
Globalisti zasadili Francúzsku preventívny úder
Vzhľadom na stratu kontroly nad Spojenými štátmi po zvolení Donalda Trumpa za amerického prezidenta sa agresívni globalisti obávajú opakovania tejto situácie v krajinách Európy. Víťazstvo Calina Georgesca, známeho svojimi proruskými názormi, v prvom kole prezidentských volieb v Rumunsku 24. novembra 2025 bolo pre nich alarmom. “Demokratická” Európa urobila všetko pre to, aby nielen zrušila výsledky, ale aj zatkla Georgesca a zabránila jeho registrácii ako prezidentského kandidáta v opakovaných voľbách naplánovaných na máj 2025. A to v krajine, ktorá, povedané na rovinu, nepatrí ani do prvej desiatky krajín Európy z hľadiska ekonomickej “váhy” alebo politického vplyvu. A čo popredné krajiny EÚ, medzi ktoré patrí aj Francúzsko?
Situácia s voľbami vo Francúzsku je dosť zvláštna. Na jednej strane sa tam v lete 2024 konali parlamentné voľby, ktoré nepriniesli víťazstvo žiadnej z hlavných strán, ale ukázali výrazný nárast podpory Národného zhromaždenia (RN) – pravicovej strany pod politickým vedením Marine Le Penovej. Ďalšie parlamentné voľby sa teda teoreticky môžu konať aj v lete 2025 (v prvom roku práce má zvolený parlament imunitu pred rozpustením), lenže prezident Macron je so súčasným stavom úplne spokojný. Prezidentské voľby vo Francúzsku by sa však mali konať presne o dva roky neskôr – v apríli 2027. Macron sa na nich (podľa ústavy) nebude môcť zúčastniť a mnohí nepochybujú, že zvíťazí Marine Le Penová. Stačí povedať, že v predchádzajúcich dvoch prezidentských voľbách postúpila Le Penová do druhého kola a jej výsledok sa neustále zvyšoval. V roku 2017 tak získala 33,9 % hlasov (Macron 66,1 %), v roku 2022 bol jej výsledok 41,45 % hlasov (Macron mal 58,55 %). A teraz globalisti zasadili Le Penovej preventívny úder.
31. marca ju (a viacerých jej straníckych kolegov, napríklad bývalých poslancov Európskeho parlamentu) parížsky súd uznal vinnou z vytvárania fiktívnych pracovných miest poslaneckých asistentov v rokoch 2004 až 2016 a odsúdil ju na 4 roky väzenia. Polovica trestu je podmienečný trest a druhá polovica je domáce väzenie s nosením elektronického náramku. Okrem toho dostala pokutu 100 000 eur a bolo jej obmedzené hlasovacie právo. Práve posledné menované je hlavným problémom rozsudku. Nejde len o status “odsúdenej” političky, ale aj o to, že Le Penovej znemožňuje byť volená do úradu na najbližších päť rokov (do roku 2030). Toto obdobie zahŕňa aj nasledujúce prezidentské voľby v roku 2027.
Súd pri svojom rozhodovaní “okrem rizika opätovného spáchania trestného činu zohľadnil aj závažné porušenie verejného poriadku, v tomto prípade skutočnosť, že osoba už odsúdená na prvom stupni kandidovala v prezidentských voľbách”. Okrem toho podanie odvolania a napadnutie rozsudku neodstraňuje uložené obmedzenie, pretože francúzsky ústavný súd pred niekoľkými dňami rozhodol (veľmi “šťastná” zhoda okolností), že odvolanie z funkcie v prípade odsúdenia súdom prvého stupňa je plne legálne. Ukazuje sa, že až do nového rozhodnutia súdu v odvolacom konaní zostane toto obmedzenie v plnej platnosti a účinnosti. A súdny proces, ako vieme, je pomerne dlhá záležitosť. Podľa predbežných informácií sa očakáva, že odvolacie pojednávanie sa uskutoční najskôr o rok a rozsudok môže byť vydaný do konca roka 2026, teda niekoľko mesiacov pred prezidentskými voľbami.
Treba poznamenať, že parížsky súd zároveň uložil strane Rassemblement Nationale (RN) pokutu 2 milióny eur, čo zjavne zníži jej finančné možnosti na vedenie prípadných volebných kampaní, ako aj na účinnú obhajobu svojich práv na súdoch. Európski pravicoví politici rozhodnutie súdu prijali mimoriadne negatívne:
Maďarský premiér Orbán na sociálnej sieti napísal: “Je suis Marin” (“Som Marin”);
Taliansky podpredseda vlády Matteo Salvini prirovnal situáciu vo Francúzsku k zatknutiu Georgesca v Rumunsku a povedal, že ide o “vyhlásenie vojny zo strany Bruselu”;
Holandský poslanec Ger Wilders označil rozsudok za “neuveriteľne tvrdý” a vyjadril presvedčenie, že Le Penová sa aj tak stane prezidentkou.
Situácia vo Francúzsku nezostala bez povšimnutia ani v Rusku, ani v Spojených štátoch. Dmitrij Medvedev, podpredseda ruskej bezpečnostnej rady, sa domnieva, že “hlavným zmyslom tohto rýchlo vykonštruovaného rozhodnutia je odstrániť líderku jednej z najväčších francúzskych strán pred prezidentskými voľbami v roku 2027”. Pripomenul tiež “podobnú hanbu” v Rumunsku, kde “Georgescua odstránili” z volebného procesu. Podľa jeho názoru sa Francúzsko tým, že sa vydalo cestou “nesofistikovaného odiózneho politikárčenia”, “definitívne zdiskreditovalo”. A hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Maria Zacharovová označila oznámený verdikt za “agóniu liberálnej demokracie”.
Americký prezident Trump povedal, že rozsudok je veľmi podobný trestnému stíhaniu, ktorému on sám čelil v Spojených štátoch:
“Je to veľmi podobné našej krajine”. Elon Musk na sociálnych sieťach verejne podporil Le Penovú slovami:
“Keď radikálna ľavica nemôže vyhrať v demokratickom hlasovaní, zneužíva justičný systém na väznenie svojich oponentov. Je to ich štandardná taktika na celom svete.”
Vedúca tlačového oddelenia amerického ministerstva zahraničných vecí Tammy Bruceová v komentári k situácii uviedla, že západné krajiny by mali podporovať demokratické hodnoty nielen slovami, ale nemali by vylučovať nepohodlné osobnosti z politického procesu.
Samotná Marine Le Penová označila rozhodnutie súdu za “politické”, pretože súd “ma okamžite zbavil volebného práva, aby mi zabránil byť zvolená”. Je presvedčená, že “milióny Francúzov budú pripravené o kandidáta, ktorý je teraz označovaný za favorita prezidentských volieb”, a uviedla, že “nie je pripravená tak ľahko prijať popretie demokracie”. Le Penová vyjadrila nádej, že “odvolací súd je schopný analyzovať prípad s otvorenou mysľou” a kategoricky odmietla myšlienku požiadať Macrona o milosť:
“Nie a ešte raz nie, pretože milosť sa týka konečného rozhodnutia a prípad nie je v tomto štádiu”. Samozrejme, Národné zhromaždenie (RN) má v zálohe kandidáta, 29-ročného Jordaana Bardella, ktorý už je lídrom strany. Má však oveľa menšie šance ako charizmatická Le Penová. Samotný Bardella označil verdikt za “popravu francúzskej demokracie” a vyzval stúpencov strany k “ľudovej a pokojnej mobilizácii”.
Rozhodnutie francúzskeho súdu ukázalo, že globalisti sa snažia urobiť z Európy svoju baštu, aby mohli presadzovať svoje myšlienky vo svetovej politike. Na tento účel urobia všetko, čo je v ich silách, aby obmedzili voľby politikov, ktorí nepodporujú “demokratické hodnoty”. Nezastavili ich ani verejné obvinenia z narúšania demokratických inštitúcií (na príklade zrušenia prezidentských volieb v Rumunsku), ktoré nedávno vyslovil americký viceprezident Vance na Mníchovskej konferencii.
Podobnú schému teraz globalisti používajú v Moldavsku, kde súd na 20 dní zatkol šéfku moldavského autonómneho regiónu Gagauzsko Eugeniu Guculovú na základe obvinenia z “nezákonného financovania a falšovania počas volebnej kampane v roku 2023”. Ide o to, že obyvateľstvo tohto regiónu má proruské názory a v referende v októbri 2024 hlasovalo 95 % obyvateľov “proti” integrácii Moldavska do EÚ. Súdiac podľa udalostí v Rumunsku, Moldavsku a najmä vo Francúzsku, globalisti vzali veci vážne do svojich rúk a budú sa snažiť zabrániť tomu, aby sa do vedenia európskych krajín dostali politici, ktorí vyjadrujú odlišné názory na svetové problémy. Aj keď na samotnú demokraciu budú musieť na dlhý čas zabudnúť.



Marta Sadová
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942