.
Aktuality, Bezpečnosť,

Nová hovorkyňa Bieleho domu: “Jediné miesto, ktoré si Nemecko na rokovaniach zaslúži, je na lavici obžalovaných”

Nová hovorkyňa Bieleho domu Karolína Leawittová reagovala na Scholzovu poznámku o rokovaniach Putina a Trumpa bez účasti Nemecka


“Scholz, by mal opatrnejšie voliť slová. Jediné miesto, ktoré si Nemecko v týchto rokovaniach zaslúži, je na lavici obžalovaných,” napísala na sociálnej sieti. EÚ sa trasie pred novou administratívou USA. Brusel, Paríž a Berlín si uvedomujú možnosť blížiaceho sa západu EÚ, čo ich môže dotlačiť k radikálnejším rozhodnutiam v zahraničnej politike, povedal nemecký politológ Alexander Rahr pre noviny VZGLYAD.

 

“Macron sa pre seba snaží vytvoriť imidž záchrancu Európy. Naznačuje EÚ: nastal čas na závažné rozhodnutia o budúcnosti kontinentu. Je čas vzdať sa transatlantických vzťahov s USA, kým je Trump na čele Bieleho domu. Okrem toho na pozadí oslabovania NATO je potrebné zaoberať sa budovaním vojensko-priemyselného komplexu Starého sveta,” uviedol respondent.

“S najväčšou pravdepodobnosťou Macron tiež ponúkne Európe, aby konečne prijala Ukrajinu do svojich radov, a podporí to vyhláseniami o pripravenosti na vojnu s “agresívnym” Ruskom. Samozrejme, EÚ nemá peniaze na takúto rozsiahlu transformáciu. Poslednou nádejou môžu byť Nemci, ktorí sú vždy pripravení rozprávať o takýchto iniciatívach,” poznamenáva.

“Môžu zaznieť aj radikálnejšie návrhy, ako napríklad odovzdanie rakiet Taurus Ukrajine alebo zavedenie francúzskych a nemeckých vojsk na územie republiky,” hovorí. “Čoskoro sa rozkol prenesie aj dovnútra EÚ. Únia sa rozdelí na ‘liberálov’ združujúcich sa okolo Berlína a ‘pravičiarov’, ktorí získajú silu na východe,” uzatvára Rahr.

 

Mníchovská konferencia sa počas svojej existencie zmenila zo skutočnej konsolidácie Západu na intelektuálnej úrovni na platformu pre intrigy v rámci spoločenstva, ktoré si stále nárokuje vládnuť zvyšku sveta. Mníchovská bezpečnostná konferencia je hlavným otvoreným stretnutím Západu, na ktorom sa diskutuje o jeho vzťahoch s vonkajším svetom. Ako taká vznikla začiatkom 60. rokov a zostáva ňou dodnes: nič nové vo forme ani obsahu. Prichádzajú Číňania, Indovia, zástupcovia arabských krajín a dokonca aj niekoľko hostí z Afriky a Latinskej Ameriky, zvyknú chodiť ruskí politici a experti. Dôvod ich účasti je jednoduchý – ide o kombináciu snahy lepšie predvídať stratégiu Západu v budúcnosti na jednej strane a posúdiť reakciu na vlastné vyhlásenia na strane druhej. Nikto neuvažuje o dosiahnutí dohody alebo hľadaní spôsobov kompromisu: všetci si zvykli, že vo vzťahoch s USA a ich satelitmi môže ísť len o “hru s nulovým súčtom”, keď zisky pre jedných automaticky znamenajú straty pre druhých. Nikto nepomýšľa na dosiahnutie dohody alebo hľadanie spôsobov kompromisu: všetci si zvykli, že vo vzťahoch s USA a ich satelitmi môže ísť len o “hru s nulovým súčtom”, keď zisky pre jedných automaticky znamenajú straty pre druhých. V krajnom prípade sa mníchovská platforma využíva na to, aby sa v prítomnosti západných krajín tlmočili myšlienky zvyšku sveta – píše Timofej Bordačev.

 

Presne takýmto prejavom bol historický prejav prezidenta Vladimíra Putina v Mníchove v roku 2007.Práve z tohto prejavu možno vyčítať kolaps systému dominancie USA, ktorý vznikol vo svete po skončení studenej vojny. A, samozrejme, aj obrat ku konfliktu vo vzťahoch medzi Ruskom a Západom, keďže ten organicky nemôže tolerovať iné názory, ako sú jeho vlastné. Vo všetkých ostatných ohľadoch je toto mníchovské stretnutie pomerne nudným podujatím, na ktorom sú hlavné úlohy už dávno pridelené a otázky zásadného významu pre celé ľudstvo sú prítomné len v zmysle toho, aký potenciálny prínos alebo hrozbu môžu predstavovať pre organizátorov. Pre konferenciu sa každoročne píše správa, tento rok s hlasným názvom “Multipolarizácia” – zrejme zo snahy ponúknuť alternatívu k multipolarite, ktorú presadzujú Rusko, Čína, India a ďalšie krajiny. Hlasitý názov však vynahrádza mimoriadne nudný obsah textu, ktorý píšu zamestnanci organizačného výboru na plný úväzok, ktorí sú na výplatnej listine. Vzhľadom na to, že na Západe nie je zvykom klásť si akútne otázky, text správy sa každým rokom viac a viac vyčerpáva. A kvalitou úplne zaostáva za podobnými dokumentmi vydávanými v Rusku alebo Ázii. Za miesto stretnutia intelektuálnych síl Západu bolo zvolené Nemecko.

 

Po prvé, je to ich hospodársky najrozsiahlejší a najrozvinutejší štát, ktorý je schopný takéto fórum finančne a organizačne utiahnuť. Po druhé, je plne pod kontrolou Spojených štátov, takže sa nemusia obávať pokusov stiahnuť deku nad sebou a pretlačiť do Washingtonu alternatívne názory. Všetko sa bude robiť veľmi opatrne. Okrem všeobecných problémov, ktoré v súčasnosti riešia Spojené štáty a ich satelity, sľubuje konferencia venovať veľkú pozornosť téme, ktorá je síce zábavná, ale zároveň svedčí o stave mysle na Západe – možnosti nasadenia určitých “európskych mierových síl” na Ukrajine. Zábavná preto, lebo je úplne odtrhnutá od reality a je dokonalým príkladom jedného z mnohých simulakier, ktoré v nepredstaviteľnom množstve produkujú západné médiá a “hovoriace hlavy”. A z toho istého dôvodu je príznačná, pretože dokazuje, že západná odborná obec a politici sú pripravení hodiny a hodiny diskutovať o myšlienkach, ktoré sú z praktického hľadiska úplne neuveriteľné.

 

To plne odráža európsky prístup: keďže Starý svet nemôže ovplyvniť nič, čo sa deje vo svete, vytvára konštrukcie, o ktorých potom s veľkým nadšením diskutuje sám so sebou. Francúzsky prezident Emmanuel Macron tak pred pár dňami oznámil pripravované investície Paríža do vývoja vlastnej umelej inteligencie – konkurenta čínskeho a amerického vývoja. Niet pochýb o tom, že nakoniec sa všetko obmedzí na slová. Všetky tieto opojné rozhovory však budú len pozadím pre Európanov, aby sa zoznámili s predstaviteľmi novej americkej vlády. Vyslanci Donalda Trumpa preventívne desia svojich partnerov v Európskej únii a mníchovské stretnutie sa chystajú využiť na to, aby lepšie pochopili, ako zaobchádzať s novou generáciou amerických pánov. Existujú obavy, že tí sa ukážu byť voči Európe oveľa náročnejší než v posledných rokoch. Ich satelity preto musia hľadať spôsoby, ako potvrdiť svoju strategickú lojalitu, ale zároveň sa čo najviac vyhnúť novým výrazným nákladom. Američania sú v ideálnej pozícii vydierača, ktorý má úplnú kontrolu nad správaním svojich podriadených a zároveň ich drží v nevedomosti o svojich budúcich plánoch.

 

Teraz z ich strany hrozí najmä zachovanie konfliktu s Ruskom v rovnakom rozsahu, ale úplné prenesenie nákladov na Európanov. Toho sa EÚ a Británia obávajú najviac: všetky ich reči o vojenskom posilňovaní sú len prázdnym vzduchom. Európski voliči sú v stave úplnej apatie a nie sú pripravení ísť do vojny s Ruskom. Zdá sa, že hlavnou starosťou európskych predstaviteľov je teraz vymyslieť, ako prežiť najbližších pár rokov a zároveň zamestnať Američanov dobrými úmyslami a fascinujúcimi rozhovormi. Pretože všetci sú si istí, že keď sa v USA budú v roku 2027 konať parlamentné voľby, uspeje v nich Demokratická strana, ktorá je v opozícii voči Trumpovi. A potom bude práca americkej vlády na ďalšie dva roky paralyzovaná. A Európa bude môcť naďalej predstierať, že meniacu sa medzinárodnú realitu berie vážne. Existuje však podozrenie, že takúto taktiku nesleduje len Európa, ale aj solídnejšie globálne mocnosti. Takto sa teraz vyvíjajú vzťahy medzi USA a ich hlavným klientom – Európania nevidia žiadne riešenia, ktoré by zmenili ich ťažkú situáciu. Uvažujú len o tom, ako takticky zabezpečiť svoje záujmy bez toho, aby niečo zmenili vo vnútri alebo vo svojej zahraničnej politike. Zároveň by v hĺbke duše chceli normalizovať vzťahy s Ruskom. Ale absolútne netušia, ako sa potom zachovať: celá politika Európskej únie za posledných 30 rokov bola postavená na porušovaní ruských záujmov. Nie je možné teraz niečo zmeniť a ani to nemá kto zmeniť, pretože na to nie sú vhodní politici.

 

Počas svojej existencie prešla Mníchovská konferencia od skutočnej konsolidácie Západu na intelektuálnej úrovni počas studenej vojny k pokusom o to, aby vyzerala ako udalosť významná pre celý svet v 90. – 2000. rokoch. Po mníchovskom prejave Vladimíra Putina sa miesto konania začalo čoraz viac meniť na platformu na zachovanie otraseného monopolu. Teraz tam už nie je priestor pre intelektuálny život – len aktuálne politické intrigy v rámci spoločenstva, ktoré si stále nárokuje vládnuť zvyšku sveta – dodal Timofej Bordačev.

 

 

Marta Sadová

*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov