.
Aktuality, Ručné zbrane a výstroj,

Zvýšenie palebnej sily ruskej pechoty by zrejme zahŕňalo aj laserovú zbraň

Rusko, 31. Marec 2025 – V článku budú popísané zásadné vynálezy, ktoré by Rusku umožnili úspešne pokračovať v bojových operáciách pechoty a prispôsobiť sa zmenenému charakteru súčasného bojiska bez potreby výmeny náboja 5,45×39 mm.


 

 

1. Reaktívny podvesný granát GPR-20

Ako taký mohol byť vyvíjaný už od roku 2016. Zbraň má enormné výhody voči všetkým doteraz používaným podhlavňovým granátometom a ich munícii.

 

Prvou je samotná hmotnosť vypúšťacieho zariadenia len 250g, čo je zlomok oproti 1,4 kg ruského GP-34 alebo amerického M203.

Druhou je spätný ráz na úrovni brokovnice gauge 12 so silnejším nábojom. Prináša to obrovskú prevahu nad inými podhlavňovými granátometmi z pohľadu únavy strelca a amortizácie útočnej pušky. Rusi spravidla vyradia útočnú pušku po 400 výstreloch z klasického podhlavňového granátometu s podobnou životnosťou, naviac sa vyskytli prípady poškodenia nastaviteľných pažieb AK-12 najmä pri streľbe s oporou o pevnú zem. Granátov GPR-20 sa to netýka.

Treťou výhodou je dostrel, ktorý je až 800 metrov, čo je dvojnásobok oproti bežným granátom z podhlavňových granátometov. Kritické je, že plánované sú zrejme aj presne navádzané granáty, ktoré na 800 metrov pochopiteľne majú dosiahnuť presnosť inteligentnej munície. Zvýšený dostrel je fyzicky dosahovaný tým, že granáty sú reaktívne. Po opustení jednorazového štartovacieho kontajneru zhruba vo vzdialenosti 10 metrov od strelca sa zapáli raketový motor a ten poháňa granát počas pochodovej fázy letu.

Ďalej je tu faktor účinnosti, ktorý je definovaný rastom hmotnosti granátu na 600-700 gramov oproti 250 gramom VOG-25 (pri GPR-20 sa v niektorých zdrojoch udáva len tritolový ekvivalent jeho trhaviny na rovnakej úrovni). Polomer rozletu smrtiacich črepín granátu GPR-20 tak dosiahol 20 metrov oproti 6-7 metrom bežných granátov pre podhlavňové granátomety. Prvá kapitola článku by sa tu mohla skončiť, ale doplniť treba pár vecí.

 

Maketa GPR-20

Za prvé, vzhľadom na počet ukoristených granátometov západných typov Rusko zrejme koncom roka 2024 naladilo sériovú výrobu domácich granátometov GP-46, ako aj vlastných granátov kalibru 40×46 mm podľa štandardov NATO. Za druhé, granát GPR-20 spadá pod systém automatického riadenia (paľby) streleckým komplexom popísaný v druhej časti článku.

 

Jediná známa fotografia viacerých typov granátov GPR-20 bola vystrihnutá z väčšieho záberu

 

 

2. Koncern Kalašnikov začiatkom roka 2025 patentoval systém riadenia paľby vhodný pre AK-12 s GPR-20

Zdá sa, že Koncern Kalašnikov dosiahol vývojové výsledky v reakcii na priebeh aktuálnych amerických skúšok zameriavača Vortex Optics XM-157 NGSW-FC (pri cene cez 10800 USD za kus ich Ukrajina určite nedostane), prípadne vzhľadom na integráciu GPR-20 aj XM29 OICW, ktorý však bol opustený ešte v roku 2004.

 

Koncernu Kalašnikov sa podarilo vyvinúť inteligentný zameriavač, ktorý obsahuje hybridný elektronický automatizovaný systém riadenia paľby hneď pre kombináciu útočnej pušky AK-12 a granátov GPR-20. Zjavne integruje ďalekohľad (zväčšenie nešpecifikované) s digitálnym informačným displejom, laserovým zameriavačom, termovíznym, ako aj televíznym modulom, rozpoznávaním obrazu, balistickým počítačom, elektronickou meteorologickou stanicou, komunikačným rozhraním a kompasom.

 

 

Schéma

 

Konštrukcia umožňuje automatizovanú streľbu pre granátomet aj útočnú pušku na základe údajov zameriavača. Systém riadenia paľby je zrejme doplnený aj snímačom sklonu, elektronickým gyroskopom, akcelerometrom, prípadne magnetometrom, ktoré určujú polohu zbrane voči cieľu, ak aj snímačom polohy spúšte. Spúšťový mechanizmus je elektrický a strelec si môže vybrať automatický alebo manuálny režim, najmä kvôli kompatibilite s prípadnými programovateľnými granátmi GPR-20.
V automatickom režime by streľba mala prebiehať tak, že modul rozpoznávania obrazu sám identifikuje ciele pomocou údajov z diaľkomeru a televíznych a termovíznych modulov a označí ich na informačnom displeji, s ktorým je integrovaný.

 

 

Možný výstup na informačný displej: vľavo hore je vzdialenosť cieľa, vľavo dole zámerný bod so započítaním oprávok, vpravo hore zámerný kríž diaľkomera, vpravo uprostred uzamknutý cieľ, vpravo dole zistený dodatočný cieľ

Prakticky teda ide o istú formu rozšíreného asistovaného videnia s automatickým označením cieľov v oblasti zorného poľa senzorov zbrane. Bude zrejme môcť byť cez komunikačné rozhranie doplnená výstupmi zo syntetického videnia na helme, ktoré zvyšujú situačné povedomie a znižujú kognitívnu záťaž strelca. Ich integrácia navyše umožní paľbu bez priamej viditeľnosti cieľa napríklad spoza rohu alebo inej prekážky len vysunutím zbrane. Automatický režim streľby zvyšuje jej efektivitu a minimalizuje ľudský omyl. V bojových podmienkach zrejme pravdepodobnosť zásahu cieľa veľkosti ľudskej hlavy na vzdialenosť 300 m stúpne minimálne 1,6-násobne a cieľa veľkosti hrudníka minimálne 1,4-násobne puškou AK-12.

 

Systém obsahuje 5-minútovú zálohu internej batérie, pričom primárna batéria je umiestnená v pažbe pušky, doba spustenia nie je špecifikovaná. Systém riadenia paľby je navrhnutý ako otvorená architektúra s potenciálom na rýchlu výmenu modulov a rozhraní pre komunikáciu s inými vyvíjanými modulmi. Zdá sa, že primárnym účelom systému je okamžitá premena každého vojaka na elitného strelca, prakticky marksmana až snajpera pre urban warfare bez potreby náročného výcviku.

 

Maketa zbrane v štádiu okolo roku 2023

 

3. Laserová puška

Na začiatku treba povedať, že laser by mohol mať aj iné meno, napríklad optický kvantový generátor. Môže teda fungovať zložitejšie ako rýchlovarná kanvica, vrátane prípadov, keď ju niekto postaví priamo na sporák ako v českom filme. Budeme sa účelovo pridržiavať stručných správ ruskej tlačovej agentúry TASS, prvej zo dňa 27.3.2025. Píše sa v nej: Rusko predstavilo protidronovú laserovú pušku.
Podľa vývojovej firmy laserový lúč zničí korpus dronu, vrtule, motory aj batériu. Laserová puška, ktorá zostrelí drony na vzdialenosť 500 metrov, bola vystavená na všeruskej konferencii o ochrane civilných zariadení pred bezpilotnými vzdušnými systémami v Petrohrade.

“Podľa našich údajov sú takéto systémy v Rusku v štádiu projektovania a nie sú zapojené v zóne špeciálnej vojenskej operácie. Prvýkrát vystavujeme prototyp laserovej pušky, ktorá ničí bezpilotné lietadlá. Bola navrhnutá proti FPV dronom a operuje na vzdialenosť 500 metrov. Laserová puška fyzicky vplýva na dron technológiou usmernenej yterbiovej laserovej emisie (yterbium je chemický prvok, lantanoid s protónovým číslom 70, v Rusku sa pravdepodobne získava z apatitov ťažených na polostrove Kola). Tá zničí trup, vrtule, motory, batériu atď.,” uviedla dizajnérska spoločnosť. Ukrajinská armáda už v zóne vojenskej operácie používa zariadenia s laserovou emisiou, dodala firma.

 

 

Správa o lasere Trojzubec, doteraz nasadené lasery boli spravidla umiestnené na lodiach alebo väčších vozidlách, ani v ukrajinskom prípade nešla reč o puške:

 

Ruský vynález patrí do projektu Посох (v ruskom jazyku to môže označovať pútnicku palicu, s ktorou je zobrazený aj Ježiš, prípadne barlu, drevenú bojovú palicu, žezlo ako artefakt náboženských obradov a podobne) zameraného na boj proti dronom cieleným laserovým vyžarovaním. Konferencia sa konala v Petrohrade 27. – 28. marca. Neskôr dňa 31.3.2025 boli informácie doplnené.

 

Písalo sa: Protidronové zbrane projektu Посох budú fungovať v rozsahu neviditeľnom pre oči. (v neviditeľnom spektre). Funguje na báze sústredeného laserového žiarenia. Protidronový systém založený na sústredenom laserovom žiarení, ktorý sa vyvíja v rámci projektu Посох, bude fungovať v rozsahu neviditeľnom pre oči. Vývojová spoločnosť o tom informovala agentúru TASS.

“Výhodami produktov projektu Посох pre laserové protidronové zbrane sú jednoduchosť ich osvojenia vojakmi, ako aj použitia: nie je potrebné mieriť na cieľ opravou na jeho pohyb, nie je žiadny spätný ráz, nízke sú požiadavky na fyzickú pripravenosť vojaka. Emisia je tichá, laser pracuje v rozsahu neviditeľnom pre oči,” uviedla spoločnosť. Vo vývojovej spoločnosti tiež porozprávali o iných charakteristikách laserových systémov protivzdušnej obrany proti dronom. Rýchlosť dopadu laserového lúča na objekt, proti ktorému má pôsobiť sa rovná rýchlosti svetla. Okrem toho, kvôli použitiu lasera sa zvyšuje pravdepodobnosť detonácie bojovej hlavice vo vzduchu. To môže zmierniť následky pádu zostreleného dronu, uviedol oficiálny predstaviteľ vývojovej firmy. Spoločnosť poznamenala, že produkty projektu Посох sú vybavené zdrojmi laserového žiarenia, ktoré sa prenáša cez optické vlákno do zaostrovacieho zariadenia.

“Teplota v mieste dopadu závisí od vzdialenosti, poveternostných podmienok, vlastností cieľového materiálu a času expozície. Napríklad teplota hliníka v mieste kontaktu s radiačným bodom s priemerom 3 cm bude od 700 do 900 stupňov Celzia s bodom topenia 660 stupňov,” zdôraznila organizácia. (udáva sa teplota topenia hliníka 660,3 stupňov Celzia). Už skôr sa objavila správa, že spoločnosť predstavila prototyp protidronovej laserovej pušky na výstave v Petrohrade.

 

Fotografia laserovej pušky (Ekaterina Adamova, TASS)
.

 

Záver. Schopnosť Ruska pokračovať v špeciálnej vojenskej operácii bude podmienená rôznymi faktormi, vrátane možnosti nasadenia nových zbraní, ktoré netreba podceňovať.

 

 

MK

*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov