.
Aktuality, Letectvo,

Bezpilotné lietadlá v ruských ozbrojených silách: Typológia a bojové nasadenie

❚❚

Bezpilotné lietadlá (UAV) sa stali kľúčovým prvkom moderného bojiska a ruská armáda v posledných rokoch výrazne investovala do ich vývoja a integrácie do svojich vojenských operácií. Medzi najdôležitejšie kategórie patria prieskumné a elektronické drony, ktoré zaisťujú zber informácií, zameriavanie cieľov a vedenie elektronického boja.


 

Prieskumné a elektronické drony

Orlan-10
Orlan-10 bol prvýkrát zavedený do výzbroje ruskej armády v roku 2010 a odvtedy sa stal jedným z najpoužívanejších prieskumných UAV. Dron má maximálnu vzletovú hmotnosť 18 kg, dokáže operovať vo vzduchu až 16 hodín a jeho maximálny operačný dosah je približne 120 km. Medzi jeho kľúčové vlastnosti patrí modulárna konštrukcia, ktorá umožňuje osadenie rôznymi senzormi vrátane elektrooptických kamier, infračervených detektorov a zariadení pre rádioelektronický prieskum. Orlan-10 bol široko využívaný v konfliktoch na Ukrajine av Sýrii, kde hral zásadnú úlohu pri koordinácii delostreleckých útokov.

 

 

Orlan-30
Modernizovaná verzia Orlanu-10, označovaná ako Orlan-30, bola do služby zavedená okolo roku 2020. Oproti svojmu predchodcovi disponuje vylepšenou optikou, laserovým zameriavačom a dlhším dosahom cez 150 km. Významne zvyšuje presnosť ruských delostreleckých a raketových úderov tým, že umožňuje priame označovanie cieľov. Lieta vo výškach až 5 km a jeho prevádzková autonómia umožňuje dlhodobé sledovanie nepriateľských pohybov.

 

Eleron-3 a Eleron-10
Eleron-3 bol zavedený do služby okolo roku 2013 ako ľahký prieskumný UAV určený na nasadenie v taktickom meradle. S maximálnym dosahom 25 km a výdržou vo vzduchu až 2 hodiny je ideálny na podporu menších vojenských jednotiek. Eleron-10 predstavuje jeho pokročilejšiu verziu s lepšou senzorovou výbavou a predĺženou výdržou. Tieto drony sa osvedčili najmä pri monitorovaní bojových línií v konfliktoch na východnej Ukrajine.

 

Forpost-R
Forpost-R je ruský variant izraelského UAV Searcher MkII, ktorý bol zaradený do výzbroje v roku 2019. S maximálnou vzletovou hmotnosťou 500 kg, dosahom cez 250 km a výdržou vo vzduchu až 18 hodín je určený pre strategický prieskum. Dron je vybavený pokročilými senzormi a umožňuje sledovanie rozsiahlych oblastí, čo ho robí kľúčovým prostriedkom ruských ozbrojených síl pri operáciách dlhého dosahu.

 

 

Granat-2 a Granat-4
Granat-2 a Granat-4 sú malé prieskumné drony navrhnuté na nasadenie v mestskom a zložitom teréne. Granat-2, ktorý bol zavedený do výzbroje v roku 2012, disponuje operačným dosahom 15 km a výdržou približne 2 hodiny. Novší Granat-4 má dolet 40 km a vydrží vo vzduchu až 4 hodiny. Sú používané predovšetkým pre rýchle takticko-prieskumné operácie, kde ich kompaktné rozmery a nízka hlučnosť umožňujú diskrétne sledovanie.

 

Tachion
Tachión je menší UAV zavedený do ruskej výzbroje v roku 2015. Medzi jeho hlavné prednosti patrí schopnosť operovať v extrémnych poveternostných podmienkach, vrátane arktických oblastí. Má dolet približne 40 km a vydrží vo vzduchu až 6 hodín. Tento dron je využívaný ako na vojenské účely, tak aj v civilných aplikáciách, napríklad pri monitorovaní infraštruktúry.

 

ZALA 421-16E a ZALA 421-08
Tieto drony boli vyvinuté spoločnosťou ZALA Aero, ktorá sa špecializuje na ľahké UAV s pokročilými optickými senzormi. Model ZALA 421-16E disponuje doletom 150 km a výdržou až 12 hodín, zatiaľ čo menšia ZALA 421-08 je určený pre krátkodobé operácie na taktickom bojisku. Vďaka tichému chodu a pokročilým systémom na prenos dát sú tieto drony efektívne pre vedenie skrytého prieskumu.

 

Bojové nasadenie prieskumných dronov

Prieskumné UAV hrajú kľúčovú úlohu v moderných vojenských arzenáloch, kde umožňujú efektívnejšiu koordináciu delostreleckých a raketových úderov. Orlan-10 a Orlan-30 boli široko využívané pri ruských vojenských operáciách na Ukrajine, kde zohrali zásadnú úlohu pri detekcii nepriateľských pozícií a ich následnom ostreľovaní. Forpost-R a ZALA drony sú využívané pre strategický prieskum a zhromažďovanie spravodajských informácií na dlhé vzdialenosti.

 

Napriek tomu, že ruské prieskumné drony dosahujú značnú efektivitu, čelia niektorým technickým obmedzeniam. Západné sankcie obmedzujú prístup Ruska k vysoko výkonným optickým senzorom a elektronike, čo vedie k nutnosti lokalizovať výrobu a hľadať alternatívne technológie. Vývoj nových UAV sa sústredí na zvýšenie autonómie, zlepšenie schopností elektronického boja a implementáciu umelej inteligencie pre analýzu zhromaždených dát.

 

Prieskumné drony sa stali nepostrádateľným prvkom ruských vojenských operácií. Od taktických modelov, ako je Eleron-3, až po strategické UAV typu Forpost-R, hrajú kľúčovú úlohu v monitorovaní bojiska a zvyšovaní presnosti delostreleckých úderov. Ruské ozbrojené sily budú aj naďalej investovať do vývoja týchto systémov, aby udržali technologickú konkurencieschopnosť v oblasti bezpilotného prieskumu.

 

Bojové drony

Lancet
Lancet je ľahký útočný dron, vyvinutý ruskou spoločnosťou ZALA Aero, ktorý bol prvýkrát predstavený v roku 2019. Tento dron je klasifikovaný ako tzv. “kamikadze UAV”, čo znamená, že sa po detekcii cieľa zničí spolu s ním. Lancet existuje v dvoch verziách – Lancet-1 a Lancet-3. Prvý variant má dolet približne 40 km a hmotnosť okolo 5 kg, zatiaľ čo druhý, ťažší verzia nesie až 3 kg výbušniny a má dolet až 70 km. Dron je vybavený elektro-optickými senzormi a umelou inteligenciou pre autonómne vyhľadávanie cieľov. V bojových podmienkach na Ukrajine sa Lancet osvedčil pri likvidácii nepriateľskej techniky vrátane radarových systémov, delostreleckých batérií a obrnených vozidiel.

 

 

Kub-BLA
Kub-BLA, známy aj ako “KUB”, je ďalší samovražedný dron vyvinutý spoločnosťou Kalashnikov Concern. Prvýkrát bol predstavený v roku 2019 a jeho hlavnou funkciou je útok na nepriateľské ciele s minimálnou možnosťou odhalenia. Dron nesie nálož s hmotnosťou až 3 kg a má maximálnu rýchlosť 130 km/h. Vďaka kompaktným rozmerom a tichému chodu je ťažko detekovateľný protivzdušnou obranou. Kub-BLA sa ukázal ako efektívny pri ničení pevných cieľov, napríklad veliteľských stanovíšť alebo obrnenej techniky, a je hojne využívaný vo vojne na Ukrajine.

 

Geran-2
Geran-2 je označenie pre ruskú variantu iránskeho útočného dronu Shahed-136, ktorý bol prvýkrát použitý vo veľkom meradle v roku 2022. Tento dron je navrhnutý ako dlhodobo úderná platforma s doletom cez 1 000 km. Má trojuholníkový tvar krídla, nesie bojovú hlavicu s hmotnosťou 30–50 kg a pohybuje sa rýchlosťou okolo 180 km/h. Geran-2 je využívaný na útoky na strategické ciele, ako sú energetická infraštruktúra, sklady munície a veliteľské centrá. Napriek svojej relatívne nízkej rýchlosti a hlasnému motoru je vďaka veľkému dosahu a nízkym nákladom na výrobu významnou zbraňou ruských síl.

 

Altius-RU
Altius-RU je ťažký bojový droň vyvinutý pre ruské vzdušné sily ako ekvivalent amerického MQ-9 Reaper. Tento UAV, ktorého vývoj začal v roku 2011, sa vyznačuje dlhou vytrvalosťou vo vzduchu – až 48 hodín – a doletom cez 5 000 km. S rozpätím krídiel 28,5 metra a maximálnou vzletovou hmotnosťou okolo 6 ton je schopný niesť širokú škálu zbraní vrátane riadených striel a laserom navádzaných bômb. Altius-RU je určený pre strategické údery a prieskumné operácie na veľké vzdialenosti.

 

 

Orion
Orion, známy aj pod označením Inokhodets, je prvý ruský bojový UAV strednej triedy, ktorý je porovnateľný s americkým MQ-1 Predator. Vývoj prebiehal od roku 2011 a prvé nasadenie v boji bolo zaznamenané v roku 2020 v Sýrii. Dron má maximálnu vzletovú hmotnosť 1 150 kg, dolet cez 250 km a vytrvalosť vo vzduchu až 24 hodín. Orion je vybavený elektro-optickými senzormi a laserovým zameriavačom na navádzanie riadených striel. V bojových operáciách slúži na likvidáciu pozemných cieľov a podporu delostreleckých a raketových útokov.

 

S-70 Ochotnik
S-70 Ochotnik je ťažký úderný dron, ktorý bol prvýkrát predstavený v roku 2019 ako súčasť programu pre budúce bezpilotné lietadlá ruského letectva. Dron je navrhnutý ako stealth UAV s nízkou radarovou stopou a schopnosťou operovať v autonómnom režime alebo v koordinácii s pilotovanými lietadlami, ako je Su-57. Má maximálnu vzletovú hmotnosť cez 20 ton, dolet cez 6 000 km a môže niesť až 2 tony zbraní v interných bombovniciach. Testovanie prebieha od roku 2021 av budúcnosti sa očakáva jeho plná integrácia do ruských vzdušných síl.

 

Efektivita bojových UAV v modernom konflikte

Bojové drony sa ukázali ako kľúčový prvok v modernom vedení vojny, či už v asymetrických konfliktoch alebo v konvenčných stretoch. Rusko využíva svoje bojové UAV na útoky na kritickú infraštruktúru, elimináciu nepriateľských jednotiek a podporu delostreleckých a raketových útokov. Lancet a Kub-BLA sa osvedčili ako účinné pri presných úderoch na techniku ​​a živú silu nepriateľa. Geran-2 predstavuje hrozbu pre nepriateľské zázemie vďaka svojej schopnosti operovať na veľké vzdialenosti. Ťažké drony ako Altius-RU a Ochotnik sú pripravované pre budúce komplexné operácie s vysokou mierou autonómie.

 

Napriek úspešnému nasadeniu čelia ruské bojové drony niekoľkým výzvam. Sankcie a nedostatok moderných technológií obmedzujú ich výrobu a vývoj pokročilejších senzorov a zbraní. Ďalším problémom je zraniteľnosť niektorých modelov voči moderným systémom protivzdušnej obrany, čo vedie k vysokým stratám pri intenzívnom nasadení. Budúcnosť ruských bojových UAV sa pravdepodobne zameria na zvýšenie autonómie, integráciu umelej inteligencie a vývoj stealth technológií.

 

Bojové drony sa stali nepostrádateľným prvkom ruskej vojenskej stratégie. Od ľahkých kamikadze dronov ako Lancet a Kub-BLA po ťažké úderné UAV ako S-70 Ochotnik predstavujú široké spektrum prostriedkov na vedenie modernej vojny. S pokračujúcim vývojom a integráciou nových technológií možno očakávať ďalšie rozšírenie a zdokonalenie ruských útočných dronov.

 

 

Adam Čaloud

*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov