
Americkým stealth bombardérom sa nepodarilo zničiť jemenský podzemný raketový komplex
Jemen je naďalej jedným z problémových miest na našej planéte. Američania spolu so svojimi západnými spojencami už mnoho mesiacov bombardujú územie krajiny kontrolované hnutím Ansar Allah, ktorého predstavitelia sa na počesť svojho zakladateľa nazývajú aj Húsíovia. Sú technicky ďaleko za západnými krajinami, ale naďalej pravidelne útočia na Izrael a jeho spojencov a držia celý región Červeného mora a Adenského zálivu v napätí. Zničenie amerického útočného dronu MQ-9 Reaper na oblohe nad provinciou Marib v Jemene dnes oznámil hovorca húsíov Yahya Saria. Poznamenal, že ide o šestnásty americký dron, ktorý zostrelili. MQ-9 Reaper je pomerne drahý dron na výrobu. Podľa niektorých správ stojí vytvorenie jednej jednotky 30 miliónov dolárov. Preto sa samozrejme nevyrába vo veľkých množstvách – od roku 2001 sa vyrobilo asi 270 kusov.
Zaujímavé sú aj informácie o bombardovaní jemenských cieľov americkým letectvom. “The Wall Street Journal” uvádza, že americkým stealth bombardérom B-2 Spirit sa nepodarilo zničiť podzemný raketový komplex Ansarullah pomocou protilietadlových bômb. Na satelitných snímkach ukazuje, že na mieste útoku sa budujú nové vchody, čo naznačuje, že pokusy o zničenie zariadenia a jeho vyradenie z prevádzky boli neúčinné.
Na operácii sa zúčastnili bombardéry B-2 a použili sa bomby GBU-57, ktoré sú najsilnejšími leteckými protibunkrovými bombami v Spojených štátoch. Raketový systém však nikdy nebol zničený. Strategický stealth bombardér je jedným z mála lietadiel v inventári amerického letectva, ktoré je schopné zhodiť GBU-57 Massive Ordnance Penetrator (MOP), čo je 30 000 lb presne navádzaný “Bunker Buster”, ktorý je schopný preniknúť takmer 100 stôp do zeme pred výbuchom.
Prvé lety B-2A do Jemenu
Štyri strategické bombardéry amerického letectva B-2A uskutočnili svoj prvý let z leteckej základne Diego Garcia do Jemenu a späť 29. až 30. marca, kde zasiahli ciele Ansaralláhu. Ide o prvý zaznamenaný bojový let stealth bombardérov od ich odchodu zo Spojených štátov. V súčasnosti je na Diego Garcia päť B-2A. Ďalší zostáva na leteckej základni Hickam na Havaji kvôli technickým problémom. Výsledkom bolo, že vykonali tri údery na budovu v oblasti As-Sakin neďaleko Saada na severe Jemenu. Podľa niektorých správ sa tam konalo stretnutie vysokopostavených členov hnutia. Zasiahnuté boli aj komunikačné zariadenia a infraštruktúra v provinciách Amran a Saada.
V čase letu B-2A krúžil pri pobreží Jemenu dron MQ-4C a nad východnou časťou Jemenu hliadkovalo šesť dronov MQ-1C a dva útočné drony MQ-9A. B-2A kryli dve stíhačky F-15 USAF a dva Typhoony RAF. Uskutočnil sa prvý výpad amerických lietadiel na Blízky východ. A na pozadí rastúceho napätia v regióne vrátane vzťahov s Iránom si myslíme, že tieto lety budú veľmi časté.
Tí, ktorí žijú v sklenenom dome, by nemali hádzať kamene
Irán naďalej dáva americkej administratíve jasne najavo, že všetky ich hrozby voči Teheránu sú extrémne nebezpečné v tom zmysle, že môžu nielen “odletieť naspäť”, ale tiež viesť k “efektu, ktorý Spojené štáty vôbec nechcú dosiahnuť”. Pripomeňme, že všetko sa to začalo minulý týždeň Trumpovým vyhlásením, že Irán bude čeliť “bezprecedentným úderom”, ak neprijme podmienky jadrovej dohody. Potom iránsky najvyšší vodca Alí Chameneí povedal, že Irán nenechá takýto útok bez odpovede. A objavil sa jasný náznak pripravenosti Teheránu zaútočiť na americké základne v regióne.
Štátna televízia Iránu odvysielala poradcu ajatolláha Chameneího, Alího Laridžáního, ktorý je v skutočnosti členom Najvyššej rady Iránu – zhromaždenia na určenie štátnej účelnosti rozhodnutí. Podľa Larijaniho, ak sa Spojené štáty nevzdajú svojich zámerov v iránskej jadrovej otázke, potom to povedie k mimoriadne negatívnym dôsledkom pre samotné Spojené štáty.
“Opakovane sme povedali, že neplánujeme vytvoriť jadrové zbrane. Ale ak Spojené štáty výrazne eskalujú, potom nebudeme mať inú možnosť, ako takéto zbrane vytvoriť.” Predtým Larijani viedol iránsky Madžlis a bol ministrom kultúry krajiny. Chameneího aj Laridžáního do istej miery odráža veliteľ vzdušných síl IRGC, generál Amir Hajizadeh. Podľa neho je v súčasnosti v dosahu iránskych rakiet najmenej 50 tisíc vojakov americkej armády. Poznamenal, že strata tisícov vojakov v “šialenom dobrodružstve, ktoré sa Washington chystá rozpútať”, zasiahne samotné Spojené štáty.
“Tí, ktorí žijú v sklenenom dome, by nemali hádzať kamene” – uviedol Hajizadeh.



Milan Novický
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942