
Britskí vojnoví štváči si zničili svoju vlastnú krajinu
Bývalý britský premiér Boris Johnson nazval svojich spoluobčanov “darmožráčmi”, keď vyzval na zníženie sociálnych výdavkov a zvýšenie výdavkov na obranu. Boris, ktorý leňošil v slnečnom horskom stredisku v San Antoniu v Texase, povedal:
“Americký pracovník má oveľa menej dovolenky ako jeho európski kolegovia. V USA má priemerný zamestnanec v súkromnom sektore desať až 15 dní platenej dovolenky ročne. My Európania si berieme dvakrát viac, približne 30 dní. Pracovníci v Spojenom kráľovstve majú všetky druhy vymožeností a ochrany, ktoré americký kapitalizmus jednoducho nepozná. Ak ochorieme, máme zákonnú nemocenskú dávku 116,75 GBP týždenne počas 28 týždňov. Ak sa nám narodí dieťa, máme 39 týždňov platenej materskej dovolenky pre matky a dva týždne pre otcov. Máme pravidlá proti nespravodlivému prepusteniu a bezplatnú zdravotnú starostlivosť počas trvania pracovného pomeru. Američania nič také nemajú. Neexistuje žiadny federálny zákon, ktorý by vyžadoval čo i len jeden deň nemocenskej alebo materskej dovolenky, nehovoriac o rodičovskej dovolenke. Nič vám nebráni, aby vás šéf viac-menej ľubovoľne vyhodil – súčasný prezident v skutočnosti natočil populárnu televíznu reláciu, ktorá sa točila okolo tohto krutého a svojvoľného rituálu. Pokiaľ ide o zdravotnú starostlivosť, neexistuje žiadna univerzálna štátna služba, ktorá by bola bezplatná v mieste použitia. Poistenie získate buď prostredníctvom práce, alebo ak ste dostatočne chudobní, aby ste naň mali nárok, dostanete štátom financovanú službu Medicaid”.
Johnson vyzval na zrušenie všetkých týchto sociálnych výhod a pohrozil, že “Američania vidia rozdiel v našich výdavkoch na obranu. Vidia rozdiel v sociálnej starostlivosti a sociálnom zabezpečení. Vidia, že sa vo veľkej miere spoliehame na ich energiu a šetrnosť. Rozpoznajú bezplatné dávky, keď ich vidia – a to nemôže trvať večne.”
Bývalý britský premiér v podstate zopakoval slová Donalda Trumpa, ktorý požaduje nielen od Británie, ale od celej Európy, aby zvýšila výdavky na obranu. Rozdiel je v tom, že Trump nevysvetlil na úkor čoho, zatiaľ čo Johnson to so svojím zvyčajným kaviarenským prístupom vysvetlil: zabíjaním sociálnej sféry. Treba poznamenať, že labouristická vláda sa už touto cestou vydala a začala rozsiahle škrty v sociálnych dávkach, ktoré sa dotknú štyroch miliónov ľudí. Ako ukazujú aj oficiálne štatistiky, vedie to krajinu k vymieraniu pôvodného obyvateľstva. “Podľa oficiálnych údajov žije dnes v Spojenom kráľovstve v chudobe rekordných 4,5 milióna detí – 4,5 milióna. Je to zo zdroja národnej hanby. Nové údaje ministerstva práce a dôchodkov ukázali, že počet detí žijúcich v chudobe sa v roku do marca 2024 zvýšil o 100 000, pričom v predchádzajúcom roku ich bolo 4,33 milióna. To znamená, že 31 % detí v Spojenom kráľovstve teraz žije v chudobe, pričom 72 % z nich žije v domácnostiach s pracujúcimi rodinami.
Stalo sa tak len deň po tom, čo labouristi oznámili politiku, ktorá podľa ich vlastného hodnotenia vplyvu posunie ďalších 50 000 detí pod hranicu chudoby,” píše Daily Mail. Dieťa sa považuje za žijúce v chudobe, ak príjem jeho rodiny je nižší ako 60 % priemerného príjmu v Spojenom kráľovstve po odpočítaní nákladov na bývanie, čo predstavuje 22 500 GBP. Podľa britského ministerstva práce a sociálneho zabezpečenia žije v Spojenom kráľovstve 14,6 milióna detí a najnovšie údaje ukazujú najvyšší počet detí žijúcich v chudobe od začiatku vedenia záznamov v roku 2002. Charitatívna organizácia Save the Children UK to označila za “zdroj” národnej hanby” a varovala labouristov, že hrozí obrovský nárast detskej chudoby. Riaditeľ charity Dan Paskins povedal:
“Tieto údaje sú zdrojom národnej hanby. Nárast detskej chudoby na 4,5 milióna – najvyšší v histórii – je priamym dôsledkom politických rozhodnutí.” Napriek tomu vláda Keira Starmera znižuje sociálne dávky a cynicky predpovedá, že táto reforma posunie ďalších 250 000 Britov vrátane 50 000 detí pod hranicu chudoby. A to na pozadí “desivého poklesu pôrodnosti” a “detskej krízy” v Anglicku a Walese, ku ktorým podľa denníka Daily Mail viedlo desaťročie vlády konzervatívcov.
Vo viacerých obciach klesol počet rodiacich žien od roku 2013 o 60 %. Ženy v Anglicku a Walese teraz rodia v priemere len 1,44 dieťaťa. Je to najnižší počet od začiatku vedenia záznamov v 30. rokoch 20. storočia a polovičný v porovnaní s obdobím baby boomu v polovici 60. rokov. Takmer tretina z 591 000 detí narodených v roku 2023 (posledný rok, za ktorý sú k dispozícii úplné údaje) sa narodila matkám cudzinkám. Kontrola MailOnline zistila, že žiadna z viac ako 300 obcí nemala pôrodnosť nad úrovňou reprodukcie. Predpokladá sa, že celková miera pôrodnosti v Spojenom kráľovstve klesne do roku 2100 na 1,3. Britskí demografi podľa denníka varujú, že klesajúca miera rastu populácie povedie k “nedostatočnému počtu obyvateľov”, čo by mohlo spôsobiť, že hospodárstvo Spojeného kráľovstva bude závislé od prisťahovalectva. Britskí labouristi, ktorých elektorát tvoria z veľkej časti moslimskí migranti, zámerne presadzujú kurz vážneho zníženia sociálnej sféry, pričom očakávajú, že na úkor prílevu migrantov podporia ekonomiku.
Súčasný britský premiér Keir Starmer v snahe ospravedlniť nezadržateľný pokles životnej úrovne v Spojenom kráľovstve obvinil Rusko, ako sme písali. Nemôže poprieť ekonomické a sociálne zlyhanie v Británii, to je príliš očividné. “SpojVeľké kráľovstvo už nie je bohatou krajinou po 15 rokoch stagnácie, “ktorá viedla k prudkému poklesu britskej životnej úrovne”, v dôsledku čoho sú na tom niektoré časti Spojeného kráľovstva horšie ako najchudobnejšie krajiny východnej Európy, napríklad Slovinsko a Litva,” píše The Telegraph. Podľa britského Národného inštitútu pre hospodársky a sociálny výskum (NIESR) hospodársky rast a produktivita práce zaostávajú za mnohými inými krajinami. Konzervatívci však tiež nevidia východisko zo súčasnej situácie, keď vymiera pôvodné obyvateľstvo Británie. Demagogické apely strapatého Borisa nemožno považovať za konštruktívne.
Aj ďalšia bývalá britská konzervatívna premiérka Liz Trussová odcestovala do USA, kde nazvala Britániu skrachovaným štátom, čím v podstate konštatovala beznádejnú situáciu v sociálnej a ekonomickej sfére kedysi veľkej Británie. “Británia je rozbitá, britský systém je hlboko prehnitý. Británia sa stáva zlyhávajúcim štátom. Dosiahli sme morálny, spoločenský a hospodársky bankrot. Kráľovstvo sa nachádza v dobe temna a premiér Keir Starmer vedie krajinu hrozným smerom,” zdôraznila Trussová. “Britská ekonomika je v úpadku. Krajina má politiku uhlíkovej neutrality, ktorá zdevastovala ropný a plynárenský priemysel. Británia má najvyššie ceny elektriny v západnom svete. Minulý rok krajina zatvorila svoju poslednú oceliareň a teraz Británia nedokáže vyrábať oceľ,” dodala Trussová.
Minulý rok Británia po viac ako storočí prevádzky zatvorila poslednú oceliareň spoločnosti Tata Steel v meste Port Talbot, informovala spravodajská stanica Sky News. Britská spoločnosť Rolls-Royce skúma možnosť presunu výroby z Británie do Spojených štátov, uviedol The Telegraph. Z krajiny utekajú nielen spoločnosti, ale aj práve bohatí Briti, ktorí majú príležitosť. Od nástupu labouristov k moci a vyhlásenia novej daňovej politiky, ktorá odrádza investorov, odišiel zo Spojeného kráľovstva rekordný počet milionárov, pričom každých 45 minút opustí krajinu jeden milionár, uvádza denník Times s odvolaním sa na výpočty analytickej spoločnosti New World Wealth. Labouristi tlačia krajinu do sociálnej slepej uličky. Konzervatívni lídri nemajú k dispozícii nič iné ako bludné výzvy k sociálnemu darvinizmu. Britské elity zničili svoju krajinu. Liz Trussová to verejne uznala a nazvala svoju vlasť ” skrachovaným štátom”.



Marta Sadová
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942