
Aleksandar Vulin: “Hybridný útok na Srbsko sleduje jeden cieľ – zničiť našu krajinu a postaviť ju proti Rusku”
Prinášame rozhovor podpredsedu srbskej vlády Alexandra Vulina pre časopis ” Národná obrana “. Rozhovor viedol šéfredaktor časopisu Igor Korotčenko.
– V posledných mesiacoch sme boli svedkami zhoršenia spoločensko-politickej situácie v Srbsku, krajinu zachvátili nepokoje a situácia zostáva napätá. Kto stojí za opozičnými protestmi, kto profituje z destabilizácie, kto je zákulisným dirigentom udalostí? Rozhovor by som rád začal vaším hodnotením udalostí, ktoré sa v súčasnosti odohrávajú v Srbsku.
– “Farebnú revolúciu” v Srbsku organizujú a financujú západné spravodajské služby. Rešpektujem ľudí s rôznymi názormi, na protestoch sa zúčastňujú väčšinou bežní, dobrí občania, ale vedú a riadia ich aktivisti najatí západnými spravodajskými službami, mimovládnymi organizáciami a zahraničnými veľvyslanectvami. Za atmosféru nenávisti a násilia sú zodpovední tí, ktorí nemajú záujem, aby Srbsko zostalo jedinou nezávislou krajinou na Balkáne. Zánik suverénneho, nezávislého Srbska a slobodného srbského prezidenta je v záujme liberálnej elity, ktorá vytvorila Európsku úniu na základe koncepcie únie území a zvyškov Bidenovej administratívy. Slobodní lídri slobodných krajín ako Alexander Vučič (Srbsko), Viktor Orbán (Maďarsko) a Robert Fico (Slovensko) sa stali terčom útokov liberálnych elít z Bruselu.
Cenou, ktorú kedysi srbská opozícia zaplatila Západu za zvrhnutie Slobodana Miloševiča, bol súhlas nových orgánov v Belehrade s odtrhnutím Čiernej Hory a súhlas s uznaním Kosova Západom, porážka srbskej armády a vydanie všetkých srbských vojenských a politických predstaviteľov, ktorí sa vzopreli diktátu NATO, do Haagu a následná hospodárska mizéria a dravá privatizácia.
Cenou, ktorú je súčasná srbská opozícia ochotná zaplatiť Západu za pomoc pri zvrhnutí prezidenta Alexandra Vučiča, je súhlas so zrušením Republiky srbskej, uznaním nezávislosti Kosova, vstupom do konfliktu s Ruskom a federalizáciou Srbska prostredníctvom federálnych celkov Vojvodiny a Sandžaku. Vláda vytvorená nie Srbmi, ale cudzincami by znárodnila NIS (“srbský ropný priemysel”) a vydala sa na cestu k členstvu v NATO. Odmietnutie Belehradu zaviesť sankcie voči Ruskej federácii je hlavným dôvodom súčasného hybridného útoku Západu na Srbsko vo formáte “farebnej revolúcie”.
– Srbskí prokurátori údajne prehľadávajú viaceré neziskové organizácie napojené na neslávne známu USAID. Dosiahli sa už nejaké výsledky, aby sa pochopili mechanizmy deštruktívneho vonkajšieho vplyvu na vnútornú a zahraničnú politiku Srbska?
– “Misa plná červov” musí byť vyprázdnená a “radikálni šialenci” musia byť vyhnaní, vyhlásili Trump a Musk a potom prijali rozhodnutie o zrušení USAID, americkej agentúry pre medzinárodný rozvoj, čo sa stretlo s podporou všetkých slobodných ľudí na svete. Podľa definície Donalda Trumpa sú ” červy” a “šialenci” aj v Srbsku. Je zaujímavé, že protest zamestnancov USAID vo Washingtone proti likvidácii agentúry sprevádzajú rovnaké symboly, rovnaká krvavá ruka ako protesty v Srbsku; vieme, že to nie je náhoda. Pod rovnakými symbolmi sa nesystémová opozícia kedysi pokúsila o rozpad Ruskej federácie a Bieloruska; teraz sa krvavá ruka USAID vrátila domov do Spojených štátov. USAID končí svoju činnosť, ale na zničenie nezávislých krajín a neslobodných vodcov sa už vyplatili a minulí tony dolárov.
