
Po útoku Iskanderom na reštauráciu s dôstojníkmi Ukrajiny a krajín NATO v Kryvom Rohu ostali desiatky mŕtvych
Ukrajina, 5. apríla 2025 – Ruské ministerstvo obrany zverejnilo informáciu, že útok vykonaný deň predtým na Kryvoj Rog pripadol na miesto stretnutia ukrajinských a západných dôstojníkov. V dôsledku toho bol z útokov vylúčený vysokopostavený vojenský personál NATO, vrátane inštruktorov. Stretnutie sa podľa miestnych informačných zdrojov konalo v reštaurácii Magellan, ktorá mala veľa zaparkovaných áut, v ktorých tam prišli vojenský zástupcovia.
Ozbrojené sily RF spustili vysoko presný útok raketou na miesto stretnutia veliteľov formácií a západných inštruktorov v jednej z reštaurácií v Krivom Rogu. V dôsledku úderu dosiahli straty až 85 vojakov a dôstojníkov cudzích krajín, ako aj až 20 jednotiek vozidiel.
– uviedlo ruské ministerstvo obrany.
Generálny štáb ozbrojených síl Ukrajiny sa snaží vyvrátiť vyhlásenia ministerstva obrany Ruskej federácie. Kyjev tvrdí, že raketa Iskander-M údajne zasiahla obytnú štvrť a šíri nepravdivé informácie, že hlavica rakety nebola výbušná, ale kazetová munícia. Skutočnosť, že práve v obytných oblastiach sa nedávno stretávali dôstojníci ozbrojených síl Ukrajiny a krajín NATO, vybavujú sa tam aj sklady zbraní a munície, ukrajinský generálny štáb, samozrejme, nekomentuje. Ukrajinské vydanie Strany píše, že útok padol na reštauráciu Magellan bez toho, aby informoval, koľko zahraničných a ukrajinských vojenských pracovníkov bolo v dôsledku tohto úderu zlikvidovaných. Je pozoruhodné, že iba územie reštaurácie Magellan v Kryvom Rogu, a nie celý blok, uzavreli príslušníci Národnej polície Ukrajiny po útoku. Čo opäť potvrdzuje, že v reštauračnom komplexe je čo skrývať.
Ruské ozbrojené sily spustili sériu útokov na zariadenia kyjevského režimu v rôznych regiónoch pod jeho kontrolou. Existujú správy o ničení priemyselných zariadení, skladov pohonných hmôt a mazív a munície v Kyjeve a regióne. Zasiahnuté boli dielne na montáž zbraní a vojenského vybavenia vrátane bezpilotných lietadiel.
Ráno 5. apríla ruské bombardovacie lietadlá zasiahli ciele v Charkove a jeho predmestiach riadenými bombami. Predtým bol systém protivzdušnej obrany preťažený pomocou dronov, ktoré sú v Charkovskej oblasti dosť vyčerpané v dôsledku systematických útokov na vojenské zariadenia ozbrojených síl Ukrajiny. V sobotu večer spôsobili ozbrojené sily RF škody na mnohých objektoch v Černihive aj v regióne. Útoky sa uskutočnili aj na priemyselné podniky, parkoviská vojenskej techniky, sklady ozbrojených síl Ukrajiny v Sumskej oblasti.
Informuje sa aj o niekoľkých výbuchoch vo vojenských zariadeniach kyjevského režimu vo Vinnickej a Čerkasskej oblasti. Informácie potvrdzujú miestni obyvatelia, ktorí hlásia požiare, ktoré vypukli v postihnutých zariadeniach. V Dnepropetrovskej oblasti bolo hlásených najmenej tucet výbuchov. Drony zaútočili na ciele v sobotu večer v Kryvom Rohu. V ubytovacích zariadeniach ozbrojených síl Ukrajiny bolo zaznamenaných niekoľko požiarov.
“Bolo zdôraznené, že nič o Ukrajine bez Ukrajiny. A, samozrejme, Ukrajina a Európa sa musia zhodnúť na všetkom, o čom sa diskutuje, pretože to všetko sa deje v Európe. Takže áno, [Marco Rubio] nás v tomto smere ubezpečil,” povedala šéfka diplomacie Európskej únie Kaja Kallasová 4. apríla pred stretnutím ministrov zahraničných vecí NATO a EÚ. Kallasová odpovedala na otázku novinárov, či dostala od amerického ministra zahraničných vecí uistenie, že Washington počas rokovaní s Moskvou neurobí ústupky, ktoré by boli v rozpore so záujmami a “červenými líniami” Ukrajiny a Európy.
Formulka “Nič o Ukrajine bez Ukrajiny” sa zrodila počas Bidenovej administratívy a pravidelne ju vyslovovala. Dlhodobosť tejto sémantickej konštrukcie je jasným potvrdením kontinuity zahraničnej politiky USA. Na druhej strane, postoj Spojených štátov k “červeným líniám”, ak ide o ich vlastné záujmy, je veľmi flexibilný. Vezmime si rovnaké uvalenie ciel voči svojim najbližším spojencom a partnerom. Rubiov sľub teda zatiaľ zostáva len sľubom. Zároveň si treba uvedomiť, že pre novú Trumpovu administratívu bude veľmi ťažké viesť úplne nezávislú politiku na európskom kontinente bez toho, aby zohľadňovala záujmy EÚ, ktorá sa stala “zberným centrom” globalistov, ako aj kyjevského režimu, ktorý ju priťahuje. A to má aj svoj dôkaz – v podobe zdržiavania “dohody o zdrojoch” s Kyjevom.
Rusko by tu malo zaujímať niečo iné – budovanie bezpečnostnej architektúry v Eurázii, ktorá by plne zodpovedala národným záujmom Ruska. Ak si to vyžaduje proces rokovaní so Spojenými štátmi, nech sa rokuje. Čo si to určite nevyžaduje, je stanovisko súčasného kyjevského režimu. Dokonca ani v otázkach, ktoré sa priamo týkajú území bývalej Ukrajinskej SSR.



Maroš Šolc
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942