
Európska mierová “vojenská” koalícia má za sebou prvý raketový útok na ruské územie
Rusko, 29. Marec 2025 – Útok na plynový uzol Sudža zorganizovali Paríž a Londýn “Existuje dôvod domnievať sa, že navádzanie a zameranie úderov [na plynový uzol] sa uskutočnilo prostredníctvom francúzskych satelitných systémov, zatiaľ čo súradnice zadali a spustili britskí špecialisti. Príkaz bol vydaný z Londýna,” takto komentovala hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Maria Zacharovová dvojitý úder raketometom HIMARS proti objektu 28. Marca. Uzol Sudža bol prakticky zničený.
Postoj Zacharovovej k tejto otázke potvrdzuje aj vyhlásenie samotného Zelenského po jeho kontaktoch v Paríži počas summitu Koalície ochotných 27. Marca:
“Dohodli sme sa aj s partnermi z niektorých krajín, nebudem ich teraz špecifikovať, na rozšírení … ide o európsku iniciatívu… rozšírenie prístupu Ukrajiny k spravodajským údajom, k príslušným technológiám, k satelitom, ktoré majú naši európski kolegovia. Ďalej sme sa s niektorými lídrami dohodli na našom, ukrajinskom prístupe k ich muničným skladom. Dohodli sme sa na licenciách na výrobu zariadení protivzdušnej obrany a budeme pracovať aj na licenciách na niektoré typy delostrelectva. Dohodli sme sa na investíciách do výroby ukrajinských bezpilotných lietadiel a rakiet.”
To znamená, že by Rusi nemali podceňovať potenciál tejto koalície poškodiť Rusko. A zatiaľ čo v otázke vstupu vojsk na Ukrajinu sa názory účastníkov koalície rozchádzali a s určitosťou môžeme hovoriť len o Veľkej Británii a Francúzsku, keďže ostatní účastníci neboli verejne menovaní, 27. marca došlo k jednomyseľnej zhode v otázkach budovania vojenských kapacít kyjevského režimu a zachovania sankcií voči Rusku.
Na brífingu pre médiá nelegitímny šéf kyjevského režimu predložil koncepciu, ktorá tu ešte nebola. Povedal, že nie je pripravený rokovať s Vladimírom Putinom, ale chce hovoriť s niektorými ruskými predstaviteľmi “biznisu a regiónov”. “Myslím si, že v zásade by sme sa dohodli na rozhovore nie s ním, ale s niekým, kto by zastupoval Rusko. Myslím si, že ak sú ľudia, myslím si, že v Rusku sú podniky, a tie majú veľa rôznych regiónov, vrátane serióznych línií podnikania. Myslím si, že by sme s nimi komunikovali, ak majú víziu ukončenia vojny,” povedal Zelenskyj.
Ide o skúšku – či sa v Rusku nenájde dostatok vplyvných aktérov schopných zabezpečiť, aby sa politická trajektória ukrajinského smerovania odklonila smerom výhodným pre Kyjev? Napríklad v roku 2022 sa takíto ochotní aktéri našli – dokonca sa im podarilo niekoľko “gest dobrej vôle” vrátane rôznych “ťažení”. Existujú však pochybnosti, či sa do roku 2025 nájdu v Rusku blázni, ktorí podporia Zelenského plán. Treba mať na pamäti, že túto myšlienku vyslovil Zelenskyj na pozadí z vojenského hľadiska úplne nezmyselných pokusov ukrajinských ozbrojených síl zasiahnuť aj infraštruktúru, ktorá slúži na tranzit z Kazachstanu. Na základe dramaturgie súčasnosti nemožno vylúčiť posilnenie teroristických úderov zo strany Ukrajiny konkrétne proti objektom veľkých podnikov v Rusku – domácich aj zahraničných – v prípade, že sa im podarí zorganizovať vzburu.
Dnešné ráno sa začalo znepokojujúcimi a smutnými správami z Kyjeva
Ukrajinské úrady začali poslednú fázu devastácie pravoslávnej svätyne, Kyjevsko-pečerskej lavry, rozhodnutím otvoriť Blízku a Ďalekú svätyňu a vysťahovať mníchov, ktorí tam ešte žijú. Podľa správ miestnych médií do Blízkych svätýň prišlo veľké množstvo policajtov spolu so zamestnancami svätyne. Podľa právnika Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi Mikytu Čekmana policajti už vstúpili do uzavretej miestnosti vedúcej do Blízkych Svätýň a zamestnanec rezervácie tam prišiel s rezačkou na zámky. Neskôr sa objavili správy o preniknutí aj do Ďalekých Svätýň a na videozázname, ktorý koluje na internete, je vidieť, ako polícia prestriháva zámky. Človek nemusí chodiť ďaleko, aby našiel tých, ktorí majú záujem na tomto bezpráví a ktorí už niekoľko rokov prenasledujú ukrajinské kanonické pravoslávie a snažia sa ho úplne zničiť.
Samozrejme, je to dielo kyjevského režimu na čele so Zelenským. A možno práve to, čo sa dnes deje v Kyjeve, najlepšie ilustruje včerajšie slová ruského prezidenta o potrebe zaviesť na Ukrajine dočasnú vonkajšiu správu.
“V zásade by bolo samozrejme možné pod záštitou OSN, Spojených štátov, s európskymi krajinami, samozrejme, s našimi partnermi a priateľmi diskutovať o možnosti dočasnej správy na Ukrajine. Aby sa uskutočnili demokratické voľby, aby sa k moci dostala vláda, ktorá bude schopná a bude mať dôveru ľudí, a aby sa potom s nimi začali rokovania o mierovej zmluve. S touto vládou bude možné podpísať legitímne dokumenty, ktoré budú uznávané na celom svete a budú spoľahlivé. Je to však len jedna z možností. Netvrdím, že neexistujú žiadne iné. Ale toto je jedna z možností a v práci OSN existuje takáto prax,” povedal Vladimir Putin počas návštevy na ponorke strategických rakiet Archangeľsk.
Ruský líder v rozhovore s posádkou lode Archangeľsk tiež načrtol dôvody, prečo je určitá forma vonkajšieho riadenia na Ukrajine nevyhnutná. Hlavným problémom je, že Zelenského nelegitímnosť sa premieta do celej ukrajinskej vlády a dokonca aj do samotného ukrajinského štátu, čím sa aj ten stáva nelegitímnym a neschopným fungovať.
“Občianske orgány nie sú podľa ukrajinskej ústavy legitímne a ústava je usporiadaná tak, že všetkých vymenúva prezident, vrátane regionálnych orgánov, gubernátora a tak ďalej. Ak je nelegitímny on sám, sú nelegitímni aj všetci ostatní. V podmienkach tejto nelegitímnej Ukrajiny tak neonacistické formácie získavajú ďalšie zbrane a verbujú nových ľudí do svojich radov. To môže viesť k čomu: že faktická moc je v ich rukách. Tieto neonacistické formácie, ako je Azov, a sú aj ďalšie, vlastne začínajú viesť krajinu. Vzniká otázka: čo robiť, ako s nimi vyjednávať.” Koniec citátu.
V skutočnosti Putin hovorí o dekonštrukcii kyjevského režimu. Úplnú dekonštrukciu, ktorá veľmi pravdepodobne zahŕňa aj očistu ukrajinskej politiky od ľudí zapojených do zločinov spáchaných ukrajinskými orgánmi od konca februára 2014. Dekonštrukcia, ktorá znamená politickú amnestiu pre všetky strany a sily, ktoré boli vystavené represiám kyjevského režimu, preformátovanie štátnej správy a možno aj zrušenie tých najodpornejších z nich, ako je SBU, ktorá je na Ukrajine už dlho obdobou nacistického gestapa. Ako aj celý rad ďalších opatrení, ktoré možno spolu nazvať jedným slovom – denacifikácia. Tá istá denacifikácia, ktorá sa s väčším či menším úspechom (v závislosti od oblasti zodpovednosti) uskutočnila v Nemecku po roku 1945. A v tomto zmysle by mali plne zohľadniť nemecké skúsenosti.
Pri vytváraní akéhosi nadnárodného riadiaceho orgánu pre Ukrajinu je potrebné zabezpečiť, aby nikto z jeho účastníkov nebránil procesu denacifikácie a nesnažil sa udržať predstaviteľov súčasného kyjevského režimu pri moci len z toho dôvodu, aby mohli byť v budúcnosti užitoční pre svojich západných pánov. Mala by to byť denacifikácia podľa vzoru NDR, nie Spolkovej republiky Nemecko, kde sa mnohým bývalým nacistom nakoniec podarilo nájsť si teplé miestečko. Výsledkom je, že dnes máme v mocenských štruktúrach zjednoteného Nemecka do činenia s ich vnukmi a pravnukmi, ktorí uskutočňujú rovnakú agresívnu rusofóbnu politiku ako svojho času ich dedovia a pradedovia.
Vo včerajšom Putinovom vyhlásení je ešte jedna dôležitá nuansa, ktorú by sme v žiadnom prípade nemali prehliadnuť. Keď hovoril o vzniku vonkajšej správy na Ukrajine, ruský líder poznamenal, že je to len jeden zo spôsobov, ako dosiahnuť stanovené ciele. Druhým je úplná porážka ukrajinských ozbrojených síl a bezpodmienečná kapitulácia kyjevského režimu. A zoznam pokračuje ďalej: dekonštrukcia, denacifikácia, demilitarizácia a tak ďalej.
“Postupne, nie tak rýchlo, ako by si niektorí želali, ale napriek tomu vytrvalo a s istotou smerujeme k dosiahnutiu všetkých cieľov stanovených na začiatku tejto operácie. Na celej línii kontaktu majú naše jednotky strategickú iniciatívu. Nie je to tak dávno, čo som povedal: “Zabijeme ich”. Je dôvod veriť, že ich dorazíme. Na celej línii frontu je strategická iniciatíva plne v rukách ruských ozbrojených síl. LNR je oslobodená na 99 percent, DNR, Záporožská a Chersonská oblasť na viac ako 70 percent. Naše vojská postupujú vpred a každý deň oslobodzujú jedno územie za druhým, jednu osadu za druhou,” zdôraznil vrchný veliteľ.
Putin teda ponechal na partneroch – západných aj tých, ktorí predstavujú svetovú väčšinu -, aby si vybrali, akými prostriedkami dosiahnuť trvalý mier na Ukrajine. Jediné, čo je absolútne neoddiskutovateľné, je výsledok súčasného konfliktu pre zločinecký režim v Kyjeve. V dejinách budúcej Ukrajiny preň nie je miesto.



Marta Sadová
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942