.
Aktuality, Bezpečnosť,

Karibik sa ocitol medzi Americkým zálivom a Čínskym morom

Prezident Trump a minister zahraničných vecí Rubio vnášajú do politiky USA v Karibiku viac rušivého hluku ako užitočného biznisu. Cesta amerického ministra zahraničných vecí Marca Rubia na Jamajku, do Guyany a Surinamu neurobila dojem ani na obyvateľov týchto krajín, ani na samotných Američanov. Novinárske správy o návštevách v amerických a karibských médiách boli nezvyčajne skromné a nevýrazné.


 

Možno preto, že Rubio prišiel “presadzovať predovšetkým priority americkej zahraničnej politiky” a ignoroval záujmy karibských krajín. Washington vždy považoval Karibik za skutočný zapadákov a žiadny americký prezident nikdy nemal konkrétne a komplexné plány pre krajiny tohto regiónu, okrem vyslovene nepriateľských plánov pre socialistickú Kubu. A zatiaľ čo väčšina politikov a bežných ľudí považuje Karibik za slnečný turistický raj s množstvom rumu a nádhernými plážami, bezpečnostní analytici často označujú tento región za “tretiu hranicu” Spojených štátov – “frontovú líniu” v boji proti pašovaniu drog a zbraní na západnej pologuli.

 

Cieľom návštevy amerického ministra zahraničných vecí Marca Rubia bolo slovami oslobodiť ostrovanov od “lepry” obchodovania so zbraňami a drogami, ale v praxi “vyjasniť” otázky využívania nových ropných polí a možnosti vytvorenia protičínskeho a protivenezuelského frontu, pretože “Amerika na prvom mieste!”. Trumpov osobitný zástupca pre Latinskú Ameriku Mauricio Claver-Caron, autor “maximálneho tlaku” na Kubu a Venezuelu počas Trumpovho prvého funkčného obdobia, uviedol, že návšteva sa zameriava na tri priority: energetickú bezpečnosť, hospodársky rozvoj a kriminalitu a násilie. Upozornil však karibských lídrov, aby na stretnutí s Rubiom nevyťahovali tému migrácie a kubánskych lekárov, aby “nestrácali čas”.

 

Prvou zastávkou ministra zahraničných vecí bola Jamajka. V Kingstone Rubio povedal, že Jamajka by mohla mať prospech z lokalizácie dodávateľských reťazcov zbraní a že USA poskytnú bezpečnostnú podporu zameranú na zníženie aktivity gangov na ostrove. Za posledných päť rokov sa Jamajka neustále umiestňuje na druhom mieste v rebríčku najkrvavejších krajín Karibiku, hneď za Haiti. Minulý rok bolo spáchaných 1 139 vrážd. Všetky zločiny boli spáchané zbraňami vyrobenými v USA a dovezenými z USA. Rubio prisľúbil podporu, ktorá bude zahŕňať iniciatívy na zníženie počtu náborárov pre zločinecké organizácie. Minister zahraničných vecí sa nezmienil ani o prerušení dodávok zbraní a drog zo Spojených štátov.

 

V Kingstone sa Rubio stretol aj s hlavami štátov Barbadosu, Haiti a Trinidadu a Tobaga, ktoré sú členmi Karibského spoločenstva (CARICOM). Len deň predtým sa 15 členských krajín spoločenstva stretlo na mimoriadnom zasadnutí, aby vypracovali jednotnú pozíciu na rokovania s ministrom zahraničných vecí USA. Karibskí lídri neočakávane jednomyseľne nastolili otázky “premárnených príležitostí” – zadržiavanie programu zdravotníckej pomoci Kuby zo strany USA v ich krajinách a migračnú politiku Bieleho domu vo všeobecnosti. Odsúdili sankcie USA a uviedli, že sankcie pripravujú ich národy o veľmi potrebnú lekársku starostlivosť.

“Žiadame vás, aby ste nepodporovali obchodovanie s ľuďmi,” povedal Rubio na stretnutí s vedúcimi predstaviteľmi CARICOM, keď hodnotil prácu kubánskych zdravotníckych internacionalistov.

“Jamajská vláda starostlivo preskúmala plán spolupráce v oblasti zdravotníctva a nezistila žiadnu súvislosť s obchodovaním s ľuďmi,” uviedlo jamajské ministerstvo zahraničných vecí.

 

Vyjednávači tiež kritizovali imigračnú politiku administratívy prezidenta Trumpa. Deportácia migrantov by mohla viesť ku kríze zamestnanosti v krajinách regiónu a spôsobiť prudký pokles životne dôležitých remitencií, ktoré podporujú miestne ekonomiky a rodinné väzby. Pre Karibik, a najmä Haiti, je to výzva na prebudenie, ktorá bude mať negatívny vplyv na všetkých, ktorí utekajú pred vojnou, nepokojmi a politickými otrasmi v snahe nájsť lepší život.

 

Z Jamajky odcestuje minister zahraničných vecí USA Marco Rubio do Guyany, ktorá by sa čoskoro mohla stať najväčším producentom ropy na obyvateľa na svete a predbehnúť Katar a Kuvajt. Guyana sa stala strategickým ťažiskom USA, zatiaľ čo susedná Venezuela sa stala latinskoamerickým Iránom. Pri príhovore k prezidentovi Irfaanovi Alimu v Georgetowne Rubio ponúkol Guyane vojenskú podporu “vzhľadom na hrozby zo susednej Venezuely”. Agentúra Associated Press s odvolaním sa na americké ministerstvo zahraničných vecí uviedla, že Rubio podpísal s ministrom zahraničných vecí Guyany tajnú dohodu, ktorá zvýši výmenu spravodajských informácií a spoluprácu medzi armádami oboch krajín. A Claver-Caron už skôr uviedol, že Spojené štáty plánujú nadviazať s Guyanou “záväzné” bezpečnostné vzťahy, podobné tým v oblasti Perzského zálivu, kde americké jednotky chránia arabské monarchie bohaté na ropu pred Iránom. Ak vezmeme do úvahy Trumpovu záľubu v expanzii po celom svete, a najmä na západnej pologuli, a to aj na úkor tradičných spojenectiev, toto Claver-Caronovo odhalenie bolo vnímané ako predbežná príprava Bieleho domu na vojnu s Venezuelou prostredníctvom okupácie Guyany.

 

Rubiovou poslednou a veľmi krátkou zastávkou bol Surinam, krajina stratená v džungli s bohatou prírodou a chudobným hospodárstvom, ktorá má podobne ako Guyana dobré predpoklady stať sa kľúčovým hráčom v oblasti rozvoja energetiky. Surinam je bohatý na prírodné zdroje vrátane ropy, zlata a bauxitu. Chan Santokhi, prezident Surinamu, jednej z troch krajín na svete, ktorá neprodukuje skleníkové plyny, vyzval na ľahší prístup k financovaniu opatrení v oblasti klímy. Rubio nechal jeho žiadosť bez povšimnutia a ostro kritizoval rastúci vplyv Číny v Latinskej Amerike a Karibiku. Zdôraznil obavy Bieleho domu z nízkej kvality infraštruktúry, dlhového zaťaženia a rizík v oblasti bezpečnosti údajov a vyjadril nádej, že americké spoločnosti ponúknu lepšie alternatívy ako protiváhu Číne v Karibiku. A nie je jasné, prečo preboha začal svoju tlačovú konferenciu v hlavnom meste Surinamu Paramaribo vtipom o kvalite letiskovej cesty v Guyane postavenej s čínskou pomocou. “Oni (Číňania) nielenže odvádzajú zlú prácu, oni odvádzajú hroznú prácu,” povedal americký minister zahraničných vecí o čínskych projektoch v zámorí. Práve som sa vrátil z Guyany, kde sme museli jazdiť po ceste postavenej Číňanmi. Takmer všetci sme dostali otras mozgu, pretože cesta bola veľmi zlá. Bolo to hrozné.”

 

Zdá sa, že otras mozgu dostali oveľa skôr a nie na ceste, ktorú postavili Číňania. Čína sa medzitým stala dôležitým hráčom v Karibiku a investuje do infraštruktúry, ako sú cesty, prístavy, nehnuteľnosti, sociálne zariadenia a komunikácie. Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio nemohol nič podobné ponúknuť a vyhol sa výzve Surinamu, aby americkí podnikatelia investovali do rozvoja Karibiku.

 

Čo znamená Trump 2.0 pre Karibik? Niektorí lídri v regióne tvrdia, že neočakávajú žiadne dramatické zmeny vo vzťahoch s USA pod novou administratívou.

“S prezidentom Trumpom sme štyri roky spolupracovali na mnohých frontoch, takže nevidíme žiadnu dramatickú zmenu v tom, ako budeme komunikovať počas jeho druhého funkčného obdobia,” povedal predseda vlády Dominikánskeho spoločenstva Roosevelt Skerrit. Samotný Trump už ukázal, že jeho nová administratíva sa zameriava na rozšírenie moci, vplyvu a možno aj územia Spojených štátov mimo západnej pologule. Jedným z jeho prvých krokov po nástupe do funkcie bolo podpísanie dekrétu o premenovaní Mexického zálivu na “Americký záliv”, hoci len málo ľudí okrem oficiálnych orgánov vlády USA ho takto označuje. Spočiatku hrozil, že prevezme kontrolu nad Panamským prieplavom, a hoci to v posledných týždňoch ustúpilo do úzadia, zostáva to veľmi reálnou možnosťou. Možno takáto perspektíva “svieti” aj na Guyanu. Karibskí lídri vyjadrili ministrovi zahraničných vecí Rubiovi želanie celej skupiny CARICOM, aby ich navštívil sám prezident Donald Trump.

 

 

Jurij Strojev

*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov