.
Aktuality, Letectvo,

Čo dokáže americká ťažká bomba určená na ničenie chránených objektov

Jednou z najsilnejších nejadrových munícií v arzenáli amerického letectva je ťažká bomba GBU-57 / B MOP. Tento produkt má špeciálne technické a bojové vlastnosti, vďaka ktorým by mal riešiť najzložitejšie bojové misie. Pentagon zároveň prijíma opatrenia zamerané na odstránenie nedostatkov a zvýšenie celkového potenciálu takejto bomby.


 

Počas intervencie v Iraku boli americkí špecialisti schopní študovať miestne bunkre, ako aj určiť ich odolnosť voči existujúcim betónovým bombám. Ukázalo sa, že nemali dostatok energie a na zaručenie zničenia zakopaných stavieb bola potrebná nová munícia. Už v roku 2003 sa začal vývoj projektu s názvom Massive Ordnance Penetrator. Hlavným dodávateľom bolo Výskumné laboratórium vzdušných síl (AFRL), ktorému pomáhalo niekoľko komerčných spoločností. Napríklad Boeing mal vyrábať prototypy bômb a potom mu bola zverená sériová výroba. V roku 2007 dosiahol projekt MOP pozemné a letové skúšky. V niekoľkých testoch bomba vykazovala požadované vlastnosti. Potom produkt dostal odporúčanie na prijatie a hromadnú výrobu. Munícia sa dostala do arzenálu pod označením GBU-57/B.

 

Pentagon objednal prvú várku bômb nového typu na jar 2011. Miera výroby a ich celkové objemy sú zároveň stále neznáme. Predpokladá sa, že v skladoch amerického letectva je najmenej niekoľko desiatok bômb GBU-57 / B. Po dokončení vývoja základnej verzie bomby ju AFRL a Boeing začali modernizovať. V súčasnosti boli vytvorené a uvedené do výroby najmenej štyri alebo päť nových úprav. Posledná známa verzia munície je označená GBU-57F / B.

 

 

Podľa známych údajov sa bomby MOP zatiaľ používajú iba ako súčasť rôznych cvičení na zvládnutie a precvičenie zručností. Personál je vyškolený na prácu s muníciou na zemi a lietanie s ňou. V reálnych operáciách, pokiaľ je známe, sa takéto bomby nepoužívali. Prvé objednávky na výrobu GBU-57/B, ktoré sa objavili začiatkom minulého desaťročia, počítali s dodávkou iba 15-20 nových bômb. V budúcnosti si Pentagon objednal nové dávky munície podobnej veľkosti. Výsledkom bolo, že americké letectvo dostalo dostatočnú zásobu nových bômb, aj keď na pozadí iných arzenálov sa to zdá byť málo.

 

 

V máji 2024 americké médiá informovali o plánoch vojenského oddelenia na zvýšenie výroby ťažkých bômb. Tvrdilo sa, že McAlester Army Ammunition Plant v Oklahome prechádza modernizáciou a rozširuje svoju výrobnú oblasť. Dodatočná kapacita môže byť použitá na zvýšenie výroby MOP bômb. Teoreticky by sa rýchlosť výroby takýchto zbraní mohla zvýšiť 3-4 krát. Modernizovaný závod obnovil prácu na jeseň 2024. Možno bol skutočne inštruovaný, aby pokračoval vo výrobe ťažkých leteckých bômb, a to zvýšeným tempom.

 

 

Koncom januára zverejnil Úrad riaditeľa testovania a hodnotenia Ministerstva obrany USA (DOT&E) svoju výročnú správu. Uvádza zoznam všetkých súčasných programov na výrobu a modernizáciu zbraní a vybavenia realizovaných v minulom fiškálnom roku. Podľa tohto dokumentu v roku 2024 prebiehali práce na vylepšení GBU-57. V súčasnosti je jediným pravidelným nosičom bomby MOP strategický bombardér Northrop Grumman B-2A. Podľa DOT&E bol predtým určitý problém s integráciou bomby do zbraňového komplexu tohto lietadla. Povaha tohto problému nie je špecifikovaná. Minulý rok Pentagon a jeho dodávatelia úspešne dokončili potrebné vylepšenia systému leteckých útokov a odstránili predtým zistené nedostatky. Úspech tejto práce potvrdili dva testovacie kvapky. Oba modifikované produkty GBU-57/B nepomenovanej modifikácie potvrdili možnosť plnohodnotnej spolupráce s lietadlami B-2A.

 

 

Rovnako ako iné bomby na ničenie bunkrov, aj GBU-57/B má poistku, ktorá sa oneskorí po kontakte s cieľom. Vďaka tomu sa bombe podarí zaboriť do zeme a/alebo preraziť stropy napadnutého objektu. Oneskorenie je nastavené, kým bomba nie je aktivovaná príkazom z lietadla. Prax ukázala nevýhody tohto spôsobu aplikácie. V tejto súvislosti bol spustený už v roku 2018 projekt Large Penetrator Smart Fuze. Jeho cieľom bolo vyvinúť “inteligentnú” poistku pre MOP. Práce trvali niekoľko rokov a boli dokončené len nedávno. Počas jedného z minuloročných testovaní bola použitá GBU-57/B s novou poistkou. DOT&E neposkytuje všetky podrobnosti, ale naznačuje, že LPSF preukázal svoje schopnosti a splnil očakávania.

 

 

Produkt GBU-57/B MOP, bez ohľadu na úpravu a konfiguráciu, je ťažká korigovaná bomba určená na ničenie chránených objektov. Môže útočiť a ničiť povrchové opevnenia aj zakopané ciele. Bomba je umiestnená vo valcovom telese s ostrou kapotážou užitočného zaťaženia. V strednej časti trupu sú štyri lichobežníkové krídla, v chvoste – mriežkové kormidlá. Celková dĺžka dosahuje 6,2 m, priemer puzdra je 800 mm. Hmotnosť naloženej bomby presahuje 13,6 tony. Má hrubostenný vystužený trup, vďaka ktorému je možné preraziť najmenej 60 m zeminy a niekoľko metrov betónu. Vo vnútri hlavice sú dve výbušné nálože s celkovou hmotnosťou viac ako 2,4 tony. Moderná poistka LPSF je schopná nezávisle určiť hĺbku cieľa a vypočítať optimálny moment detonácie.

 

Bomba má riadiaci systém založený na satelitnej navigácii. Let sa uskutočňuje k cieľu na vopred určených súradniciach. Opätovné zacielenie po resete nie je možné. Presný dolet sa neuvádza. Kruhová pravdepodobná odchýlka nepresahuje niekoľko metrov, čo teoreticky stačí na zasiahnutie väčšiny zamýšľaných cieľov. Vzhľadom na svoje veľké rozmery a hmotnosť môžu bombu GBU-57/B použiť iba strategické bombardéry. Počas testov boli jeho nosičmi lietadlá B-52H a B-2A. V súčasnosti je jediným štandardným bojovým nosičom nenápadný B-2A. Z viacerých dôvodov nebola munícia zahrnutá do nomenklatúry zbraní staršieho bombardéra.

 

Bomba GBU-57/B MOP, určená na ničenie chránených podzemných stavieb, bola prijatá americkým letectvom na začiatku minulého desaťročia. Napriek plynutiu času nemá Pentagon v úmysle opustiť tieto zbrane alebo vyvinúť ich náhradu. Naopak, existujúca bomba je zachovaná a pokúšajú sa ju vyvinúť s prihliadnutím na objektívne faktory a existujúce potreby. V rámci týchto procesov bolo doteraz vytvorených niekoľko modifikácií bomby s rôznymi vlastnosťami a rozdielmi. Okrem toho bola vyvinutá vylepšená poistka na zlepšenie celkovej účinnosti aplikácie a prijímajú sa opatrenia na rozšírenie výroby. To všetko naznačuje, že letectvo bude pokračovať v prevádzke ťažkej bomby a bude pokračovať v prípravách na jej hypotetické použitie.

 

 

Karol Jerguš

*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov