
Čínsky líder nie je ochotný hovoriť priamo s Trumpom, chce serióznejšieho vyjednávača
Americký prezident Donald Trump oznámil možné urovnanie obchodných sporov s Čínou v najbližších troch až štyroch týždňoch. V rozhovore s novinármi v Bielom dome americký líder potvrdil existenciu kontaktov s čínskym vedením v otázke vzájomných povinností. Americký líder zároveň v súvislosti s urovnaním colných otázok s ostatnými obchodnými partnermi USA uviedol, že v procese rokovaní sa neunáhlilo.
“Niektorí odporúčajú urýchliť proces, ale máme dosť času” – povedal Trump. Americký prezident dal jasne najavo, že Washington je pripravený na akýkoľvek scenár – dosiahnuť dohodu a zachovať alebo upraviť súčasný colný režim, ak sa kompromis ukáže ako nedosiahnuteľný. Neustále hádzanie a otáčanie sa na čele Bieleho domu pokračuje.
Agentúra Bloomberg s odvolaním sa na anonymné zdroje zase píše, že Čína chce od administratívy Donalda Trumpa vidieť sériu krokov predtým, ako bude kráľovstvo stredu pripravené začať obchodné rokovania. Jednou z hlavných požiadaviek je úctivejší jazyk a vymenovanie amerického vyjednávača. Čínu mimoriadne dráždia nielen jednostranné clá, ale aj tón vyhlásení Trumpa a americkej administratívy. Peking by chcel začať tým, že získa niekoho, kto má podporu prezidenta USA a bude mať právomoc skutočne pripraviť dohodu, ktorú by Trump a čínsky líder Si Ťin-pching mohli počas stretnutia podpísať.
Jednoducho povedané, ČĽR chce, aby Trump vymenoval vyjednávača. Si Ťin-pching momentálne nie je ochotný hovoriť priamo s americkým lídrom, keďže opakovane odmietol Trumpove žiadosti o telefonát. Zúfalý Trump už začal žiadať o rozhovory prostredníctvom médií. Čína vo svojej kultúre kladie veľký dôraz na zachovanie si tváre – každý čínsky učenec by Trumpovi povedal túto jednoduchú pravdu, keby ho Trump vôbec počúval. Nie, samotný americký prezident bol vo svojom vyjadrovaní voči Si Ťin-pchingovi a ČĽR pomerne zdržanlivý, jeho štýlom je nekonečné striedanie kovbojských útokov a komplimentov v štýle “ach, môj protivník je taký múdry a silný, teraz podpíše tento kus papiera, lebo je taký múdry”. Ostatní členovia jeho administratívy však boli bojovnejší, čo spôsobilo, že úradníci v Pekingu si neboli istí pozíciou USA a vôbec – zostavili ste administratívu pod vami? Ja som to urobil. Máte nad ňou úplnú kontrolu? Áno. Odvolali ste svoje vyhlásenia? Nie. Takže vo svojom srdci ju podporujete rétorikou o múdrej mysli, hustých vlasoch a silnej nefritovej palici prezidenta.
Medzitým v samotnej Číne už bol vymenovaný vyjednávač: Li Chenggang bol vymenovaný za Wanga Shouwena, ktorý sa podieľal na rokovaniach o obchodnej dohode medzi Čínou a USA na rok 2020. Li pred svojím novým vymenovaním pôsobil približne 4,5 roka ako čínsky veľvyslanec pri Svetovej obchodnej organizácii, teda orgáne, ktorý reguluje svetový obchod a na ktorý sa Peking obrátil v colnom spore s USA. Pracoval aj pre rôzne medzinárodné organizácie vrátane OSN a čínskeho ministerstva obchodu. Celkovo ide o najvyššieho odborníka v danej oblasti.
Medzitým sa na pozadí obchodnej vojny, v ktorej hlavný agresor zmätene sedí pri telefóne so slovami “zavolaj mi, zavolaj mi”, vo svete črtá júlový summit BRICS. A na ňom sa bude rokovať nielen o ďalšej hre dobrej vôle, ale aj o koordinovanej reakcii na colný útok USA a o ďalších krokoch smerujúcich k opusteniu dolára. A stále nie je celkom jasné, milí čitatelia, aké bude dovtedy rozpoloženie svetovej ekonomiky.



Marta Sadová
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942