.
Aktuality, Bezpečnosť,

Ruský profesor v rozhovore schladil Európanov aj s ich sankciami

Rusko, 27. januára 2025 – Európske hospodárstvo čelí stagnácii, zatiaľ čo Rusko a USA na tom nie sú tak zle, ako sa hovorí. Leonid Grigoriev, emeritný profesor a vedúci katedry svetovej ekonomiky na Národnej výskumnej univerzite Vyššej ekonomickej školy, povedal Fiodorovi Lukjanovovi o tom, ako fungujú už zavedené sankcie a či možno očakávať nové, akým smerom sa mení životná úroveň, či politika porazí ekonomiku a čo sa stane s energetickými trhmi pre reláciu Medzinárodný prehľad.


 

Fjodor Lukjanov: Pristihujem sa pri pocite, že medzinárodná politika je v súčasnosti menej predvídateľná ako ekonomika, hoci nám vždy hovorili, že ekonomické prognózy sú absolútne nezmyselnou snahou. Je to pravda? Je ekonomika zrozumiteľnejšia ako politika? A hlavne, prečo?

Leonid Grigoriev: Vždy to tak bolo, len politici si to nevšímajú. Myslia si, že politika je stabilná a spoľahlivá, zatiaľ čo v ekonomike kurzy, ceny a tak ďalej neustále skáču. Nie. svetová ekonomika je globálny Titanic, ktorý sa dá len ťažko otočiť. Aj keď niekedy ide k ľadovcu, stále sa ťažko otáča – má nepredstaviteľnú zotrvačnosť.

 

Fjodor Lukjanov: Prejde ekonomika “ľadovcom” a pokračuje ďalej?

Leonid Grigoriev: To závisí od toho, aké máte šťastie: niektoré dni máte smolu a niektoré dni sa vám podarí prekĺznuť. Ekonomika má svoje stabilné zákony. Ako sa ukázalo v Európe, nemôžete si len tak vypnúť plyn – je tu príliš veľa nespokojných ľudí. Politici sa vždy bijú o výmenu kabíny na Titanicu, aby sa dostali do prvej triedy. Pre ekonómov sú všetky politické turbulencie pochopiteľným alebo nepochopiteľným chaosom v porovnaní so stabilitou tokov energie, ľudí a financií.

 

Fjodor Lukjanov: Nedávno ste povedali a napísali, že všetky ekonomické teórie už nefungujú.

Leonid Grigoriev: Po prvé, nie všetky. Po druhé, gravitácia Zeme tiež funguje rôznymi spôsobmi, ale to neznamená, že nefunguje. Naše heslo na katedre (Katedra svetovej ekonomiky na Národnej výskumnej univerzite VŠE – pozn. red)  “Neexistuje iná ekonomika ako svetová ekonomika”. Moje sme iní! Nie sme ako Brazília, India, Čína a USA, ale to neznamená, že máme úplne iné zákony, sú tu niektoré spoločné. Mnohé teórie, ktoré získali Nobelove ceny (celkom oprávnene), teraz v živote nefungujú, takže sa musíme zamyslieť. Potrebujeme kritickú analýzu teoretických základov cieľov trvalo udržateľného rozvoja. Prijali sme program, napísali sme, že ak to budeme robiť, niečo dosiahneme, ale nefunguje to.

 

Sú dve možnosti:

1) neurobili sme to, čo sme chceli;

2) urobili sme to, ale zle alebo nedostatočne. Navrhujem však uvažovať aj o tom, že nesprávne pochopili mechanizmus. Prišli s palicou k Mercedesu.

 

Fjodor Lukjanov: Politika je dnes ako bič. Neúnavne pracuje na tom, aby svet rozptýlila na všetky strany, rozdelila, rozštvrtila, zatiaľ čo ekonomika odoláva, obracia sa a zachováva si svoju integritu. Je to pravda?

Leonid Grigoriev: Je to pravda. Je to zdravý rozum predovšetkým samotných ľudí, spotrebiteľov a pracujúcich, podnikateľov a dokonca aj niektorých politikov. Osobnú spotrebu vo svete nezastavíte: ľudia sa stále pohybujú, plytvajú energiou a všetko sa musí vyrábať a spotrebovávať. Vo väčšine prípadov sa nedá nespotrebovávať, pretože by sa to buď zadusilo, alebo by niečo zhnilo, takže ekonomika sa, samozrejme, bráni. Veľmi to pomáha pri sankciách, pretože je to ako v Milneovej balade, kde sa kráľ dožadoval svojho sendviča, lenže každý chce svoj sendvič – každý má iný, ale predsa. Preto ekonomika odoláva akémukoľvek vplyvu politiky. Globálne riadenie (Global Governance) bolo narušené, hoci to nie je riadenie, je to koordinácia, rozumná kontrola. Bola narušená až do roku 2019.

 

Fjodor Lukjanov: Takže ešte pred pandémiou COVID-19?

Leonid Grigoriev: Áno, proces prebiehal. Pandémia spôsobila silný šok, zastavila mnohé veci a hlavne všetkým ukázala, akí sme zraniteľní a nestabilní. Časť sveta sa začala snažiť udržať si kontrolu nad zdrojmi, udržať si ich, alebo ich aspoň sama spravovať, aby maximalizovala niektoré zisky, ktoré sa na chvíľu objavili. Stalo sa veľa vecí. Musíte mať na pamäti, že všetky krajinské organizácie sú matriošky, to znamená, že v rámci veľkých systémov existuje veľa komponentov. Pre tých, ktorí si pamätajú kybernetiku, William Ashby, jeden z hlavných teoretikov kybernetiky, uvažoval o interakcii v rámci veľkých systémov. Myšlienka je pomerne jednoduchá a priamočiara: ak existujú časti, ktoré na seba vzájomne pôsobia, a niektoré z nich sú nestabilné, potom to privádza celý systém do nestability. Je však rozdiel medzi systémami s veľkým počtom vnútorných prepojení medzi týmito časťami a malými. Keď je ich málo, prenos hybnosti nestability je obmedzený. A systém s veľkým počtom prepojených častí sa ťažko dostáva do ustáleného stavu. Práve to pozorujeme. Politika neustále dáva zápornú hybnosť. Keď je systém mesiac stabilný, objavia sa ľudia, ktorí zrejme dostávajú peniaze z nestability, pripravení vymyslieť niečo iné na ďalšiu destabilizáciu.

 

Fjodor Lukjanov: Aké sú hlavné globálne ekonomické výzvy pre rok 2025?

Leonid Grigoriev: Odpoveď na túto otázku sa zvyčajne začína očakávanými krokmi Donalda Trumpa. Američania už dlho toľko hovoria o svojej biede, čo je typické pre volebný rok, hoci ich ekonomika je v znesiteľnom stave. Ak sa pozriete na to, čo píšu skutočne kompetentní odborníci, a nie šarlatáni, ktorí profitujú z nestability a strachu poslucháčov, tak v konečnom dôsledku Trump nejaký čas nemusí robiť nič. Američania nemajú na domácej scéne nič dramatické, čo by si vyžadovalo okamžitú reakciu. Všetko závisí od toho, čo z toho, čo povedal, sa skutočne dá do pohybu.

 

Ako príklad uvediem Franklina Roosevelta. Po voľbách štyri mesiace mlčal, nič nepovedal. Bol inaugurovaný 4. marca 1933 a 5. marca zatvoril všetky banky a povolil otvorenie pivných záhrad – pozoruhodný deň v amerických dejinách. Takže čakáme, čo sa stane. V podstate nech urobí čokoľvek, politické, regulačné a iné reakcie sa môžu ohlásiť okamžite, ale to neznamená, že sa to okamžite prejaví v reálnej ekonomike.

 

“Titanic” v tomto čase bez zmeny rýchlosti pôjde do jari. Európski spojenci teraz panikária, pretože potrebujú niekoho obviniť za to, že posledných pätnásť rokov zle spravovali svoje záležitosti. Určite sa im podarilo veci potichu zastaviť. Robili veľa vecí a bolo by  lepšie, keby nerobili vôbec. Európania majú elegantné automatické brzdenie. Kľúčové krajiny (Francúzsko, Nemecko, Anglicko) mali veľmi zlý rok 2024, hoci to neplatilo všade na svete, takže pre ne mám stagnujúcu prognózu na rok 2025. Čína bude v poriadku. Západná tlač, ktorá kričí, že spomaľuje, neodráža skutočný obraz: “spomaľuje” už 12 rokov, naposledy ich 10-percentné tempo bolo veľmi dávno. Toto je nový normál – 5 percent. Má svoje vlastné problémy, ale väčšinu toho, čo sa o Číne píše, produkujú ľudia, ktorí nerozumejú ekonomike a nevedia čínsky.

 

Fjodor Lukjanov: Veľa vecí je napísaných tak, aby ovplyvnili nálady.

Leonid Grigoriev: Samostatne plávajúca čínska loď je mimoriadne účinná v tom, že nečíta všetky tie výkriky. Ak si niekto myslí, že svojimi článkami ovplyvňuje čínsku politiku, hlboko sa mýli.

 

Fjodor Lukjanov: A ak Trump naozaj, ako sľubuje, zavedie prohibičné clá, bude to mať vplyv?

Leonid Grigoriev: Postavili určitý počet tovární a vyrábajú lacné autá. Čo tu môže byť ovplyvnené? Vplyv na zisky čínskych spoločností? Alebo na predaj? Zisky môžu byť poškodené, ale predaj nie. Európania stále hovoria, že potrebujeme elektromobily, ale nie čínske autá. To vyvoláva otázku, prečo ich nevyrábajú Sami? Kto im v tom bráni? Európa je veľmi zvláštny fenomén.

 

Fjodor Lukjanov: Ako sa na tomto pozadí pozerajú Rusi? Ľudia hovoria o ekonomike rôzne veci: od žiarivých až po opatrné.

Leonid Grigoriev: Predovšetkým my Rusi máme tendenciu trpieť. Aj keď sa vám darí, je slušné sťažovať sa na zdravie, peniaze a sadzbu centrálnej banky, to znamená, že ak sa vám vôbec darí, sťažujete sa na sadzbu centrálnej banky, vždy máte túto obľúbenú tému v zálohe. Na jar minulého roka systém Svetovej štatistickej banky prepočítal hrubý produkt na obyvateľa pre celý svet. Len najrozvinutejšie krajiny si spätne za desaťročia skutočne polepšili, zatiaľ čo ostatné zostali približne na rovnakej úrovni. Škandinávske krajiny, ktorých údaje boli už aj tak dobré, a východná Európa si poriadne polepšili. Číne pribudlo z 18 na 22 tisíc na obyvateľa, čo je veľmi slušné. My sme mali 28 – 30, stalo sa z toho 38 – 40, to znamená, že zrazu nám štatistici Svetovej banky povedali, že všetko nie je zlé, a my odolávame. Páči sa nám, že sme sa stali štvrtou krajinou v súčte, ale to, čo z toho vyplýva – že si žijeme lepšie, ako si myslíme -, akosi nepreniká do nášho povedomia a naďalej trpíme. Vo vnútri krajiny vidíme, že spotreba pokračuje. Existuje inflácia, ale príjmy rastú. Niektorí trpia infláciou, zatiaľ čo iní trpia tým, že nominálne príjmy rastú veľmi rýchlo (ak však existuje inflácia, prirodzene rastú spoločne). Napriek tomu vidíme 2 až 3-percentný hospodársky rast, ktorý vo svete, najmä v Európe, nepozorujeme. Samozrejme, ide o osobitnú ekonomiku – špecifickú priemyselnú politiku.

 

Stali sa dve dôležité veci (a obe vynútené):

1) sankcie zastavili odliv peňazí z krajiny, a to sa zlepšilo, keďže ide o zdroj pre ekonomiku;

2) začala sa priemyselná politika, ktorá sa možno mala začať o niečo skôr, ale napriek tomu dochádza k nahrádzaniu dovozu. Krajina začala pracovať v mimoriadnom režime, ale ľudia pracujú. Pozrite sa na prieskumy VTsIOM, v roku 2023 – 2024 sú ľudia v lepšom stave ako predtým.

 

Fjodor Lukjanov: Bol už zavedený obrovský rad sankcií. V roku 2022 Európa za dva týždne vyčerpala takmer všetko. Aký je potenciál sprísnenia, ktorý by mohol niečo ovplyvniť?

Leonid Grigoriev: V ekonomike veľmi málo. Bude to snaha monitorovať naše kroky tam, kde chceli niečo zablokovať a nepodarilo sa im to. Po prvé, je to veľmi bolestivé, a po druhé, ako viete, štvaná zver sa stáva chytrá aj v prírode, o ľuďoch ani nehovoriac. Tí, ktorí uvalili sankcie a niečo sa im nepodarilo, sú podráždení. Snažia sa vymyslieť niečo iné, psychologicky sa nemôžu zastaviť.

 

Fjodor Lukjanov: Nie je nič systémové, čo by ešte nebolo zavedené?

Leonid Grigoriev: Nenúťte ma ani vnútorne otočiť šachovnicu a hrať na druhej strane…

 

Fjodor Lukjanov: Čo sa stane s trhmi s energiou?

Leonid Grigoriev: Energia je nevyhnutnou súčasťou háremu, ale nie je to obľúbená manželka – niekto musí vyrábať drevo pre celú rodinu. Energetický priemysel sa ustálil v dynamike. Prebieha výrazné šetrenie energiou, ktoré má podporiť hospodársky rast, a zároveň si vyžaduje zníženie produkcie uhlia. Na medzinárodných stretnutiach v Dubaji a Baku predsa len teraz dospeli k rozumnému záveru, že bojujú proti uhliu a rope – bojovníci za čistú energiu nechali plyn a jadrovú energiu na pokoji. Atóm a veľké vodné elektrárne, ktoré boli považované za škodlivé, boli skeptické. Emisie skleníkových plynov v USA v posledných desaťročiach klesajú, ale uhlie, ropa a plyn tvoria 80 % palivového a energetického mixu, čo znamená, že pokles je v rámci mixu, ktorý sa presúva od uhlia k plynu (plyn pri rovnakej výrobe energie emituje 2,5-krát menej emisií). Koniec koncov, hospodársky rast vo svete dosahuje viac ako dva a pol percenta. Samozrejme, nie taký veľký, ako keď Čína rástla veľmi rýchlo a všetkým bolo dobre, ale ide. Ropa je stabilná a jej ceny sa stabilizovali. Američania vlastne zohrávajú na trhu upokojujúcu úlohu. V OPEC++, pri všetkej geopolitickej záťaži, ak sa pozriete na objemy produkcie a na to, čo sa deje s cenami, je situácia oveľa pokojnejšia. OPEC nereguluje všetko sám, je to veľmi ťažké. Niektoré krajiny sveta prestali investovať do uhľovodíkov, stále ťažia zo zotrvačnosti, ale takmer vôbec neinvestujú. Niektoré krajiny nemôžu investovať, pretože vlády prijali prohibičné opatrenia. Ale niekto musí dodávať, takže máme svoj podiel na tomto trhu s energiou.

 

 

 

Fjodor Lukjanov

*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov