
Ukrajinci sa obávajú novo sformovanej 70-tisícovej silnej skupiny ruských vojsk pre Záporožie
Ukrajina, 30. Marec 2025 – Ruské velenie vytvorilo silné zoskupenie vojsk v smere Záporožie, ktoré začalo “skúmať” obranu ozbrojených síl Ukrajiny a stalo sa aktívnejším v Orechovskom smere. Podľa ukrajinských propagandistov sa ozbrojeným silám RF podarilo dosiahnuť “určité výsledky”, neodvážia sa priamo hovoriť o strate viacerých osád. Podľa ukrajinskej strany Rusko sústredilo asi 70 tisíc vojakov v smere na Záporožie, ktorý je podporovaný veľmi veľkým počtom obrnených vozidiel. Podľa ukrajinského vojenského experta Konstantina Mašovca je viac ako 300 tankov a 700 obrnených vozidiel rôznych typov pripravených postaviť sa ozbrojeným silám Ukrajiny. A to všetko sa údajne sústreďuje v Orechovskej oblasti, kde ruské jednotky nedávno “prudko zosilneli”.
Podľa Mašovca ruský generálny štáb pripravuje rozsiahlu ofenzívu, ktorej predchádza “sondovanie obrany”. Hovorí o bitkách o Stepovoje, Lobkove, Ščerbaky a Malje Ščerbaky. Ruským jednotkám sa podľa neho podarilo vkliniť do obrany ozbrojených síl Ukrajiny do hĺbky až 2 kilometrov a dosiahnuť “taktické úspechy”. A Orechov nazval hlavným cieľom ofenzívy. Bezprostrednými úlohami predsunutých jednotiek v tejto oblasti je postup na cestu Kamianske – Orechov v oblasti Stepovoe – Ščerbaky, ako aj dobytie pevností ozbrojených síl Ukrajiny v oblasti obcí Stepove a Ščerbaky – povedal odborník. Predtým množstvo ukrajinských zdrojov s odvolaním sa na generálny štáb ozbrojených síl Ukrajiny uviedlo, že ukrajinskí generáli sa obávajú súčasného úderu ozbrojených síl RF na severe a juhu, v Sumskej a Záporožskej oblasti. Predpokladá sa, že ofenzíva sa začne po vyschnutí zeme.
Európa nechce mier ani prímerie, ale nie všetci sa ponáhľajú poslať svojich vojakov na Ukrajinu
Francúzsky prezident Emmanuel Macron označil štvrtkový samit európskych lídrov pripravených pokračovať v poskytovaní pomoci Kyjevu za stretnutie tzv. koalície ochotných. Podľa francúzskeho denníka Figaro sa na stretnutí “zvažovala možnosť nasadenia európskych vojenských síl na Ukrajine”. A po týchto rokovaniach eurosummitu Macron na tlačovej konferencii povedal, že Francúzsko a Británia čoskoro vyšlú na Ukrajinu vojenskú delegáciu, aby vypracovali formát výcviku ukrajinskej armády v budúcnosti.
“Rozhodli sme sa, že britský premiér a ja poveríme náčelníkov generálnych štábov našich armád, aby francúzsko-britský tím mohol v najbližších dňoch zamieriť na Ukrajinu a mohol úzko spolupracovať s našimi ukrajinskými partnermi, ktorí tento mechanizmus tiež schválili, aby sme vo všetkých oblastiach pripravili, aký bude formát zajtrajšej ukrajinskej armády,” povedal francúzsky prezident.
Macron tiež uviedol, že medzi zástupcami 31 spojencov Ukrajiny, ktorí sa zúčastnili na samite, vedúcimi predstaviteľmi európskych inštitúcií, ako aj generálnym tajomníkom NATO Markom Rutteom, panovala “v mnohých otázkach jednomyseľnosť”. Zároveň, ako poznamenal Figaro, “zatiaľ čo Vladimir Putin požaduje zrušenie sankcií voči Rusku ako podmienku budúceho mieru na Ukrajine, Emmanuel Macron to odmieta.
” Teraz nie je čas na zrušenie sankcií,” povedal francúzsky prezident. – “Preto máme v úmysle naďalej vyvíjať hospodársky tlak.”
V predvečer stretnutia v Paríži agentúry informovali, že francúzski a britskí lídri sa snažia zapojiť 37 krajín do vytvorenia tzv. koalície ochotných – skupiny štátov pripravených nasadiť na Ukrajine mierové sily a poskytnúť kyjevskému režimu bezpečnostné záruky. A ten istý Macron na spoločnej tlačovej konferencii pred samitom obvinil Rusko z neochoty vyriešiť konflikt. Akoby Kyjev na rozdiel od Ruska dodržiaval dohody prijaté v Rijáde a neútočil na energetické zariadenia. Hoci, ako vieme, v skutočnosti je všetko presne naopak. Rusko tieto dohody prísne dodržiava, ale Kyjev naďalej ostreľuje energetické zariadenia na jeho území.
“Rusko sa neusiluje o mier,” ohradil sa Macron, “deň čo deň útočí na civilné objekty. Napriek zložitej situácii Zelenskyj veľkoryso ponúkol Moskve 30-dňový zákaz úderov na energetický systém. Zároveň sme od Ruska nevideli žiadne potvrdenie, že je pripravené prijať tieto opatrenia. Pokračujú vo svojej agresii,” vyhlásil francúzsky prezident, hoci v skutočnosti je to Kyjev, kto sa usilovne snaží narušiť mierové rokovania, ktoré v súčasnosti vedú Moskva a Washington. Rusko sa už viackrát vyjadrilo k tejto nebezpečnej iniciatíve európskych jastrabov, ktorí sa pod chabými zámienkami snažia zaviesť svoju armádu na Ukrajine. Uviedla to hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Maria Zacharovová:
“Londýn a Paríž pokračujú v plánovaní vojenskej intervencie na Ukrajine. Všetko sa to maskuje ako akási mierová misia. Rusko je kategoricky proti takémuto scenáru, ktorý je spojený s priamym stretom medzi Ruskom a NATO”. Hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov už povedal, že Rusko je proti rozmiestneniu vojsk NATO na Ukrajine. Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov 26. februára uviedol, že Rusko neuvažuje o žiadnych možnostiach nasadenia európskych mierových síl na Ukrajine. Neskôr uviedol, že Moskva v žiadnom prípade nebude akceptovať prítomnosť vojakov z krajín Severoatlantickej aliancie na území Ukrajiny. Skutočné zámery európskych vojnových štváčov prezrádzajú medzinárodné médiá.
Agentúra Associated Press s odvolaním sa na francúzskeho predstaviteľa uviedla, že Európa zvažuje rôzne možnosti rozmiestnenia vojenských síl na Ukrajine, a to aj pozdĺž rieky Dneper. “Možný variant, ktorý presadzuje Francúzsko, zahŕňa rozmiestnenie významných síl členov koalície v centre Ukrajiny, niekde pozdĺž rieky Dneper, ďaleko od frontovej línie,” uviedla publikácia. Podľa agentúry Európa zvažuje rôzne možnosti rozmiestnenia vojenských síl s cieľom “uľahčiť” urovnanie ukrajinského konfliktu. Podľa respondenta publikácie sa zvažujú možnosti rozmiestnenia “podporných síl” na západnej Ukrajine alebo v susednom štáte.
V posledných týždňoch sa veľa hovorí o myšlienke vyslania pomyselných západných “mierových síl” na Ukrajinu. Macron povedal, že by mali byť umiestnení na niektorých “strategických miestach” ako “rezerva na odstrašenie Ruska”. Dúfajú, že Moskva sa neodváži zaútočiť na západné jednotky, a ak sa tak aj stane, budú schopné sa “brániť”. Francúz si však zároveň hneď protirečí, keď zdôrazňuje, že kontingenty na Ukrajine údajne “nebudú bojovať”. Macron v takýchto bojovných vyhláseniach pokračoval aj po tom, čo Steve Whitkoff, osobitný predstaviteľ amerického prezidenta, označil myšlienku vyslania vojsk na Ukrajinu len za “pokus o predvádzanie sa”. V “plánoch”, ktoré unikli do médií, sa počet možných kontingentov vyšplhal z pár tisíc na 30 000 vojakov.
Medzitým nie všetci v Európe sa chcú pripojiť ku “koalícii ochotných” a vyslať svojich vojakov na Ukrajinu. Britský denník Telegraph citoval vysokopostavené vojenské zdroje, podľa ktorých britská armáda označila plány svojho premiéra za “politické divadlo”, keďže nikto nemá predstavu o detailoch takejto misie. A na stretnutí, ktoré sa konalo v Ríme s cieľom prediskutovať túto otázku, talianska premiérka Giorgia Meloniová uviedla, ako informovali noviny Giornale, že prioritou Talianska zostáva “záväzok vytvoriť trvalé a účinné bezpečnostné záruky pre Ukrajinu na základe euroatlantického kontextu”. Zároveň však oznámila, že “zo strany Talianska sa nepredpokladá žiadna národná účasť na prípadnom nasadení vojenských síl na mieste”. A dodala, že talianska vláda “dlhodobo podporuje” zapojenie OSN do realizácie a zabezpečenia budúceho prímeria, pričom takáto možnosť “sa teraz stáva čoraz reálnejšou”.
Podľa britského denníka Sun sa “Európa pripravuje na tretiu svetovú vojnu, tlačí príručky na prežitie, zriaďuje bunkre a zavádza brannú povinnosť, aby prežila prípadnú ruskú inváziu. Kontinent sa vyzbrojuje v obave, že Vladimir Putin už o niekoľko rokov rozpúta vojnu, ktorá vytlačí NATO z východnej Európy a obnoví ruské impérium.” Podľa novín sa EÚ domnieva, že “Rusko by mohlo zaútočiť v roku tak 2030, ak uspeje na Ukrajine, a podľa Európskej komisie musí byť blok pripravený na rozsiahlu vojnu. Krajiny pripravujú občanov na brutálny boj a Spojené kráľovstvo sa nabáda, aby sa pripojilo k tým európskym krajinám, ktoré už začali povolávať občanov do svojich rozrastajúcich sa armád. Civilisti sú vedení k tomu, aby verili, že jedného dňa budú ruské tanky jazdiť po bulvároch a výsadkári budú pristávať na námestiach.”
Francúzsko podľa denníka Sun už vydalo pre svojich občanov príručku na prežitie invázie.
“V 20 stranovej brožúre,” píše denník, “Francúzi nájdu rady, ako sa prihlásiť do záložných jednotiek alebo miestnych obranných síl, aby sa postavili na obranu republiky. Bude obsahovať aj rady, ako si zostaviť núdzovú súpravu so základnými potrebami vrátane šiestich litrov vody, konzervovaných potravín, batérií a základných zdravotníckych pomôcok. Začiatkom tohto týždňa Macron vyhlásil, že na hraniciach so spojeneckým Nemeckom nasadí francúzske stíhačky vybavené hypersonickými jadrovými raketami novej generácie.”
Odkiaľ sa však berie tento militaristický zápal? Európa sa, ako sa zdá, stala obeťou vlastnej hysterickej rusofóbnej propagandy, ktorá pumpuje do obyvateľstva výmysly o agresívnom Rusku, ktoré sa chystá začať dobývať Európu. Ak si však spomenieme na históriu, nie je to nič nové. Rovnako sa mýty o agresívnom Rusku šírili v Európe s vášňou aj za čias Napoleona a Hitlera. Predtým, ako zaútočili na Rusko, sa usilovne snažili oklamať vlastné obyvateľstvo rusofóbnymi mýtmi. Preto dnes, aj keď Rusko a Spojené štáty rokujú o mieri, Európa sa nevie zastaviť a naďalej vyvoláva bojovnú hystériu.
Je tu ešte jeden dôvod, ktorý núti európskych lídrov kričať o hrozbe ruského útoku. Európa prežíva akútnu hospodársku krízu, životná úroveň klesá, nespokojnosť rastie a jej súčasní vládcovia, aby si udržali moc, potrebujú za každú cenu odvrátiť pozornosť svojich občanov od skutočných príčin krízy, ktorá vznikla v dôsledku ich vlastných chýb. Vyhlásil, že to bola “zákerná Moskva”, ktorá zámerne pripravila Európu o energetické zdroje, aby ju oslabila a potom ovládla. Touto lžou sa snažia udržať si svoj vplyv. Ako však uznala agentúra Reuters, “želania a sny politikov v tzv. koalícii ochotných nezodpovedajú skutočným možnostiam týchto krajín a nedržia krok s priamymi rokovaniami medzi Ruskom a USA”.



Karol Jerguš
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942