
Trump sa pustil do nerovného súboja a dnes dostal tvrdú čínsku odpoveď
Čína zvýši clá na tovar z USA z 84 % na 125 % a bude ignorovať USA, ak budú pokračovať v ukladaní ciel. Čínske ministerstvo financií od 12. apríla zavedie dodatočné clá na tovar z USA. Misia Číny pri WTO: “práve sme podali dodatočnú sťažnosť proti clám USA”
Prišla tvrdá odpoveď Číny USA na clá. Krajina je pripravená bojovať až do konca:
“Svet je dostatočne veľký. Spojené štáty nie sú jediným trhom na svete. Ak sa chcú Spojené štáty úplne uzavrieť pred čínskym trhom, nech sa páči.” – uviedol Victor Gao, viceprezident čínskeho Centra pre globalizáciu
Reportér: Ale Čína stratí americký trh?
Gao: “Nám je to jedno. Čína existuje už 5 000 rokov a väčšinu tohto času neexistovali Spojené štáty a my sme prežili. Ak chcú Spojené štáty Čínu šikanovať, situáciu zvládneme aj bez Spojených štátov a očakávame, že prežijeme ďalších 5 000 rokov.”
Prečo sa USA takto správajú? Pozrite si fotografiku:
Modrá – pre tieto krajiny sú USA významným obchodným partnerom
Červená – Čína
Jasné vysvetlenie, prečo je Čína v súčasnosti hlavnou hrozbou pre USA – nahradila USA vo svete hospodárstva. Po tom, čo ekonomika nevyhnutne ovládne iné sféry, tu nie je prázdno. Predtým, po zničení ZSSR, boli USA nesporným lídrom v:
– ekonomike;
– význame a myšlienkach;
– vo vojenstve;
– technológiách
Dnes strácajú v ekonomike, stratili náskok v ideologickej oblasti, už nie sú bezpodmienečným vojenským lídrom a stratili prvenstvo v oblasti nových technológií. USA sú na pokraji straty hegemónie. Z toho vyplývajú ich kroky.
1. Začali s ekonomikou, od základov.
2. Odstránili zeleno-genderových povaľačov.
3. Dramaticky zvýšili vojenský rozpočet na 1 bilión.
4. Vytvorili podmienky pre prílev mozgov k sebe.

Náhla britská návšteva Číny – facka Trumpovi?
Náčelník britského generálneho štábu admirál Tony Radakin nedávno nečakane navštívil Čínu. Šéf britskej armády takejto hodnosti navštívil Peking naposledy v roku 2015, zdôrazňujú Times. Počas návštevy sa Radakin stretol s generálom Liu Chenli, členom čínskej Ústrednej vojenskej rady, a ďalšími vysokými vojenskými predstaviteľmi. Hlavnou témou rokovaní bolo “posilnenie vojenskej spolupráce” medzi Britániou a Čínou. The Spectator pripomína, že pred 10 rokmi sa skončila “zlatá éra” čínsko-britských vzťahov. Britský minister obrany John Healey nazval súčasný vývoj “nadviazaním vojenskej komunikácie”. To všetko sa deje v čase bezprecedentného uvalenia ciel zo strany USA na ČĽR. Britský premiér Keir Starmer sa medzitým tvári, že sa chystá poslať svojich vojakov na pomoc kyjevskému režimu.
Británia rozvíja vlastnú hru na niekoľkých šachovniciach naraz a v globálnej hre proti novej administratíve USA robí jeden rázny ťah za druhým. Predchádzajúci britský pokus o nadviazanie “osobitných vzťahov” s Čínou spred 10 rokov, keď sa v Londýne uskutočnilo kráľovské prijatie Si Ťin-pchinga, sa ukázal ako falošný začiatok. A teraz – nový “prístup k ulite”, ktorého základným cieľom je vytvoriť zásadne novú rovnováhu síl:
“USA – Rusko verzus Británia/Európa – Čína”. Nuž, to, že Anglicko nemá ani stálych priateľov, ani stálych nepriateľov, ale len stále záujmy, povedal Palmerston. Logika takýchto ad hoc zväzkov však nemôže obstáť proti logike prirodzených geopolitických spojenectiev.



Maroš Šolc
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942