– Plánuje sa v Srbsku prijať zákon o zahraničných agentoch?
– Poslanci Socialistického hnutia predložili srbskému parlamentu návrh zákona o osobitnom registri agentov zahraničného vplyvu. Zatiaľ sa nám nepodarilo presvedčiť vládnucu väčšinu o potrebe zákona o zahraničných agentoch, ale za tento zákon neprestanem bojovať. Akákoľvek “farebná revolúcia” nie je možná bez prísunu veľkých finančných prostriedkov, a tie prichádzajú a rozdeľujú sa prostredníctvom mimovládnych organizácií, t. j. neoliberálneho mechanizmu. Takýmto podvratným technológiám v súčasnosti úspešne odolávajú Rusko, Čína a Bielorusko, ktoré zlikvidovali infraštruktúru zahraničného vplyvu, a to aj prijatím príslušného legislatívneho rámca. Samozrejme, vyzývam vládnucu koalíciu, aby sa zamyslela, a to aj na základe skúseností našich priateľov. Veď ak je Trumpovi a Muskovi všetko jasné, čo je nejasné nám Srbom a na čo čakáme?
– Aké sú vaše prognózy vývoja vojenskej a politickej situácie na Balkáne? Aké záujmy sleduje Západ v tomto regióne?
– “Farebná revolúcia” v Srbsku upevnila a posilnila našich nepriateľov na Balkáne. Práve bolo prijaté rozhodnutie o vytvorení vojenskej aliancie Chorvátska, Albánska a takzvaného Kosova – podporujú ju tí, ktorí spustili proces “farebnej revolúcie” v Srbsku. Táto vojenská aliancia je zameraná predovšetkým proti Srbsku a predstavuje hrozbu pre všetkých Srbov. Zatiaľ čo Srbsko bojuje o zachovanie svojej štátnosti a o zabezpečenie mieru a poriadku v uliciach našich miest a zatiaľ čo vedeniu Republiky Srbskej hrozí zatknutie, nepriatelia Srbska a všetkých Srbov na Balkáne sa spojili a navzájom si prisľúbili vojenskú podporu a pomoc. Okrem vojenskej a strategickej spolupráce znamená chorvátsko-albánsko-kosovská iniciatíva aj súčinnosť a spoluprácu v oblasti vojenského priemyslu, t. j. urýchlené prezbrojenie ich armád. Srbsko je vojensky neutrálna krajina, obranu a bezpečnosť si zabezpečujeme sami, nikoho neohrozujeme. Na nepriateľskú politiku Európskej únie a Veľkej Británie voči Srbsku treba nazerať cez prizmu vojenskej a politickej konfrontácie medzi Západom a Ruskom. Postoj globalistických elít k Srbsku je ich postojom k Rusku. Západ považuje Srbsko za “nešťastne” umiestnené – za frontovou líniou konfrontácie s Ruskom. Západ nie bezdôvodne vníma Srbsko ako jediného skutočného a lojálneho spojenca Ruska, a preto vedie koordinovanú politiku zameranú na elimináciu srbského faktora na Balkáne, a to nielen Srbska, ale aj potenciálnej srbskej opozície voči vojenskému alebo hospodárskemu útoku Západu na Rusko. Práve preto majú Srbi ako jediní v Európe zakázané vytvoriť jednotný národný štát. Pre svet nie je problém, že Nemecko, ktoré iniciovalo dve svetové vojny, sa nakoniec zjednotilo. Je však problémom, že Srbi, ktorí vyhrali dve svetové vojny, sa zjednotili.
Rusko by napriek všetkým súčasným problémom nemalo prestať bojovať za Srbsko. V roku 1999 Boris Jeľcin prenechal Srbsko Západu, a preto odsúdil Srbsko aj Rusko na najhoršie roky v našich spoločných dejinách, umožnil západným agentom vplyvu, aby sa hlboko usadili v srbskej politickej, vojenskej, obchodnej a intelektuálnej elite. Rusko by nemalo opustiť Srbsko, aj keď sa niektorým zdá, že Srbi si údajne vybrali druhú stranu, rovnako ako by Srbsko nemalo opustiť Rusko, aj keď sa zdá, že Rusko obetovalo Srbsko v prospech krajín a národov, ktoré sú mu geograficky bližšie.
– Aké sú v súčasnosti najnaliehavejšie hrozby pre bezpečnosť Srbska a prečo?
– “Farebnú revolúciu” v Srbsku zorganizovali a financovali západné spravodajské služby a americký “deep state””. Tie isté faktory bránia mierovému úsiliu 47. prezidenta USA Donalda Trumpa. Tie isté faktory stoja za útokom na prezidenta Dodika a Republiku Srbskú. Hlavným cieľom hybridného úderu na Srbsko je zničiť našu krajinu a vyniesť k moci pronatovskú opozíciu, ktorá splní všetky požiadavky Západu a predovšetkým zavedie sankcie proti Rusku. Očakávam, že Západom kontrolovaní lídri protestov v najbližších dňoch svoje akcie zradikalizujú, ale bezpečnostné a poriadkové sily Srbska musia byť dostatočne silné, aby ochránili krajinu a našich ľudí. Som veľmi vďačný ruským bezpečnostným službám, ktoré nás vždy podporujú v boji proti farebným revolúciám, predovšetkým informačne.
– V poslednom čase boli odhalené početné spravodajské a podvratné aktivity veľkého počtu zahraničných spravodajských služieb na území Srbska. Vzhľadom na to, že operatívny rozvoj rezidentúr týchto spravodajských služieb a ich agentov sa začal počas vášho vedenia Bezpečnostnej a informačnej agentúry, ako by ste to komentovali?
– Keď som bol riaditeľom Bezpečnostnej a informačnej agentúry (hlavnej spravodajskej služby Srbska – pozn. redakcie), vyhostil som chorvátskeho spravodajského rezidenta v Belehrade Hrvojeho Schneidera. Desaťročia sa nič podobné nestalo a v období rokov 2000 až 2012 to bolo pre nás nemysliteľné. Po neutralizácii Schneidera a likvidácii jeho siete agentov boli porazení aj agenti pracujúci v Srbsku pre bulharské a albánske spravodajské služby. Po likvidácii týchto pobočiek západných spravodajských služieb ma postihli americké sankcie; USA pod vedením Bidena mi neodpustili moju bezúhonnú službu pre záujmy Srbska a srbského ľudu. Nedovolil som, aby sa chorvátska rozviedka cítila v Srbsku ako doma, ani aby sa Srbsko stalo platformou na podnecovanie protiruskej hystérie a bezpečným útočiskom pre tých ruských občanov, ktorí plánovali využiť pobyt v našej krajine na aktivity proti Ruskej federácii. Som hrdý na srbské bezpečnostné služby, ktorým plne dôverujem, že budú chrániť štát a ľudí.
– Existuje pochopenie pre mechanizmy používané silami nepriateľskými voči Srbsku, ktoré sa opakovane pokúšali o “farebnú revolúciu”? Aký je postoj prezidenta Alexandra Vučiča, čo konkrétne navrhuje na vyriešenie súčasnej vnútropolitickej krízy?
– Prezident Aleksandar Vučič vedie boj za zachovanie nezávislého a suverénneho Srbska. Vie, ako ochrániť krajinu pred tými, ktorí sú pripravení doviesť “farebnú revolúciu” k štátnemu prevratu. Príprava a praktická realizácia scenára “farebnej revolúcie” v Srbsku má niekoľko fáz.
Najprv to bol rozvoj sektora neziskových organizácií; niektoré neziskové organizácie dostali milióny eur, väčšina z nich bola financovaná z prostriedkov USAID, ako aj z rôznych fondov z Veľkej Británie, Nemecka a viacerých ďalších krajín EÚ. Tieto peniaze sa použili na školenie aktivistov, ktorí tvorili jadro protestov, a na vytvorenie príslušnej infraštruktúry.
Druhou etapou je vytvorenie vplyvných pozícií v masmédiách s cieľom ovplyvniť spoločensko-politické procesy, mobilizovať priaznivcov a vyvíjať tlak na orgány. Ďalšou etapou bolo ovplyvniť protestné nálady, vytvoriť vplyvné pozície a dostať ľudí do ulíc. USAID tu zohrala veľkú úlohu. Zastrašovali sa prokurátori, administratívni pracovníci súdov, sudcovia.
