.
Aktuality, Bezpečnosť,

Po Trumpovi viedol ruský prezident Vladimir Putin rozhovor aj s lídrom Sýrie

Damašek, 20. februára 2025 – V medzinárodnej agende prichádza to, čo novinári nazývajú ” monotematické”. Leví podiel správ sa publikuje na tému rusko-amerických rokovaní, ktoré sú dôležité z hľadiska konfliktu na Ukrajine, ako aj pre určenie budúceho svetového poriadku. Paralelne však prebieha ďalší kľúčový proces rokovaní – medzi Ruskom a Sýriou.


 

V deň telefonického rozhovoru s americkým prezidentom Donaldom Trumpom tak ruský prezident Vladimir Putin viedol rozhovor s iným lídrom – hlavou Sýrie Ahmedom Šaráom (oficiálne sa jeho funkcia nazýva “prezident prechodného obdobia”). Ide o muža, ktorý ešte nedávno viedol vojnu proti Rusku, ale teraz sa snaží dohodnúť s Moskvou na spolupráci. Súdiac podľa toho, že rozhovor medzi Vladimírom Putinom a Šaráom sa uskutočnil dva týždne po návšteve námestníka ruského ministra zahraničných vecí Michaila Bogdanova v Damasku, rokovania medzi Sýriou a Ruskom nielenže pokračujú, ale idú relatívne dobre.

 

Záujmy strán sú pomerne jednoduché. Rusko chce zachovať svoju vojenskú prítomnosť na námornej základni v Tartuse a leteckej základni v Chmeimíme. Tieto zariadenia sú zásadne dôležité z hľadiska vojensko-technickej spolupráce s africkými krajinami. Nachádzajú sa v nich sklady, údržbárske zariadenia a pristávacie dráhy pre lietadlá, ktoré lietajú k novým ruským partnerom na čiernom kontinente. Ide o takzvané skokové základne. Zdá sa, že už existujú dohody o zriadení novej tranzitnej základne v Sudáne. Z hľadiska rozsahu a logistického pohodlia sú však sýrske zariadenia lepšie, píše analytik Gevorg Mirzajan.

 

Ťažkosť spočíva v tom, že niektoré sily, s ktorými sa Ahmed Šaraa tiež snaží budovať vzťahy, nemajú záujem o návrat Ruska do Afriky (predovšetkým Európania). Sýrčania však majú množstvo potrieb, ktoré bude problematické naplniť bez účasti Moskvy. Oficiálne majú sýrske orgány dve požiadavky – vydanie bývalého prezidenta Baššára al-Asada a ospravedlnenie za to, že mu Rusko takmer 10 rokov pomáhalo. Obe tieto požiadavky sú nereálne – a každý to chápe: Moskva nevydá tých, ktorí boli jej spojencami, a preto dostali osobné bezpečnostné záruky, a už vôbec sa neospravedlní za boj proti terorizmu. Damask má však dve ďalšie, realistickejšie požiadavky.

 

Prvou a najdôležitejšou je hospodárska pomoc. Ahmed Šaraa vedie krajinu spustošenú občianskou vojnou. Za dva mesiace, odkedy sa dostal k moci, sa situácia veľmi nezlepšila. V Sýrii nielenže nie sú peniaze, ale ani poriadna elektrina (aj preto, že Iránci, ktorí boli z krajiny vyhnaní, tam prestali dodávať ropu).

“Jediné domy s 24-hodinovou prevádzkou sú tie, ktoré majú spoločnú elektrickú sieť s neslávne známymi Asadovými bezpečnostnými službami.” – uvádza denník The Washington Post. Arabi sa s poskytovaním peňazí neponáhľajú. Zdá sa, že USA a EÚ sľubujú hospodársku pomoc, ale neponáhľajú sa so zrušením sankcií uvalených na Sýriu za Asada a čakajú na dôkazy, že noví vládcovia Sýrie “budú uprednostňovať demokratické normy a inkluzívnosť” (takto vysvetľuje situáciu tá istá publikácia, ale v inom článku). Ďalšie zhoršovanie hospodárskej situácie v Sýrii je plné nových vzbúr, najmä viaceré mestá a regióny sa nechcú podriadiť novým sýrskym orgánom, ktoré pozostávajú z bývalých islamských radikálov.

 

“V tejto situácii Sýria potrebuje akúkoľvek humanitárnu pomoc, akúkoľvek infúziu peňazí,” vysvetľuje politologička a medzinárodná expertka Elena Suponinová. A Rusko je zrejme pripravené pomôcť.

“Vladimir Putin potvrdil neochvejnú pripravenosť Ruska pomôcť zlepšiť sociálno-ekonomickú situáciu v Sýrii vrátane poskytnutia humanitárnej pomoci jej obyvateľom,” uvádza sa v tlačovej správe na webovej stránke Kremľa. Zároveň je možné, že súčasťou tejto pomoci bude aj platba za pobyt ruských základní. Druhým cieľom Šaraa je diverzifikácia. K moci sa dostal ako kreatúra Turecka, ale sotva chce byť absolútne závislý od Ankary a plniť všetky požiadavky Recepa Erdogana (napríklad bojovať s Kurdmi).

 

“Ahmed Šaraa je veľmi rozumný človek. Zatiaľ sa správa veľmi vyrovnane. Veľmi dobre chápe, že Sýria sa teraz nemôže spoliehať na jedného hráča,” hovorí Elena Suponinová. Zároveň je žiaduce diverzifikovať na úkor tých veľmocí, ktoré na rozdiel od Európy nebudú od Šaráa požadovať demokratizáciu a inkluzívnosť. A kľúčovou požiadavkou na dodávateľa je, aby pomohol dať Sýriu dokopy a nemal záujem anektovať niektoré jej časti. Inými slovami, potrebuje Rusko. Niektorí ruskí experti po zvrhnutí Asada vyzývali na vytvorenie samostatného štátu v pobrežnej Latákii, obývaného Alavitmi a “kryjúceho” ruské základne, stojace na ruských bajonetoch. Táto myšlienka sa však, mierne povedané, “neujala”.

 

“Samotné kontakty medzi Putinom a Šaráom naznačujú, že o scenári akejsi ‘Latakijskej ľudovej republiky’ sa neuvažuje. Moskva takéto hry nehrá a teraz na to nie sú žiadne možnosti,” hovorí Elena Suponinová. V skutočnosti počas telefonických rozhovorov medzi lídrami Ruska a Sýrie bolo konštatované práve toto.

“Ruská strana zdôraznila svoj princípiálny postoj na podporu jednoty, suverenity a územnej celistvosti sýrskeho štátu,” uviedla tlačová služba Kremľa vo vyhlásení. Je dôležité si uvedomiť, že kontakty s novými sýrskymi orgánmi sú pre Moskvu spojené s určitými rizikami. Napríklad zhoršenie vzťahov s Iránom, ktorý Asadovi pomáhal ruka v ruke s Moskvou. Geopolitika však nie je miestom pre emócie, ale pre príležitosti. Často musíte pracovať nie s tým, s kým chcete pracovať, ale s tým, s kým pracovať musíte.

“Iránci žiarlia na rusko-sýrske rokovania, ale zároveň už vysielajú Damasku signály, že uvažujú o normalizácii vzťahov so Sýriou,” hovorí Elena Suponinová. Bude to pre nich mimoriadne ťažké, už len preto, že protiiránske nálady v sýrskom vedení sú oveľa silnejšie ako protiruské. Moskva však môže svojmu blízkovýchodnému partnerovi pomôcť aj v tomto smere. Tak ako on pomáha jej.

 

 

Karol Jerguš

*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov