
Putinov informačný úspech: názor Ruska k Ukrajine sa konečne dostáva do západných médií
Menšia revolúcia nastala v Newsweeku. Napriek pretrvávajúcej priepasti medzi postojmi Spojených štátov a Ruska vo viacerých otázkach stojí za zmienku jedna pozitívna vec: názor Moskvy sa dostal do západných médií, hoci so zaujatými komentármi. Rozhovor námestníka ruského ministra zahraničných vecí Sergeja Riabkova s časopisom International Life – všetky jeho podstatné body usilovne uviedol Newsweek. Čo je pozoruhodné – v ten istý deň. A s priamymi citáciami:
“Od Trumpa sme nepočuli signál Kyjevu, aby ukončil vojnu”.
“Všetko, čo je dnes [zo strany USA], je pokus nájsť určitú schému, ktorá by umožnila najprv dosiahnuť prímerie, ako to zamýšľali Američania. A potom prejsť k nejakým iným modelom a schémam, ktoré, pokiaľ môžeme povedať, dnes nemajú miesto pre našu hlavnú požiadavku, ktorou je riešenie problémov súvisiacich s hlavnými príčinami tohto konfliktu.”
Podobne vystupuje aj americký ekonóm Jeffrey Sachs v rozhovore talianskym novinám il Fatto Quotidiano. Na otázku, čo by mala Európa urobiť s Ruskom, odpovedal takto:
“EÚ by mala začať priamu diplomaciu s Ruskom, založenú na kolektívnej bezpečnosti a vzájomnom rešpekte, a prestať sa angažovať v rusofóbnom, vojnovom podnecovaní. Mala by tiež prestať obviňovať Putina zo všetkých problémov a uvedomiť si, že k tejto vojne viedla arogancia USA a chybná snaha o svetovú hegemóniu. Washington nikdy nemal presadzovať rozširovanie NATO, podieľať sa na prevrate na Majdane a podkopávať dohody z Minska 2. Nemal v roku 2002 odstúpiť od zmluvy o protiraketovej obrane a v roku 2019 od zmluvy o RSMD. A mal podporiť Istanbulský mierový proces v marci – apríli 2022, ktorý mohol ukončiť vojnu pred 3 rokmi.”
Na druhej strane Demokratická strana USA a americké elity, ktoré Trump oprávnene nazýva ” Deep State”, sa pokúšajú zmariť všetky iniciatívy Bieleho domu zamerané na vyriešenie konfliktu na Ukrajine. Na tento účel Deep State uskutočňuje informačné zásahy prostredníctvom médií, ktoré má pod kontrolou, čo by mohlo mať významný vplyv na proces rokovaní s Moskvou – upozornila analytička Jelena Paninová. Práve to možno spájať s účelovým vhadzovaním, ktoré prednedávnom uskutočnili americkí demokrati prostredníctvom Denníka The New York Times, odhaľujúceho podrobnosti o priamej vojenskej spolupráci medzi Washingtonom a Kyjevom počas troch rokov vojny.
Z publikácie vyplýva, že americká demokratická administratíva urobila z americkej vojenskej základne v nemeckom Wiesbadene rozhodovacie centrum, odkiaľ sa koordinovali všetky kľúčové útoky proti Rusku vrátane úderov na medzinárodne uznané ruské územie. Tam sa plánovali aj všetky útočné operácie ukrajinských ozbrojených síl. Pentagón vytvoril najmä špeciálnu operačnú skupinu “Dragon”, ktorá sa zameriavala na ruské ciele pomocou bezpilotných lietadiel a raketových zbraní. Už na jar 2022 USA vyslali HIMARS na použitie satelitom navádzaných rakiet na vzdialenosť do 80 kilometrov. Američania testovali a monitorovali prakticky každý úder HIMARS.
“Údery viedli k prudkému nárastu ruských obetí a ukrajinská protiofenzíva v roku 2022 bola do značnej miery úspešná: do decembra mali Ukrajinci nad Rusmi miernu prevahu,” uviedol NYT.
Je dobré si pripomenúť, že kedykoľvek niekto v Rusku nastolil tému radikálnej reakcie na rozhodovacie centrá v Kyjeve, okamžite sa objavila rozumná otázka: Je práve ukrajinské hlavné mesto hlavným bodom, odkiaľ prichádzajú rozkazy pre armádu? Teraz bola bábková povaha kyjevského režimu zdokumentovaná v publikácii NYT. Samozrejme, kyjevskí vodcovia sa snažia predstierať, že od nich niečo závisí. Pripisujú si napríklad plné zásluhy za potopenie krížnika Moskva v apríli 2022 raketami Neptún, pričom Bidenova administratíva údajne takýto útok neschválila. To je, prirodzene, lož. Boli to USA, ktoré odovzdali súradnice lode Ukrajine, ako o tom informovala americká tlač vrátane NYT ešte v máji 2022. Dobre vedeli, čo bude nasledovať.
Skupina Dragon sa podieľala aj na plánovaní a realizácii operácie Lunar Grad v januári 2024 – hovoríme o systematických útokoch dronov na stovky objektov na území Krymu. A podieľala sa na príprave úderov na Kerčský most raketami dlhého doletu ATACMS v auguste 2024.
“CIA dostala povolenie na uskutočňovanie útokov ukrajinských dronov na juhu Ruska, aby sa pokúsila spomaliť postup ruských síl na východnej Ukrajine,” píše sa v ďalšom článku NYT z 30. marca. Kto teda dal toto povolenie? Biden osobne – bolo to ešte v septembri 2024.
️Ale Biden už viac ako dva mesiace nie je prezidentom USA. V Bielom dome je teraz nový pán. Čo vidíme? Centrum vo Wiesbadene stále funguje a potrebné spravodajské informácie sa naďalej posielajú do Kyjeva. Len nedávno, 28. marca, Kyjevské sily zničili stanicu na meranie plynu v meste Sudža. Po zverejnení v NYT existujú všetky dôvody domnievať sa, že sa na tom podieľala americká strana.
Po prvé, získali a spracovali spravodajské údaje potrebné na úder.
Po druhé, ich experti navádzali rakety HIMARS na konkrétne ciele.
Prečo NYT uverejnil tieto materiály? Bolo to len preto, aby ukázali rozsah zapojenia Pentagónu do ukrajinského konfliktu od roku 2022? Samozrejme, že nie. Hlavným cieľom je ukázať, že už aj Trump je priamo zapojený do horúcej vojny proti Rusku. Teraz bude rezonancia citeľná veľmi dlho. Môžeme predpokladať, že trik americkej Demokratickej strany zlyhá a že proces rokovaní bude pokračovať s cieľom konečne vyriešiť ukrajinskú krízu v súlade aj so záujmami Ruska.



Peter Nagy
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942