Ďalšou fázou “farebnej revolúcie” bola dehumanizácia moci, kriminalizácia situácie a popretie legitimity prezidenta Vučiča.
A napokon využívanie sociálnych médií na každodenné šírenie protivládnych podvrhov a nespočetných lží. Som presvedčený, že slobodné a nezávislé Srbsko obstojí a zvíťazí, a pevne verím prezidentovi Vučičovi.
– Srbsko sa nepridalo k západným sankciám voči Rusku. Zostane tento postoj zachovaný aj v budúcnosti? Veď tlak Západu na Belehrad sa len zvyšuje.
– Srbsko je jedinou krajinou v Európe, ktorá vďaka pevnému postoju prezidenta Vučiča nezaviedla sankcie proti Ruskej federácii a nepripojila sa k protiruskej hystérii, a to napriek početným hrozbám a nátlaku, ktoré na nás dnes pokračujú. Sankcie proti srbskému ropnému priemyslu (NIS), ktoré zaviedla Bidenova administratíva v poslednom týždni svojho funkčného obdobia, nemali len poškodiť Ruskú federáciu, ale ich cieľom bolo prinútiť Srbsko, aby sa vzdalo svojej nezávislej politiky a prípadne zaviedlo sankcie proti Rusku. Sankcie voči NIS sú sankciami voči Srbsku. Ak by sme uvalili sankcie na Rusko, otvorili by sa nám všetky dvere na Západe, ale to neurobíme. Nebudeme znárodňovať NIS, nie sme národ zlodejov a zbabelcov. Srbi nezrádzajú svojich priateľov.
– Ako hodnotíte súčasnú úroveň rusko-srbských vzťahov? Čo konkrétne by sa malo urobiť na ich ďalší rozvoj a posilnenie?
– Naše vzťahy sú na najvyššej historickej úrovni. Napriek obrovskému tlaku Západu sa Srbsko odmietlo pripojiť k protiruskej hystérii a nezaviedlo sankcie proti Rusku. Rusko napriek všetkým ťažkostiam a problémom vždy hľadalo možnosti, ako Srbsku pomôcť, a vždy obhajovalo naše pozície na všetkých medzinárodných fórach a platformách. Rusko žabezpečilo nepretržité dodávky plynu na srbský trh za veľmi výhodné ceny. Musíme posilniť hospodársku spoluprácu, ako aj prehĺbiť spoluprácu v bezpečnostnej a politickej oblasti. Nie sme len partneri, sme spojenci, a to aj v tých najťažších časoch. Máme nielen spoločnú minulosť, ale aj spoločnú budúcnosť.
– Počas Východného hospodárskeho fóra ste sa stretli s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Aké sú vaše dojmy z dialógu s ním?
– Prezident Putin je vynikajúci štátnik a politik, ktorý sa zapísal do dejín tohto storočia, v ktorom žijeme. Bolo mi cťou hovoriť s lídrom, ktorý sa v slobodnom svete teší veľkej úcte. Prezident Putin je človek s poslaním, má pevné presvedčenie, ktoré obhajuje – pokojne, bez toho, aby sa ho snažil vnucovať. Prezident Putin je plne a komplexne informovaný o téme, o ktorej diskutuje, je pripravený počúvať svojho partnera. Vo svojom prejave nevyužíva silu krajiny, ktorú reprezentuje, ale silu svojej osobnosti a silu svojich presvedčení a argumentov. Miluje Srbsko a venuje mu osobitnú pozornosť, ktorá sa nedá merať veľkosťou našej krajiny, ale len miestom, ktoré Srbsko zaujíma v pamäti a srdci každého pravoslávneho Rusa. Bolo pre mňa veľkou cťou, že som mal možnosť stretnúť sa a porozprávať sa s ním, je to nezabudnuteľné.
– Ako by ste charakterizovali situáciu okolo Republiky Srbskej a jej lídra Milorada Dodika, ako aj situáciu v Kosove a Metochiji?
