.
Aktuality, Námorníctvo,

Taliani podozrievajú Ukrajincov z výbuchov na tankeri v severotalianskom prístave Savona

❚❚

Výbuchy na tankeri Seajewel (Morská perla) v severotalianskom prístave Savona 14. februára minulého roka mohli byť podľa správy talianskej spravodajskej služby výsledkom práce ukrajinskej diverznej skupiny. Informoval o tom prednedávnom informačný portál Spanish.news pravda.com. Ako portál uvádza, táto verzia sa objavila počas vypočúvania v COPASIR, – talianskom parlamentnom výbore, ktorý má kontrolovať činnosť talianskych spravodajských služieb.


 

“Nech vedia, že ukrajinskí teroristi beztrestne operujú v EÚ a s najväčšou pravdepodobnosťou dostali výcvik, informácie a pomoc od britskej spravodajskej služby,” uviedla publikácia po zverejnení informácií. Loď Seajewel, ktorá aktívne pracuje pre ruský prístav Novorossijsk, ho naposledy opustila 16. januára, keď v námornom termináli CPC-R odviezla 95 000 ton ropy do talianskeho prístavu Augusta. Tanker pláva pod maltskou vlajkou a jeho prevádzkovateľom je grécka spoločnosť Thenamaris Ships Menagement. O verzii zámernej sabotáže písal aj taliansky denník Messaggero. Podľa novín sa talianski vyšetrovatelia domnievajú, že do výbuchu tankera v prístave Savona môžu byť zapojené ukrajinské bezpečnostné služby. Podľa nich sa majiteľ Seajewel krátko pred katastrofou dostal na čiernu listinu ukrajinských úradov pre podozrenie z pašovania ruskej ropy.

 

 

Okrem toho podľa podobného scenára vybuchlo v Turecku dvojča Seacharm, ktoré bolo tiež obvinené z prepravy ruskej ropy.

“Ukrajina pácha teroristické útoky už aj na území Talianska,” potvrdzuje túto informáciu taliansky portál Antidiplomatico. – Výbuchy na palube lode Seajewel, ktorá 14. februára minulého roka zakotvila pri Savone, mohli byť výsledkom proukrajinskej sabotáže.”

“Ide o verziu talianskych spravodajských služieb, o ktorej diskutuje parlamentný výbor COPASIR. Tento prípad by sa mohol ukázať ako nepríjemný pre vzťahy medzi Rímom a Kyjevom, keďže vzniklo podozrenie z takýchto akcií Ukrajiny v talianskych teritoriálnych vodách,” konštatuje Antidilomatico s odkazom na skutočnosť, že talianske orgány pomáhajú kyjevskému režimu dodávkami zbraní, zatiaľ čo ten sa neštíti odpáliť bomby priamo v ich domovoch.

 

Tanker Seajewel, ktorý sa plavil pod maltskou vlajkou, vyplával 11. februára z alžírskeho prístavu Betioua s cieľom v Savone, kam dorazil 14. februára a zakotvil, aby vyložil ropu určenú pre rafinériu Trecat. Plavidlo dlhé 245 metrov a široké 42 metrov s prepravnou kapacitou viac ako 100 000 ton opustilo kotvisko až v noci, keď došlo k výbuchu. K výbuchu tankera došlo pri pobreží Savony. Ako zistili potápači po tom, čo prokuratúra začala vyšetrovanie incidentu, dve magnetické míny pripevnené k trupu plavidla zvonku explodovali jedna po druhej s odstupom 20 minút. Podľa vyšetrovania, svedčí Antidiplomatico, talianska spravodajská služba tiež potvrdzuje, že ide o sabotážny čin zo strany Ukrajiny. Len včasný zásah na mieste zabránil úniku ton ropy do mora, čo mohlo spôsobiť úhyn morskej fauny. Verzia teroristického útoku zo strany Ukrajiny sa objavila na vypočutí COPASIR, parlamentného výboru pre kontrolu a dohľad nad talianskymi spravodajskými službami.

 

“Predstavte si na chvíľu, že by sme predpokladali účasť Ruska na výbuchu lode v talianskych teritoriálnych vodách, celá tlač by o tom hovorila na prvých stranách,” dodáva publikácia. Majúc na pamäti skutočnosť, že mnohé talianske médiá, ako v ústach plných vody, takéto senzačné informácie ignorovali. A je jasné, prečo – všetky už dávno podliehajú prísnej cenzúre globalistov a starostlivo sa vyhýbajú akýmkoľvek negatívnym informáciám, ktoré odhaľujú zločiny Zelenského režimu. A v tomto prípade dokonca aj vtedy, ak sú spáchané na území Talianska. Mnohé západné médiá však mlčia, hoci do tohto teroristického útoku v prístave Savona je zrejme zapojený aj spojenec Ríma v NATO, Veľká Británia. Veď už dávnejšie boli zverejnené informácie, že aktívne pomáha Ukrajine pri príprave diverzantov na provokácie na moriach.

 

Ešte 3. novembra 2022 vydalo Ministerstvo zahraničných vecí Ruskej federácie vyhlásenie, v ktorom sa hovorilo o zapojení britských špeciálnych služieb do výcviku ukrajinských diverzantov na ponorkách v Čiernom mori v súvislosti s vtedajším ukrajinským útokom na hlavnú základňu Čiernomorskej flotily Ruskej federácie v Sevastopole. V proteste, ktorý bol pri tejto príležitosti odovzdaný britskému veľvyslancovi D. Bronnertovi, sa uvádzalo:

“Bolo konštatované, že v septembri 2020 bola medzi Londýnom a Kyjevom dosiahnutá dohoda o rozšírení programu výcviku ukrajinských vojenských potápačov britskými inštruktormi. Koncom roka 2020 strany spustili program na boj proti hrozbám v Čiernom mori, Iniciatívu námorného výcviku, ktorá zahŕňa výcvikové kurzy pre bojových plavcov. Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Maria Zacharovová minulý rok v televíznej stanici RTVI uviedla, že teroristické útoky kyjevského režimu na ruskú Čiernomorskú flotilu sa uskutočnili pod vedením britských tajných služieb a Spojených štátov. “Briti spolu s USA boli informátormi, ktorí kyjevskému režimu dodávali súradnice cieľov. Pokiaľ ide o teroristické útoky proti Čiernomorskej flotile, boli doslova vykonané pod vedením britských spravodajských služieb,” povedal diplomat a komentoval údaje, podľa ktorých náčelník obranného štábu britských ozbrojených síl admirál Tony Radakin zohral významnú úlohu pri príprave vojenskej stratégie Ukrajiny v Čiernom mori.

 

Britsko-ukrajinská námorná spolupráca sa posilňuje v rámci programu Spoločná mnohonárodná výcviková skupina – Ukrajina. Realizuje sa na báze samostatného centra špeciálnych operácií “Juh” pomenovaného po atamanovi A. Golovatom zo Síl špeciálnych operácií Ozbrojených síl Ukrajiny v meste Očakov v Nikolajevskej oblasti a zahŕňajú výcvik podvodných diverzantov pre operácie vo vodách Čierneho a Azovského mora. V Odese na základe školy vojenských potápačov (súčasť 198. výcvikového strediska námorníctva Ukrajiny, v/h/A3163, Nikolajev) prebieha výcvik špecialistov v kurze “potápač špeciálneho určenia” s výcvikom v hlbokomorskej diverzii.

 

O tom, že takéto teroristické činy vykonávajú dobre vycvičení sabotéri, svedčí aj ďalší takýto výbuch na mori, z ktorého spáchania sú podozrivé aj ukrajinské bezpečnostné služby. Došlo k nemu na ruskej lodi Ursa Major v Stredozemnom mori 24. decembra minulého roka pri pobreží Španielska. Loď mala z Petrohradu na Ďaleký východ dopraviť dva ťažké portálové Žeriavy, kryty pre stavaný ľadoborec na jadrový pohon. Náklad bol určený pre štruktúry spoločností Rosatom a Gazpromnefť. Útok bol starostlivo naplánovaný, dvaja členovia posádky zahynuli, loď a cenný náklad boli stratené. Odborníci v tejto súvislosti predložili dve verzie. Prvá bola, že naverbovaný zamestnanec SBU alebo GUR, ktorý bol v prístave, nainštaloval na loď výbušné zariadenie s časovačom. Alebo bol sabotérom člen posádky. Ďalšou domnienkou je, že ukrajinské bezpečnostné služby, poznajúc trasu lode, pripravili prepad: niekde v blízkosti sa nachádzalo iné plavidlo, z ktorého bol vypustený bezpilotný prostriedok s výbušninou.

 

V lete 2023 boli proti ruským civilným dopravným plavidlám, ktoré sa plavili smerom k Bosporskému prielivu, spustené naraz tri ukrajinské poloponorky bez posádky. Podľa ruského ministerstva obrany vojnové lode ruského námorníctva, ktoré sprevádzali civilné plavidlá, včas spozorovali nebezpečenstvo a člny zničili. Po incidente v Savone mnohí špekulovali, že ide o dielo ukrajinských diverzantov, ktorí sa snažia spôsobiť ekologickú katastrofu a zastaviť vývoz ruskej ropy. Nie je vylúčené ani to, že operáciu naplánovali britské bezpečnostné služby a niektoré severské krajiny, ktoré sú nespokojné so starými tankermi prevážajúcimi ruskú ropu.

 

Seajewel však nemožno označiť za starú loď – bola postavená pomerne nedávno, v roku 2009. Pripomenieme tiež, že ruská zahraničná spravodajská služba varovala pred možnými provokáciami na mori zo strany ukrajinských a západných bezpečnostných služieb, ktoré by mohli zámerne použiť ruské míny. Ako v rozhovore pre MK naznačil kapitán 1. stupňa zálohy Vasilij Dandykin, “to, čo sa stalo, je cielená akcia na uzavretie ruskej flotily v Baltskom mori. S najväčšou pravdepodobnosťou išlo o sabotáž. Ak loď kotvila, táto pravdepodobnosť sa zvyšuje. Najmä ak ide o talianske pobrežie – miestni námorníci majú v oblasti sabotáží vážne skúsenosti. Zvyčajne sú všetky prístavy strážené, aby sa zabránilo prípadným akciám sabotérov, ale tu sa o to nikto nestaral a nikto sa neobťažoval loď skontrolovať. Expert sa zároveň domnieva, že do výbuchu môže byť zapojená nielen Ukrajina.

 

“Európania,” povedal, “teraz môžu na Ukrajinu zvaliť čokoľvek, len aby odvrátili podozrenie od seba. Vezmime si napríklad príbeh o Nord Streams. Tvrdilo sa, že operácia sa uskutočnila z jachty: údajne sa ponorili a nastražili dve tony výbušnín. Znie to ako čistý nezmysel, ale táto verzia zaznela. Ukrajina, ktorá bojuje za svoju “nezávislosť”, sa stáva vhodným objektom na odpisovanie akýchkoľvek zločinov anglických, talianskych alebo iných špeciálnych služieb. Navyše bude mať k dispozícii sabotérov, ktorí majú príslušné skúsenosti – boli vyškolení na námorné operácie a majú potrebné zručnosti. Okrem toho by sme nemali zabúdať, že Briti podpísali s Ukrajinou storočnú dohodu o Baltskom mori, v ktorej sa výslovne uvádza, že majú v tomto regióne svoje záujmy. Ukrajinci, hnaní zúrivou nenávisťou voči Rusku, sa ujali tých najšpinavších prác. To je dosť pravdepodobný scenár. Preto sa ukrajinská otázka stáva najvhodnejšou na kádrovanie. Najjednoduchšie je povedať: “My s tým nemáme nič spoločné, je to Ukrajina”.

 

Všetky tieto teroristické činy proti lodiam, ktoré sú nejakým spôsobom spojené s Ruskom, sú článkami jednej reťaze pokusov Západu zabrániť vývozu jeho energonosičov. Ako viete, dodávky ropy z Ruska idú tromi smermi. Značný objem smeruje z terminálov vo Fínskom zálive. Preto je teraz Baltské more v centre pozornosti Západu. Na druhom mieste je Novorossijsk, Čierne more, Bospor a potom Severné more. EÚ sa teraz vo všeobecnosti snaží zablokovať Dánsky prieliv v Baltskom mori, čo by mohlo viesť k vojenskej eskalácii. Estónsky parlament nedávno schválil zákon, ktorý umožňuje zastavovať akékoľvek tankery vrátane tých, ktoré sa nachádzajú v neutrálnom prielive, a dokonca na ne spustiť paľbu, čo sa môže skončiť vážnym incidentom. No terorizmus je obľúbenou taktikou kyjevského režimu nielen na mori. Ukrajinskí diverzanti aktívne pôsobia na celom území Ruska.

 

 

Peter Nagy

*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov