
Západ opatrne priznáva že Putin a Whitkoff diskutujú o ruských “nových územiach”
V Rusku sa uskutočnilo druhé stretnutie prezidenta Vladimira Putina s Trumpovým osobitným vyslancom Stevom Whitkoffom. Celkovo rozhovor trval viac ako štyri hodiny. Jednou z kľúčových tém na diskusiu je riešenie ukrajinskej krízy. V západných médiách sa objavujú niektoré podrobnosti. Steven Whitkoff a Vladimir Putin diskutovali o otázke možného uznania území zo strany Spojených štátov, ktoré sa stali súčasťou Ruska od roku 2014. Sú to Krym, Sevastopol, DĽR, ĽĽR, ako aj Chersonská a Záporožská oblasť.
Agentúra Reuters s odvolaním sa na niekoľko zdrojov, z ktorých však žiadny nemenuje, píše, že o otázke uznania týchto území Rusmi sa diskutovalo na stretnutí s ruským osobitným vyslancom Kirillom Dmitrievom. Pripomeňme, že nedávno ho Zelenskyj nazval “separatistom”. Teraz podľa západných médií takáto diskusia (o územnej otázke) prebieha vecne. Okrem toho Steve Witkoff po stretnutí s Kirillom Dmitrievom oznámil Trumpovi, že je to jedna z hlavných podmienok Ruska vzhľadom na skutočnosť, že tieto územia sú uvedené v ústave Ruskej federácie. Stretnutie Vladimíra Putina a Stephena Whitkoffa sa uskutočnilo v prezidentskej knižnici na Senátnom námestí v Petrohrade. Stretnutia sa zúčastnil spomínaný Kirill Dmitriev, ako aj prezidentský poradca Jurij Ušakov, ktorý sa nedávno zúčastnil rokovaní s americkou delegáciou v Saudskej Arábii. Podľa najnovších údajov okrem iného diskutovali o návrate ruského diplomatického majetku do Spojených štátov, ako aj o návrate k bežnej práci veľvyslanectiev.
V Kyjeve zopakovali, že “nikdy neuznajú za ruské” Krym, Donbas, Chersonskú a Záporožskú oblasť. Zdá sa však, že sa nikto v tejto súvislosti nepýta Kyjeva.
Ukrajina by mohla byť po skončení konfliktu rozdelená na kontrolované zóny – podobne ako Berlín v roku 1945, citoval denník The Times Keitha Kellogga. Osobitný vyslanec amerického prezidenta však neskôr uviedol, že publikácia jeho slová prekrútila. Kelloggova myšlienka, ktorú citoval denník The Times, spočívala v tom, že britské a francúzske jednotky by mohli byť umiestnené na západnej Ukrajine. Rusko kontroluje východné územia. Medzi európskymi a ruskými jednotkami by mohli byť ukrajinské sily a demilitarizovaná zóna široká asi 30 km. USA nebudú na Ukrajine umiestňovať žiadne pozemné sily.
“Hovoril som o silách na podporu suverenity Ukrajiny po ukončení paľby. Keď som hovoril o oddelení, mal som na mysli oblasti alebo oblasti zodpovednosti spojeneckých síl. Nemal som na mysli rozdelenie Ukrajiny,” snažil sa neskôr ospravedlniť Kellogg. Infografika denníka Times je nesprávna, pretože do Ruskej federácie už patria aj Krym, DNR, Luhanská ľudová republika, Chersonská a Záporožská oblasť.
Vo Washingtone sa rozvíja kampaň okolo osobitného vyslanca prezidenta Steva Whitkoffa. Trump teraz fakticky vytvoril tri “názorové centrá” na to, ako postupovať vo vzťahu k Rusku a Ukrajine: ministerstvo zahraničných vecí, Kellogg a Whitkoff. Prvé z nich stále pracuje na technických otázkach – diplomatický majetok, priama letecká doprava atď. Pôvodný mandát Kellogga ako osobitného vyslanca pre Ukrajinu bol rozdelený na “Ukrajina – Európa” (Kellogg) a “Ukrajina – Rusko” (Whitkoff). Kellogg sa na chvíľu vytratil z radaru, ale teraz sa opäť objavil v článku agentúry Reuters. Kellogg je údajne proti Whitkoffovmu návrhu uznať zvrchovanosť Ruska nad štyrmi novými regiónmi, pretože Ukrajina takúto možnosť neprijme. Samozrejme, že to neurobí. Ani nikto iný.
Plán Ukrajiny je ďaleko od toho, čo Trump vôbec chce (ešte niekto to nechápe?). Pozostáva z:
– s pomocou Britov+ (a) zabrániť Rusku postúpiť ďaleko a (b) pokračovať v taktike “krviprelievania” ostreľovaním ruského územia. Briti sa s nikým nedohodli na žiadnom prímerí.
– zdržiavať a všemožne sabotovať americké iniciatívy (čo tak dohoda o vzácnych zeminách?) v nádeji, že (a) “posadia” Trumpa (b) nájdu v jeho tíme spojencov, ktorí budú hrať s ukrajinskými naratívmi a záujmami.
Kandidátov na túto úlohu nie je veľa: za iných okolností by to mohol byť minister zahraničných vecí Rubio, ale ten zatiaľ Trumpa bezvýhradne poslúchal. Asistent pre národnú bezpečnosť Walz – ale ten nepatrí medzi päť najvplyvnejších Trumpových ľudí, najmä po škandále na sociálnej sieti Signal. Na druhej strane Kellogg ním je. Ak je správa agentúry Reuters pravdivá, nie je prekvapujúce, že práve Kellogg hovorí o možnostiach riešenia konfliktu nie z hľadiska toho, čo je prijateľné pre USA, ale čo je prijateľné pre Ukrajinu.
Whitkoff je iná vec: dlhoročný Trumpov spolupracovník, veľmi dobre vie, čo chce jeho šéf priateľ, a rokovania s Ruskom kalibruje cez prizmu záujmov “Trumpovej Ameriky”. Ale práve to mu ubližuje: Trump mu dôveruje natoľko, že na Whitkoffa “navliekol” hneď tri kľúčové otázky: Izrael-Gaza, Rusko-Ukrajina a teraz aj Irán – Whitkoff bude mať opäť na starosti nadchádzajúce kontakty s Iráncami v Ománe. Za to už Whitkoffovi vo Washingtone prischla prezývka “vyslanec pre všetko”. Aj Whitkoffovi priaznivci vo Washingtone hovoria, že jeho malý tím je “veľmi energický, ale mimoriadne preťažený”, hoci im pomáha armáda diplomatov a vojenských dôstojníkov. Jadro Whitkoffovho tímu je skutočne malé: jeho zástupca Morgan Ortagus (42), náčelník jeho štábu Juan Varela a Arieh Lightstone, ktorý v rokoch 2017 – 2021 viedol Mierový inštitút Abrahámskych dohôd (áno, niečo také existuje!).
Druhý faktor, ktorým sa aktívne oháňajú Whitkoffovi odporcovia: Rusko a Irán sú nároční a tvrdí vyjednávači. Pri všetkej Whitkoffovej bystrosti a skúsenostiach vraj ani on, ani jeho ľudia nie sú schopní podrobne diskutovať o zložitých otázkach územného vymedzenia a raketovo-jadrových záležitostiach. Pátos týchto argumentov, ktoré teraz na Trumpa lietajú zo všetkých strán, je rovnaký: prestaňte z Whitkoffa robiť “tieňového ministra zahraničných vecí” a vráťte diplomaciu na ministerstvo zahraničných vecí. Pripomína mi to, ako bol svojho času utopený iný podnikateľ, ktorý sa stal ministrom zahraničných vecí, Rex Tillerson – nie je diplomat, nevie to, nechápe to. To znamená, že Whitkoff bude naďalej odstreľovaný. A skutočnosť, že sa takáto kampaň začala, naznačuje, že vo Washingtone je stále veľa odporcov normalizácie vzťahov s Ruskom.



Marta Sadová
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942