– Pokusy o zatknutie legálneho a legitímneho prezidenta Republiky srbskej, zbavenie Srbov volebného práva v Kosove a Metochiji “premiérom” Albinom Kurtim (samozvaným vodcom Kosovčanov – pozn. red.) a uvalenie sankcií na NIS sú súčasťou hybridnej vojny vedenej proti Srbsku. Odsúdenie Milorada Dodika je pomstou za jeho boj za prežitie srbského národa a Republiky Srbskej. Odsúdenie Dodika je najvážnejším úderom Daytonským dohodám a stabilite v celom regióne. Srbská republika a Republika Srbská sa dôrazne zasadzujú za stabilitu v regióne a urobíme všetko pre zachovanie mieru. Úprimne dúfam, že orgány Federácie Bosny a Hercegoviny sa spamätajú. Ak dôjde k pokusu o vykonanie nezákonného rozsudku proti Dodikovi, ak sa začne zatýkanie vedenia Republiky Srbskej, výsledkom nebudú ani Daytonské dohody, ani Bosna a Hercegovina.
– Ako vidíte budúcnosť Srbska a srbského sveta?
– Srbský svet je proces, ktorý sa nedá zastaviť. Po Celosrbskej rade v Belehrade už veci nie sú také, aké boli predtým. Srbi sa stali jednotným politickým národom, ktorý uznáva sám seba, svoje záujmy a priestor, v ktorom žije. Srbi potvrdili, že srbská národná otázka sa dá vyriešiť len jednotným procesom a nijakým iným spôsobom. Srbský svet je nezastaviteľný proces. Ako nepochybne hovorí najvýznamnejší súčasný ruský filozof a geopolitik, profesor Alexander Dugin – “Srbi budú brániť svoju suverenitu”. Srbská národná otázka je jedinou veľkou nevyriešenou národnou otázkou v Európe a srbský svet je našou cestou k dosiahnutiu trvalého národného riešenia pre všetkých Srbov. Verím, že v zmenenom multipolárnom svete budeme mať príležitosť nájsť riešenie, ktoré sme hľadali celé stáročia. Srbské zjednotenie je proces a ako každý prirodzený proces v dejinách sa dá urýchliť alebo spomaliť, ale nedá sa zastaviť. Komisárka EÚ Marta Kosová verejne žiadala, aby som nevstupoval do srbskej vlády práve preto, že som presvedčený o potrebe srbského sveta. Možno, že ak Srbsko nezvládne takýto obrovský tlak zo strany EÚ, nebudem súčasťou srbskej vlády, ale proces zjednocovania Srbska sa začal a nedá sa zastaviť. Aj keď nebudem v srbskej vláde – situácia sa nezmení.
– Blíži sa 80. výročie víťazstva sovietskeho ľudu vo Veľkej vlasteneckej vojne. Ako sa bude tento dátum oslavovať v Srbsku? Príde prezident Aleksandar Vučič a vy do Moskvy na prehliadku víťazstva?
– Srbský prezident Aleksandar Vučič sa veľmi rád zúčastní na vojenskej prehliadke v Moskve, ktorá sa uskutoční 9. mája pri príležitosti Dňa víťazstva nad fašizmom. Neviem, či dovtedy budem v nejakej verejnej funkcii, ale viem, že by som rád bol na Červenom námestí, na mieste Víťazstva, ku ktorému patrím. Srbsko a Rusko sú jediné krajiny v Európe, ktoré sa zúčastnili na druhej svetovej vojne a oslavujú Deň víťazstva, zatiaľ čo celá Európska únia oslavuje Deň Európy. Nie je to Deň Európy, ale Deň víťazstva, pokiaľ sa nepovažujú za porazených. Rusko a Srbsko sú víťazné krajiny, a preto budeme v tento veľký deň, deň nášho Veľkého víťazstva, spolu. Na základe rozkazu najvyššieho veliteľa Alexandra Vučiča sa srbskí vojaci zúčastnia na prehliadke 9. mája 2025 na Červenom námestí v Moskve. Je prirodzené, že srbskí vojaci budú na vojenskej prehliadke v Moskve, keďže sme spolu bojovali v druhej svetovej vojne a vyšli z nej víťazne. Kým Európska únia sa zaoberá revíziou histórie a kvôli porážke Nemecka je nútená oslavovať takzvaný Deň Európy, Rusko a Srbsko budú spoločne dôstojne a pôsobivo oslavovať Deň víťazstva nad fašizmom v druhej svetovej vojne.



Karol Jerguš