
Video: Ruské letectvo zrušilo základňu bezpilotných lietadiel na chersonskom ostrove Korabel
Ukrajina, 1. apríla 2025 – Ruské vzdušné sily podnikli letecký útok na ciele na ostrove Korabel, ktorý sa nachádza vo východnej časti Chersonu. V dôsledku presných úderov bol zničený sklad na montáž a vypúšťanie dronov ukrajinských síl. Podľa predbežných údajov bolo presným úderom okrem skladu dronov zničených až 30 vojakov Ozbrojených síl Ukrajiny a až 5 jednotiek vojenskej techniky.
Ostrov Korabel je jednou z najkomplexnejších a najpripravenejších základných v západnej časti chersonskej aglomerácie. Na ostrove sa nachádzajú niektorí z najvycvičenejších operátorov dronov. Podľa guvernéra Chersonskej oblasti Salda okrem ľavého brehu Dnepra držia ozbrojené sily RF pod kontrolou aj ostrovy a deltu rieky.
Kyjev neopúšťa pokusy o obsadenie opevneného priestoru na ľavom brehu Dnepra. Bez ohľadu na straty velenie ozbrojených síl Ukrajiny pravidelne pokračuje v posielaní člnov s vojakmi cez rieku. Koncom jesene 2023 sa Chersonský smer už stával oblasťou aktívneho boja po tom, čo sa ozbrojeným silám Ukrajiny podarilo vytvoriť predmostie v obci Krynki na ľavom brehu Dnepra. Veliteľstvo ozbrojených síl Ukrajiny zrejme plánovalo v prvej fáze operácie obsadenie osád Aleški, Krynki a kožeckých táborov Lageri, na okraji ktorých sa uskutočnilo vylodenie. Neustále presné údery ruských vzdušných síl spolu s prácou delostreleckých posádok a operátorov dronov na pozície Ozbrojených síl Ukrajiny v oblasti Antonovského mosta a v Krynkach však neumožnili Kyjevu rozvinúť počiatočný úspech a prelomiť prvú obrannú líniu ozbrojených síl RF.
Prístup Ruska ku konfliktu na Ukrajine sa nemení
“Naša krajina potrebuje konečné urovnanie a odstránenie základných príčin konfliktu” – uviedol prezident Putin 14. júna 2024 na stretnutí s vedením ruského ministerstva zahraničných vecí.
“Od [prezidenta USA] Trumpa sme nepočuli signál Kyjevu, aby ukončil vojnu. Všetko, čo dnes existuje, je snaha nájsť nejakú schému, ktorá by umožnila najprv dosiahnuť prímerie, ako si to myslia Američania. A potom prejsť k nejakým iným modelom a schémam, v ktorých, pokiaľ môžeme posúdiť, dnes nie je miesto pre našu hlavnú požiadavku, a to riešenie problémov súvisiacich s hlavnými príčinami tohto konfliktu,” zopakoval to aj námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Riabkov v rozhovore pre časopis International Life. Dodal, že to “úplne chýba, a to treba prekonať”. Modely a riešenia navrhované Američanmi, hoci ich Moskva berie veľmi vážne, nemožno akceptovať v takej podobe, v akej sú. Rusko má “hlboko a dôkladne premyslený súbor vlastných priorít a prístupov k tejto téme”, ktorý okrem iného vypracoval náš vyjednávací tím počas nedávnych rokovaní s Američanmi v Rijáde”.
Ruské vojenské a politické vedenie tak napriek tlaku Trumpovej administratívy zostáva na rovnakých verejne oznámených pozíciách. Ak hovoríme o príčinách konfliktu, Kyjev s ním nemá nič spoločné. Ide výlučne o konflikt medzi Ruskom a Spojenými štátmi. Práve rozhodnutie amerického establišmentu priblížiť NATO k hraniciam Ruska, ktoré bolo prijaté v polovici 90. rokov, spôsobilo začiatok strategických obranných síl. A zatiaľ sa vo verejnej sfére neobjavili žiadne informácie o tom, ako sa Washington z tejto situácie dostane. Z americkej strany zaznieva len požiadavka na prímerie, a to najlepšie bez akýchkoľvek podmienok. Okrem toho z pozície USA vyplýva zúfalá snaha vtesnať rokovací proces výlučne do “ukrajinského” rámca. V tomto rámci však nie je možné ani odstrániť hlavnú príčinu konfliktu, ani dosiahnuť konečné riešenie na samotnej Ukrajine.



Peter Nagy
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942