.
Aktuality, Námorníctvo,

Na Kryme sa začne reputačná bitka o budúce vlajkové lode triedy Ivan Rogov

❚❚

Od konca studenej vojny sa Rusko neodhodlalo postaviť väčšie vojnové lode ako “Ivan Rogov” a “Mitrofan Moskalenko”. Tieto dve vrtuľníkové obojživelné útočné výsadkové lode boli založené dňa 20.7.2020 za prítomnosti prezidenta V. Putina v krymskej lodenici Zaliv v meste Kerč, ktorému bol dňa 14.3.1973 výnosom Prezídia Najvyššieho sovietu ZSSR udelený titul Mesto-hrdina. Príliš veľa symbolov, aby ostali nepovšimnuté a neviedli v logike súčasnej vojny k reputačnej bitke o ich dostavbu.


 

V situácii, kedy napríklad Veľká Británia predala triedu Albion Brazílii a Indonézia chce kúpiť od Talianska jeho ľahkú lietadlovú loď ITS Giuseppe Garibaldi, Rusku by takéto veľké plavidlá umožnili zvýšiť projekciu sily na svetových oceánoch. Poskytli by možnosť výsadku námornej pechoty na vzdialených bojiskách. Tiež autonómnejšiu logistickú podporu ruských, prípadne bieloruských a spojeneckých vojsk napríklad v miestach ich súčasnej dislokácie v Afrike.

 

Ide tak o kapitálny cieľ pre ukrajinské vojská, ktoré sa môžu sústrediť na jeho zničenie, aj keď to neprinesie bezprostredný efekt na pozemnom bojisku, za situácie, kedy by to bolo skôr gesto vzdoru proti prípadnému uznaniu pripojenia Krymu k Ruskej federácii zo strany iných stálych členov BR OSN a pri nesúhlase Ukrajiny s takýmto postupom.

 

Obom stranám konfliktu sa tu stavia potenciálne nesplniteľný cieľ. Rusko musí ubrániť budúce vlajkové lode prinajmenšom pacifickej a čiernomorskej flotily VMF. V situácii, kedy obranu lodenice Zaliv už prebili 3 riadené strely s plochou dráhou letu SCALP, pričom bola dňa 4.11.2023 kriticky poškodená raketová korveta Askold triedy Karakurt, Projekt 22800. A pod dojmom nedávnych úspešných útokov ukrajinských námorných dronov, nosičov vzdušných kamikadze dronov na moderné ruské rádiolokátory a komplexy protivzdušnej obrany na čiernomorskom pobreží.

 

Položiť otázku, ako by v podobnej situácii uspeli komplexy radostiplne nakupované pre slovenské vojská, nemá zmysel. Na Slovensku predsa žiadne more nie je.

 

 

 

Ukrajinský útok sa teda možno už začal a na úvod prišla snaha oslabiť protivzdušnú obranu pobrežia. Aj jej posilnenie a zvýšenie obranyschopnosti proti dronom bolo témou pracovného výjazdu Dmitrija Medvedeva. Hovorilo sa o začlenení systémov pracujúcich na nových fyzikálnych princípoch.

 

 

Ukrajinské vojská sa budú pokúšať loď zasiahnuť, ale praktický význam to pre ne bude mať na úrovni prípadného zničenia Krymského mosta po dostavbe pobrežnej železnice, alebo stroja na výrobu cukrovej vaty v zábavnom parku na Kamčatke. Vynaloží sa množstvo zdrojov na oslabenie potenciálu Ruska ukrajinskými rukami. Ale aj zničenie celej lodenice Zaliv bude len prchavou hviezdou propagandy, na epochu medzi dvoma čipsami.

 

Kocky sú však hodené potom, čo západné satelity zaznamenali značný pokrok v technológii a tempe stavby vojnových lodí, vrátane triedy Ivan Rogov, Projektu 23900. A to najmä po predpokladanom naladení výroby pohonných jednotiek v Rusku.
Ivan Rogov aj Mitrofan Moskalenko budú mať dĺžku 220 metrov, šírku na úrovni vodorysky 40 metrov a na úrovni letovej paluby 50 metrov. Ponor 8 metrov. Plný výtlak by mal byť okolo 40 000 ton, pre porovnanie, bývalá vlajková loď čiernomorskej flotily, potopený krížnik Moskva mal plný výtlak 11490 ton.

 

Na pohon lode triedy Ivan Rogov slúžia dve kombinované pohonné jednotky M55R typu CODAG (diesel a plynová turbína) s výkonom po 32 700 koní, ktoré pozostávajú z dieselového motora 10D49 s výkonom 5200 koní a plynovej turbíny s M90FR s výkonom 27500 koní, spojené s dvoma reduktormi RO55 a riadiacou jednotkou. Ich spoločný výkon 65 400 konských síl by mal lodi umožniť plávať rýchlosťou 22-25 uzlov, na vzdialenosť 6000 námorných míľ s autonómnosťou 60 dní. Posádku tvorí 320 ľudí, ale na lodi môže byť až 1000 námorných pešiakov a 75 kusov obrnenej bojovej techniky. Na ich prepravu na breh by mali slúžiť štyri výsadkové člny v podpalubnom doku.
Pokiaľ ide o vrtuľníky. Ich počet je odhadovaný na západe na 16-30, zrejme môže ísť o 10-16 vrtuľníkov na palube a až 20 v hangári. Tento počet môže byť doplnený štyrmi prieskumnými a údernými dronmi, vrátane typu Suchoj S-70 Ochotnik-B. Vrtuľníkové krídlo by malo pozostávať z ťažkých útočných helikoptér Ka-52K, transportno-bojových Ka-29, protiponorkových a záchranných Ka-27, prípadne vrtuľníkov s rádiolokátorom včasnej výstrahy Ka-31. Neskôr môžu pribudnúť Ka-65. Nedá sa vylúčiť ani nasadenie lietadiel s kolmým štartom, ak ich Rusko opäť vyvinie a vyrobí.

 

Na vlastnú obranu by lodiam triedy Ivan Rogov mali slúžiť dve námorné verzie systému Pancir-M s 8 štandardnými raketami pripravenými na vypustenie a 32 v zásobníku, ktoré majú namiesto dvoch dvojhlavňových kánonov 2A38M známych z pozemných verzií dva šesťhlavňové gatlingy GŠ-6-30.

 

Takisto by mala loď mať dva CIWS systémy AK-630-M2 Duet s dvoma šesťhlavňovými gatlingami AO-18. Rýchlosť streľby Duetu je 10000 rán za minútu.

 

 

Aktuálne zahraničné správy o triede Ivan Rogov boli vyvolané satelitnými zábermi ukazujúcimi rýchly pokrok v ich výstavbe. Zahŕňajú aj zámysel ich zničenia ukrajinskými vojskami.

 

 

 

MK

*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov