.
Aktuality, História,

História ukrajinskej vojny – 3.časť

Tomáš Mackovjak.


 

Prinášam Vám druhú časť dokumentu, ktorý som vytvoril zbieraním informácií od roku 2014. Chronologicky som usporiadal udalosti, ktoré sa udiali v období rokov 2014 až 2022, tak, aby poskytovali súvislý pohľad.

 

 

Donbas

Proruské nepokoje na Ukrajine

40.) Reakciou na násilie na Majdane bol Antimajdan, teda protesty proti Majdanu, najmä na východe a juhovýchode Ukrajiny, na Donbase, Kryme a iných regiónoch. Vyjadrovali vôľu po určitej súnáležitosti s Ruskom a Bieloruskom.

 

41.) Prvé veľké zhromaždenie sa uskutočnilo už 25. novembra 2013 v Kyjeve, kde sa zišlo približne 10 000 podporovateľov vlády.

 

42.) Počas celého obdobia Euromajdanu tieto protesty pokračovali v rôznej intenzite. Medzi najvýznamnejšie patrilo zhromaždenie v Charkove 30. novembra 2013, ktorého sa zúčastnilo 40 000 až 70 000 demonštrantov podporujúcich vládu. Ďalšie dôležité zhromaždenie sa uskutočnilo v Kyjeve v dňoch 13. – 15. decembra, s účasťou odhadovanou na 20 000 až 60 000 ľudí. Menšie protesty prebiehali aj v rôznych častiach juhovýchodnej Ukrajiny, najmä na Kryme a v Donbase.

 

43.) Po zvrhnutí vlády prezidenta Janukovyča a ustanovení novej prozápadnej vlády sa na východe Ukrajiny protesty opäť zintenzívnili. Mnohým obyvateľom východnej Ukrajiny prekážalo, že v novej vláde získali vplyv predstavitelia extrémne nacionalistických strán, ako sú Svoboda a Pravý sektor.

 

44.) Ďalším dôvodom nespokojnosti bol tzv. jazykový zákon, ktorý zaviedla nová vláda a ktorý zakazoval používať iný jazyk ako ukrajinčinu na oficiálnych úradoch, čo viedlo k rozhorčeniu ruskojazyčného obyvateľstva.

 

45.) Aktivisti Antimajdanu obsadzovali vládne budovy násilím. Nová Jaceňukova vláda označila rebelov za teroristov a vyhlásila “protiteroristickú operáciu” na ich potlačenie. Na Donbase vypukla občianska vojna.

 

46.) V apríli sa konali v Donecku a v Luhansku referendá o nezávislosti.

 

47.) Donecká ľudová republika vyhlásila svoju nezávislosť 7. apríla 2014.

 

48.) Luhanská ľudová republika vyhlásila svoju nezávislosť 27. apríla 2014.

 

49.) 11. mája 2014 bolo v Doneckej oblasti vyhlásené referendum o tom, či obyvatelia súhlasia s vyhlásením Doneckej ľudovej republiky a oddelením sa od Ukrajiny.

 

50.) 11. mája 2014 bolo v Luhanskej oblasti vyhlásené referendum o tom, či obyvatelia súhlasia s vyhlásením Luhanskej ľudovej republiky a oddelením sa od Ukrajiny.

 

51.) Luhanská ľudová republika, ktorej obyvatelia sa v nedeľňajšom referende vyjadrili za štátnu suverenitu, vyhlásila nezávislosť od Ukrajiny. “Vybrali sme sa vlastnou cestou nezávislosti od ľubovôle a krvavého diktátu kyjevskej junty, fašizmu a nacionalizmu, cestou slobody, cestou víťazstva zákona,” citovala Bolotova agentúra RIA Novosti.

 

Poznámky k občianskej vojne

Antimajdany sa konali už od konca roka 2013. Tri mesiace nemali násilný charakter. Prvé násilie zo strany antimajdanistov sa objavilo začiatkom marca 2014. Až v polovici apríla 2014 na Donbase nastúpil na scénu Girkin-Strelkov (bývalý príslušník FSB (1996 – 2013), účastník bojov na východnej Ukrajine, v roku 2014 pôsobil ako veliteľ vojsk proruských separatistov na Donbase). Hypotetická otázka: prečo sa konanie prozápadných rebelov, ktorí zvrhli ukrajinskú vládu, berie ako spontánne a samozrejmé, ale konanie rebelov na Donbase vystupujúcich proti novovzniknutej vláde je považované za nespontánne a riadené niekým iným.

 

Odesa

52.) 2. mája 2014 sa v meste rozpútali potýčky protivládnych síl s ultranacionalistami. Pred Domom odborov bol totiž už niekoľko týždňov improvizovaný stanový tábor aktivistov Antimajdanu, ktorí tu zbierali podpisy pod referendum proti prevratu zorganizovanému v Kyjeve.

 

53.) Tragédia v Odese principiálne zmenila priebeh vojny na východe Ukrajiny. Po Odese sa v Donecku a Luhansku uskutočnili referendá (o odtrhnutí od Ukrajiny) a prudko sa zvýšil počet dobrovoľníkov v povstaleckých oddieloch.

 

54.) Podľa všeobecne známych faktov sa masaker začal pochodom “ultras” futbalového klubu Černomorec Odesa, ktorý je obľúbený medzi pravicovými extrémistami. Pochodu sa zúčastnili militantní organizátori Majdanu a ozbrojení príslušníci neonacistického zoskupenia Pravý sektor. Medzi touto skupinou a proruskými aktivistami, zastávajúcimi opozičné postoje voči novej kyjevskej moci, došlo k bitke s použitím strelných zbraní, pri ktorej boli zabití štyria ľudia. Proruská menšina sa pred vražednými útokmi radikálov snažila ukryť v Dome odborových zväzov na Kulikovom poli, kde sa v tom čase schovávali v miestnostiach budovy aj ženy s deťmi. Rozpútalo sa peklo: Radikáli Pravého sektora začali hádzať dovnútra Molotovove koktaily s výkrikmi: “Rusi, usmažte sa!” a dve poschodia sa čoskoro ocitli v plameňoch. Niektorí sa udusili toxickými výparmi, iní uhoreli zaživa a ďalší sa pokúšali skákať z okien. Boli to však smrtonosné skoky, pretože týchto odvážlivcov čakala rovnako strašná smrť – ukrajinskí radikáli ich zabíjali baseballovými palicami alebo ich jednoducho zastrelili.

 

55.) Výsledkom krviprelievania 2. mája 2014 bolo za živa upálených 48 ľudí a ďalších viac ako 250 utrpelo zranenia. Boli to obete ultrapravicových nacionalistov skrývajúcich sa väčšinou za maskou futbalových fanúšikov a aktivistov Majdanu.

 

56.) Brutálny masaker, pri ktorom prišlo o život niekoľko desiatok ľudí, ukrajinská vláda dlho ignorovala, tvrdila, že tragédia sa nedá vyšetriť, hoci udalosti sa odohrali pred stovkami svedkov a k dispozícii bola fotodokumentácia a početné videozáznamy. Rovnako aj dnes, roky po tragédii, je vyšetrovanie na bode nula. V roku 2015 prepukol počas vyšetrovania udalostí z 2. mája 2014 škandál. Sudcov, ktorí sa pokúšali identifikovať vinníkov masakru, ohrozovali neonacisti z Pravého sektora. Traja sudcovia odeského súdu – Alexandr Iščenko, Viktor Koroj a Sergej Žurik – museli v obavách o svoj život podpísať vyhlásenie, že od prípadu odstupujú, po tom, čo do budovy súdu vtrhla veľká tlupa ozbrojencov v maskách, ktorá zablokovala súdny proces a vyhrážala sa sudcom, že ich zastrelí, ak sa nevzdajú ďalšieho vyšetrovania.

 

57.) V pondelok 2. mája 2016 sa malo pred Domom odborových zväzov konať výročné pamätné zhromaždenie, na ktoré do Odesy prišlo vyše 5 tisíc ľudí z celej Ukrajiny. Napokon sa však míting na tomto pamätnom mieste nekonal, lebo do mesta dorazili stovky príslušníkov neonacistického práporu Azov a batalióny Pravého sektora s vyhrážkami, že účastníkov spomienkovej akcie stihne exemplárny trest. Medzitým zaúradovala polícia – na mieste tragédie zatkla asi 40 osôb a obvinila ich z výtržníctva a protiukrajinskej agitácie. Keď potom anonym nahlásil, že v blízkosti Domu odborov je bomba, polícia a jednotky Národnej gardy nedovolili účastníkom zhromaždenia položiť k budove vence a kvety. Sprievod sa potom za asistencie kukláčov presunul na neďaleké Kulikovo pole, ktoré predtým prehľadali pyrotechnici.

 

58.) Poslanec z parlamentnej frakcie Radikálna strana Igor Mosijčuk teror v Odese charakterizoval v deň tragédie ako “veľký národný sviatok”. “Príde čas, keď aj 2. máj bude štátnym sviatkom, pretože práve pred dvomi rokmi získali Ukrajinci prvé skutočné víťazstvo v súčasnej národnooslobodzovacej vojne,” napísal ukrajinský poslanec na svojej stránke na jednej zo sociálnych sietí.

*Pokračovanie nabudúce

 

 

Tomáš Mackovjak

*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

 

 

 

 

 

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov