvoria beznádejne zastarané MiG-17, MiG-19, MiG-21 a čínske kópie ako Shenyang J-5 a J-6. Tieto lietadlá sú nielen technologicky zastarané, ale tiež trpia nedostatkom údržby a náhradných dielov.
Severokórejské letectvo sa tiež stretáva s problémami v oblasti pilotného výcviku. Kvôli obmedzeným zdrojom má pilot zvyčajne len niekoľko hodín letu ročne, čo značne obmedzuje jeho schopnosti. Okrem toho zostávajú severokórejské vzdušné sily slabé aj v oblasti radarovej technológie a protivzdušnej obrany.
Dohoda medzi KĽDR a Ruskom
Podľa najnovších informácií sa severokórejský vodca Kim Čong-un rozhodol nasadiť cca 12 000 vojakov v práve prebiehajúcej vojne za bližšie neurčený počet ruských stíhačiek MiG-29 a Suchoj Su-27. Títo vojenskí špecialisti sa už zapojili do bojov na ruskom východnom fronte, kde pomáhajú ruským silám v konflikte proti Ukrajine. Kim Čong-un je pritom údajne pripravený vyslať na pomoc Rusku až 100-tisíc vojakov, čo by mohlo výrazne posilniť ruské vojenské kapacity.
Najvyšší americký vojenský veliteľ v Tichomorí, admirál Samuel Paparo označil túto dohodu za zásadný posun pre severokórejské letectvo. Lietadlá MiG-29 a Su-27 predstavujú veľký technologický skok vpred a mohli by zmazať desaťročia stagnácie. Paparo však zdôraznil, že ani tieto moderné stroje nedosiahnu paritu s leteckou silou regionálnych súperov, ako je Južná Kórea.
Možné dodávky ďalších lietadiel a technológií
Kim Čong-un prejavil záujem o pokročilé ruské technológie, vrátane stíhačiek piatej generácie Su-57 a modernizovaných ponoriek. Takýto obchod by mohol výrazne posilniť vojenské postavenie KĽDR v regióne. Rusko by týmto krokom nielen podporilo svojho spojenca, ale tiež posilnilo svoju geopolitickú pozíciu voči Západu v oblasti Tichomoria. Podobné dojednania Moskva uzatvára aj s ďalšími nepriateľskými krajinami voči Západu. Napríklad Irán získal v roku 2023 ruské stíhačky Su-35 a útočné vrtuľníky Mi-28. Tieto dohody ukazujú rastúcu závislosť Ruska na jeho spojencoch kvôli protiruským sankciám. Admirál Paparo tiež poznamenal, že Severná Kórea by mohla v budúcnosti žiadať nielen lietadlá, ale aj ďalšie vojenské technológie, ako sú modernizované ponorky a systémy protivzdušnej obrany.
Výmena severokórejských vojakov za ruské stíhačky je významným krokom v posilňovaní vojenských schopností KĽDR. Napriek tomu, že moderné lietadlá (na pomery KĽDR) ako je MiG-29 a Su-27 predstavujú technologický pokrok, Severná Kórea môže čeliť značným prekážkam v ich integrácii a plnom využití. Táto dohoda však ukazuje rastúcu vojenskú spoluprácu medzi Ruskom a KĽDR, ktorá môže mať dlhodobé dôsledky pre bezpečnostnú situáciu v regióne. Napriek tomu Severná Kórea zostáva ďaleko za svojimi regionálnymi súpermi, pokiaľ ide o moderné vojenské technológie a schopnosti.
Adam Čaloud
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942