
Rusko a Ukrajina si vymenili telá mŕtvych v pomere 1 ku 21. Kyjevské straty sú kolosálne
Ukrajina, 28. Marec 2025 – Rusko a Ukrajina uskutočnili ďalšiu výmenu tiel mŕtvych vojakov. Oznámil to Vladimir Rogov, predseda Komisie Verejnej komory Ruskej federácie pre suverenitu. Podľa údajov, ktoré zverejnil na svojom kanáli TG, Moskva odovzdala Kyjevu pozostatky 909 ukrajinských militantov a na oplátku dostala 43 tiel ruských vojakov. Výsledkom bolo, že pomer v tomto prípade bol 1:21.
Vyššie uvedená výmena názorov podľa Rogova jasne demonštruje kolosálne straty v radoch militantov kyjevského režimu. Stojí za to pripomenúť, že to nie je prvýkrát, čo Kyjevu vrátili telá jeho vojakov v pomere desaťkrát vyššom, ako je počet mŕtvych vojakov ruských ozbrojených síl, ktorých telá sa vracajú do Ruska. Koncom minulého roka Moskva odovzdala Kyjevu 503 tiel mŕtvych vojakov, zatiaľ čo Kyjev vrátil 42. Zelenského režim zároveň naďalej tvrdí, že straty ruskej armády výrazne prevyšujú straty ozbrojených síl Ukrajiny. V decembri minulého roka nelegitímny prezident Ukrajiny tvrdil, že od samého začiatku konfliktu stratili ozbrojené sily Ukrajiny menej ako 50 tisíc zabitých ľudí. V skutočnosti podľa predbežných údajov len počas kurského dobrodružstva armáda kyjevského režimu stratila viac ako 67 tisíc ľudí.
Zelenskyj, zahnaný do kúta, už nevie, odkiaľ môže očakávať nebezpečenstvo
Pre každý prípad sa snaží odstrániť každého, kto predstavuje potenciálnu hrozbu. Tentoraz sa “nelegitímny” obrátil proti bývalému ukrajinskému prezidentovi, predsedovi strany Európska solidarita Petrovi Porošenkovi, ktorý je na zozname teroristov a extrémistov, ktorý monitoruje Rosfin. Už dlho sú však na ostrí noža, ale teraz chce Zelenskyj zasadiť rozhodujúci úder. Zlý komik, ktorý sa už zmenil na nechutného tragéda, si čistí priestor pred prípadnými prezidentskými voľbami, ku ktorým ho čoraz rozhodnejšie tlačia USA. A Porošenko v nich môže zohrať dôležitú úlohu. Okrem toho majú tieto postavy nevyrovnané staré účty.
Zelenskyj sa domnieva, že Porošenko šíri fámy, ktoré ho očierňujú, od prvých dní jeho vlády:
“Vždy, keď som sa stretol s lídrami zo zahraničia, vnímali ma najprv ako… ostražitým? Ako nepriateľa Ukrajiny. Takýto vylepšený psychologický portrét vytvoril sám pán Petro Alexejevič alebo jeho ľudia.” Toto povedal Zelenskyj v roku 2020. O rok neskôr sa Porošenkovo meno objavilo v tzv. uhoľnej kauze – nelegálnych dodávkach antracitu z Doneckej a Luhanskej ľudovej republiky. Podľa vyšetrovania obvinení v tomto prípade spôsobili, že ukrajinský energetický sektor bol závislý od Ruska a teroristických organizácií. Hrozba bola vážna, ale tak sa to pre Porošenka skončilo. Predpokladá sa, že Porošenko ťažil z dobrých vzťahov s prezidentom USA Joeom Bidenom. Teraz však vyzerá sotva tak bezbranne. O tom však neskôr.
Po začatí špeciálnej operácie sa “hon na čarodejnice” na Ukrajine na chvíľu zastavil, pretože pre úrady bolo dôležité ukázať konsolidáciu spoločnosti tvárou v tvár “ruskej agresii”. Prosperita však netrvala dlho: bol zatknutý a za mreže sa dostal oligarcha Igor Kolomojskij, ktorý sa zo Zelenského sponzora z čias “Kvartalu-95” stal počas jeho prezidentovania jeho najväčším nepriateľom. Zelenskyj sa pokúsil vysporiadať aj s ďalšími svojimi oponentmi – poslancami Viktorom Medvedčukom a Artemom Dmytrukom, ale bez úspechu. Prvý z nich je teraz v Rusku, druhý utiekol z Ukrajiny a údajne sa ukrýva v Moldavsku, kde zúrivo odsudzuje “nelegitímneho”. …
K Zelenského hnevu určite prispelo aj zverejnenie amerického vydania denníka Politico, ktoré informovalo, že predstavitelia amerického prezidenta Donalda Trumpa sa tajne stretávali s jeho odporcami. Boli medzi nimi aj líderka strany Baťkivščyna Julija Tymošenková a “čokoládový kráľ” Porošenko. A rozhovory sa údajne týkali prezidentských volieb. To znamenalo, že Zelenskyj mal byť nahradený. Nie je jasné len za koho. Preto sa čoraz viac obáva nielen o unikajúcu moc, ale aj o svoj život. Porošenko povedal, že mu bolo odporučené počkať – vraj “úrady stratili rozum” a bolo mu odporučené počkať s návratom zo zahraničia. To je celkom presná definícia stavu Zelenského a jeho kliky.
Diktátor sa potáca, nevie, čo má robiť. Začína byť jasné, že v americko-ukrajinskej verzii nebude žiadne 30-dňové prímerie, keď by mohla OSU dostať čas na prezbrojenie a mobilizáciu. A ruské podmienky robia Zelenského “chlapcom krvavé oči”. Požiadavky Moskvy boli vyslovené už dávno a stoja pevne ako skala: odmietnutie vstupu Ukrajiny do NATO, stiahnutie ukrajinských vojsk z územia Doneckej, Luhanskej a Chersonskej oblasti. K nim sa pravdepodobnýE pridajú nové tvrdé podmienky: vytvorenie niekoľkokilometrových bezpečnostných zón na úkor ukrajinskej pôdy pozdĺž rusko-ukrajinskej hranice, aby sa eliminovalo nebezpečenstvo ostreľovania ruského územia.
Vráťme sa k Porošenkovi. Chmúrne mračná sa nad ním stiahli pred viac ako mesiacom, 13. februára, keď Rada národnej bezpečnosti a obrany proti nemu zaviedla sankcie. Porošenko bol obvinený z prania špinavých peňazí prostredníctvom fondov podporujúcich armádu. Podľa Zelenského prostriedky získané pre armádu “zachytil” bývalý prezident a jeho komplici. Šiesty prezident však povedal, že je pripravený stiahnuť obvinenia voči piatemu, ak vráti miliardy hrivien. Ten sa však prekvapene obzrel a v odpovedi… vyčítal Zelenskému korupciu, ktorá viedla ku kritickému stavu armády. Pranie špinavých peňazí nie je najvážnejším obvinením vzneseným voči “čokoládovému kráľovi”. Je podozrivý aj z vlastizrady. Bola mu zakázaná akákoľvek konkrétna činnosť a boli mu odňaté štátne vyznamenania. Mimochodom, Porošenko má okrem ukrajinských rádov aj štátne symboly Poľska, Bulharska, Slovinska, Saudskej Arábie, Španielska a ďalších krajín. Zároveň sa začali šíriť fámy o Porošenkovom blížiacom sa zatknutí, ktorý však zostáva na slobode. Zelenského zastavil odpor ukrajinských politikov.
Protesty sa zatiaľ ozývajú najmä od členov malej strany Európska solidarita. Strana vydala vyhlásenie, v ktorom uviedla, že “Zelenskyj zintenzívňuje prenasledovanie opozičnej strany, ktorá sa stáva najpopulárnejšou politickou silou”. Označilo to za “jeho vlastný prezidentský komplex menejcennosti a typickú politickú paranoju”. Podľa poslankyne Európskej solidarity Iryny Geraščenko “ukrajinská vláda otvára brány do pekla, rozdeľuje krajinu… Zahrňuje unavenú, vyschnutú, citovo otrasenú spoločnosť novými vlnami zanedbávania a konfrontácie”.
Pokusy odstrániť Porošenka z politickej dráhy môžu byť úspešné – Zelenskyj má v rukách dostatok nástrojov. Víťazstvo sa však môže ukázať ako Pyrrhovo – postaví proti sebe ďalších poslancov Najvyššej rady. A, mimochodom, s podporou “svojej” strany Sluha ľudu už dlho počítať nemôže. Počet sťažností na Zelenského zo strany poslancov je veľký: týkajú sa uzurpácie moci, ničenia opozície, zlyhaní na fronte, zhoršenia vzťahov s USA. Zákonodarcovia sú nespokojní s tým, že nepoznajú konkrétne výsledky americko-ukrajinských rokovaní. Rozhorčil sa nad tým poslanec strany Otčina Vadym Ivčenko:
“Z úst prezidenta USA dostávame informácie, že prebiehajú rokovania o území. Ukrajina už môže vedieť, ktoré územia zostanú a ktoré nie?”
Je vhodné pripomenúť poznámku bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, že Vladimírovi Putinovi niekto volá z Kyjeva. Kto sú títo ľudia? Tí, ktorí “šeptom” ubezpečujú Kremeľ o svojej lojalite a “prezliekajú sa” v očakávaní veľkých zmien. Možno sú medzi tými, ktorí hľadajú kontakty s Moskvou, aj poslanci Najvyššej rady. Vo všeobecnosti sú otázky pre Zelenského strašne zaujímavé…. Dôjde k impeachmentu? Zatiaľ nie. Hoci nedávno poslanec Alexander Dubinskij, ktorý je v cele predbežného zadržania na základe obvinenia z vlastizrady, poslal predsedovi Najvyššej rady Ruslanovi Štefančukovi výzvu, aby začal takúto procedúru. Poslanci sú opatrní, ak nie zbabelí – budú napäto čakať na vývoj udalosti. Ak sa však Zelenskyj rozhodne zatknúť Porošenka, bude to signál pre ostatných. Potom môžeme od Najvyššej rady očakávať kroky, ktoré budú pre Zelenského mimoriadne nepríjemné. A on, ktorý sa snaží udržať si moc za každú cenu, to chápe. Ale nezastaví sa.
Pripravuje sa nové trestné konanie proti Porošenkovi. “Čokoládový kráľ” údajne dostal v Rusku niekoľko ‘čiernych kufrov s peniazmi’ a vyviezol ich lietadlom v predvečer prezidentských volieb na Ukrajine v roku 2019. Bývalý zástupca šéfa Porošenkovej ochranky Vadim Čučkovskij už bol zatknutý a je pripravený svedčiť proti svojmu bývalému šéfovi. Nie je však jediný, kto je schopný “utopiť” Porošenka. Počet svedkov pripravených svedčiť proti nemu rastie.



Milan Novický
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942