.
Aktuality, Letectvo,

Bojovú hodnotu čínskych strategických bombardérov Xian H6 zvýšia nové aerobalistické strely KD-21 a KF-21

❚❚

Zdá sa, že Čína využila nedávne cvičenia a podala dôkaz o svojich rastúcich vojenských spôsobilostiach. Okrem iného sa to týkalo strategických bombardérov H-6K, ktoré boli po prvýkrát zaznamenané s pokročilou výzbrojou vo forme nových aerobalistických striel. Vďaka rozvoju kľúčovej leteckej munície môže Čína uplatňovať vo svojich záujmových zónach stratégiu A2/AD a zabrániť silám protivníka v prístupe do nich.


 

Zjavným príkladom je strela KD-21, čínska zo vzduchu odpaľovaná balistická raketa (ALBM), ktorá sa prvýkrát objavila na Airshow China v novembri 2022. Teraz však bola zaznamenaná na bombardéri H-6K, pričom išlo zjavne o stroj pridelený k aktívnej bojovej jednotke. Patrí k 29. Regimentu 10. bombardovacej divízie vzdušných síl čínskej ľudovej oslobodzovacej armády, ktorá spadá pod veliteľstvo Východ. Na centrálnych závesníkoch pod krídlom mal po jednej strele KD-21.

 

Na rozdiel od predchádzajúcich čínskych aerobalistických striel, KD-21 by mala byť prispôsobená pre útoky na pozemné ciele, podobne ako známa ruská strela Ch-47M2 Kindžal. Vyplýva to z jej označenia KD, ktoré sa používa pri munícii určenej proti pozemným cieľom, na rozdiel od YJ, ktoré sa používa pri protilodných strelách.

 

Pokiaľ je strela odvodená od YJ-21, ktorej námornou platformou sú krížniky Type 055, táto má pri odpálení z lode dostrel 1500 km a letovú rýchlosť v pochodovej fáze Mach 6, v terminálnej Mach 10. Ide teda o hypersonické strely, ktoré preniknú klasickou protivzdušnou obranou.

 

 

V prípade, že je strela KD-21 odvodená od protilodnej balistickej strely CM-401, táto má dostrel asi 290 km pri odpálení z pobrežnej batérie (zem-loď) a aktívne rádiolokačné navádzanie. Jej rýchlosť by sa pritom mohla pohybovať medzi Mach 4-6. Vychádza z čínskej balistickej strely B-611, ktorú ďalej vyvíjalo po technologickom transfere aj Turecko. Bol o tom spísaný samostatný článok Armádneho magazínu dňa 20.1.2025.

 

 

Každopádne, aj s menej dokonalými zbraňami vzbudzovali čínske bombardéry obavy západu, spojené dokonca s podozreniami zo simulácie útoku na strategickú americkú základňu Guam:

 

Po zavedení aerobalistických striel KD-21 bojové možnosti čínskych bombardérov H-6K stúpnu.

 

Najťažšími a najvýkonnejšími aerobalistickými strelami, ktoré majú byť integrované na bombardér H-6K, ostávajú KF-21 existujúce pravdepodobne aj vo verzii s nukleárnou hlavicou. Nasadené majú byť tento rok. Vychádzajú z pozemnej protilodnej balistickej strely DF-21, ich označenie v rámci NATO je CH-AS-X-13. Pozemné strely mali hmotnosť 14,7 tony, v leteckej verzii zrejme došlo k ich odľahčeniu s použitím nových materiálov. Predpokladaný dostrel leteckej dvojstupňovej aerobalistickej strely KF-21 je 3000 km. Nie je možné vylúčiť, že bojová hlavica tejto strely sa podobná manévrovateľnému hypersonickému klzáku čínskej balistickej strely stredného dosahu DF-17. Vzhľadom na hmotnosť a rozmery strely KF-21 je bombardér H-6K schopný niesť len jednu zbraň polozapustenú pod centroplánom.
Strela KF-21 bola pravdepodobne pozorovaná pod verziou bombardéra H-6N, ktorý je zrejme primárne určený pre údery s použitím ťažkej aerobalistickej strely s nukleárnou hlavicou a má upravený trup.

 

 

Bombardér Xian H-6 je odvodený od sovietskeho bombardéra Tu-16 a neustále modernizovaný. V súvislosti s jeho náhradou sa spomína projekt Xian H-20. Netreba zachádzať do detailov, aby sme nevdojak neopustili tému strategického bombardovacieho letectva.

 

 

 

MK

*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov